Instagram Taktikleri

2019 Yılının En Popüler 7 Instagram Pazarlama Trendi

Instagram’da 2019 yılında hangi pazarlama trendlerinin popüler olacağını merak mı ediyorsunuz?

2019, Instagram Hikayeleri sayesinde daha da fazla içerik üretmenin yılı olacak gibi görünüyor. Aynı zamanda 2019, içerik performansınızı optimize etmenin ve Instagram’daki erişim gücünüzü artırmak için paralı reklamlar kullanmanın da yılı olacak. Özetlemek gerekirse 2019, Instagram pazarlamasının daha da karmaşık olacağı yıldır. Hem yeni analiz araçları piyasaya sürülecek hem de Instagram’a yeni özellikler eklenecektir.

Instagram çalışmalarınızı hala manuel olarak yapıyorsanız 2019 yılında artık bunu değiştirmeniz gerekiyor. Instagram platformundaki pazarlama çalışmalarınıza yardımcı olacak analiz programlarını, içerik planlama ile takvim uygulamalarını ve kullanıcı tarafından üretilen içeriklerin yönetimini sağlayacak uygulamaları tespit etmeniz ve hemen kullanmaya başlamanız gerek.

İşte 2019 yılının en popüler 7 Instagram pazarlaması trendi:

1. Instagram içeriklerinin boost edilmesi her kullanıcı için normal olacak

Facebook 2012 yılında Instagram’ı satın aldığında herkesin duyduğu endişe, Instagram’ın aynı Facebook gibi ödeme gerektiren bir platform olacağıydı. Her ne kadar hemen olmasa bile neredeyse 6 sene sonra Instagram üzerindeki organik erişim oranlarında yaşanan düşüşü görmeye başladık yani sanki bu endişeler yavaş yavaş gerçek oluyor gibi göründü. Neyse ki sonrasında Instagram Hikayeleri piyasaya çıktı ve böylece markaların müşterilerine erişmesi için yeni, etkili ve ücretsiz bir yol sunulmaya başlandı. Hatta Instagram Hikayeleri, markaların içeriklerine link eklemesine bile izin veriyor.

Buna rağmen 2019 yılında Instagram’da yüksek seviyede etkileşim ve erişim oranları elde etmek istiyorsanız paralı Instagram reklamlarıyla arkadaşlık kurmaya başlamanız gerekiyor. Normal Instagram reklamları uzun bir süredir varolmakta ve yeni başlayanlar için pek uzmanlık gerektirmeyen bir strateji olduğunu söyleyebiliriz. Kendi Instagram reklam kampanyanızı düzenlemek aslında o kadar da zor değil. Fakat daha önce kendi reklam kampanyasını hiç düzenlememiş olan influencerlar ve küçük işletme sahipleri için göze korkutucu gelebilir.

O zaman içeriklerinizi boost edin

Bu kişilere iyi haberimiz var çünkü sadece “boost” ederek yani içeriklerinizi öne çıkarmak için belirli bir ücret ödeyerek normal Instagram içeriklerinizi, takipçileriniz ve onlara benzeyen yeni kullanıcılar için öne çıkarabilirsiniz. Hem de bunu yaparken belirli bir Instagram reklamı oluşturma ve hedefleme ayarları yapma zorunluluğu yok.

Instagram’daki içeriklerin öne çıkarılması Facebook içeriklerinin boost edilmesine oldukça fazla benzerlik gösteriyor. Tek yapmanız gereken şey normal bir Instagram içeriği hazırlamak ve Instagram’da paylaştıktan sonra daha fazla beğeni, etkileşim, görüntülenme ve profil ziyareti almak için bu içeriği sponsorlu olarak yayın akışında öne çıkarmak. Bunu yaptıktan sonra Instagram içeriğiniz normal bir şekilde yayın akışında yayınlanıyor ama farklı olarak gönderinizin üstünde “sponsorlu içerik” metni bulunuyor ve eylem butonları da yer alıyor.

2019 yılında Facebook ve Instagram kullanan markaların çok düşük seviyelerde organik erişimi olması doğal. Bu nedenden ötürü birçok marka ve küçük işletme, içeriklerinin görünmesinden emin olmak için boost seçeneğini kullanarak gönderilerini sponsorlu içerik olarak öne çıkarmaya mecbur kalıyor.

Instagram’daki organik erişim 2019 yılında tamamen yok olmayacak, fakat paralı reklamlar ya da ücretli bir pazarlama stratejisi oluşturmak istemeyenler için çok daha zor olacak. Hatta birçok Instagram influenceri etkileşim oranlarını ve popülerliklerini kaybetmemek için ücretli sponsorlu reklam seçeneğini kullanarak içeriklerini boost etmeye başladı bile. Bu senenin trendlerinin avantajını çıkarmak istiyorsanız, paralı reklam seçeneklerini öğrenmeye ve bu seçeneklere göre reklam çalışmalarınıza başlama zamanı çoktan geldi bile.

2. Instagram’ın alışveriş özelliği, perakende sektörünü baştan aşağı değiştirecek

Uzun bir süredir kliklenebilir linklerin Instagram’a büyük bir pazarlama stratejisi olarak geleceği tahmin ediliyordu ve hala bu tam olarak gerçek olmadı. Fakat 2017 yılında biraz da olsa umut verici gelişmeler oldu. 2017 yılında Instagram Hikayeleri’ne link ekleme özelliği getirildi. Bu perakende markalar ve yayıncılar için muhteşem bir haber çünkü bu özellik geldiği gibi tüm markalar Instagram Hikayeleri’ni yaratıcı yollardan kullanarak birden trafiği üzerlerine çekmeyi başardı.

2019 yılında perakende sektöründe hizmet veren markaların Instagram Hikayeleri’ni kullanarak daha da yaratıcı yollarla satış yapmasını bekleyebiliriz. Fakat bu satışlar klinklenebilir link formatında olmayacak. Bunun yerine Instagram ve Shopify’in yeni alışveriş entegrasyonunu yakından takip etmenizi öneririz. Belki de bunu zaten yayın akışınızda daha önceden görmüş olabilirsiniz. Bu özellik 2019 yılında Shopify’in daha geniş kullanıcı kitlesine de yayılacak.

Peki Instagram alışveriş özelliği tam olarak ne işe yarıyor?

Instagram’ın alışveriş özelliği sayesinde Shopify kullanıcıları, paylaştıkları fotoğraflarda ürünlerini etiketleyebiliyor ve ürünün ismi ile fiyatını listeleyebiliyor. Sonra bu fotoğrafa tıklayan bir kullanıcı Instagram’dan ayrılmadan doğrudan bu platform üzerinden o fotoğraftaki ürünün satın alma işlemini yapabiliyor.

Shopify ve TechCrunch’a göre; “Instagram zaten Shopify alışveriş trafiğinin çok önemli bir faktörü. Yani linkler arasında dolaşmak yerine doğrudan Instagram üzerinden trafik dönüşümü yapmak, satışları çok daha fazla artırabilir.” Eğer henüz Shopify kullanmaya başlamadıysanız, Instagram alışveriş özelliğinden faydalanmak için tercih etmeye başlama zamanı geldi.

Alışveriş yapmaya izin veren Instagram yayın akışı 2017 yılında oldukça popüler bir trenddi. Ancak Instagram’ın alışveriş özelliği tüm kullanıcılara sunulduğu zaman değerini 2019 yılında biraz kaybedebilir. Bunun yerine Linkin.bio gibi alışveriş yapılabilir yayın akışları; yayıncılar, bloggerlar ve belirli bir siteye trafik çekmek için Instagram kullanan kişiler için daha popüler olabilir.

3. Instagram profiliniz yeni ana sayfanız olacak

Instagram profilinizdeki yayın akışı 2019 yılında kurumsal sitenizin ana sayfası kadar önem kazanmaya başlayacak. Çünkü gün geçtikçe daha fazla sayıda kişi marka aramalarını Google yerine Instagram’da yapmayı tercih ediyor. Yani markanızın web sitesini hazırlarken verdiğiniz emeklerin aynısı Instagram profilinize ve yayın akışınıza da vermeniz lazım.

Kendi Instagram estetiğinizi oluşturmak ve yayın akışınızı bu estetiğe uyum sağlayacak şekilde planlamak, hesabınızı büyütmek için inanılmaz önem kazanan unsurlar olacak. Ayrıca 2019 yılındaki Instagram pazarlama stratejilerinizin en önemli faktörlerinden biri haline de gelecek.

Varolan takipçilerinizin çoğu, sizi takip etmeye başladıktan sonra profilinizi tekrar ziyaret etmeyecektir. Takipçilerinizin sadece çok ufak bir kısmı profilinizi zaman zaman ziyaret edebilir. Bu gerçeği kabullenmeniz gerek. Ancak profilinizin ilk başta takip edilmeye başlanması için tutarlı bir estetik oluşturmanız lazım ki bu insanlar sizi takip etmeye teşvik edilsin.

Tutarlı bir renk uyumu yakalamak ve belirli bir stile göre fotoğraflarınızı düzenlemek, profilinizin göze hoş bir bütün olarak görünmesine yardımcı olacaktır. Later gibi Instagram görsel planlama uygulamalarını kullanarak bir içeriğin yayın akışınızda nasıl görüneceğini paylaşmadan önce incelemeniz mümkün. Bu tip uygulamaları kullanarak gerekli içerik yerleşim düzenlemelerini yapabilir ve böylece göze hoş geşen estetiğe sahip en mükemmel bir Instagram yayın akışına sahip olmayı başarabilirsiniz.

Instagram profilinizin nasıl göründüğünün ne kadar da önemli olduğuna hala ikna olmadınız mı?

Instagram Hikayeleri’ne “Öne Çıkanlar” özelliğini geldiği zaman Instagram asıl profilinize daha fazla önem vermeye başladı. Ayrıca bu özellik sayesinde yeni takipçiler kazanmak, markalarını duyurmak, trafik çekmek ve ürün satmak için markalara yeni yollar da sunulmaya başlandı.

Örneğin Glossier Instagram’a yeni gelen özellikleri hemen kullanmaya başlayan bir markadır. Hatta işletme hesaplarında birden fazla Instagram Hikayeleri’nde Öne Çıkan içerikleri bile var. Glossier, Instagram Hikayeleri’nde Öne Çıkan özelliğini belirli bir ürünü öne çıkarmak için kullanıyor. Bu ürünün ismi Cloud Paint ve öne çıkan içeriklerde eylem çağrısı özellikleri de bulunmakta. Bu eylem çağrısı özelliği sayesinde sadece ekranı yukarıya kaydırarak o ürünü satın alabileceğiniz online alışveriş websitesine yönlendiriliyorsunuz. Bu kadar basit.

Kaliteli içeriklerle donatılmış sağlam bir Instagram profiline sahip olduğunuz zaman, şirketiniz ve ürünleriniz hakkında insanları eğitebilir ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bu yüzden 2019 yılında profilinizin kaç kez ziyaret edilmiş olduğunu gösteren istatistiği yakından izlemenizi mutlaka tavsiye ederiz. Bu istatistiklere baktığınızda yeni takipçiler kazanmadan bile Instagram pazarlama çalışmalarınız sonucunda şirketinizin büyüdüğünü keşfetmeniz mümkün.

4. Gizli silahınız Instagram Hikayeleri reklamları olacak

2017’nin Instagram Hikayeleri yılı olduğu gerçeğini kabul etmemek gibi bir durum söz konusu olamaz. Snapchat uygulamasının bir kopyası olarak ortaya çıkan Instagram Hikayeleri, Snapchat kadar fazla sayıda özelliğe ve filtreye sahip olmayabilir ama 2017 yılında günlük 300 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak inanılmaz bir popülerlik elde etti. Instagram Hikayeleri’nin 300 milyon aktif kullanıcısının, Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısının iki katı olduğunu da belirtmek isteriz.

Şirketiniz için Instagram Hikayeleri’ni kullanmak, 2019 Instagram pazarlaması stratejilerinin olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Fakat 2019’deki asıl trend, Instagram Hikayeleri’ni yeni izleyici kitlelerine erişim sağlamak için kullanmak olacaktır. Instagram reklamları 2019 yılında artış göstermeye devam edecektir fakat asıl başarıyı yakalayacak olanlar, Instagram Hikayeleri reklamlarını önceden kullanmaya başlayanlar olacaktır.

Instagram Hikayeleri platformunda reklam yapma özelliği Mart 2017’de piyasaya sürülmüştür yani oldukça yeni bir fonksiyondur. Bundan dolayı markanız için hangi reklam tipinin ne kadar işe yarayacağını tespit etmek amacıyla çeşitli testler yapmak için büyük bir fırsatınız var. Özellik hala yeni olduğundan dolayı şu an için reklam ücretleri bütçeye gayet uygun. Instagram Hikayeleri reklamlarının popülerliği arttığı zaman fiyatları da artış gösterebileceğinden dolayı bu reklamları şimdi denemek size büyük avantaj kazandıracaktır.

Her geçen gün Instagram Hikayeleri’ne bağımlı olan kullanıcı sayısı daha da artış göstermektedir. Sonuç olarak müşteri kazanımına yönelik yaratıcı olarak hazırlanan reklamları 2019 yılında Instagram Hikayeleri’nde görmek mümkün olacak.

5. Kullanıcı tarafından üretilen içerikler ve dijital hakların korunması ve yönetimi gündem konuları olacak

Instagram pazarlaması şu an için tamamen kullanıcı tarafından üretilen içerikler üzerine odaklanmıştır. Bu içeriklerin sayısı çoğaldıkça, Instagram için dijital hakların yönetimi ve korunmasına dair duyarlılık da artış gösterdi. 2019 yılında markalar, müşterilerinin ürettiği içerikleri kendi işletme hesaplarında paylaşmak için onlardan izin almaya yönelik tasarlanmış olan birtakım özelliklere ihtiyaç duyacak.

Facebook’un Haklar Yönetimi programı çok kısa bir süre önce Instagram’a da getirildi. Bu program dahilinde yayıncılar ve içerik üreticileri, içeriklerinin bir kütüphanesini Instagram üzerinden takibi yapılması için ekleyebiliyorlar. Eğer onay verilmeyen bir kaynak tarafından bu içerikler paylaşılıyorsa, yayıncılar içeriklerini bloklayabilir veya video görüntülenme verilerini takip edebilir.
2019 yılında hatta gelecek senelerde de herhangi bir halka ilişkiler fiyaskosu yaşamak istemiyorsanız, dijital haklara yönelik kurallara uyduğunuzdan mutlaka emin olun. Eğer başka bir kullanıcının içeriğini kendi hesabınızda paylaşmak istiyorsanız, her zaman için o içeriğin üreticisinden izin alın. Eğer izin verilmezse bu içeriği sakın paylaşmayın.

Instagram şu an için regram butonunu test etmektedir. Eninde sonunda platforma eklenecek olan bu regram butonu sayesinde başka bir üreticiye ait olan içerik paylaşıldığı zaman asıl üretici kaynak olarak gösterilecek ve tüm hakların onda saklı olduğu belirtilecektir. Böylece paylaşım için izin alma konusuna gelince markalar herhangi bir güçlükle karşılaşmaktan kaçınmış olacaktır. Fakat Instagram’ın paralı partnerlik hizmeti gibi regram butonu da kanunu tamamen tatmin etmeye yeterli olmayabilir.

Tüm bu işlemler gerçekten baş ağrısı yaratacak ve takibi çok zor olan şeyler olduğundan dolayı, Later gibi Instagram pazarlamasının önde giden platformları tarafından yeni uygulamaların geliştirileceğini tahmin edebiliriz. Bu uygulamalar, kullanıcılar tarafından üretilen içeriklerin paylaşımı için izin yönetimi ve Instagram’da dijital haklar yönetimi ve benzeri hizmetler sunabilir. Bu tarz özellikler yakın gelecekte mutlaka karşımıza çıkacaktır çünkü şunu kabullenmeliyiz ki kullanıcılar tarafından üretilen içerikleri paylaşma trendi hiçbir yere gitmiyor ve uzun bir süre boyunca bizimle kalacak.

6. Micro influencer pazarlaması daha da popüler oldukça arkadaşlarınız bile sponsorluk yapmaya başlayabilir

Instagram sayesinde influencer pazarlaması popülerlikte resmen büyük bir patlama yaşadı. Ancak şöyle bir şey de söz konusu; 2019 yılında bu trendden yararlanmak için milyonlarca takipçiye sahip olmak zorunda değilsiniz. Kısacası milyonlarca takipçisi olan influencerlardan yararlanma trendi eskide kaldı diyebiliriz. Micro influencer pazarlamasının popülerlik kazanacak bir sonraki trend olacağı kesin. Zaten bazı markalar daha şimdiden micro influencerlarla partnerlikler kuararak başarılar elde etmeye başladı bile. Micro influencerların hesapları daha küçük olabilir fakat takipçi kitleleri çok daha fazla etkileşime giriyor.

Peki micro influencer tam olarak ne anlama geliyor?

Bu sorunun cevabı sorduğunuz kişiye göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel anlamda micro influencerlar, önemli boyutta olan ama aşırı fazla sayıda olmayan bir sosyal medya takipçi kitlesine sahip olan kişilerdir. Micro influencerların takipçi sayısı 1000 ile 100.000 arasında olabilir.

Instagram influencerları biraz da olsa “ünlü” statüsüne erişmeye başaran kişilerdir. Diğer yandan micro influencerlar ise aynı günlük müşteriler gibidir. Bu yüzden hedeflediğiniz potansiyel bir müşteri için micro influencerlara güvenmek ve yakınlık duymak daha basittir. Yani bir micro influencer tarafından bir ürün tavsiye edildiği zaman, sanki güvendiğiniz bir arkadaşınızdan tavsiye alıyormuşsunuz gibi bir duygu ortaya çıkar. Influencerların ürün tavsiyeleri ise kulağa sanki tipik bir ürün reklamıymış gibi gelir.

2019 yılında normal arkadaşlarınızın sponsorluk yapmaya başlaması ve markaların, influencerları bırakması ve bunun yerine micro influencerlara geçiş yapması muhtemeldir. Ayrıca micro influencerlardan yararlanmak için ille de onlara para vermek zorunda değilsiniz. Çünkü sadık takipçi kitlenize ve birlikte çalışmak istediğiniz micro influencerlara ücretsiz ürünler sunarak da onları mutlu etmeniz kolaylıkla mümkün. Eğer küçük bir işletmeyseniz, 2019 yılı için şirketinizi geliştirme yolunda micro influencerlar ile birlikte çalışmak oldukça etkili ve bütçeye uygun bir yöntem olacaktır.

7. Instagram pazarlaması daha analize bağlı bir hale geliyor, bu yüzden Instagram algoritmasını yakından takip edin

2019 yılında Instagram pazarlaması çalışmalarınızda başarılı olmak istiyorsanız, izleyicilerinizi ve içerikerinizin izleyiciler üzerindeki performansını detaylı bir şekilde anlamanız gerekiyor. Yani artık Instagram analiz programlarıyla yakınlık kurma zamanı çoktan geldi bile.

Her zaman için değişim geçirmekte olan Instagram algoritması, erişim ve etkileşim oranlarını sürekli olarak düşürmektedir. Bundan fazla olumsuz etkilenmemek için markalar ve influencerlar sürekli olarak içeriklerini yeni Instagram algoritmasına göre optimize etmek zorunda kalıyor. Yeni algoritmaya göre optimize edilen içerikler ise daha yüksek görüntülenme ve etkileşim oranlarını kapmayı başarıyor.

Later uygulamasının Best Time to Post (en iyi paylaşım yapma zamanı) gibi özelliklere sahip olan analiz araçları sayesinde içerikleriniz daha yüksek bir performans gösterebilir. Zaten içeriklerin performansını artıracak şekilde fonksiyon sunan uygulamalar, yeni Instagram algoritmasını avantajına kullanmak isteyen markalar ve influencerlar için çok daha önem kazanacak.

Yeni Instagram Insights API’sı sayesinde, 2019 yılında daha güçlü ve detaylı analiz araçlarının piyasaya sürüleceğini tahmin edersek yanılmayız. Örneğin Instagram Hikayeleri Analizi aracı gibi. Ayrıca bu analiz araçlarını kullanmak için ille de mobil cihazınızdan bağlanma zorunluluğu bile olmayabilir.

Özellikle Instagram Hikayeleri’nin de gelişmesiyle birlikte 2019, Instagram için çok büyük ve önemli bir yıl olma yolunda hızlıca ilerliyor. Ayrıca gelecekte Instagram’ın dünyayı hangi özelliklerle şaşırtacağını da merakla bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek