Instagram’daki hangi özellikler acil ilginizi bekliyor ve Instagram’da 2018 yılında popüler olan trendler hangileridir? Bu soruları sormamızın sebebi en son Instagram trendlerinden haberdar olup olmadığınızı öğrenmek. Çünkü eğer yeni çıkan ya da popülerlik kazanan trendler ile ilgili herhangi bir bilginiz yoksa ve Instagram’da nelerin olup bittiğini takip etmezseniz yıl süresince pazarlama stratejilerinizi nasıl değiştirebilirsiniz ki?

Instagram kullanıcılarının yaklaşık olarak yüzde 80’i en azından bir tane markanın Instagram hesabını takip etmektedir. Peki bu istatistiklerden faydalanmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz Yüz filtreleri ve GIF stickerları gibi trendlerin şirketiniz tarafından daha önce belirlenen pazarlama stratejilerini değiştirmeye yeterli olmadığının farkındayız ve bunu anlıyoruz da. Ancak Instagram’da oluşan değişiklikler ile yenilikleri takip etmek ve yeni gelişen olaylardan sürekli olarak haberdar olmak yapabileceğiniz en akıllıca eylemlerden biridir.

2018 yılında sektörü değiştirecek olan 5 Instagram trendine yakından bir göz atalım:

1.Mobil satışlarını kolaylaştırmak ve Instagram Hikayelerine entegre etmek

Geçmiş senelerde Facebook’da olduğu gibi şimdi Instagram; satış yapanlar, markalar ve şirketler arasında daha çok tercih edilen sosyal medya platformu olmaya başladı. Bu platform üzerinde yapılan reklamlarda görülen istatistikler inanılmaz bir artış gösterirken, iş dünyasına özel olarak tasarlanmış olan Instagram özellikleri sektörü gerçekten de değiştirmeyi başarıyor.
2018 yılının en etkili Instagram trendlerinden biri “mobil üzerinden satın alma” olarak karşımıza çıkıyor. Geçen yıl platforma Instagram Alışveriş özelliği eklendi. Bu organik satış yapma özelliği sayesinde markalar, ürün fotoğraflarına o ürünün satın alma linkini ekleyebiliyor. Böylece o ürünü beğenen bir kullanıcı, fotoğraftaki linke tıklayarak kolay ve hızlı bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirme şansını yakalıyor. Aynı o fotoğraftaki gibi görünen bir ürünü mü satın almak istiyorsunuz? O zaman sol alt köşede yer alan alışveriş sepetine tıklayın ve ürünler arasından seçim yapın.

Peki Instagram Alışveriş özelliğinin Instagram Hikayeleri ile alakası nedir?

Instagram Hikayeleri platformunun kendisinde zaten 300 milyon üzerinde kullanıcı bulunuyor. Bu kullanıcı sayısı ile Instagram Hikayeleri, ortaya çıkmasındaki ilham olan Snapchat’in toplam kullanıcı miktarını çoktan fazlasıyla aştı bile. Instagram Hikayeleri’ndeki etkileşim oranlarının artmasıyla birlikte markalar satışlarını yapmak için hemen bu platforma geçiş yaptı. Sonuç olarak da dikkat edilmesi gereken en büyük trendlerden biri Instagram Hikayeleri’ne daha kolay satış yapma özelliklerini eklemektir.

Şu an için Instagram Hikayeleri’nde link paylaşma şansı sadece onaylanan hesaplara veriliyor. Ancak uzmanlar bu özelliğin yakın gelecekte tüm Instagram kullanıcılarına da sunulacağını tahmin ediyor. Peki hikayenize link ekleme fonksiyonu markanız için tam olarak ne anlama geliyor?

Instagram Hikayeleri’nde bir hikayeden diğer hikayeye geçiş yapmak o kadar hızlı ki. Bu kadar hikaye arasında kullanıcılar kendilerini bile kaybedebilir. Yani yapmanız gereken şey hikayenize gelen bir kişiyi, beğendiği takdirde satın almak istediği ürüne kolaylıkla ve hızlıca ulaşmasını sağlamak için sitenizdeki sayfaya getirecek yöntemler keşfetmektir. Müşteriler için mobil alışverişi kolaylaştırmak hiç de basit bir iş değildir. Bu yüzden daha şimdiden 2018 ve sonrasını göz önünde bulundurarak Instagram Hikayeleri’nin bu amaca ne gibi katkılarının olacağını düşünmeye başlamanız gerekir.

İşe başlamanızın en iyi adresi Sprout Social şirketi olan Simply Measured’ı kullanmaktır. Simply Measured sayesinde Instagram Hikayeleri ile ilgili; kaç kişiye eriştiğiniz, izleyiciler üzerinde bıraktığınız izlenim, bir önceki ya da sonraki hikayenizi görmek için yapılan klikler ve hikayeden çıkışlar gibi oldukça önemli istatistik bilgilere erişim sağlama şansınız oluyor. Simply Measured ile birlikte hikayelerinizin pazarlama planınıza bağlı olarak ne kadar başarılı olup olmadığını inceleyebilir ve genel başarınızın analizini yapabilirsiniz.

2. Dijital haklar ve regrama gelecek değişiklikler

Sosyal medya paylaşım üzerine kurulmuştur ama Instagram’da diğer kullanıcıların içeriklerini doğrudan kendi yayın akışınızda paylaşmak hiç de kolay bir işlem değildir. Buna rağmen regram yani başkasının içeriğini kendi profilinizde paylaşma eylemi, farklı yöntemlerle birlikte uzun bir süredir varolmaktadır.

Weber Grills, Vans ve World Market gibi dünya markaları, müşterilerinin ya da birlikte çalıştıkları influencerların içeriklerini oldukça sık bir şekilde kendi hesaplarında paylaşmaktadır. Başka hesapların hazırladığı içerikleri kendi hesabında paylaşma trendi o kadar çok yayıldı ki bu işten para kazanmaya çalışan influencerlar tarafından hazırlanan içerikler kendilerinden izin alınmadan paylaşılmaya başlandı.

Zaten problem tam da burada yatıyor çünkü influencerlar oluşturdukları içeriklerden para kazanıyor. Ancak influencerların içerikleri kendilerinden izin alınmadan bedava olarak önüne gelen marka tarafından paylaşıldığı için influencerlar hak ettikleri parayı alamıyorlar. Peki 2018 yılında buna yönelik ne gibi bir yenilik bekleyebiliriz? Öncelikle regram yapmak için özel olarak geliştirilmiş bir Instagram fonksiyonu ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bu fonksiyon, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan içerikleri diğer hesapların yayın akışlarında paylaşmayı çok daha kolaylaştırmayı başarır. Ancak gelecekte varolma potansiyeli olan bir regram fonksiyonu hala çalınan içeriklere herhangi bir çözüm getirmez. Influencerlardan sürekli gelen şikayetler doğrultusunda Instagram, olası bir regram fonksiyonuna içeriği paylaşılacak kişiden izin alma zorunluluğu gibi bir özellik de ekleyebilir.

Influencerların yüzde 80’i, markalarla işbirliği yapmak için en iyi platform olarak Instagram’ı gösteriyor. Bu kadar çok influencerın olduğu platformda yaşanan çalıntı içerik sorunu ne yazık ki çok fazla sayıda kişiyi etkilemekte. Zaten Instagram uygulaması gün geçtikçe influencerlar, markalar ve şirketler için daha da kolay ulaşılabilir hale geliyor. Bununla birlikte dijital hakları koruma ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri paylaşmak için izin alma yolunda daha fazla yol katedildiğine tanıklık edebiliriz.

3. Instagram reklamları oldukça etkili olmaya devam ediyor

Instagram reklamlarının trendler listesinde yer alması hiç de şaşırtıcı değil. Zaten Instagram’daki 2 milyon reklamcı sayesinde mobil reklamlar sıklıkla görülmeye devam edilecek. Hatta Facebook algoritmasına yeni gelen bir güncelleme sonucunda artık daha kişiselleştirilmiş reklamlar gösterilirken, aynı organik değişiklikleri Instagram algoritmasında da görebiliriz.

Instagram, sadece organik keşfedilmeyi artıran “tavsiye edilen” özelliğini korumaya devam etmektedir. Örneğin çoğu Instagram kullanıcısı, takip etmeleri için tavsiye edilen birçok hesabı yayın akışlarında daha önce görmüştür ve hala da görmeye devam etmektedir. Ancak bu bahsettiklerimizin satın alınabilir reklamlarla ne ilgisi var?

Pazarlamacılar organik sınırların farkındadır ve zaten tam da bu yüzden Instagram reklamlarını kullanmayı tercih ederler. 2018 yılında tüm gözleri ve dikkatleri kendi Instagram içerikleri üzerinde toplamak için elinden geleni yapacak olan toplam 2 milyon reklamcı vardır. Bu rakamın yıl boyunca ciddi boyutlarda artacağını söylersek hiç de yanılmamış oluruz.

Instagram platformunun kullanıcı sayısı 1 milyara yaklaşırken, Instagram reklamlarına daha fazla önem verecek kullanıcıların sayısında da artış beklemek oldukça doğal. Zaten Instagram bu yıl içerisinde en yeni reklam özelliği olan Carousel reklamlarını platforma ekledi bile. Aynı Facebook’da olduğu gibi Instagram’da da reklam satın almış olan kullanıcılar, her içerik başına fazladan fotoğraf paylaşma hakkını elde ediyor. Böylece sadece bir reklam paylaşımı içerisinde müşteri için daha fazla keşfedilecek faktör bulunuyor ve böylece birçok marka müşteri kazanım oranlarını artırıyor.

Bu sene içerisinde kendinizi hazırlamanız gereken bir şey varsa o da Instagram reklamlarıdır. Dijital pazarlamacılar ve reklamcılar için Instagram reklamları listenin en yukarısında yer almakta.

4. Instagram otomasyonu gerçek oluyor

Otomasyon Twitter ve Facebook platformlarında popülerlik kazanırken peki Instagram ne durumda? “Keşke Instagram paylaşımlarımı önceden programlayabilseydim, pazarlamacı olarak işim o kadar çok kolaylaşırdı ki,” şeklinde düşünceleriniz mi var? O zaman şanslısınız çünkü Instagram, API’sini üçüncü parti uygulamalar ve Sprout Social gibi partnerler ile paylaşmaya başlayacağını çok kısa bir süre önce duyurdu. Artık kullanıcılar, Sprout Social uygulamasının Instagram araçlarını kullanarak içeriklerini planlama, zamanlama, programlama ve paylaşma şansına sahip oluyor.

Otomasyon fonksiyonları sayesinde Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar, küçük çaplı ekipler tarafından daha kolay bir şekilde kontrol edilebilir hale geliyor. Facebook ve Twitter’a gelen Chatbox özelliklerini göz önünde bulundurduğumuz zaman, otomasyon sırasının artık Instagram’da olduğunu söylersek hiç de yanılmayacağımızı düşünüyoruz.

Her otomasyon iyi olacak diye bir kural olmasa da; sık olarak sorulan sorulara otomatik cevapların verilmesi, belirli mesajların etiketlenmesi ve paylaşımların programlanması gibi işlemler günümüzün hızlıca gelişen sosyal ortamında olmazsa olmaz özellikler arasında yer almaktadır. Gün geçtikçe daha da fazla markanın Instagram’a gelmesiyle birlikte, Instagram uygulamasının daha da kolaylaşması için yeni pazarlama araçlarının bu platforma eklenmesi gerekiyor.

Bu demek oluyor ki yakın gelecekte otomasyona dair birçok güncellemenin Instagram’a getirileceğini tahmin edebiliriz. Instagram Direct (DM)’e bile yeni bir güncelleme ya da yepyeni iletişim yöntemleri eklenebilir. Instagram Direct kullanıcıların Instagram’da birbirleriyle sohbet etmelerini ve paylaşımlar yapmalarını sağlayan bir iletişim aracıdır. Facebook’un zaten sohbet özelliklerini ayrı bir Facebook Messenger uygulamasına taşıdığını düşündüğümüzde acaba sırada Instagram Direct olabilir mi?

Bahsi geçen otomasyon fonksiyonları gelecekte de önemini korumaya mutlaka devam edecektir ve Instagram’ın markalara özel otomasyon araçlarını zaman içerisinde platforma ekleyeceğini rahatlıkla öngörebiliriz.

5. Artırılmış gerçeklik özelliklerinde önemin ve çeşitliliğin artmasını bekleniyor

Köpek kulaklarının, güneş gözlüklerinin ve uyku maskelerinin ortak özelliği nedir? Tüm bunların ortak özelliği, piyasadaki en popüler Instagram yüz filtrelerini oluşturmuş olmalarıdır. Bu tip artırılmış gerçeklik özellikleri selfie çekimlerini bir adım ileri seviyeye taşırken, aynı özellikler markaları nasıl etkileyecektir? Elbette ki marka logolarının yer aldığı yüz filtreleriyle.

Snapchat’de gelecek filmlerin ve Skittles, Gatorade ve Taco Bell gibi markaların reklamlarının yer aldığı yüz filtrelerini zaten daha önceden gördük. Peki aynı şeyin Instagram’da da olmasını engelleyen herhangi bir faktör var mı? Tabii ki de yok. Bu tarz reklam amaçlı marka logolarının yer aldığı yüz filtrelerini Instagram’da çok yakın zamanda görmeye başlayabiliriz.

Bu özellik 2019 yılına kadar her marka için kullanıma hazır hale gelmeyebilir ama satın alınabilir yüz filtreleri içeren reklamlara Instagram’da daha fazla rastlamaya başlayabiliriz. Bu tip reklamların oldukça fazla yatırım gerektireceğinden dolayı, yüz filtreleri içeren etkileşimlerinde bütçeye uygun daha fazla sayıda seçenek karşımıza çıkabilir.

Müşterilerin sizden alışveriş yapmaya devam etmesini sağlamak için eğlenceli ve ilgi çekici içerikler yoluyla izleyicilerinizle sürekli olarak etkileşim kurmanız gerekiyor. Sprout Social tarafından 2017’nin ilk çeyreğinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Y neslinin yani milenyum neslinin yüzde 60’ı sosyal medyada takip ettikleri markalardan alışveriş yapmaya tercih ediyor.
Yani müşterilerinizle etkileşim kurun ve insancıl tarafınızı içeriklerinizde yansıtın. Eğer soğuk davranırsanız ve etkileşimde bulunmayan samimiyetsiz bir marka olarak izlenim bırakırsanız, insanların ilgisini çok çabuk bir şekilde kaybedebilirsiniz. Bu yüzden influencerlarla birlikte çalışmak ya da kendi çalışanlarınız üzerinde yüz filtreleri kullanmak, izleyicilerinizle ve müşterilerinizle etkileşim kurmak için oldukça etkili yöntemlerdir.

Popüler olan trendleri kullanmaya başlayın

Hangi trendi kullanırsanız kullanın, izleyicilerinizin sosyal medyada yaptıkları şeyler ve kullandıkları trendler hakkında kendinizi sürekli olarak güncel tutmanız gerekir. Pazarlamacılar bu Instagram trendlerini kullanarak müşterilerine ulaşmanın en etkili yollarını sürekli bir şekilde aramaktadır. Trendleri takip ederek ya da kendiniz bir trende öncülük ederek rakiplerinizden sıyrılmayı başarıp yarışın içerisinde bir adım öne geçebilirsiniz.

Peki sizin en beğendiğiniz Instagram trendleri nelerdir? Insta AVM Instagram hesabında bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.