Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız üzerinden Instagram’da paylaşım yapmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor musunuz? Evet Mac ve PC yoluyla Instagram’da paylaşım yapmak mümkün.

Instagram, hareket halindeyken bile hızlıca fotoğraf ve video paylaşabileceğiniz şekilde tasarlanmış olan yüksek popülerliğe sahip bir mobil uygulamadır. Ancak bilgisayar üzerinden Instagram.com websitesi yoluyla paylaşım yapmak mümkün değil. Eğer Instagram’da paylaşım yapmak istiyorsanız mobil uygulamasının kendisini kullanmak zorundasınız.

Son zamanlardaki Instagram trendi, daha profesyonel olarak düzenlenmiş ve hazırlanmış içeriklere doğru kaymaya başladı. Bu tip içerikler de genellikle bilgisayar için tasarlanılmış olan profesyonel seviyelerdeki fotoğraf ya da video düzenleme uygulamaları ile yapılıyor. Trend böyle olduğu için zaman içerisinde birçok üçüncü şahıs developerlar, sundukları sosyal medya yönetimi uygulamalarına Instagram’ı da eklemeye başladı. Sonuç olarak ise bu uygulamalar sayesinde kişisel bilgisayarınızı kullanarak Instagram’da video veya fotoğraf paylaşma şansını yakalıyorsunuz.

Bilgisayar Üzerinden Gönderi Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Bilgisayar üzerinden Instagram’da paylaşım yapmaya olanak tanıyan uygulamaların sayısı ne yazık ki az çünkü Instagram, API’sı üzerinden paylaşım yapmaya izin vermiyor. Fakat sayısı az olan araçlar arasından en iyilerini InstaAVM okuyucuları için araştırdık ve kişisel bilgisayarınızdan Instagram’a video ve fotoğraf ekleme imkanı sunan en iyi 4 hizmeti sizler için derledik.

İşte kişisel bilgisayarınız yoluyla Instagram’da paylaşım yapmaya yardımcı olan 4 hizmet:

1. Gramblr

Gramblr, web üzerinden Instagram’da hem video hem de fotoğraf paylaşmanıza izin veren üçüncü parti hizmetler arasından büyük bir ihtimal en popüler olanıdır. Gramblr hizmetini kullanmak için bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor. Gramblr hem Mac hem de Windows işletim sistemli bilgisayarlarla uyum sağlayan bir uygulamadır.

Uygulamayı bilgisarınıza yükledikten sonra yapmanız gereken şey Instagram hesabınız ile giriş yapmak, paylaşmak istediğiniz fotoğrafı araca yüklemek, caption eklemek ve sonrasında yayınla butonuna tıklamaktır. Gramblr, kişisel bilgisayar üzerinden Instagram’da fotoğraf paylaşmanın en basit ve kolay yollarından biridir. Ancak Gramblr uygulaması üzerinden herhangi bir ileri seviye foto düzenlemesi yapamayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Fakat fotoğraf ve videolarınız için kırpma, şekillendirme ve filtre ekleme gibi temel fonksiyonlara sahip olan bir hizmet olduğunu da unutmayın.

2. Later

Belirli bir gün ve saatte yayınlanmasını istediğiniz içerikleri zamanlama fonksiyonu sunan bir takvim uygulamasına sahip olmak sizin için önemli mi? O zaman Later’ı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Basit arayüzü ile takvim ayarı yapma, grup halinde paylaşım yapma ve tüm medya içeriklerinizi düzenli organize etmek için kullanışlı etiketleme fonksiyonları sayesinde Later tam da aradığınız program olabilir. Hatta en iyi özellikleri arasında, kullanımının tamamen ücretsiz olması ve Instagram’ın yanı sıra Twitter, Facebook ve Pinterest için de uyumlu olması yer alıyor.

Ücretsiz üyelik sayesinde Instagram için aylık 30’a kadar içerik zamanlama imkanınız var. Fakat ne yazık ki video içeriklerini zamanlamak ücretsiz üyelik programına dahil değildir. Video içeriklerini zamanlama ve aylık 100’e kadar içerik zamanlama fonksiyonlarına sahip olmak için aylık 9 dolar karşılığında Plus üyeliğine geçiş yapmanız gerekiyor.

3. Iconosquare

Iconosquare daha çok Instagram ve Facebook profillerini daha etkili bir şekilde yönetmeye ihtiyaç duyan markalara ve kurumsal şirketlere yönelik tasarlanmış olan çok ileri seviye ve kaliteli bir sosyal medya yönetimi hizmetidir. Yani kısacası Instagram’da paylaşmak istediğiniz içerikleri zamanlama fonksiyonu Iconosquare’de ücretsiz olarak sunulmuyor. Iconosquare’in içerik zamanlama fonksiyonunun yanı sıra analiz, yorum takibi ve çok daha fazlasına sahip olmak için aylık 9 dolarlık bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Iconosquare aracı sayesinde takvimden zamanı haftalarca hatta aylarca ileriye alabilir ve bu zaman dilimi içerisinde paylaşmak için zamanlamış olduğunuz tüm içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey takvim üzerinden bir gün ve saati seçmektir. Ya da alternatif bir şekilde yeni bir içerik üretmek için yukarıda yer alan Yeni İçerik (New Post) butonuna tıklayıp istediğiniz medyayı yükleyin. Bir sonraki adımda caption ile tercih ederseniz emojileri ve son olarak hashtagleri ekledikten sonra hazırladığınız içeriğin zamanlamasını yapabilirsiniz.

Iconosquare ile fotoğraflarınızı kırpma şansına sahipsiniz fakat bu uygulamada ileri seviye foto düzenleme özelliklerinin ve filtre ekleme gibi fonksiyonların bulunmadığı bilgisini de paylaşmamız gerekir.

4. Schedugram

Iconosquare’de olduğu gibi Schedugram’ın da asıl odak noktası içerik takvimi oluşturmaktır. İçerik zamanlamasının yanı sıra sahip olduğu birçok Instagram’a yönelik fonksiyonu sayesinde, çok fazla sayıda takipçi ve içerik yönetimi yapmak zorunda olan marka ve kurumlara hitap eden bir hizmettir. Schedugram kullanımı ücretsiz olmayan bir programdır fakat 7 günlük bir denemesi bulunmaktadır. 7 gün deneme süresi sonrasında ise Shedugram’ı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, ya aylık 20 dolarlık ya da yıllık 200 dolarlık üyelik paketlerinden birini satın almanız gerekiyor.

Schedugram sayesinde fotoğraflarınızı ve videolarınızı kişisel bilgisayarınız üzerinden Instagram’da yayınlayabilir ya da ileri bir tarihte ve saatte yayınlanacak şekilde zaman ayarını yapabilirsiniz. Hem de tüm bu fonksiyonları bir mobil uygulamasına ihtiyaç duymadan yapmanıza imkan tanır. Her ne kadar kullanmak için bir mobil uygulamasına ihtiyacınız olmasa da dilerseniz Schedugram’ın hem iOS hem de Android cihazlarına özel uygulamalarının bulunduğunu da belirtmek isteriz. Yukarıda bahsi geçen diğer hizmetlerden farklı olarak Schedugram; zamanlama yapmadan önce fotoğraflarınız üzerinde kırpma, filtre ekleme, fotoğrafın yönünü çevirme ve yazı ekleme gibi kullanışlı fonksiyonlar da sunuyor.


Peki siz Instagram içeriklerinizi mobilden mi yoksa webden mi paylaşıyorsunuz? Kişisel bilgisayarınız aracılığıyla içerik paylaşıyorsanız hangi hizmeti kullanıyorsunuz? Önermek istediğiniz fakat bu yazıda bahsi geçmeyen başka bir uygulama söz konusuysa mutlaka bizimle paylaşın. InstaAVM herkese iyi Instagramlamalar diler.