Instagram, fotoğraflar paylaşmanıza olanak tanıyan basit bir mobil uygulaması olarak işe başlamış olabilir. Ancak Facebook dahilinde her yerde görülen yaygın bir sosyal medya platformu olmayı çok hızlı bir şekilde başardı. Instagram aynı zamanda markalarını ve ürünlerini duyurmalarına ve yeni müşteriler kazanmalarına yardımcı olduğundan dolayı küçük işletmeler için de paha biçilemez bir platform haline geldi.

Daha çıktığı ilk günden itibaren Instagram oldukça önemli boyutlarda değişimler geçirdi. Eğer Instagram performansınızı en yükseğe taşımak istiyorsanız yeni ortaya çıkan ve popülerlik kazanan trendleri yakından takip etmeniz ve bu trendleri kendinize doğru ve etkili olarak uyarlamanız gerekiyor. Kulağa oldukça zor geliyor olabilir ama çok şanslısınız çünkü InstaAVM okuyucularına bunu yapmaları için bizzat yardımcı olacağız.

Trendlere başlamaya hazır mısınız? O zaman işte 2020 yılının en popüler Instagram trendleri ve analizleri:

Instagram Hikayeleri’nden faydalanmaya hemen başlayın

Snapchat’in yakaladığı başarıdan ilham alan Instagram, 2016 yılında kendi Hikayeler platformunu piyasaya sundu. Instagram Hikayeleri, 24 saat içerisinde kendi kendine silinen fotoğraf ve video yayınlamanıza imkan tanıyan bir platform. Hikayeler, dikkatleri o kadar çok üzerine çekti ki platformun günlük kullanıcı sayısı 300 milyona çok kısa sürede ulaşmayı başardı bile. Instagram’ın kendisinin ne kadar popüler olduğunu göz önünde bulundurursak ve bir de bunun üzerine Hikayeler platformu gelince Snapchat’ın izlenme oranlarında yüzde 15 ile 40 arasında büyük bir düşüş yaşandı. Hatta Instagram Hikayeleri’nin büyüme hızında hiçbir yavaşlama bile görünmüyor, o yüzden şimdiki zaman bu platformu kullanmaya sonunda başlamanız için en iyi zaman.

İstatistikleri, rakamları ve rekabeti bir kenara bırakalım. Asıl konuşmamız gereken şey markanız için neden Instagram Hikayeleri’ni kullanmanız gerektiğidir. Instagram Hikayeleri’nin kullanım amacı oldukça basit olabilir ama platformun sunduğu fırsatların, potansiyelin ve yaratıcılığın sonu yok. Şirketiniz ile ilgili perde arkası içerikleri paylaşmanız ve takipçilerinizin yayın akışlarını spam etmeden ürünlerinizi tanıtmanız için Instagram Hikayeleri oldukça etkili ve ideal bir alan.

Zaten Instagram Hikayeleri de tamamen bu tip içerikler ile ilgili: İzleyicilerinize bir mesai gününüze gerçekçi ve mükemmel olmayan eğlenceli ve ufak bir bakış açısı sağlamak. Her ne kadar Instagram Hikayeleri’nin asıl amacı bu tip içerikler olsa da, asıl amacı belirleyecek olan kişi tabii ki de kullanıcılardır. Bazı influencerlar Hikayeler’de günlük olarak yüksek kaliteli videolar paylaşmayı tercih ediyorlar ve bir gün sonra bu videolar otomatik olarak sistemden siliniyor. 24 saat sonra yok olacak olan bir içeriğin üzerine bu kadar çok emek harcamak önemsiz görünse dahi bu tip içerikler sayesinde etkileşiminizi çok büyük boyutlarda artırma şansınız yükselmiş olur. Ayrıca bu tip içerikler hazırlamak oldukça eğlenceli de olabilir ve Instagram’dan daha fazla keyif almanızı sağlayabilir.

Instagram Hikayeleri’ndeki içerikleri daha uzun süre boyunca tutun

Instagram Hikayeleri’nde paylaşacağınız içeriklerin 24 saatten daha uzun bir süre boyunca durmasını mı istiyorsunuz? O zaman şanslısınız çünkü 2017’nin sonlarında Instagram, Öne Çıkan Hikayeler (Instagram Stories Highlights) fonksiyonunu tanıttı. Bu fonksiyon, daha önce profilinizde paylaşmış olduğunuz ve zamanı geçmiş olan hikayeleri tekrar eklemenize ve böylece en beğendiğiniz hikayeleri hep profilinizde tutmanıza olanak sağlıyor. Daha kolay erişim sağlamanız için tüm paylaştığınız hikayeler artık otomatik olarak size özel bir arşivde saklanmaya başlanıyor.
Kendi kendini silen içeriklerin popülerliği muhtemelen zaman geçtikçe artmaya devam edecektir. Bu yüzden gerekli araştırmaları yapın ve Instagram Hikayeleri’ni mutlaka Instagram pazarlama stratejilerinize entegre edin.

Canlı yayın yapmayı deneyin

Birçok sosyal medya platformundaki geçmiş trendlere dikkat ettiyseniz videonun oldukça fazla popülerlik kazandığını fark edeceksinizdir. Zaten bu video trendi 2020 yılında da popülerlikte patlamaya devam edecektir. Sanki Instagram Hikayeleri yeterince popüler değilmiş gibi bir de canlı yayın videolarını doğrudan Hikayeler içeriklerinize ekleme şansına sahipsiniz.

İnsanlar canlı yayınlara bayılıyorlar ve zaten bunun nedeni hiç de sır değil. Sizin başkasının canlı yayınına ilgi gösterip göstermemeniz bu duruma pek etki etmiyor çünkü çoğu izleyici canlı yayınlara yoğun ilgi gösteriyor. Tam da bu yüzden markanız için canlı yayın fonksiyonundan mutlaka yararlanmanız gerek. Canlı yayınları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Dilerseniz yeni bir ürün duyurma gibi zamana duyarlı içerikler, tanıtım etkinliğinize yakından bir bakış ya da takipçileriniz için yaptığınız yarışmanın kazananlarını açıklamak için vs gibi birçok çeşitte içerikler oluşturabilirsiniz. Canlı yayın aynı zamanda izleyiciler için etkileşimde bulunmaları konusunda motive edicidir. Siz canlı yayın yapıyorken izleyicileriniz yayın hakkında yorumlar paylaşabilirler. Böylece bu platformu, izleyicilerinizle yapacağınız hoş bir canlı soru cevap sohbeti şeklinde de kullanabilirsiniz.

Canlı yayınınız bittiği zaman, kaçıranlar tarafından sonraki 24 saat boyunca tekrar izlenebilen bir video olarak bunu paylaşabilirsiniz. Eğer bu yayınınızın Hikayeler’den silinmemesini istiyorsanız Öne Çıkan Hikayeler kısmına ekleyebilirsiniz, bu sayede yayınızı kaçıran ya da izleme fırsatı bulamayan kullanıcılar bu videoya sürekli olarak erişim sağlama imkanına sahip olurlar. Belirli bir planınız olmadan tamamen doğaçlama olarak canlı yayın yapıyorsanız da sakın endişelenmeyin çünkü zaten Instagram Hikayeleri tam da bunun için tasarlanmış. Tek yapmanız gereken şey canlı yayınınız esnasında keyif almaktır.

Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikler paylaşın

2020 yılında daha da popülerlik kazanması beklenen diğer bir trend kullanıcı katkılı içeriklerdir. Sizin ürünlerinize iltifat eden gerçek bir müşteri; diğer müşterilerle bağlantı kurmanız için, hazırlayacağınız en iyi reklamdan bile çok daha etkilidir. Ancak diğer bir kullanıcının fotoğrafını bulup hemen tekrar yayınlamadan önce uymanız gereken bazı kurallar mevcuttur. Twitter’de retweet yani tekrar tweetle fonksiyonu bulunurken Instagram’da repost fonksiyonu bulunmamaktadır. Bu yüzden başka bir kullanıcıdan paylaşmak istediğiniz içeriği kendi hesabınızda manuel olarak yayınlamanız gerekiyor. Elbette ki bunu o kullanıcıdan izin almadan yapmamalısınız. Ayrıca oluşabilecek tatsız hukuki işlemlere karşı markanızı korumak için, kendiniz bir kullanım şartları ve koşulları şeklinde bir içerik hazırlayabilirsiniz. Kendi hesabınızda paylaşmak istediğiniz içeriğin sahibi ile repost izni almak için görüşürken hazırladığınız kullanım şartlarını da kabul etmesini istemeniz mutlaka tavsiye edilir. Belki bir gün Instagram, bu işlemi daha da pürüzsüzleştirmek için repost fonksiyonunu duyurabilir ama şu bir gerçek ki günümüzde bu işlemi manuel olarak yapmak durumundasınız.

Kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik paylaşmanın en basit ve etkili yolu, Instagram’da markanızın ürünü ile ilgili bir fotoğraf ya da video paylaşıp açıklama kısmına “Yeni satın aldığım bu ürünü çok sevdim” şeklinde bir yorum yapan müşterinize denk gelmek olacaktır. Günlük bir müşteri bu içerik dahilinde tamamen önyargı olmaksızın ürününüz ya da markanız hakkındaki düşüncelerini dürüst bir şekilde paylaşmıştır. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerden doğru bir şekilde faydalanmayı başarabilirseniz, hem tamamen müşteriniz tarafından oluşturulmuş olan ve etkileşim potansiyeli bir hayli yüksek olan içerikleri markanız bünyesinde paylaşmış hem de kendi içeriklerinizi oluşturmak için daha az vakit harcamış olursunuz.

Instagram’ın algoritma değişikliklerine hızlıca adapte olun

Instagram’ın ana fikri aynı kalıyor olsa da arka planda sürekli olarak değişim geçiren bir platformdur. 2020 senesinin ilk aylarında Instagram’ın algoritması güncellendi ve hangi içerikleri hangi sırayla göreceğinize ek olarak diğer birçok şey de değişti. Algoritma değişikliklerinin sizi pek etkilemeyeceğini düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz demektir. Instagram’da yaşanacak algoritma değişiklikleri kesinlikle sizi etkileyecektir hatta bazen bu etkilerin farkına bile varamamanız oldukça muhtemeldir. Daha önce en iyi olan stratejiler birden gereksiz ve hatta zarar verici nitelikte olmaya başlayabilir ve hesabınızı olumsuz etkileyerek kara listeye (shadowban) alınmanıza bile neden olabilir. Kara listeye alındığınız zaman banlanmışsınız anlamına gelir ama banlandığınızın farkına bile varamazsınız.

Peki bunun çözümü nedir? Değişiklikleri yakından takip etmek ve stratejilerinizi ona göre adapte etmektir. “Instagram algoritmasının üstesinden gelin” şeklindeki aramalarınızda karşınıza çıkan sonuçların hepsinin arkasında yatan olumsuz bir deneyim vardır. Ama aynı zamanda deneme yanılma yaparak da kendinizi adapte edebilirsiniz. Preview App’ın blogunda; “Algoritma ile ilgili tavsiyelerde bulunan herkes kendi yaşadıkları deneyime göre varsayımlarda bulunuyor,” şeklinde oldukça anlamlı bir yorum yapılmıştır. Instagram algoritmasının sırlarını dünya ile paylaşmayacağına göre yapabileceğiniz tek şey diğer kullanıcıların uyarılarını dikkate almak ve kendiniz için işe yarayan stratejileri uygulamaktır.

Algoritma değişikliklerini analiz etmek için analitik araçlarını kullanın

Instagram algoritmasındaki değişikliklerin hesabınızı nasıl etkilediğini öğrenmenin başka bir yolu analitik araçlarına bir göz atmaktır. Eğer etkileşim seviyelerinizde düşüş olduğunu fark ettiyseniz etkileşimi düşük olan içeriğe giderek ne paylaştığınızı görebilir ve algoritma hakkında öğrendiğiniz bilgilerle karşılaştırabilirsiniz. Böylece o paylaştığınız içeriğin algoritmaya neden uygun olmadığını öğrenebilir ve algoritmaya uygun olacak içeriklerin niteliği hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Instagram geçen sene Graph API’yı duyurmasıyla birlikte şansımıza birçok buna benzer analitik araçları ortaya çıkmaya başladı. Graph API sonra Facebook Graph API olarak güncellendi ve böylece üçüncü parti yazılımlar da bu analitikten yararlanabilir hale geldi. Peki bu sizin için ne anlama geliyor ve neden önemli? Eğer üçüncü parti hizmetlerini kullanarak Instagram’da içerik yayınlarsanız ya da paylaşımlarınızı programlarsanız, Instagram’ın kendi analitik platformu olan Graph API üzerinden o içeriğin istatistikleri inceleyebilirsiniz. Yani Instagram’ın analitik hizmetine ayrıca girme gereksinimi olmadan ya da başka bir analitik servisi kullanmanıza gerek kalmadan aynı hizmeti hem içerik paylaşımı hem de analitik olarak kullanabilmeniz anlamıma geliyor.

Micro influencerlardan mutlaka faydalanın

Gün geçtikçe daha da popülerlik kazanan yeni bir sektör micro influencerları kullanmaktır. Micro influencer terimini daha önce duymamış olabilirsiniz ama merak etmeyin, çünkü açıklaması oldukça basit bir terim ve zaten biz sizin için açıklayacağız. Micro influencerlar, yaklaşık olarak 1000 ile 10.000 arasında takipçi kitlesine sahip olan ve müşterilerin kendilerinden bir şeyler bulabileceği tipteki kullanıcılardır. Yani micro influencerlar bir marka değildir, aynen sizin gibi normal bir kullanıcıdır. Normal bir kullanıcı olması da zaten kullandıkları bir ürünün tanıtımı yaparken ve genel olarak paylaştığı içeriklerde kullandığı samimi, gerçekçi ve doğal dilden anlaşılabilir.

Ayrıca micro influencerlar çok belirli bir konu üzerine odaklanmış olan içerikler üretmeyi tercih ederler. Örnek olarak Instagram’ın her köşesinde bulunan güzellik ve moda bloggerlarını gösterebiliriz. Yeni ürünlerin ve trendlerin sürekli fotoğraflarını çeker, kendileri üzerinde dener ve sonuç olarak bunların incelemelerini hesaplarında paylaşırlar. Niş bir konuya odaklanmaları ve takipçi sayıları sayesinde micro influencerlar, çalışma partneriniz ile birlikte mutlaka yatırım yapmak isteyeceğiniz ve gelir kazancı yüksek bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram’daki en popüler influencerlarla sponsorluk anlaşmaları yapacak kadar sermayeniz yoksa, micro influencer ile birlikte çalışmayı denemenizi mutlaka öneririz. Instagram’daki popüler micro influencerlara örnek olarak; fitness için @_modernfit, gezi için @Jacobtrue ve moda için @Candidlychan hesaplarını gösterebiliriz.

Instagram daha fazla “kliklenebilir” hale gelebilir

Normal bir Instagram kullanıcısı kliklenebilir linkleri sadece profil sayfasına ekleyebilir. Yani içeriklerinde kliklenebilir link bulmak imkansızdır. Elbette ki paylaşacağınız içeriğin açıklama bölümüne bir link koyabilirsiniz ancak bu link kliklenebilir nitelikte değildir. Şu an için size sunulan tek kliklenebilir link profil sayfanızdakidir. Bunun dışında profiliniz çok belirli ve yüksek standartlara uyuyorsa ya da Instagram reklamlarına yatırım yaparsanız da kliklenebilir linkleri kullanabilirsiniz. Mesela, 10.000’den fazla takipçi sayısına sahip olan iş hesaplarının, Instagram Hikayeleri’nde paylaşacakları içeriklere kliklenebilir link ekleme imkanı var. Ancak ne yazık ki bu konuma bir günde gelmek imkansız. Fakat kliklenebilir link fonksiyonu gelecekte Instagram’ı kullanan daha fazla kişiye sunulabilir.

Peki 10.000 takipçi sayısına sahip olmanızı gerektirmeden Instagram içeriklerinize link eklemenize kim izin veriyor biliyor musunuz? Wix Instagram Feed. Bu yayın akışını kolaylıkla websitenize ekleyebiliyorsunuz ve Instagram hesabınıza bağlayabiliyorsunuz. Ürünlerinizin, blogunuzun, sitenizin giriş sayfasının ya da belirli içeriklerin linklerini bu yayın akışında paylaşarak Instagram takipçilerinizi tam da istediğiniz yere getirmeniz mümkün. Bununla birlikte Instagram’a yeni gelen güncellemeler sayesinde de markanızın görünürlüğü bir hayli artacaktır.