Instagram’da alacağınız tanıtımlarla ya da diğer bir adıyla shout outlarla daha fazla sayıda kullanıcılara erişim sağlayarak takipçi kitlenizi artırma şansını yakalayabilirsiniz.

En popüler Instagram kullanıcılarının binlerce takipçiyi nasıl kazandıklarını öğrenmek istiyor musunuz? O zaman Instagram’daki shout out yani tanıtım işleminin nasıl çalıştığını iyi öğrenmeniz gerekiyor. Eğer takipçi kazanma yolunda oldukça etkili bir strateji olan shout out işleminde uzmanlaşmayı başarabilirseniz, sadece birkaç hafta ya da ay içerisinde siz de popüler hesaplardan biri haline gelebilirsiniz.

İşte shout out şu şekilde çalışır: İki Instagram kullanıcısı kendi hesapları üzerinden birbirlerini tanıtmak için anlaşırlar. Bunu yapmak için, tanıtım yaptıkları hesabı takip etmeleri amacıyla kendi takipçilerine yönelik bir fotoğraf ya da video paylaşırlar. Bu tarz tanıtıcı içerikleri oluştururken genel olarak tanıtımı yapılacak olan hesaptan bir içerik alıp kendi hesabınızda paylaşırsınız. Yeni kişilere erişim potansiyelinizi bir hayli artıran shout out, doğal olarak Instagram’da geniş bir takipçi kitlesi oluşturmanın en hızlı ve etkili yollarından biridir.

Ne yazık ki diğer kullanıcılar tarafından tanıtımınızın yapılmasını sağlamak hiç de kolay bir iş değildir. Bunu başarmak için diğer kullanıcılarla networking yapmanız ve s4s (shout out for shout out – karşılıklı tanıtım) anlaşma dahilinde başka bir hesabın içeriğini kendi hesabınızda paylaşmanız gerekir.

Daha fazla takipçi kazanmanıza yardımcı olacak en iyi sonuçları elde etmek için hesabınızın tanıtılmasını istiyorsanız, öncelikle konu hakkında bilmeniz gereken birtakım şeyler vardır. Sizinle bu makalede paylaşacağımız 5 adımı takip ederek kendi hesabınız için kaliteli tanıtımlar yaptırmayı başarmanız elbette ki mümkün.

Sizinle benzer konularda paylaşımlar yapan kullanıcıları tespit edin

Instagram’da örneğin çoğu zaman yemek ve sağlıklı yemek tarifleri gibi konularda paylaşımlar yapıyorsanız, tanıtımınızı yapması için genel olarak spor konulu paylaşım yapan bir kullanıcıyı hedef almanız istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olmaz. O kullanıcı sizi tanıtmayı kabul etse bile sonuç olarak dilediğiniz miktarda takipçi kazanmama ihtimaliniz oldukça yüksek çünkü o hesabı takip eden kullanıcılar spor konulu içerikleri görmek istiyor, yemek konulu paylaşımları değil.

Uygulayabileceğiniz en iyi taktik, sizinle benzer konularda paylaşımlar yapan hesapları hedeflemenizdir. Çünkü o hesabı takip eden kullanıcılar sizin de paylaştığınız konulara ilgi gösterdiği için tanıtımınız yapıldığında sizi de takip etmeye motive olabilirler.

2. Sizinle benzer sayıda takipçi kitlesi olan kullanıcıları tespit edin

Bazı kullanıcılar Instagram biyografilerinde tanıtım yapmaya açık olduklarını belirtebilirler. Ancak sizin sadece 50 tane takipçiniz varsa ve o hesabın toplam 100 binden fazla takipçisi bulunuyorsa o kişiyle iletişim kurmak için zamanınızı boşa harcamayın.

Tanıtım yapacak olan kullanıcılar çoğu zaman, kendi takipçi sayılarına yakın takipçisi olan hesapların tanıtımını yapmayı kabul ederler. Çünkü onlar için adil olan budur. En azından 1000 takipçiye ulaştığınız zaman, takipçi sayısını artırmak isteyen diğer kullanıcılarla birlikte birbirinizin tanıtımını yapmak için daha fazla fırsat yakalarsınız.

3. Tanıtımınızı yapmalarını rica etmeden önce o hesaplara yorumlar ve beğeniler atın, hatta onları takip etmeye başlayın

Sosyal medya üzerinde kibar olmak hala çok önemli bir konudur. Sizi tanıtmasını istediğiniz kişilerle anlamlı etkileşimler kurmak oldukça nazik bir davranış olduğu gibi aynı zamanda o kişinin içerikleriyle ilgilenmiş olduğunuzu da gösterir. Tanıtımınızı yapmasını istediğiniz hesaba gelin ve o kullanıcının fotoğrafları ile videolarına beğeniler atıp yorumlar yazın. Hatta ne kadar ciddi olduğunuzu göstermek için bu hesapları takip etmeye bile başlayın.

Instagram gibi her sosyal medya platformunun tamamen anlamlı etkileşimler üzerine kurulu olduğunu asla unutmamalısınız. Biraz sosyal medya etkileşimi ve sosyalleşme sonucunda uzun vadede çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz ki zaten bu diğer kişilerle online olarak networking yapmanın en basit yoludur.

4. Diğer kullanıcıların içeriklerini “s4s” yorumları ile spamlamayın

Bazı kullanıcılar tanıtım yaptırmak için biraz fazla heyecanlı olabileceği için “s4” yani “shoutout4shoutout” yani “tanıtıma karşılık tanıtım” şeklindeki yorumları yazarak tonlarca fotoğrafı kontrolden çıkmış bir şekilde spamlamaya başlayabilirler. Hatta bunu o hesabın Instagram profiline bile göz atmadan ve onlarla asla etkileşime girmeden yaparlar. Ancak bu çok yanlış bir yaklaşımdır.

Tanıtım yapmaları için kullanıcıların içeriklerini spamlamayın. Bu tarz bir yöntemi kullanırsanız başaracağınız tek şey diğer kullanıcılar tarafından bloklanmak olur, hatta spam yaptığınız için Instagram’a şikayet bile edilebilirsiniz. En doğru yöntem, öncelikle sizinle benzer içerikler paylaşan hesapları tespit etmek ve bu hesapların sahipleri ile sağlıklı ve anlamlı etkileşimler kurmaktır.

5. Kullanıcılarla email ya da Instagram Direct (DM) yoluyla iletişim kurun

Sizinle benzer konuda içerikler paylaşan hesapları tespit ettiniz. Tespit ettiğiniz hesaplar arasından size yakın sayıda takipçiye sahip olan hesapları da belirlediniz. Ayrıca tüm bunları yaparken “s4” spamı yapmaktan da kaçınmayı bir şekilde başardınız. Bunun yerine zamanınızı ayırarak anlamlı ve değerli yorumlar paylaştınız ve sağlıklı etkileşimler kurmaya çalıştınız. Artık araştırmanız tamamlanmış demektir ve son safhaya geçebilirsiniz.

Artık birlikte tanıtım yapmayı kabul edip etmeyeceğini öğrenmek için belirlediğiniz hesaplarla iletişim kurmanın vakti gelmiş demektir. Öncelikle eğer tanıtım yapmasını isteyeceğiniz kullanıcı bir iş hesabına sahipse email butonunu bulun. Eğer butonu bulamadıysanız ya da profil iş hesabı değilse profilin biyografisinde de email adresi paylaşılmış olabilir. Eğer email adresi hiçbir şekilde belirtilmemiş ise Instagram Direct’i kullanarak o kullanıcıya özel bir mesaj bırakabilirsiniz.


Unutmayın; diğer kullanıcılarla gerçek ilişkiler ve bağlantılar kurmaya özen gösterin. Instagram’da kazandığınız bağlantılar size çok büyük bir avantaj sağlar. Instagram’da, yüz binlerce takipçiye sahip büyük hesaplar, sürekli ve tutarlı olarak bir hafta içerisinde birkaç kez birbirlerini tanıtıcı içerikler yayınlamaktadır.

Fazlasıyla yüksek rakamlara sahip olmak fazlasıyla motive edici olabilir ama aktif takipçilerden gerçek etkileşim almak da oldukça önemlidir. Instagram takipçi kitleniz için mükemmel kalitede içerikler üretmeye odaklandığınız takdirde sonuç olarak, bu takipçilerinizi kaybetme gibi büyük bir sorunu ortadan tamamen kaldırmış olursunuz. Çünkü kaliteli içeriklerinizi takdir eden kullanıcılar, sizi takip etmeye devam edeceklerdir.