Instagram’da daha fazla takipçi kazanmak için uygulayacağınız birçok yöntem vardır.

Bu Instagram stratejileri arasından en etkili olan 10 tanesini sizler için biraraya getirdik. İşte Instagram’da daha fazla takipçi elde etmenin 10 sırrı:

Instagram hesabınızın yönetimi için üçüncü parti hizmetlerini kullanın

Twitter ve Facebook’un aksine Instagram’da takipçileriniz ile etkileşim içerisinde olmak çok daha zordur. Ancak takipçilerinizle sağlıklı ve etkili bir şekilde etkileşimde bulunmak için kullanabileceğiniz üçüncü parti yazılımlar mevcuttur. Iconsquare, Instagrid, Webstagram, Nitrogram ve Simply Measured gibi yazılımlar Instagramcılar için mevcut olan seçeneklerin sadece birkaçını oluşturmaktadır. Bu makalede bahsi geçen sadece iki yazılımdan bahsedeceğiz: Topluluk ve çekiliş yönetimi için Iconsquare ve Instagram yönetimi için Nitrogram.

Nitrogram

Nitrogram, özellikle işiniz ile ilgili hashtaglerin kullanımının ve Instagram hesaplarının etkili bir şekilde takibini yapabiliyor. Nitrogram yardımıyla şirketiniz hakkında kaç sayıda kişinin paylaşım yaptığını ve bu paylaşımların ne sıklıkla yapıldığını tespit edebilirsiniz. Gün geçtikçe daha da fazla Instagram kullanıcısı kaç tane takipçilerinin olduğunu saplantı haline getiriyor ancak varolan takipçilerin paylaşılan içeriklerle nasıl etkileşimde bulunduklarını görmek de bir o kadar önemli. Nitrogram’ın fonksiyonunu kısaca belirtmek gerekirse, niceliğe değil de niteliğe odaklanmasıdır. Şirket hesabınızdan belirli sayıda paylaşımları Instagram üzerinde paylaşırken, takipçilerinizin sizin şirketiniz hakkındaki paylaşımları da müşteri memnuniyeti ve marka çekiciliği hakkında önemli bilgiler sunar.

Iconsquare

Iconsquare sayesinde topluluğunuzu yakından izleyebilir ve takipçilerinizle birçok farklı şekilde etkileşim içerisinde olabilirsiniz. Iconsquare hizmetini kullanarak; kendi Instagram feed ve fotoğraflarınızı görebilir, hesabınızın istatistiklerini takip edebilir, yarışmalara ev sahipliği yapabilir ve takipçilerinizden gelen yorumlara cevaplar verebilirsiniz. Yorumlara gelince Iconsquare yorumları okunmuş ve okunmamış olarak iki şekilde kategorilemektedir. Böylece takipçilerinizden gelen yorumların hiçbirini kaçırmamış olursunuz ve size gelen tüm yorumları kolaylıkla takip edebilirsiniz. Iconsquare’de bulunan bu fonksiyon sayesinde size gelen yorumlara hemen cevap verme veya uygun olmayan bir yorumu hemen kaldırma şansına sahip olmuş oluyorsunuz.

 

2. Yarışmalara veya çekilişlere ev sahipliği yapın

Topluluk oluşturma yolunda yarışmalar düzenlemek çok önemli bir stratejidir. Iconsquare gibi bir hizmet sayesinde yarışmaların yönetimini yapabilirsiniz. Iconsquare üzerinden bir yarışma veya çekiliş düzenlediğinizde promosyonunuz için özel bir Landing Page’e yani iniş sayfasına sahip oluyorsunuz. Bu iniş sayfası sayesinde yarışmaya veya çekilişe katılmak isteyen kişilerin uymaları gereken resmi promosyon kurallarını listeleyebilirsiniz. İniş sayfası aynı zamanda takipçilerinizin yarışmalara katılmaları için de kolay bir yol sunmuş olur. Bu sayfanın da promosyonunu yapabilir ve başarıyı takip edebilirsiniz. Hashtagler kullanarak takipçi katılımlarını organize edebilir ve promosyon başarısının hesabını yapabilirsiniz.

3. Takipçilerinizin yorumlarına cevap verin

İzleyicilerinizle etkileşimde bulunun. Kendilerine cevap vermeyecek bir kişinin hesabını kim takip etmek ister ki? Diğer kullanıcılara karşı aktif ve iletişim içerisinde olmak çok önemli, bu yüzden takipçilerinizin size attıkları yorumlara kesinlikle cevaplar vererek takipçilerinize değer katın. Digital Buzz’a göre Instagram’da her saniye içerisinde toplam 81 tane yorum atılmaktadır. Hesabınızı beğenen takipçilerden gelen bu kadar yorumun farkında olmak ve onların hepsine cevap verecek durumda olmak insani açıdan imkansızdır. İşte bu durumlarda yukarıda bahsi geçen üçüncü parti yazılımlar çok işinize yarayacaktır. Ayrıca Instagram kullanıcılarının, beğeni almak yerine yorum almayı tercih ettiklerini sakın unutmayın. Instagram’da geçen her saniye içerisinde 575 yeni beğeniye karşı 81 yorum atılmaktadır.

Bir hesabın paylaştığı fotoğrafa beğeni atmak yerine yorum atarsanız, bu hesap sahibinin sizi takip etme olasılığı çok daha yükselecektir. Takipçilerinizin nelere karşı daha fazla ilgi gösterdiklerini tespit etmek için paylaşımlarınızda tercih ettiğiniz hashtagleri ve hesabınızda paylaştığınız fotoğrafları yakından takip edin. Sonra ise takipçilerinizin açtığı diyaloglara değer katmak için paylaşımlarınıza yapılan yorumlara mümkün olduğunca hızlı bir şekilde cevap verin. Takipçilerinize değer katmak çok önemlidir çünkü takipçileriniz sizinle sağlıklı bir iletişim içerisinde olduklarını ve markanız tarafından saygı gördüklerini hissetmelidir. Böylece sadece bir takipçi sayısı olmadıklarını ve gerçekten de insan gibi değer gördüklerini anlarlar. Bunun sonucunda ise takipçileriniz sizi sadık bir şekilde takip etmeye devam ederler ve Instagram hesabınızı arkadaşlarıyla da paylaşırlar. Sonuç olarak da takipçi kitleniz büyümüş ve hesap görünürlüğünüz artmış olur.

Hesap görünürlüğü

Fotoğraflarınızın popüler olduğunu ve takipçileriniz dışında tüm Instagram kullanıcılarına da gösterildiğini, paylaşımlarınızı keşfet bölümünde gördüğünüz zaman anlayabilirsiniz. Keşfet sayfası Instagram’daki en ilgi çekici fotoğrafların gösterildiği bölümdür. Eğer fotoğraflarınız keşfet sayfasında gösteriliyorsa hesap görünürlüğünüzü çok daha fazla artırmış olursunuz. Peki bir fotoğrafın keşfet sayfasında yer alması için ne yapılması gerekir? Bu sonuca iki faktör üzerinden ulaşılır: bir fotoğrafın beğeni ve yorum sayıları ile elde ettiği etkileşim oranı ve fotoğraf paylaşımından sonra bu etkileşim oranına ulaşmaya kadar geçen süre. Yani paylaşımlarınıza atılan yorumlara cevap verdiğinizde paylaşımınıza olan etkileşimi daha da artırırsınız. Böylece fotoğrafınıza atılan yorumlar da artış gösterir ve sonuç olarak fotoğrafınızın keşfet sayfasında görüntülenme şansı bir hayli artmış olur.

4. Zaman içerisinde oluşan etkileşimi takip etmek için hashtagleri kullanın

Hashtaglerin bahsi şu ana kadar fazlasıyla geçti. Bunun nedeni zaman içerisinde Instagram hesabınızın gelişimini ve büyümesini sağlıklı bir şekilde hesaplamak için hashtag kullanımının gözden kaçırılmasıdır. Hashtaglerde yer alan kelimelere göre paylaştığınız fotoğrafları kategorileyebilirsiniz. Markanızın zaman içerisindeki büyümesini ölçmek ve kullanıcıların markanız hakkındaki izlenimleri hakkında bilgi sahibi olmak için markanız ile ilgili paylaşılan fotoğrafların sayısına göz atmak çok önemlidir. Bunu yapmak için keşfet sayfasına gidin ve markanızın ismini arama kısmına yazın. Arama sonuçlarında Instagram kullanıcılarının markanız ile ilgili toplamda kaç tane paylaşım yaptıklarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Sonrasında ise arama sonuçlarında karşınıza gelen fotoğrafları tek tek seçerek onlara yorumlar atabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızın daha kolaylıkla keşfedilmesi için popüler hashtagleri tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Webstagram’a göre güncel olarak en popüler 20 hashtag’ın yer aldığı liste şöyledir:

#love, #instagood, #me, #tbt, #cute, #follow, #followme, #photooftheday, #happy, #tagforlikes, #beautiful, #self, #girl, #picoftheday, #like4like, #smile, #friends, #fun, #like, #fashion

5. Instagram rozetleri kullanın

Instagram profilinizin linki yer alan rozetleri kullanarak online ortamda Instagram profilinizin promosyununu yapabilir ve Instagram profilinize farklı yollardan ulaşımı kolaylaştırabilirsiniz. Instagram rozetleri farklı boyutlarda kullanıcıya sunuluyor. Instagram rozetinizi websitenize, blogunuza ya da başka herhangi bir online ortama ekleyerek Instagram profilinize olan ulaşımı kolaylaştırıp hızlandırabilirsiniz.

6. Popüler olan fotoğraf filtreleri kullanın

Fotoğraflarınızda tercih ettiğiniz içerik ve objeler önemli olduğu gibi paylaşmadan önce ekleyeceğiniz birkaç filtre sandığınızdan çok daha fazla ilgi çekici bir özelliğe sahiptir. Ancak siyah beyaz filtresini tamamen göz ardı etmeniz önerilir.

Webstagram’a göre en popüler 10 filtre şöyledir:

Earlybird, X-Pro II, Valencia, Rise, Amaro, Hefe, Hudson, Brannan, Lo-Fi, Nashville

7. Paylaşım zamanlarınızı doğru ayarlayın

Iconsquare’e göre Pazartesi günü akşam saat 20.00 içerik paylaşmak için en iyi zamandır. Ondan sonra içerik paylaşmak için en uygun zaman ya Çarşamba ya da Perşembe günü akşam 18.00’dir. Ayrıca fotoğraflar paylaşılma zamanında sonraki ilk üç saat içerisinde en aktif durumda olurlar. Paylaşacağınız fotoğrafın alacağı yorumların yüzde 46’sı paylaşım sonrasındaki ilk saat içerisinde gerçekleşirken yüzde 69’u paylaşım sonrası ilk üç saat içrisinde gerçekleşir. Yani paylaştığınız fotoğraf paylaşım sonrasındaki ilk üç saat içerisinde dilediğiniz başarıyı yakalayamazsa, daha da fazla zaman geçtiğinde bu fotoğrafın popülerlik kazanacağını beklemeyin.

8. Fotoğraflarınıza kişisellik katın

Kişisel olan ya da yaşam biçimi yani lifestyle fotoğrafları en fazla etkileşimi yakalamayı başaran fotoğraf çeşitleridir. Ayrıca fotoğraflarınızı biraraya getirip kolaj oluşturmak da oldukça popüler bir Instagram trendi haline geldi. Bu amaç için Picstitch (iOS | Google Play) ya da Diptic (iOS) gibi üçüncü parti yazılımlarını kullanabilirsiniz.

9. Followgram hizmetinden yararlanın

Followgram hizmeti, Instagram’daki varlığınızı yönetmenize yardımcı olur. Followgram’a girdiğiniz zaman karşınıza çıkacak arayüzde öncelikle takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı en son fotoğrafları ve hesabınız hakkında istatistiksel bilgileri görürsünüz. Bu arayüz üzerinden takipçilerinizin paylaştıkları fotoğraflara beğeni ve yorum atabilirsiniz. Ayrıca bu fotoğraflar arasından en çok beğendiklerinizi halka açık ya da gizli albümlerinize ekleyebilirsiniz. Followgram’ı ücretsiz kullanacak olanlar beş albümle sınırlandırılıyor. Ayrıca halka açık olan bir Followgram arayüzüne sahip oluyorsunuz. Bu Followgram arayüzünün kendine has bir URL’si mevcuttur yani dilediğiniz zaman profilinizi bu linkler yoluyla arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Followgram’ın başka bir harika yönü ise sunduğu istatistiksel bilgilerdir. Ücretsiz sürümünü kullanacak olanlar Instagram hesaplarındaki fotoğrafların ve etkileşimlerin özet bilgisine ulaşabilirler. Aynı zamanda hangi fotoğrafların en çok beğeni veya yorum aldığını ve bununla birlikte hangi fotoğraflarının en yüksek popülerliğe ulaştığını incelemek de mümkündür.

Arkadaşlarınızın Followgram hizmetini kullanıp kullanmadığını öğrenmek için arayüz üzerinden profillerine gidin ve istatistikler linkine tıklayın. Followgram’ın başka eğlenceli özellikleri ise; Followgram üzerinden Instagram kullanıcıları arasında özel mesaja olanak tanıması, halka açık olan Followgram profiliniz için dilediğiniz şekilde tasarlayabileceğiniz header ve arkaplana sahip olmanız ve sayfanız üzerinde hiçbir reklamın olmamasıdır.

10. Fotoğraflarınıza konum etiketi (geo tag) ekleyin

Geo tag fonksiyonu sayesinde fotoğraflarınıza istediğiniz her konumu etiketleyebilirsiniz. Böylece o konuma tıklayan kişiler o konumu etiketleyerek paylaştığınız fotoğraflarınızı keşfetme imkanına sahip olurlar. Böylece diğer kullanıcıların ve hatta iş sahiplerinin sizi daha rahat bulmaları ve fotoğraflarınızı incelemeleri sağlanmış olur ve sonuç olarak ise daha geniş kitleye ulaştığınız için daha fazla takipçi kazanarak networkunuzu kurma ve büyütme şansını elde etmiş olursunuz.