Instagram üzerinde marka kurmak ve geliştirmek için neler yapmanız gerekir?

Aylık 600 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, ufak tefek bir platform olmaktan çıkıp oldukça güçlü bir networking dinamosu haline geldi. Günümüzün her alanında görsel medya popülerlik kazanmaya başladı. Bununla birlikte Instagram da girişimcilere, markalarını daha önce hiç olmadığı kadar etkili bir şekilde tanıtmalarına ve büyütmelerine fırsat tanıyor.

Peki Instagram’da marka kurmak ve takipçi kitlesini artırmak için tam olarak ne yapmamız gerekir? İş geliştirme uzmanı Lisa Illman, sadece 30 gün içerisinde kendi Instagram takipçi kitlesini ikiye katlayan ve yeni müşteriler çekmesini sağlayan 8 Instagram ipucusunu InstaAVM okuyucularıyla paylaşıyor.

Bu makalede bahsi geçecek olan tüm adımlara ek olarak, müşteri memnuniyeti odaklı ve kaliteden ödün vermeyen Türkiye’nin en iyi Instagram hizmetlerinin adresi InstaAVM‘den Türk takipçi satın alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

1. Temiz bir Instagram profili oluşturun

Instagram profilinizi operasyonları yöneteceğiniz ana üssünüz gibi düşünün. Bu yüzden olası her türlü trafikten mutlaka yararlanabilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Profilinizi oluştururken 3 kilit faktör üzerine yoğunlaşmanız gerekir: Profil fotoğrafınız, profil açıklaması yani biyografiniz ve URL link.

Instagram bilindiği gibi en kaliteli fotoğrafların paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. Bu nedenden dolayı profilinize ekleyeceğiniz fotoğrafın da kalitesi bir hayli yüksek olmalı. Illman konu hakkında bu yorumda bulunuyor:

“Sosyal medya platformlarında kullanılan profil fotoğraflarında kişisel tercihim o hesabı yöneten insanın fotoğrafı olmasıdır. Tabii evcil hayvan sektöründe değilseniz. Eğer evcil hayvan sektörüne hizmet veriyorsanız sevimli mi sevimli bir kedi ya da köpek yavrusunu profil fotoğrafı olarak seçmeniz insanları profilinize çekecektir. Eğer markanızın logosunu kullanmayı tercih edecekseniz bu logonun, websitenizde ve diğer sosyal medya hesaplarınızda bulunan logo ile eşleşmesine özen gösterin. Konu marka logosu ise her sosyal medya sitesinde kullanılacak olan logolarda mutlaka tutarlı olmak gerekir.”

Profil açıklamanız, profilinizi ziyaret eden kişilere sizin nasıl bir insan olduğunuza, nelere ilgi gösterdiğinize ve en önemlisi profilinizi takip ettikleri takdirde sizden ne tipte içerikler görmeyi bekleyeceklerine dair bilgiler verir. Bu bölümde anahtar kelimeler kullanmak size avantaj sağlayacaktır. Profil açıklama başlığınız mesela bu şekilde olabilir; “Profesyonel hayatlarındaki amaçlarına ulaşmaları ve kendi hayatlarını dolu dolu yaşamaları yolunda insanlara ilham kaynağı olmayı, dersler vermeyi ve onları motive etmeyi çok seviyorum.“

Profil açıklamanızda vereceğiniz bilgilerin, hedef aldığınız kullanıcı kitlesinin beklentilerini karşılayacak cinsten olmasına dikkat edin. Eğer profilinizi ziyaret eden bir kullanıcı, sizden ne gibi içerikler göreceği ile ilgili kesin ve net bilgiyi alamıyorsa, bu kişinin sizi takip etme şansı bir haylı düşmüş olur. Örneğin bir fitness koçunun profil açıklamasında şu cümle yer alabilir; “Paylaşımlarım o kadar motive edici ki, nasıl olduğunu fark etmeden bile yerinizden kalkıp egzersiz yapmaya başlayacaksınız.”

2. Paylaşacağınız fotoğrafları Canva ile oluşturmayı deneyin

Illman’a göre Canva, bir girişimcinin hayallerini gerçeğe taşıyan bir site. Çünkü Canva sayesinde fotoğraflar üzerinde oynamalar ve düzenlemeler yapmak için saatlerinizi harcamak zorunda değilsiniz. Canva kullanımı çok kolay ve zengin fonskyion seçeneklerine sahip olan bir fotoğraf düzenleme sitesidir. Ziyaretçilerinize vermek istediğiniz mesaja göre rengarenk bir yayın akışı hazırlayabilir, farklı renk seçenekleri ile diğer kullanıcıları büyüleyebilir ya da gayet basit ama bir o kadar da zarif içeriklerle takipçilerinizi kendinize bağlayabilirsiniz.

Tercih etmek istediğiniz görsel stili belirledikten sonra bu stili benimseyin. Yani Canva’yı kullanarak kullanmak istediğiniz renkleri tutarlı bir şekilde her paylaşımınıza ekleyin. Seçeceğiniz renkler markanızı yansıtacak şekilde olmalıdır. Sosyal medya ve satışlara odaklanmış olan bir iş geliştirme uzmanı olarak görev yapan Illman, kendi profili için dikkat çekici ve cesur bir renk kullanmak istemiş. Bu yüzden kendi işi ile ilgili meme’leri paylaşacağı teması için açık kırmızı rengini tercih etti.

Illman’ın ilk paylaşımları bir meme ve bir fotoğraftan oluşuyordu. “Canva ile ilgili en çok sevdiğim şey kolay kullanımı olan renk tablosu sayesinde kendime belirlediğim o kırmızı rengin tam tonunu her zaman için kolay ve hızlı bir şekilde seçebilmemdi. İçeriklerde sürekli aynı rengi kullanmak, bir markanın tutarlılığı elde etmesi için çok önemlidir. Bu yüzden Canva’nın renk fonksiyonlarından mutlaka yararlanın.”

Canva sitesinde içerik tiplerine göre kategoriler vardır. Bu kategorilerdeki içeriklerin boyutları o kategoriye özel olarak tasarlanmıştır. Yani Canva’ya geldiğiniz ve tasarlayacağınız fotoğraf için “Instagram” kategorisini tıkladığınız zaman, tam da Instagram yayın akışına göre boyutlandırılmış olan temiz bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Sol kısımdan “background” yani “arkaplan” sekmesini seçtiğinizde fotoğrafın arkaplanı için kullanabileceğiniz renk tablosu karşınıza çıkacak. İstediğiniz rengi bu tablodan seçebilirsiniz. Dilerseniz artı butonuna tıklayarak renk çarkını açabilirsiniz. Renk çarkında yer alan barlar ve çarklar sayesinde tam da istediğiniz renk tonunu elde etmeniz mümkün.

Fotoğrafınızın arkaplanında kullanacağınız renk tonunu seçtikten sonra bu rengin kodunu mutlaka bir yere not alın ki sonrasında bu kodu gelecekteki fotoğraflarınızda da kullanabilesiniz. Bu işlemi tüm renkler için yapabilirsiniz. Böylece marka adı altında paylaşacağınız içerikler, aynı renk tonları seçimleri sayesinde zaman içerisinde dilediğiniz tutarlılığa ulaşacaktır.

3. Profilinizde belirli bir stil deseni üzerinde yoğunlaşın

Instagram profiliniz için bir stil deseni düzenlemeniz hem çok eğlenceli hem de Canva sayesinde şaşırtacak derecede kolay. “Benim profilimdeki dama tahtası teması şeklinde eklenen fotoğraflar oldukça olumlu yorumlar alıyor,” diyor Illman. Renklerin dışına çıkarak, Instagram üzerinde de oynamalar yapacağınız birçok desen mevcut.

Örneğin dama tahtası deseni üzerine motive edici sözler ekleyebileceğiniz bir tema oluşturabilirsiniz. Bir sonraki ay içerisinde ise her içeriğinize ipuçları ekleyebilir ve bunlar için farklı bir desen kullanabilirsiniz. Burada çok önemli olan faktör, zaman zaman desenlerinizi değiştirerek fotoğraflarınızı taze ve dikkat çekici tutarken aynı zamanda da vermek istediğiniz mesajlara ve markanızın vizyonuna sadık kalmaktır.

4. Her içeriğinizde doğru hashtagleri kullanın

Eğer Instagram’daki bilinirliğinizi ve keşfedilebilirliğinizi artırmak ve daha da dikkat çekmek istiyorsanız hashtag kullanmama gibi bir lüksünüz yok demektir. Illman’a göre maksimum etki için her paylaşımınıza en az 11-15 tane hashtag eklemeniz gerekiyor. Zaten Instagram bir gönderinize 30 hashtag ekleme sınırını koymuş, yani en azından bu sınırın yarısını aşın.

Yeni ve yaratıcı hashtag fikirleri arıyorsanız hashtagify.me’i inceleyebilirsiniz. Bu siteye bir hashtag giriyorsunuz ve o hashtage bağlantılı olarak en popüler olan diğer hashtaglerin bir listesi çıkıyor karşınıza. Kullanabileceğiniz bir diğer strateji ise, başarılı Instagram influencerların ya da markanıza rakip olan işletmelerin profillerini inceleyerek hangi hashtagleri tercih ettiklerine dikkat etmek. Bu profillerin kullandıkları hashtagleri not ederek siz de kendi paylaşımlarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Canlı yayın ve video fonksiyonlarını kullanmayı deneyin

Illman, yaklaşık olarak bir seneden fazla bir süredir işi için canlı yayın yapmaktadır. “Bu Instagram fonksiyonunu herkese şiddetle öneririm,” diyor Illman. Video ve canlı yayın şeklinde hazırlanan içerikler, potansiyel müşterilerin size yatırım yapmaları için gerek duyacakları beğeni ve güven duygularını güçlendirir. İnternet üzerinde yüzünüzün, sesinizin ve vermek istediğinizin mesajın milyonlarca insan önünde yer alması işletmeler için kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Instagram üzerinden canlı yapılan yayınlar kaydedilmez ve yayın akışınızda listelenmez. Bu formatın hem artıları hem de eksileri bulunmaktadır. Öncelikle işiniz için gerçekleştirdiğiniz yayınların bir geçmiş kaydı olmuyor. Yani yayın zamanı geçmiş olan bu içeriği bir müşteriniz izleyemiyor. Ancak tam da bu nedenden dolayı her canlı yayın yaptığınız zaman bir müşteride, “izlemem lazım yoksa sonsuza kadar kaçıracağım ve bir daha asla ne olup bittiğini öğrenemeyeceğim” gibi bir düşünce de oluşur ve canlı yayınlarınızı istek ve merakla takip etmek ister. Canlı yayın yapmak doğası gereği oldukça basit bir işlemdir. Sokakta yürürken bile akıllı telefonunuzu açıp canlı yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Instagram video, takipçilerinizle paylaşmak isteyeceğiniz kısa süreli video içeriklerini oluşturmak için oldukça muhteşem bir araçtır. Canlı yayının aksine Instagram video profilinize kaydedilir ve yayın akışınız dahilinde paylaşım sonrasında da görüntülenebilir. Daha önceki adım yardımıyla profiliniz için seçeceğiniz bir stil desenine video ekleyerek profilinize daha da canlılık katmanız mümkün. Instagram video aracında da filtreler bulunmaktadır. Bu filtreler sayesinde dilerseniz videonuzu sepia, chrome, siyah ve beyaz gibi çeşitli tonlarda çekebilir ve böylece profilinize farklılık ve eğlence katmış olursunuz.

6. Sürekli içerik paylaşın

Hangi sosyal medya platformunu kullanıyor olursanız olun sık bir şekilde paylaşım yapmak olmazsa olmaz stratejilerden biridir. Instagram diğer sosyal medya platformlarından biraz daha zahmetli ve zaman alıcı olabiliyor çünkü üçüncü parti uygulamalar kullanarak otomatik içerik paylaşımı yapmanıza izin verilmiyor. Illman’a göre bir hafta içerisinde en azından üç kez paylaşım yapmak en ideal yöntemdir, ancak Instagram influenceri olma konusunda çok ciddiyseniz haftanın her günü içerisinde bir paylaşım yapmak zorundasınız.

7. Diğer kullanıcılarla etkileşim kurun

Takipçilerinizin ve hedef olarak belirlediğiniz müşterilerin paylaşımları içerisinde de yorumlar yapmak için ayıracağınız zaman çok önemlidir. Illman haftasının belirli birkaç saatini Instagram’a ayırıyor ve ayırdığı bu zaman içerisinde yaptığı işlemlerden biri de diğer kullanıcılar ile etkileşimde bulunmak.

Eğer Instagram’a yeniyseniz bir Instagram pod’una katılabilirsiniz. Instagram podları, genelde 10-15 Instagram influencer’ını ya da profesyonel marka hesap yöneticilerini içeren gruplardır. Bu grup içerisinden bir üye içerik paylaştığı zaman grup içerisindeki herkes bu paylaşımla etkileşimde bulunur ve herkes birbirinin etkileşim oranlarını artırmaya çalışır. Insta pod sayesinde takipçi kitlenizi, yalnız çalışmaktan çok daha hızlı oluşturmuş olursunuz. Illman, Facebook Master’s Group için bir Insta pod oluşturdu ve çok başarılı oldu.

8. Instagram profilinizi herkese duyurun

Instagram profilinizi, hem diğer sosyal medya hesaplarınızda hem de müşterilerinize atacağınız emailler ve ebültenlerde duyurun. Instagram’daki takipçi kitlenizi geliştirme yolunda gerçekten de çok ciddiyseniz, Facebook üzerinden takipçilerinize özel mesajlar atarak herkesle Instagram hesabınızın linkini paylaşmayı deneyebilirsiniz.

Instagram, hangi Facebook arkadaşlarınızın Instagram’da olduğunu size zaten listeliyor. Bu listeyi kullanarak Facebook arkadaşlarınızı Instagram’da hemen takip etmeye başlamanız mümkün. Arkadaşlarınızı takip ettiğiniz zaman arkadaşlarınız da sizi takip etmeye motive edilmiş olurlar. Eğer sizi takip etmeyen çok fazla sayıda kişiyi takip ediyorsanız Followers uygulamasını kullanmayı deneyin. Followers uygulaması sayesinde sizin takip ettiğiniz ama sizi takip etmeyen hesapların listesini görebilir ve bir gün içerisinde en fazla 60 profili takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Instagram, sosyal medya platformları arasından mega dev Facebook tarafından satın alındığı için 2018 yılında Instagram’a daha da heyecan verici özelliklerin geleceğini tahmin edebiliriz. Zaten bu yüzden Instagram, Illman’ın 2018 yılı için sosyal medya networking tavsiyeleri listesinde en üst sıralarda yer almakta.

Bahsettiğimiz 8 Instagram stratejisi sayesinde ister profesyonel ister kişisel hesabınız için Instagram profilinize fazladan ivme kazandırabilir ve hayalini kurduğunuz başarıları elde etmeye hemen başlayabilirsiniz.