Instagram Taktikleri

Hizmetlerinizi Instagram’da Pazarlamanın Yolları

Görsel pazarlamacılar için Instagram olabilecek en mükemmel buluştur. Kullanımı kolay mobil arayüzü sayesinde markalaşmış ürünlerinizin veya fiziksel mağazalarınızın fotoğraflarını kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Peki ya hizmet sektöründeyseniz ne yapmanız lazım? Hizmet sektöründeki markanızı pazarlamak için Instagram’ı kullanmanız mümkün mü? Bu sorunun cevabı tabi ki de evetdir!

Kayıplarda ücretsiz telafi hizmeti sunan ve hediyeli gönderimler yapan Türkiye’nin 1 numaralı Instagram Türk takipçi sitesi olan InstaAVM, hizmetlerinizi Instagram üzerinden nasıl pazarlayacağınızın sırlarını bu yazıda paylaşacak.

Geçmiş hikayelerinizi paylaşın

Markalaşmış deneyimlerin mimarı olan bu şirketlerin geçmişlerinde çoğu zaman oldukça zengin ve ilgi çekici hikayeleri vardır. Instagram’daki video ve fotoğrafların gücünü kullanarak markanızın geçmişi ile ilgili ilgi çekici hikayeler paylaşın.

Instagram’da marka hikayesini görsel olarak paylaşmanız için şöyle örnekler verebiliriz:
 • Şirketi kuran kişinin markasını motive eden faktörleri paylaştığı kısa bir video,
 • Şirket ofislerinin, eğitim oturumlarının, araçların, kamyonların veya diğer fiziksel unsurların (örneğin restoran veya hotel gibi) fotoğrafları,
 • Hizmet tesliminde kullanılan ekipman ve makinelerin fotoğrafları,
 • Ofis dekoru ve dizaynı,
 • Şirketinizin misyonu, vizyonu ve garantilerinin yer aldığı tek cümle veya kelimelik fotoğraflar.

Sahne ışığını çalışanların üzerine yansıtın

Hizmet sektöründe ön planda yer alan kişiler büyük önem taşır. Hizmetinizin sunucuları olan çalışanlarınız, marka değerlerinizi yansıtmanızda kilit görev alır. Bu çalışanlar aynı zamanda da sizin markanızın elçileridir.

Çalışanlarınızı ön planda tutmak için aşağıdakilerin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz:
 • Çalışanlarınızın mağazanızda müşterilere hizmet ettiği anlar
 • Ayın çalışanını eğlenceli bir şekilde tanıtın. Takım arkadaşlarınızın insani yanlarını ortaya çıkarın ve onlarla ilgili ilginç bilgiler paylaşın.
 • Çalışanlarınızın farklı yönlerini gösterin. Örneğin halı yıkama sektöründeyseniz çalışanlarınızın halıları nasıl şampuanladığını, bakterileri temizlemede kullanılacak temizlik ürünlerini nasıl hazırladıklarını ve modern halı yıkama makinelerini nasıl kullandıklarını fotoğraflayın ve paylaşın.
 • Eğitim oturumları esnasında çalışanlarınızın video ve fotoğraflarını çekin. Şirketinizde çalışmaya başladığından itibaren alanında uzmanlaşmış hizmet personeli ünvanına sahip olana kadarki deneyimlerini takip edin.

Müşterilerinize yakınlaşın

Sonraki adımda yapmanız gereken şey müşterilerinizin gülümsemesini sağlamaktır. Hizmet sektöründe mutlu ve tatmin olan müşterilerden daha iyi bir şey olamaz.

Görsel pazarlamanını ve captionların gücünü kullanarak bunları yapın:
 • Her gün farklı bir müşterinize yer verin. Şirketinizle olan deneyimlerini paylaşmaları için onları teşvik edin ve onlar bunu yaparken güzel bir fotoğraflarını yakalayın.
 • Örnek olayları güçlü görsel yollarla Instagram’da paylaşın. Örneğin kargo ve kurye alanında bir markaysanız, çok önemli bir paketi rekor zamanda müşteriye getirip onu ne kadar mutlu ettiğinizi paylaşabilirsiniz.
 • Şirketinizdeki deneyimlerinden ne kadar memnun olduklarını göstermek için müşterilerinizden görsel hikayeler (fotoğraflar veya 15 saniyelik videolar) karşılığında onlara promosyon ve indirimler sunun.
 • Eğer markanızın fiziksel bir konumu varsa, müşterilerinizin mutlu olduğu anların fotoğraflarını çekmeye çalışın. Elbette ki bu fotoğrafları paylaşmadan önce müşterilerinizden izin isteyin.

Müşterilerinizin problemlerini görsel olarak çözün

Instagram her fotoğrafa ekleyebileceğiniz yazıyı sınırlamaktadır. Fakat buna rağmen müşterilerinizin sık karşılaştığı problemlere karşı ipuçlar, çözümler ve sırlar paylaşmak için Instagram oldukça harika bir ortamdır.

Bunu yapabilmek için şunları deneyin:
 • Haftanın ipucusu şeklinde içerik hazırlayın, o hafta paylaşacağınız ipucuna uygun fotoğraf ve caption paylaşın. Örneğin aşçılık kursu veriyorsanız, lezzetli bir yemeğin fotoğrafını paylaşın ve o fotoğraftaki yemeği mükemmel olarak hazırlamanın ipuçlarını paylaşın.
 • Müşterilerinizin problemlerini çözmenin yollarını adım adım açıklayacak grafikler hazırlayın.
 • Soru cevap hizmetleri gerçekleştirin ve fotoğraf üzerinde müşterinizden gelen bir soruya yer verin ve bunun cevabını captionda verin. Müşterilerinizden sorularını email yoluyla veya Instagram içeriklerinizdeki yorum kısmında size yönetmeleri için onları teşvik edin.

Bu yazımızda geçen stratejilerden de gördüğünüz gibi görsel bir platform olan Instagram’da hizmet sektöründeki markanızı pazarlamanın birçok farklı yolu vardır.

Peki sizin kullandığınız ve bu yazıda geçmeyen başka stratejiler var mı? Siz hizmet sektöründeki markanızı pazarlamak için Instagram’ı nasıl kullanıyorsunuz ve diğer pazarlamacılara ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek