En kaliteli Instagram takipçi sitesi InstaAVM tarafından hazırlanan bu yazımızda Instagram pazarlama çalışmalarınıza yardımcı olacak 3 önemli sırrı paylaşacağız.

Instagram Hesabınızı Nasıl Başarılı Pazarlarsınız?

1. Takipçilerinizin en fazla aktif olduğu zamanlarda paylaşım yapın

Instagram’da paylaşım yapmak için en ideal zaman nedir? Bu sorunun cevabı, aynı Instagram algoritması gibi her sene değişmektedir. 2017 yılında sosyal medya yöntecilerinin %50’si en iyi zamanın akşamüstü saat 19-21 arasında olduğunu düşünüyordu.

2018 yılında ise sosyal medya yöneticilerinin çoğunluğu; 11-13 saatleri arası öğle yemeği vakitlerine ek olarak akşamüstü 19-21 saatlerinin en ideal zamanlar olduğunu öne sürmeye başladı. Fakat bu saatler sizin markanız için en ideal paylaşım zamanları olmak zorunda değil. Eğer Instagram algoritmasını avantajınıza kullanmak istiyorsanız, takipçilerinizin çoğunluğunun en fazla aktif olduğu günler ve saatlerde paylaşım yapmaya özen göstermeniz pazarlama çalışmalarınız için inanılmaz önemlidir.

Instagram algoritması hem içeriğinizin ne kadar etkileşim aldığına hem de bu etkileşimi ne kadar hızlı aldığına dikkat eder. Bu yüzden çoğu takipçinizin online olduğu bir saatte paylaşım yaparsanız bu kişilerden beğeni ve yorum gibi etkileşim alma şansınızı da artırmış olursunuz.

İçeriğiniz kısa bir süre içerisinde fazla sayıda beğeni ve yorum aldıysa Instagram algoritması bu içeriğin yüksek kaliteli olduğunu düşünecek ve içeriğinizi yayın akışında daha yukarlarda göstermeye başlayacaktır. Hatta keşfet sayfasına düşme şansınız bile artar.

Kısacası markanıza özel en ideal paylaşım gün ve saatlerini belirlediğiniz zaman, daha fazla beğeni ve takipçi kazanmak ve erişim gücünüzü artırmak için Instagram algoritmasını markanızın yararına kullanmış olursunuz.

2. Instagram takipçilerinizin yorumlarına cevap verin

Müşteriler tarafından sorulan soruların %80’inine cevap verilmediğini biliyor muydunuz? Sosyal medyada kendisine yönetilen soruya cevap vermeyen bir markanın, müşterilerin %88’i tarafından daha az tercih edildiğini ve sorularına cevap almayan müşterilerin %30’unun rakip markayı tercih edeceğini göz önüne bulundurduğumuzda bu çok korkutucu bir oran.

Sosyal medyada markanıza yönetilen sorulara cevap vermek sadece kibarlık değil aynı zamanda markanızı büyütmenizle de alakalıdır. Tabii ki de içeriklerinize sürekli gelen Instagram yorumlarının takibinin oldukça zor olduğunu da biliyoruz. Instagram uygulamasında özellikle eski bir içeriğinize yapılan yorumları kaçırmak çok basit.

Instagram yorum yönetimini sağlıklı yapabilmeniz için Later uygulamasının Conversations özelliğini mutlaka öneririz. Conversations sayesinde size gelen en son yorumları masaüstü bilgisayarınızdan görebilirsiniz. Mobil cihazı kullanma zorunluluğu olmadan bilgisayarınız üzerinden yorumlara cevap verebilir ve size yorum yapan kişi ile olan diyalog geçmişisinizi görüntüleyebilirsiniz.

Herhangi bir müşteriden şikayet geldiğinde müşteri ilişkileri ekibiniz o müşteri ile olan konuşma geçmişinin tamamını rahatlıkla görüntüleyebilir ve masaüstü bilgisayarlarından detaylı ve ilgili cevaplar verebilir.

Instagram üzerinden bir müşterinizin yorumuna cevap vermek size çok küçük bir şey olarak gelebilir. Fakat unutmayın ki bu o müşteri için çok anlamlı bir davranış olacaktır. Aktif bir şekilde etkileşime girmek, müşterilerinizle anlamlı ve sağlıklı bir bağ kurmanın en iyi yoludur.

3. Instagram içeriklerinizi zamanlayın

İş sahibi herkes vaktin nakit olduğunu bilir. İnanılmaz değerli bir kaynak olan zamanınızı daha iyi yönetmek istiyorsanız, ücretsiz Instagram takvim uygulamalarından mutlaka yararlanmanızı öneririz.

Şu senaryoyu gözünüzün önüne getirin. Her bir gününüzün 30 dakikasını fotoğraflarınızı taramak, aralarından Instagram estetiğinize en uygun olanı seçmek ve bu içerik için akıllıca bir caption düşünmek ile mi geçirmek istersiniz? Yoksa tüm haftanın içeriklerini önceden hazırlamak için sadece bir günde 1-2 saatinizi mi harcamak istersiniz?

Instagram içeriklerinizi zamanlamanız için size 3 neden daha sunalım:

1. Bilgisayarınızdan Instagram içerikleri paylaşın

Eğer Instagram fotoğraflarınızı çekmek için bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız çektiğiniz fotoğraflar üzerindeki oynamaları da büyük bir ihtimalle bilgisayar üzerinden yapıyorsunuz demektir.
Instagram takvim uygulamaları, Instagram içeriklerinizi mobile bağlı kalmadan bilgisayarınız yoluyla paylaşmanıza olanak tanıyor. Böylece bilgisayarınızdaki fotoğraflarınızı mobil cihazınıza aktarmakla uğraşmak zorunda kalmadığınız için zamandan kazanmış oluyorsunuz.

Kazandığınız onca zamanla neler yapabileceğinizi bir düşünün. Etkili bir Instagram hashtag stratejisi ile erişim kapasitenizi genişletmek, Instagram yarışması veya çekilişi düzenlemek veya Instagram hikayeleriniz için kullandığınız stratejiyi geliştirmek… Instagram takvim uygulamaları kullanarak, çok daha yüksek marka hedeflerinize odaklanmak için gerekli zamanı yaratabilirsiniz.

2. Daha iyi Instagram captionları hazırlayın

Yüksek kaliteli Instagram captionları bulmak her kullanıcı için zorlayıcı bir iştir. Eğer bu captionları her gün için düşünmek zorundaysanız işiniz daha da zolaşıyor.

Her gün için yeni içerik fikirleri, hashtagler ve captionlar üretmek oldukça zaman alıcı bir iştir. Bunun yerine ilham bulduğunuz ve kendinizi yaratıcı hissettiğiniz bir vakitte aklınıza gelen tüm fikirleri bir yere kaydetmeniz çok daha sağlıklı bir yöntemdir.

Instagram takvim uygulamaları sayesinde gelecekteki içeriklerin captionlarını önceden ilham gelen bir zamanda hazırlayabilirsiniz. Böylece günlük caption düşünme stresinden kurtulmuş olursunuz ve değerli zamanınızı takipçilerinizle etkileşim ve daha anlamlı bağlantılar kurmak gibi çok daha önemli işler için kullanabilirsiniz.

Instagram takvim uygulamaları Instagram hashtag stratejilerinizde de yardımcı olur. Later’ın Saved Captions (Kaydedilen Captionlar) özelliği sayesinde en sık kullandığınız hashtaglerin bir şablonunu oluşturabilirsiniz. İçeriğinizi zamanlamak istediğiniz zaman tek yapmanız gereken şey kaydedilen captionlardan içeriğe uygun hashtag şablonunu seçip zamanladığınız paylaşımınıza eklemektir.

Bu yöntem sayesinde hashtag ve captionları yazmaya ayıracağınız zamandan kazanır ve içeriklerinizin erişim kapasitesini de genişletmiş olursunuz. Ayrıca Instagram algoritması belirli ve konuyla ilgili hashtaglere daha çok değer verdiği için değişik içerik temalarınıza göre özenle hazırlanmış farklı hashtag şablonları yardımıyla daha fazla başarılı olursunuz.

3. Güzel bir Instagram yayın akışı planlayın

Instagram içeriklerinizi önceden planlamak, Instagram yayın akışınıza ve sosyal medya stratejilerinize daha geniş bir bakış açısı ile görmenizi sağlar. Instagram içeriklerinizi önceden hazırlayarak hangi fotoğrafın hangi sırada paylaşılacağına karar verebilir ve en mükemmel profil görünüşü için fotoğraflarınızın yerlerini rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Paylaşımları zamanlamak hem daha dengeli bir yayın akışı oluşturmanız için çok harika bir stratejidir hem de bu işlemi oldukça kolaylaştırır. Bu stratejiyi kullanırsanız örneğin çok fazla sayıda ürün fotoğrafı paylaşıp yeterince lifestyle paylaşmadığınızı kolaylıkla tespit edebileceksiniz. Ya da daha koyu renkli olan fotoğraflarınızı, canlı renklerdeki fotoğraflarınız arasında daha sağlıklı bir şekilde yayabileceksiniz.

Yayın akışınız için kazanacağınız bu geniş bakış açısı sayesinde Instagram profilinizde daha dengeli ve sağlam bir marka deneyimi oluşturabilirsiniz. Instagram takipçi sayınızı artırmak için bu oldukça önemli bir faktördür.

Later’ın Instagram planlama aracı, Instagram estetiğinizi dizayn etmenizi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Uygulama sayesinde fotoğraflarınızı kolaylıkla sisteme aktarıp yerlerini değiştirerek paylaşıldığında profilinizde nasıl görüneceğini rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Sonrasında sırasını belirlediğiniz içeriklerin paylaşım zamanlarını hızlıca ayarlayabilirsiniz.