Instagram Taktikleri

11 Adımda Instagram Pazarlama Planı Hazırlayın

Sosyal medya platformları uzun bir süredir hayatımızın bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık bu sitelerin varlığını kabullenmiş durumdayız. Peki sosyal medyada pazarlama çalışmaları yapma ve bunun için bir strateji planlama konuları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Aslında iş burada oldukça karmaşık bir hale geliyor.

Fakat günümüzün en büyük avantajlarından biri bilgi çağında yaşıyor olmamız. Yani Instagram pazarlama planı hazırlamanıza yardımcı olacak bilgilerin hepsine rahatlıkla ve hızlıca ulaşma imkanınız var. Ancak edineceğiniz bu bilgilerden bazıları parça parça şeklindedir, yani konuya daha geniş açıdan bakmak için bu parçaları biraraya getirmeniz gerekir ve bu da oldukça emek ve zaman alabilen bir iş olabilir. Bu bilgilerin diğer kalan kısmı ise tamamen detaylı bir rehber şeklinde hazırlanmıştır, yani parça parça bilgileri bulup biraraya getirmekle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Neden Instagram Pazarlama Stratejisi Oluşturmalısınız?

InstaAVM okuyucuları ile paylaşacağımız bu makale detaylı bir rehber şeklinde oluşturulmuştur. Pazarlama stratejilerinizi oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgiyi paylaşacağımız için size zamandan kazandıracağız. Instagram pazarlama konusunda merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda kolayca bulabilirsiniz.

O zaman işe başlayalım. İşte markanızı sosyal medya üzerinde geliştirmeye başlamanız için yapmanız gerekenler:

Adım 1: Amaçlarınızı belirleyin

Daha hiçbir şeye giriş yapmadan önce işe yavaş başlamanız gerekiyor. Öncelikle kendinize çok ciddi bir soru sormanız gerek. Hatta bu soruya vereceğiniz cevap doğrultusunda bu makaleyi okumayı bırakabilirsiniz bile.

“Sosyal medyaya bu kadar ciddi zaman, enerji ve sermaye yatırımı yapmamın nedeni nedir?”

Bu soruyu kendinize sorarken gerçekten de çok ciddi bir yatırımdan bahsedildiğini kesinlikle unutmayın. Çünkü sosyal medyada başarılı olmak için varınızı yoğunuzu bu işe vermeniz lazım. Ciddiyetsiz ya da yeterli olmayan çalışmalar sonucunda sosyal medya pazarlama stratejilerinizin başarılı olmasını beklemeyin.

Sosyal bir takipçi kitlesi oluşturmak daha önce hiç olmadığı kadar zor bir hale geldi. Hatta markanızı ve içeriklerinizi müşteri gözlerinin önüne çıkarmak daha da zorlaştı. Çünkü şu anki sosyal medya ortamında, ciddi sarfedilen emeklerinizin karşılığını almak yerine para ile satın alınan reklamlar sonucunda kendinizi duyurmak çok daha kolay. Paralı reklam satın almadığınız zaman, Facebook’daki takipçi kitlenizden sadece %2.5 – 5’inin içeriklerinizi göreceğini söyleyebiliriz. Twitter için bu oran yüzde 10-16’ya çıkarken Instagram ve Linkedin için ise yüzde 20’ye geliyor.

Bu yazıda bahsi geçecek olan stratejiler mutlaka işinize yarayacaktır. Ancak hangi işe kalkıştığınızı ve bunun sonucunda ne gibi amaçlar gerçekleştirmek istediğinizi önceden bilmeniz lazım ki kendinizi o amaca doğru yöneltebilesiniz. Yoksa yolunuzu kaybetme riski oluşur. Sosyal medyadan ne gibi sonuçlar almak istiyorsunuz? Neden markanız için bir sosyal medya hesabı oluşturdunuz? Bu sorulara vereceğiniz cevap “sosyal medyadayım çünkü herkes orada ve benim de orada olmam lazım,” şeklinde olmamalı.

Sosyal medya üzerinde gerçekleştirmek istediğiniz en ana amaçlarınız şöyle olmalı:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Markaya yeni satışları kazandırmak
 • Potansiyel müşterileri tespit etmek
 • Marka çevresinde sadık bir müşteri topluluğu oluşturmak

Sosyal medya pazarlama planınızda yer alan amaçlara göre hangi sosyal medya platformunu kullanmanız gerektiği, hangi metrikleri izlemek zorunda olduğunuz ve ne tür içerikler üreteceğiniz gibi faktörler değişiklik gösterecektir.

Adım 2: Pazarlama çalışmalarınızı yapacağınız sosyal medya platformunu belirleyin

Hangi sosyal medya platformunda pazarlama çalışmaları yapacağınızı belirlemek için aşağıdaki faktörlere dikkat edin:

Zaman

Her hafta boyunca sosyal medya pazarlama çalışmalarınıza ne kadar zaman ayırabilirsiniz? Başlangıçta her gün için en az bir saatinizi bu işlere ayırmanız gerekir. Başlangıçtan sonra büyüme safhasında ise gün içerisinde sosyal medyaya ayrılan zaman daha da fazla artış göstermek durumundadır.

Kaynaklar

Snapchat, Instagram ve Pinterest gibi birçok sosyal medya platformunun doğasında görsellik yatar. Twitter ve Facebook bile kullanıcıların dikkatini çekmek için belirli bir görsel kaliteye ulaşmış tasarım gerektiriyor. Peki tüm bu içerikler için gerekli kaynaklarınız var mı? Tutarlı olarak içerik üretecek bir sosyal medya uzmanı ekibiniz bulunuyor mu ya da bu kişilere yatırım yapmayı düşünyor musunuz?

Kullanıcılar

Hedeflediğiniz kullanıcı kitlesi kimdir? Eğer hedeflediğiniz kullanıcı kitlesini tespit ettiyseniz bu kişiler hangi sosyal medya platformunu daha fazla kullanıyor?

Adım 3: Instagram profilinizi optimize edin

Sosyal medya profiliniz başkasına ait olan bir sitede yer alıyor olabilir. Ama profiliniz şirketinizin bir uzantısıdır ve burada yer alan her şeyden siz sorumlusunuz. Bundan dolayı profilinizde markanızı doğru bir şekilde yansıtmanız gerekir.

Instagram için profil optimizasyonu yaparken aşağıdaki faktörlere dikkat edin:

 • Kullanıcı adı ve ad
 • Profil fotoğrafı
 • Şirketiniz ile ilgili yazılan kaliteli bir biyografi
 • Biyografi kısmına eklenen link (sitenizin en güzel sayfasını buraya ekleyebilirsiniz)
 • Telefon numarası, mail adresi ve konum bilgileri için iletişim butonları
 • SEO ile uyumluluk kontrolü

Adım 4: Takipçi kitlenizi artırın

İnsanların, daha önce beğenilmiş olan bir şeyi beğenme potansiyeli daha yüksektir. Bu nedenden dolayı müşteri geri dönüşümleri, pozitif müşteri yorumları ve influencer tavsiyeleri almak için çalışmalar yapmak oldukça etkili yöntemlerdir. Size daha önce başkaları tarafından güvenilmemişse, yeni kişilerin güvenini kazanmayı beklemeyin. O yüzden öncelikle takipçi kitlenizi artırmamız gerekiyor. Bunun için yapabileceklerinize bir göz atalım.

Öncelikle takipçi sayınızı artırmak için InstaAVM’nin tamamen gerçek Türk takipçilerden oluşan takipçi hizmetlerinden güvenle yararlanabilirsiniz. %100 müşteri memnuniyet odaklı çalışan InstaAVM, olası yüksek sayıda takipçi kayıplarında bu takipçilerin telafisini bile ücretsiz bir şekilde yapıyor.

Takipçi satın almak dışında takipçi artırmanın başka bir yolu özel promosyonlar yapmaktır. Aylarınızı içerik üreterek geçirebilirsiniz ama kaliteli ve sağlam bir sosyal medya varlığını tamamen yoktan var etmek neredeyse imkansızdır. Sosyal medya pazarlaması stratejilerinizin işe yaraması için sağlam temeller atmak çok kilit bir unsurdur. Bu sağlam temelleri atmak için yapabileceğiniz özel promosyon seçeneklerine örnek vermek gerekirse:

Çekilişler

Daha önce hiç yarışma düzenlemediyseniz işe çekiliş ile başlamak oldukça harika bir yöntemdir. Kampanyalar arasından duyurması en kolay olanı çekilişlerdir. Çekilişler sayesinde çok kısa ve basit bir yolla potansiyel müşterilerinizi kendinize çekmeyi başarabilirsiniz.

Instagram Hashtag Yarışması

Instagram hashtag yarışmasında katılımcılardan, Instagram’da bir fotoğrafı yarışma için özel hazırlanmış olan hashtag adı altında paylaşmaları istenir. Belirtilen hashtag altında paylaşılan fotoğrafların hepsi yarışma için kullandığınız uygulamalar tarafından alınır ve otomatik olarak Facebook galerinize ve Instagram sayfanıza eklenir. Katılım fotoğrafına en fazla oy alan kişi yarışmayı kazanan olur.

Yönlendirme (Referral) Promosyonu

Referral promosyonları tamamen paylaşım üzerine kurulmuştur. Yarışmaya katılmak isteyenler arkadaşlarına, ailelerine ve tanıdıkları diğer tüm kişilere bu yarışmayı duyurur. Sonuç olarak ise yapılan duyurular yoluyla yarışmaya en fazla katılımcı kazandıran kişi yarışmanın büyük ödülünü kazanır. Diğer katılımcılar ise yarışmaya katıldıkları için indirim kodu kazanırlar.

Fotoğraf Yarışması

Yarışmaya katılmak isteyen kullanıcılar uygun bir fotoğrafı paylaşırlar. Sonrasında katıldıkları yarışmayı tanıdıkları herkese duyururlar ve katılım fotoğraflarına oy vermelerini isterler. Bu tip yarışmalarda çoğu zaman, bir fotoğrafa oy vermek için iletişim bilgileri girme zorunluluğu olabilir. Böylece potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini de toplamış olursunuz ve gelecekte müşteri kazanımı için gerekli bilgiler elinizde bulunur. Sonuçta da promosyonunuz geniş bir kitleye yayılmayı başarır.

Adım 5: Konuşma biçiminize dikkat edin

İnsanlar, kendilerine benzer bir konuşma biçimine sahip kişilerle diyalog kurmayı tercih ederler. Eğer markanız çok soğuk cevaplar veriyorsa ya da cümlelerinde ciddiyetsiz bir hava varsa, insanlarda markanız ile ilgili olumlu düşüncelerin oluşmasını beklemeyin.

Marka sesinizde olması gereken üç faktörü tespit edin. İçeriklerinizi oluştururken kullanacağınız dilde ve takipçilerinize ve içeriklerinize yapılan yorumlara cevaplar verirken tespit ettiğiniz bu üç faktöre sürekli olarak dikkat edin. Marka sesiniz için belirlediğiniz karakteristik özellikler, hedeflediğiniz müşterileri doğru bir şekilde yansıtmalıdır.

 • Eğer orta yönetim pozisyonundaki profesyonelleri hedefliyorsanız; profesyonel bir konuşma biçimini tercih edin. Mimler, komik olmaya çalışan şakalar ve kelime oyunları içeren cümlelerden kaçının. Ayrıca siyaset ve dünya gündemi ile ilgili konuşmalardan da uzak durun.
 • Eğer Y kuşağındaki profesyonel millennialları hedefliyorsanız; hem profesyonel hem de günlük dil kullanabilirsiniz. Yüksek kaliteli, bilgi verici ve öğretici içerikleri dünya gündemi ile ilgili konularla birleştirebilirsiniz.
 • Eğer genç kullanıcıları hedefliyorsanız; günlük bir dil kullanarak perde arkası görüntüler içeren içerikler paylaşın. Sık bir şekilde içerik yayınlayın ve influencerlardan mutlaka faydalanın (7. adımda influencerlardan detaylı olarak bahsedilecektir).

Adım 6. Sosyal medya takviminizi oluşturun

Sosyal medyada içerik üretmek ve yayınlamak karmaşık bir eylem olabilir. Hele birden fazla sosyal medya platformu kullanıyorsunuz ve gün içerisinde bir düzine paylaşım yapıyorsunuz diyelim. Bir de bunun üstüne pazarlama ekibiniz daha önce paylaşılması gereken ama size söylemeyi unuttukları bir etkinliğin duyurusunu yayınlamanızı istiyor. Peki tüm bu işleri nasıl yetiştirmeyi planlıyorsunuz?

İşte sosyal medya içerik takvim uygulamaları tam da bu işe yarıyor. Sosyal medya pazarlama stratejinizin genel bir planını çıkarıyor ve hangi içeriğin hangi platformda hangi gün ve saatte paylaşılması gerektiğini ayarlamanıza olanak tanıyor. Çoğu sosyal medya yönetim platformu buna yönelik tasarlanmıştır (konu hakkında daha detaylı bilgi 10. adımda paylaşılacaktır). Ama yine de kendi tablolarını oluşturmayı tercih eden pazarlamacılar da mevcuttur. Böylece ihtiyaç duydukları her şeyi sadece bir platform üzerinde toplayabilirler, hem de istemedikleri her şeyi yok ederek.

Sosyal medya içeriği ile ilgilenen ekibinizin takvim uygulamaları hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olun. Eğer ekibiniz yeni bir şeyi duyurmak istiyorsa bundan haberiniz olsun. Ya da faydalanmak istediğiniz özel bir gün geliyorsa, o güne özel ilgili içeriklerin ve promosyonların hazırlanmış olduğundan emin olun.

Adım 7. Influencerlarınızı tespit edin

Sosyal medyadaki influencerlar, pazarlama çalışmalarınızın başarılı ya da başarısız olup olmayacağına doğrudan etki eden bir faktördür. Hizmet verdiğiniz sektördeki lider kişilerle birlikte çalışmalar yapmak marka farkındalığı, içerik etkileşimi, gerçeklik ve güven açısından çok önemlidir.

Bir düşünün, şu an bu yazımız oldukça popüler bir influencer tarafından paylaşılsaydı ne olur?

 • Yazımıza ciddi boyutlarda trafik gelir. Hem organik erişimimiz artar hem de SEO sıralamamız yükselir.
 • InstaAVM markasının farkındalığı ve bilinirliği artar. Yorumlar yapılır ve etkileşim artar. Bloga ve bu yazıya gelen trafik sonucunda okuyucular tarafından sosyal medyalarda paylaşım yapılır.
 • Daha önce InstaAVM markasını hiç duymamış olsalar bile insanlarda markaya olan güven artar. Bizi tanımıyor olabilirler ama yazımızı paylaşayan influencerı biliyorlarsa onun sözüne güvenirler.
 • Sırf o influencer bize güvendiği için, influencerların takipçileri de bize güvenir.

Influencer pazarlaması her sektör için geçerlidir. Her bir sektörün popüler influencer kitlesi vardır. Bu influencerlar, kendilerinden ilham almak için ve önemli markalar hakkında bilgi sahibi olmaki için geniş kullanıcı kitleleri tarafından takip edilir.

Influencerların Puanlanması

Influencerları puanlamanın üç yolu vardır:

 • Bağlam: Bu influencer benim markama uyum gösteriyor mu? Lady Gaga’nın tonlarca sosyal medya takipçisi olabilir ama gidip de sizin SEO danışmanlığı şirketinizi tanıtırsa takipçilerinden kaç tanesi bununla ilgilenir sizce?
 • Erişim: Birlikte çalışmak istediğiniz potansiyel influencer, müşteri kazanımı doğrultusunda erişim için değerli olduğunu düşündüğünüz bir takipçi kitlesine sahip mi? Bu puan influencerın alanındaki uzmanlığına ve sektörde hizmet veren markalar tarafından ne kadar güvenildiğine göre artış ya da düşüş gösterebilir.
 • Aktivite: Bu influencer benim içeriklerimi kendi profilinde paylaşır mı? İletişime açık birisi mi yoksa bunca sosyal medyada takipçi kitlesine sahip olmasına rağmen anti sosyal birisi mi?
Sosyal Medya Üzerinden Influencerları Tespit Etme
 • Hashtag araması yapabilir ya da hedeflediğiniz influencerlar tarafından kullanılan hashtagleri tespit edebilirsiniz.
 • Influencerlarınızı Twitter listenize ekleyin. Böylece listenin organizasyonunu daha kolay yapabilirsiniz ve tespit ettiğiniz influencerları daha basit bir şekilde takip edebilirsiniz.
 • Influencerların retweetlerini inceleyin. Böylece sizinle ne kadar etkileşime gireceklerini tahmin edebilirsiniz.
 • Influencerların aktivitelerini inceleyin. Takipçileri ile nasıl etkileşime giriyor? Diğer insanların içeriklerini paylaşıyor mu? Kendisine gelen yorumlara ne sıklıkla ve hangi üslupla cevap veriyor?
Üçüncü Parti Araçlar Üzerinden Influencerları Tespit Etme
Buzzsumo

Arama yoluyla influencerları bulabilirsiniz. Erişim, uzmanlık ve etkileşim oranlarına göre influencerları analiz edip filtreleyebilirsiniz. Doğrudan Buzzsumo platformu üzerinden influencerları takip edebilir ve Twitter listelerinize ekleyebilirsiniz. Neyi, ne zaman, nerede ve hangi sıklıkla paylaştıklarını takip edebilirsiniz.

Traackr

Traackr; influencer listeleri eklemenize, takım arkadaşlarınıza sahiplik tanımlamanıza, diyalogları ve etkileşimleri takip etmenize yardımcı olan bir hizmettir. Hatta daha da iyisi Traackr, oldukça detaylı ve kapsamlı olan analitik platformu sayesinde influencerların performansları hakkında size istatistiksel bilgiler sunar.

İnfluencerleri Teşvik Etme
 • Blog değiş tokuşu yapın. Sizin blogunuz için bir içerik oluşturmalarına karşılık olarak siz de onların blogu için bir içerik oluşturun.
 • Duyuru değiş tokuşu yapın. Eğer bir email listeniz varsa, influencera sizin içeriğinizi paylaşmasına karşılık olarak onun içeriğini email listeniz ile paylaşacağınızı belirtin.
 • Tweet atması için belirli bir ücret ödeyin.
 • Blogunuza ya da herhangi bir sosyal medya hesabınıza konuk olarak katkı sağlamak ve üretilen içeriği kendi takipçileri ile paylaşması için belirli bir ücret ödeyin.

Adım 8. İçeriğinizi bulun ve oluşturun

Sosyal medya pazarlama stratejilerinizin başarılı olması için aynı kedi fotoğrafını aralıksız olarak paylaşmanızın yeterli olmayacağını bilmeniz lazım. Ayrıca sürekli olarak promosyon ve duyuru içeren içerikleri de habire paylaşamazsınız. Sosyal medyada içerik paylaşımı yapmak 2 faktör ile ilgilidir. Bu iki faktöre yakından bir göz atalım:

1. Küratör İçerik

Küratör içerikler, sektörünüz ile ilgili olan ama sizin markanız tarafından oluşturulmayan içeriklerin paylaşımını kapsar.

İçerik küratörlüğü için kullanabileceğiniz kaynaklar:

Influencerlar tarafından paylaşılan postları, içerik küratörlüğüne harika bir örnek olarak gösterebiliriz. Feedly ve BuzzSumo gibi birçok platform, influencerların paylaştığı içeriklere abone olmanıza imkan tanır.

Influencer pazarlama stratejisi için önemli ipucu: Bir influencerı takip edin ve yaratıcı analizlerinizi ve düşüncelerinizi ekleyerek bu içeriği paylaşın. Paylaşırken @ yardımı ile içerik sahibi olan influencerdan da bahsetmeyi sakın unutmayın. Bunu birkaç hafta boyunca yapın. Yakın gelecekte o influencer ile birlikte çalışmak istediğiniz zaman, onun içeriklerini daha önceden paylaşmış olduğunuz için marka isminizi tanıma ve sizi takip etme şansı artmış olur.

2. Üretilen İçerik

Markanız tarafından, takipçilerinizin okuması için üretilmiş olan içerikleri kapsar. İçerik stratejisi oluşturmadan önce aşağıdaki faktörlere dikkat edin:

 • Hedef kitleniz hangi konulara ilgi gösteriyor?
 • Hedef kitlenizin yaşadığı sorunlar nelerdir?
 • Hedef kitleniz hangi tipteki içerikleri görmek istiyor?
 • Hedef kitleniz amaçlarına ulaşmak için neleri başarmalı?
 • Hizmet verdiğiniz sektör ile ilgili akıl karıştırıcı ve karmaşık olan faktörler nelerdir?

Örnek vermek gerekirse InstaAVM; Instagram beğeni, izlenme ve takipçi hizmetleri satan son derecede yüksek kaliteli bir markadır. Verdiğimiz hizmetler takipçi kazanımı ve etkileşim alma ile ilgili olduğu için hedeflediğimiz kitleye bu konulara yönelik içerikler sunuyoruz; ”takipçi ve etkileşim oranlarınızı artırmak için neler yapabilirsiniz,” gibi.  Zaten şu an okumuş olduğunuz Instagram pazarlama rehberini hazırlama amacımız da bu: Hedeflediğimiz kitleye yararlı olması ve fayda etmesi için değerli ve bilgi içeren öğretici yazılar sunmak.

Adım 9. İçerik paylaşımı

İçeriklerinizi ne zaman yayınlamalısınız? Salesforce Marketing Cloud’un bir parçası olan Buddy Media; “İnsanlar ne kadar çok çalışmak istemiyorlarsa, o kadar çok Instagram ve Facebook’da zaman geçiriyorlar,” diyor.

Hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsanız kullanın bu cümle hepsi için geçerlidir. Birçok çalışan insan, işlerinin büyük bir bölümünü öğle yemeğinden önceki üç saat içerisinde ve işten çıkmadan bir saat öncesinde yapıyor. Bu insanlar işlerinin büyük bir bölümünü Pazartesi ve Çarşamba günleri arasında bitiriyor. Sonuç olarak birçok markanın yaptığı sosyal medya araştırmalarına göre bir platformda içerik paylaşmanın en iyi saati sabah 8-9:30 arası, sonra da öğlen 13-16 arası ve en uygun günler ise Çarşamba ve Pazar günleri arasıdır.

Sosyal medyada içerik paylaşımı yapmanın en iyi yolları:

 • İnsanların dünya gündemi veya özel günler ve bayramlar hakkındaki düşüncelerinden yararlanın,
 • Takipçileriniz tarafından hazırlanmış içerikleri onlardan izin alarak paylaşın,
 • Her içerikte bir fotoğraf paylaşın,
 • Alıntılar yapın,
 • Sorular sorun,
 • Müşteri yorumlarını ve geri bildirimlerini dahil edin,
 • Beğendiğiniz influencerları, kullanıcıları ve markaları etiketleyin,
 • Yardımcı olun,
 • Hashtagler kullanın,
 • Video paylaşın (özellikle Facebook ve Instagram için geçerlidir),
 • Paylaşımlarınızı kısa tutun,
 • Sosyal medyadaki müşterilerinize özel indirimler yapın ve indirim kuponları sunun,
 • Gelen yorumlara cevaplar atın, dilerseniz kendi içeriğinize yorum yazarak bir diyalog başlatmayı da deneyebilirsiniz,
 • İnsanları harekete geçirici mesajlar (CTA) yazın,
 • “Nasıl yapılır” şeklinde rehberler hazırlayın,
 • Perde arkası gelişmelerden kareler paylaşın,
 • İlgi çekici bilgiler paylaşın,
 • “Boşluğu doldurun” şeklindeki içerikleri paylaşmayı deneyin,
 • “Bu fotoğrafa caption ekleyin” şeklindeki içerikleri paylaşmayı deneyin,
 • “Şu zamandaki şu şeyi hatırlıyor musunuz?” şeklindeki içerikleri paylaşmayı deneyin.

80:20 kuralına sadık kalın. İçeriklerinizin yüzde 80’inin öğretici, eğlenceli ve dikkat çekici paylaşımlardan; yüzde 20’sinin ise promosyonal ve duyurucu nitelikteki paylaşımlardan olmasına özen gösterin. Elbette ki e-ticaret sektöründe çalışıyorsanız bu yüzde oranları sizin için değişiklik gösterebilir.

Adım 10. Metriklerin takibi ve izlenmesi

Eğer çalışmalarınız dahilinde elde ettiğiniz sonuçları izleyemiyorsanız ve takip edemiyorsanız, bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmanızın anlamı kalmaz. Sarah Dawley tarafından hazırlanmış olan “En Önemli 7 Sosyal Medya Metriği ve Bunları Takip Etmenin Yolları” rehberinden en önemli 5 metriği sizinle paylaşıyoruz:

1. Sadece link kliklemelerini takip etmeyin. Kliklenme oranını hemen çıkma oranı ile birlikte takip edin.

Bunu Google Analytics ya da başka bir analitik hizmeti veren araçta yapabilirsiniz. “Kazanım” sekmesine gelin ve “Tüm Trafik” sekmesinin altında yer alan “Kanallar” sekmesini bulun. “Hemen Çıkma Oranı” butonuna tıklayın ve en düşükten yükseğe doğru hemen çıkma oranınızın bir listesini görün.

 • Sadece web yönlendirmeyi takip etmeyin. Trafik yönlendirmenin paylaşımını da takip edin.
 • Sadece paylaşımları takip etmeyin. Toplam takipçi sayınıza göre olan paylaşım oranını da takip edin.
 • Sadece beğenileri takip etmeyin. Toplam takipçi sayınıza göre olan beğeni oranını da takip edin.
 • Sadece rakamları takip etmeyin. Potansiyel müşteri rakamlarını da takip edin.

Sosyal medyadaki takipçi ve fan kitleniz aynı zamanda sizden henüz alışveriş yapmamış olan potansiyel müşteri kitlesini de oluşturur. Birçok marka için takip etme ve satışı gerçekleştirme arasında geçen bir safha vardır. Takipçilerinizin email adreslerini almanız gerekir. Çünkü Facebook’da paylaştığınız bir içeriğin fanlarınız arasında görüntülenme oranı sadece yüzde 2 iken bir emailin görüntülenme oranı yüzde 80 ile 100 arasında değişiklik göstermektedir. Bir Facebook içeriğinin kliklenme oranı yüzde 0.5 iken bir emailin kliklenme oranı yüzde 20’dir.

Potansiyel müşterilerin sosyal medyadaki takibini sağlıklı bir şekilde yapmanın en iyi yolu UTM kodları kullanmaktır. UTM, “Urchin tracking module” anlamına gelir. Urchin Software Corporation, Google tarafından 2005 yılında devralındı. Bugün Google Analytics olarak bildiğimiz hizmetin sağlam temellerini atan program Urchin Software’den geliyor.

UTM kodları, linklere eklenen birkaç kelimeden oluşuyor. Bu kodlar sayesinde Google Analytics ya da diğer analitik programlarına gelerek her bir link için daha fazla bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Kısacası UTM kodları, hangi linkin sitenizdeki bir sayfaya trafik getirdiğini tespit etme kapasitesine sahiptir. UTM kodu oluşturmak için Google’un Kampanya URL Oluşturma aracından yardım alabilirsiniz.

Adım 11: Otomatikleştirin

Otomasyon sayesinde sosyal medya pazarlama planlarınızı otomatikleştirebilirsiniz. Örneğin bir süre önce hazırladığınız içeriğin hangi gün ve saatte yayınlanması gerektiğini programlayabilirsiniz. Sonuç olarak ise zamandan ve enerjiden kazanırsınız.

Sosyal medya yönetimi uygulamalarında çoğu zaman şu özellikler bulunur:

 • Sosyal medya içerik takvimi
 • İçerik temaları
 • Anahtar kelime bazlı içerik tavsiyeleri
 • Sitenize entegre edilen sosyal paylaşım araç çubuğu
 • Fotoğraf ve gif oluşturma
 • Link kısaltma ve izlenimi
 • Anahtar kelime bildirimleri
 • Hangi içeriğin en iyi istatistikleri getirdiğini ve hangi saatlerin ve günlerin en uygun paylaşım zamanı olduğunu belirten analitik araçlar
En iyi sosyal medya yönetim uygulamaları şunlardır:

Son Söz

Hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsanız kullanın, aklınızda mutlaka bulundurmanız gereken birtakım faktörler vardır:

Sosyal olun

Takipçilerinizle iletişim kurun. Onlara sorular sorun. Ayrıca size gelen sorulara ve yorumlara cevaplar da atın.

Görsel içeriklere yatırım yapın

Göze hoş gelen muhteşem kalitede içerikler paylaşarak rakiplerinizin bir adım önüne geçin. Yüksek kaliteli bir fotoğraf makinesine yatırım yapın ve videolar da çekmeyi unutmayın.

Tutarlı ve sık olarak içerik yayınlayın

Eğer bir platforma yeni başlıyorsanız ve başarılı olmak istiyorsanız bu platforma sadık kalmanızın gerektiğini göz önünde bulundurun. Sosyal medyada başarıyı yakalamak bir gecede olacak bir şey değildir o yüzden hemen vazgeçmeyin ve çalışmalarınıza devam edin.

Denemeler yapın ve analiz edin

Sosyal olmak için bunca enerji ve zaman harcadıysanız, size dilediğiniz sonuçları getirmeyecek stratejilere geçiş yaparak önceki emeğinizi çöpe atmayın. Eğer bir stratejiniz işe yaramıyorsa bu konu hakkında analitik araçlar sayesinde bilgi sahibi olmanız ve stratejilerinizi hemen değiştirmeniz gerekir. İçerik üretimine ne kadar yatırım yapıyorsanız analitik programlarına da bir o kadar yatırım yapın.

Bu makalemizde paylaşmış olduğumuz 11 adımın, sosyal medya pazarlama stratejilerinizin başarıya ulaşmasına yardımcı olacağını umuyoruz. Daha önce bahsi geçmiş olan 80:20 kuralı ile işe başlayın. Sonrasına deneyin bakalım neler oluyor. Sonuçlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Hepinize başarılar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek