Instagram Taktikleri

Her Kullanıcıya Yardımcı Olacak En Önemli 20 Instagram Sırrı

Instagram son birkaç senedir ciddi boyutlarda bir gelişme kaydetti. Instagram artık sosyal medya dünyasının ihmal edilen mekanlarından biri olmaktan çıktı. Geçmiş zamanlarda Instagram üzerinde bir profil açmayan markalar; 400 milyon kullanıcısı ile Twitter’ın kullanıcı kitlesini bile bir hayli aşan Instagram’da kendilerine has bir izleyici kitlesi bulmakta fazlasıyla zorluk çekiyor.

Umarız ki bu markalardan biri siz değilsinizdir. Fakat eğer öyleyseniz ya da Instagram’da varlık oluşturmaya çalışan yeni kurulmuş bir markaysanız, hedeflediğiniz müşteri kitlesine ulaşmak için her türlü yardıma ihtiyacınız olacaktır.

InstaAVM okurları için hazırladığımız bu yazıda, Instagram pazarlama çalışmalarınızı ileri boyutta gelişme kaydetmesi için size yardımcı olacak 20 Instagram ipucusunu paylaşacağız. Bu ipuçlarından bazılarını uygulamak oldukça kolay. Diğer ipuçları ise Instagram’da geçirdiğiniz zamanın daha da verimli olmasını sağlayacak birtakım üçüncü parti hizmetlerden bahsedecektir.

Yardımcı 20 Instagram ipucunu saymaya başlamadan önce, üretmiş olduğunuz içeriklerin hedef müşteri kitleniz ile uyum gösterdiğinden mutlaka emin olmanız gerekiyor. Yeni bir uygulama kullanmak ya da fotoğraflarınızda başka bir filtre kullanmak gibi stratejilerin, doğru kişilere ulaşmadığınız sürece size hiçbir yararı olmayacaktır.

Yani eğer bir bisiklet satıcısıysanız, sırf çok fazla beğeni alıyor ve ilgi çekiyor diye kedi fotoğrafı paylaşmaya başlamayın. Çünkü hedeflediğiniz müşteri kitlesinin ilgi alanı bisikletler olmalıdır. Kedi fotoğraflarını beğenen insanların çeşitliliği çok geniştir ve bu kişilerin çoğunluğu aradığınız kitleyi oluşturmayabilir. Sonuç olarak ise müşteri kazanımı oranlarınız asla ileriye yönelik gelişemez.

Instagram’da Sizi Ön Plana Çıkaracak Ayrıntılar

1. İzleyicilerinize ve influencerlara özel mesaj atın. Kullanıcılar; Instagram’ın, platformdaki herkese özel mesaj atma fonksiyonuna sahip olduğunu çoğu zaman unutabilirler. Bu unutulan özellik sayesinde sektörünüzdeki potansiyel müşteriler ve influencerlarla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Popüler Instagramcılara özel bir mesaj atarak kendileriyle anlamlı ilişkiler kurduğunuz zaman, yeni müşteri kitlelerine erişim imkanına sahip olabilirsiniz.

Instagram, DM özelliğini daha yeni duyurduktan hemen iki saat sonra Gap markası bu fonksiyonu kullanarak bir yarışma düzenledi. Bu yarışma kapsamında Gap tarafından paylaşılan bir fotoğrafa yorum atan ilk 15 kişiye özel mesaj yoluyla ulaşıldı ve bir ödül kazanma şansına sahip olmaları için ne giydiklerinin fotoğraflarını paylaşmaları istendi.

2. Instagram’daki fotoğraflarınızı websitenize aktarın ve bu sayede daha fazla takipçi kazanın. Böylece websitenizi ziyaret eden insanlar ve özellikle sitenize sık gelen ziyaretçiler, Instagram içeriklerinizi kolaylıkla görebilir ve sizi takip etmeye başlarlar.

3. 30 hashtag limitinizden en yüksek verimi almak için araştırma yapın. Sizinle aynı temada paylaşım yapan popüler hesapların profillerini inceleyin. Hedef kitlenizi en yükseğe çıkarmak için sizinle aynı sektörde hizmet veren popüler markalar tarafından kullanılan hashtagleri siz de kullanın. Paylaştığınız içeriğin temasına göre 30 hashtagin yer aldığı farklı farklı gruplar oluşturun ve bunları bir not defterine kaydedin. Böylece bir fotoğraf paylaştığınızda, o temaya uyum sağlayan grupta yer alan 30 hashtagi hızlıca kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Aşırı popüler olan ve genel anlam içeren hashtagleri kullanmaktan kaçının yoksa içerikleriniz görülme şansı bile olmadan bitmek bilmeyen içerik denizinde kaybolabilir.

Yan not: Dilerseniz hashtagleri fotoğrafın caption kısmına değil, içeriğinizi paylaştıktan sonra yorum kısmına ekleyin. Böylece caption kısmında yer alan hashtagler gözü yormaz ve bir kullanıcı o hashtagleri görmek isterse yorum kısmına ayrıca tıklaması gerekir.

4. Popüler profillere bir bildirim yollamak için içeriklerinizi etiketleyin. Bir içerik paylaştıktan sonra bunu popüler hesaplarla etiketlerseniz, profillerinde yer alan “sizin fotoğraflarınız” kısmında yer alacağınız için bu hesaplara bir bildirim yollanır. Eğer yorum alanında etiketleme yaparsanız gözden kaçırması kolay olabileceği için bu taktiği uygulamanız daha avantajlı olacaktır.

5. Bir dakikalık videolardan mutlaka yararlanın. Instagram üzerinden bir dakika süre sınırı olan kısa videolar ekleme şansına sahipsiniz. Hedef kitlenizin beğendiği video içerik çeşitlerini tespit edin ve yaratıcılığınızı kullanarak dikkatleri üzerinize çekin.

6. Takip ettiğiniz hangi kullanıcıların sizi geri takip etmediğini tespit etmek için Iconosquare ya da Followers+ gibi uygulamalar kullanın. Sizi takip etmeyen kullanıcıları takip etmeyi bıraktığınız zaman, takip edenler ile takip edilenler oranları daha dengeli görünecektir. Böylece markanız daha gerçekçi, güvenilir ve daha az spamcı bir şekilde yansır. Iconosquare ya da Followers+ gibi uygulamalar, tüm takipçilerinizi analiz eder ve sizi geri takip etmeyen kişilerin bir listesini karşınıza çıkarır. Bu liste üzerinden bile kolaylıkla takip etmeyi bırakabilirsiniz.

7. Diğer kullanıcılar tarafından üretilen içeriklerden yararlanın. Tutarlı bir şekilde harika içerik üretme konusunda güçlük mü çekiyorsunuz? O zaman müşteri kitleniz tarafından oluşturulmuş olan içerikleri kullanmayı deneyin. Bir gün sizin ile ilgili bir paylaşım yapmış olan hesabı öne çıkarın. Böylece markanız hakkındaki düşüncelerini paylaşmaları ve başarınızın bir parçası olmaları için kullanıcıları teşvik etmiş olursunuz.

8. Profil biyografinize analiz edilebilir bir link ekleyin. Bitly ya da Google’ın URL kısaltıcısı gibi siteleri kullanarak, Instagram profilinize koyduğunuz linke kaç kişinin kliklemiş olduğunu görebilirsiniz. Bu veriler doğrultusunda çalışmanızı optimize edebilirsiniz. Biyografinizde ve ürettiğiniz içeriklerde denemeler yapın ve hangi stratejilerin link klikleme oranını artırdığını ve hangilerinin azalttığını tespit edin. Eğer yeni bir promosyon yapıyorsanız ya da indirim günleri başladıysa, linki buna göre değiştirin. Bunları duyurmak için paylaşacağınız bir içerikte “indirimleri kaçırmamak için biyografimizdeki linke mutlaka tıklayın” gibi insanı eyleme geçirici cümleler kullanın.

9. Farklı farklı fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanın. Eğer fotoğraflarınızda sadece Instagram’ın dahili filtrelerini kullanıyorsanız o zaman oldukça basite kaçıyorsunuz demektir. Basit olmaktan mutlaka uzak durun ve birçok farklı foto düzenleme uygulaması kullanın. VSCOCAM, Afterlight ve Priime gibi uygulamarın hepsinin kendilerine has filtreleri vardır ve bu filtreler sayesinde tüm dikkatleri içeriklerinizin üzerine çekmeyi başarabilirsiniz. Fakat içeriklerinize filtre eklerken abartıya kaçmayacağınıza dair kendinize bir söz vermenizi istiyoruz çünkü kullanıcılar filtrelerde ve düzenlemelerde aşırıya kaçılmasından da hoşlanmıyor. Ne çok basit olun ne de abartıya kaçın. İkisinin ortasındaki dengeyi bulun.

10. Bir Instagram hashtag yarışmasına ev sahipliği yapın. Takipçi kitlenizi artırmanın en güzel yollarından biri hashtag yarışması düzenlemektir. Tam da müşterilerinizin isteyeceği harika bir ödül belirleyin ve sadece bu yarışmaya özel olarak hazırladığınız bir hashtag adı altında seçeceğiniz temaya uygun olan fotoğraf paylaşımı yapılmasını talep edin. Yarışmanın şartlarından biri sizin Instagram profilinizi takip etmek olsun ve sonrasında da kazanan kullanıcıyı belirleyin. Ne kadar da basit değil mi?

11. Fotoğraflarınızın çözünürlüğünü artırın. iPhone’larındaki harika retina ekranlarında düşük çözünürlüklü bulanık bir fotoğrafı kimse görmek istemez. Eğer sürekli olarak dikkat çekmeyen ve düşük kaliteli fotoğraf paylaşıyorsanız hiç kimseden sizi takip etmelerini beklemeyin. Paylaşımlarınızın çözünürlüğünü en yükseğe taşıyarak izleyici kitleniz için mümkün olan en güzel içerikleri üretmeye odaklanın.

  • Kare formatındaki Instagram fotoğrafları için en yüksek çözünürlük: 2048 x 2048
  • Portre formatındaki Instagram fotoğrafları için en yüksek çözünürlük: 1638 x 2048
  • Manzara formatındaki Instagram fotoğrafları için en yüksek çözünürlük: 2048 x 1536

12. Kendinize has ve benzersiz bir hashtag kullanın. Eğer markanıza özel bir hashtage sahip değilseniz, o hashtag adı altında paylaşılacak müşterilerden gelen değerli ve önemli içerikleri kaçırıyorsunuz demektir. Markanız ile özdeşleşen benzersiz bir hashtage sahip olduğunuz zaman, markanızı rakiplerinizden ayırmış olursunuz. Ayrıca markanız tarafından paylaşılan içeriklerin arama yoluyla çok daha kolay bir şekilde keşfedilmesini sağlamış olursunuz.

13. Like2Buy ya da Have2HaveIt gibi araçları kullanarak doğrudan Instagram yayın akışınız üzerinden alışveriş yapma fırsatını ziyaretçilerinize mutlaka sunun. Instagram’ı, sattığınız ürünlerin gösterişini yapmak için bir pazarlama ve reklam platformu olarak mı kullanıyorsunuz? Like2Buy ve Have2HaveIt gibi hizmetler biyografiniz için bir link oluşturur. Bu linke tıklayan bir müşteri, aynı Instagram yayın akışınız gibi görünen bir sayfaya yönlendirilir ve bu sayfada yayın akışınızda görüp beğeniği ve satın almak istediği ürünü kolaylıkla sipariş edebilir. New York Times ve NastyGal gibi büyük markalar, Instagram takipçi kitleleri üzerinden para kazanmak için bu yöntemi kullanmaktadırlar. Ne kadar da dahice bir strateji değil mi?

14. Markanızın tutarlı olması için sadece bir tane filtre kullanın. Marka tutarlığını devam ettirmek isteyen birkaç tane popüler küresel marka bu yöntemi kendi profillerinde kullanmaktadır. Bu durum markanın logosu için de geçerlidir. Asıl amaç yayın akışını inceleyen bir kullanıcının, markanızın içeriğini gördüğü gibi o içeriğin görünüm biçiminden size ait olduğunu anlamasıdır. Yani o içerikte kullanılan stili sizin markanızla özdeşleştirmesidir. Sadece bir filtre ya da renk şeması kullanarak hem marka tutarlılığınızın temellerini sağlam atmış olursunuz hem de ziyaretçileriniz tarafından hemen tanınırsınız.

Örneğin Native Shoes, Instagram’daki tartışmasız en güzel ve tutarlı içeriklere sahip olan markalardan biridir. İçeriklerinde hiçbir filtre kullanmıyorlar ama fotoğraflarındaki temalar oldukça belirleyici özellikte. Böylece Instagram’daki içeriklerini gören bir kişi tarafından hemen tanınabiliyorlar.

Markanızın varolan görsel temsilcilerini tekrar gözden geçirin. Bu görsel temsilcileri logonuz, websiteniz, kullandığınız grafikler, ürünlerinizin fotoğrafları ve diğer görsel içerikler oluşturur. Tüm bu görsellerde kullanmış olduğunuz belirleyici bir renk şeması var mı? Fotoğraflarda tercih edilmiş olan renkler soğuk mu yoksa sıcak mı? Instagram’da paylaşacağınız içerikler, fotoğraflarınız üzerinde yapacağınız düzenlemeler ve paylaşımlarınıza ekleyeceğiniz filtreler bu varolan renkleri etkili bir şekilde yansıtmalıdır.

15. Rakip hesapları takip eden kullanıcıları takip edin. Sizinle aynı sektöre hizmet veren rakip hesapları takip eden kişileri takip ettiğiniz zaman, marka varlığınızı onlara duyurmuş olursunuz. Örneğin doğa sporlarına dair ürünler satıyorsanız, MEC gibi bir markayı takip eden kişilerle etkileşime girin ve onları takip etmeye başlayın. Eğer bu kişiler daha önce sizin varlığınızdan bile haberleri yoksa artık sizin de hizmet verdiğinizi biliyor olacaklardır.

16. İçeriklerinizi grup olarak zamanlayın. Schedugram ve Hootsuite gibi takvim hizmetleri sayesinde Instagram içeriklerinizi grup olarak zamanlayabilirsiniz. Instagram uygulamasında, içeriklerinizi zamanlayıp sonra otomatik olarak sizin adınıza paylaşmaya yönelik herhangi bir özellik mevcut değildir. Fakat bahsi geçen takvim uygulamaları bu hizmeti sunmaktadır. Böylece içeriklerinizi çok daha önceden hazırlayabilir ve içeriklerinizi sadece bir tık ile yayınlayabilirsiniz. Sonuç olarak ise hem zamandan hem de paradan kazanmış olursunuz.

17. Geçici bir süre boyunca hesabınızın kontrolünü başkasına verin. Sizinle aynı sektöre hizmet veren birkaç tane influencer ile aranız iyi mi? Bazı kurallar koyun ve eğer influencer bu kurallara uymaya kabul ederse, hesabınızın kontrolünü bir gün olacak şekilde kendisine verin. Böylece o influencerin sahip olduğu takipçi kitlesini kendi yararınıza kullanmış olursunuz. Örneğin o an için hesabınızın kontrolü alan bir blogger, gün içerisinde sizin ürününüzü kullanırken kendi fotoğraflarını çekip paylaşabilir. Bu yöntemin iki büyük avantajı vardır. Birincisi hesap kontrolünü verdiğiniz influencer, blogger ya da bir müşterinin sahip olduğu takipçi kitlesinden yararlanabilirsiniz. İkincisi ise müşterileriyle etkileşime giren ve onların düşüncelerine değer veren bir marka olduğunuzu dünyaya göstermiş olursunuz.

Hesabınızın kontrolünü başkasına verme yöntemini kullanmak istiyorsanız, kiminle birlikte çalışacağınızı tespit etmenize yardımcı olması için bu stratejiyi ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Bunu yaparsanız daha da iyi sonuçlar elde etmeniz mümkün. Belirlediğiniz hedefe katkıda bulunacak bir kişiyi markanızla eşleştirdiğiniz zaman, hem markanız gerçekçi görünür hem de markanızla etkileşime girmek isteyen kişilere erişim imkanını yakalamış olursunuz. Sonuç olarak ise networkunuz büyük bir gelişme kaydeder.

18. Boomerang ve Phhhoto gibi uygulamaları kullanarak hareket eden fotoğraflar oluşturun. Bazı durumlarda hareketsiz bir fotoğraf yeterli olmayabilir ve dikkat çekmek için daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumlarda “canlı fotoğraf” çekip yayın akışınızı donatarak profilinize renk ve canlılık katabilirsiniz. Boomerang ve Phhhoto gibi uygulamalar, yüksek kaliteli GIFler gibi hareket eden fotoğraflar üretmenize imkan tanır.

19. Belirli bir temaya yönelik tanıtım yapan hesaplardan, sizin ürününüzün tanıtımını yapmalarını isteyin. Sormanın hiçbir zararı olmaz değil mi? Instagram’da küratörlük yapan kişilerin takipçi kitlesi havalı ürünlere çok ilgilidir ve sürekli yeni ilginç ürünler görmek ister. Yani doğal olarak bu hesaplarda ürününüzün tanıtılması, takipçi sayınızın önemli boyutta artmasına vesile olabilir. Tanıtımınızı yapmalarına karşılık olarak bir ürünü ücretsiz olarak küratöre yollama stratejisi markalar için oldukça yararlıdır. Fakat ücretsiz ürün sunmadan önce sadece sormayı deneyin çünkü harika küratörlerin harika ürünleri tanıtmaya çok meraklı olduğunu unutmayın. Belki de herhangi bir ürün yollamanıza gerek kalmadan bu fırsatın üzerine atlayabilirler.

20. Konum etiketi eklemeyi sakın unutmayın. Instagram’da içerik paylaşan birçok marka, konum özelliğinden yararlanmayı unutuyor. Konum etiketi eklediğiniz zaman içeriğinizi gören bir ziyaretçi konuma tıklar ve o konum etiketi ile paylaşılmış olan tüm içerikleri görme şansını yakalar. Markanızın yer aldığını konumu eklediğiniz zaman, takipçilerinizin hangi konumda yer aldığınızı görmelerini sağlarsınız. Ayrıca o konum ile ilgili içerikler üreten kullanıcı kitlesini tespit etmelerine de yardımcı olursunuz.

Hashtagler ile ilgili bonus ipucu:

Yayınlamak istediğiniz bir fotoğraf hazırladığınızı varsayalım. Maksimum limit olan 30 hashtagi captiona eklediniz ve fotoğrafı paylaştınız. Sonrasında bu fotoğrafa geri dönün ve düzenleye tıklayın. Düzenleme modunda yine ekstradan 30 hashtag ekleme imkanınız var. Böylece erişim kapasitenizi daha da artırmış olursunuz. Fakat bu ipucunu aşırı sık kullanmamanızı tavsiye ediyoruz yoksa hesabınız spam olarak görünebilir.

Peki siz bu stratejilerden hangisini daha önce kullandınız? Herhangi bir pozitif sonuç aldınız mı? Bu listeye eklememiz gerektiğini düşündüğünüz başka Instagram ipuçları nelerdir? InstaAVM okuyucuları fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek