Instagram Taktikleri

Influencer Pazarlaması ile Markanızı Büyütmenin Yolları

Instagram influencer pazarlaması; markanızı Instagram üzerinde büyütecek ve geliştirecek kolay, ucuz ve oldukça etkili bir stratejidir. Marka farkındalığınızı hızlıca artırabilir, daha geniş takipçi kitlesi edinebilir ve influencer pazarlaması yoluyla satışlarınızı ciddi boyutlarda artırabilirsiniz. Influencer pazarlamasında Instagram en etkili sosyal medya platformudur. Diğer sosyal medya platformlarında influencer pazarlamasındaki etkileşim oranı sadece %1.5 iken Instagram’da bu oran %3.21’e çıkıyor.

Instagram’ın şimdiki algoritması markaların ulaşım gücünü kısıtlayıcı nitelikte. Bu yüzden marka ve ürünleri Instagram’da tanıtmak için influencer pazarlamasından yararlanmak en kilit stratejilerden biri haline geldi.

İşte Instagram influencer pazarlaması ile ilgili bilmeniz gereken her şey:

 

Instagram influencer pazarlaması nasıl çalışır?

2010 yılındaki başlangıcından itibaren Instagram 500 milyon kullanıcıyı bile aştı. Hatta bunlardan 300 milyondan fazlası Instagram’ı her gün kullanıyor! Etkileşimi yüksek olan kullanıcı kitlesi sayesinde Instagram, markaların influencerlarla işbirliği yaparak daha geniş müşteri kitlesine kolay ve hızlıca ulaşmaları için en uygun ortamı sağlıyor. Instagram influencer pazarlaması, geleneksel reklamlarındaki sınırları kaldırıyor çünkü müşteriler; markanız hakkındaki bilgileri sizin para verdiğiniz sponsorlu reklam yerine, Instagram gibi samimi ve gerçekçi bir platformdaki güvenilir bir kaynaktan elde ediyor.

100 binden fazla takipçisi olan bir influencer ile birlikte çalışmak istiyorsanız, her içeriğe oldukça yüklü bir maliyet ödemeye hazır olun. Fakat bir promosyon içeriği için hediye ürün isteyeren bu maliyeti 0’a düşürecek birçok influencer da bulunmaktadır. Önemli olan markanız için en doğru influencerı bulabilmenizdir. Instagram influencer pazarlamasından yararlanmak için ciddi sermayeye sahip olmak zorunda değilsiniz.

Hedeflediğiniz müşteri kitlesine ve markanız için doğru izleyici demografisine uyum gösteren influencerları arayın. Eğer harika bir ürüne ve samimi bir yaklaşıma sahipseniz, bir de doğru influencerı bulduğunuz zaman her iki taraf için de uygun bir anlaşmaya mutlaka varılır. Peki bir sonraki adım ne mi? Instagram influencerınızın başarısını takip etmek!

Instagram influencer pazarlamasının markanıza ne gibi avantajlar getireceğinden emin olamıyor musunuz? İşte Instagram influencer pazarlamasının markanıza sunacağı 5 avantaj:

1. Marka farkındalığını artırın

Eğer yeni kurulan bir işletmeyseniz marka farkındalığını oluşturmak birincil önceliğiniz olmalıdır. Instagram influencer pazarlaması sayesinde daha geniş kitlelere ulaşmayı başarabilirsiniz ve böylece daha fazla kişi markanızın varlığını duymuş olur. Sadece 3 tane influencer ile işbirliği yaptığınızı varsayalım. Bu 3 influencerın sahip olduğu takipçi kitlesinin hepsine ulaşmış olursunuz. Yani 3 influencer ile, sadece kendi hesabınızla ulaşacağınız kişilerden çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Lo & Sons, gezi yapmayı sevenlere özel çantalar ve bavullar üreten yeni bir marka. Marka farkındalığını ve ürünlerinin keşfedilebilirliğini artırmak için moda ve gezi sektörlerine hizmet veren Instagram influencerları ile işbirliği yapmaya başladılar. Paralı sponsorlu içeriklerın yanı sıra, 100 bin’den daha az takipçiye sahip olan influencerlara hediye ürünler yollayarak ücretsiz tanıtım da almayı başardılar.

 

2. Satışları artırın

Instagram influencer pazarlamasının gücünü kanıtlayacak en iyi örneklerden biri Daniel Wellington’dur. Daniel Wellington, Instagram’da patlama yapan ve influencer pazarlamasından faydalanarak milyonlarca müşteriye ulaşmayı başarmış modern kol saatleri üreten bir markadır.

Daniel Wellington geleneksel reklamları kullanmayı kesinlikle kabul etmiyor ve marka farkındalığını ve satışları artırmak için sadece influencer pazarlaması stratejisini kullanıyor. Sadece 4 yıl içerisinde Dan Wellington, Instagram pazarlama çalışmaları sayesinde yıllık 220 milyon dolarlık bir kara ulaşmayı başardı.

Daniel Wellington sadece marka farkındalığını artırmakla uğraşmadı, satışları da fazlasıyla artırmak için çalışmalar yaptık. Örneğin her influencera bir ücretsiz saat ve takipçilerinin kullanabileceği %10-20’lik indirim kodları verildi. Bu indirim kodları sadece belirli bir süre için geçerli olduğundan dolayı influencerların takipçileri but fırsatı kaçırmamak için hemen Daniel Wellington’dan alışverişler yapmaya başladı.

3. Yeni çıkacak bir ürüne karşı heyecan ve ilgiyi artırın

Eğer çıkmaya hazırlanan yeni bir ürününüz varsa Instagram influencerları ile işbirliği yapmak, müşterilerin ürüne olan ilgilerini artırmak için harika bir yöntemdir. Daha piyasaya çıkmayan ürününüzü influencera hediye ederek hem daha çıkmamış bir ürünün reklamını yapmış olursunuz hem de influencerları heyecanlandırarak ürününüzün ne kadar da harika olduğunu göstermeyi başarırsınız.

Sonbahar donutlarını duyurmak isteyen Dunkin Donuts, Instagram influencerları ile birlikte çalışarak heyecan yarattı ve dükkanlarında yeni tatların tüketilmeyi beklediğini duyurdu. Farklı sektörlerdeki birçok influencerlarla anlaşma yapıldı ve bu influencerlar yeni Dunkin donutlarını kahveleriyle birlikte tüketirkenki fotoğraflarını heyecan verici captionlarla paylaştılar.

4. Markanıza özel hashtagin kullanılmasına teşvik edin

Instagram influencer pazarlamasından yararlanmak için ille de yeni bir ürüne sahip olmak veya indirim kuponları dağıtmak zorunda değilsiniz. Eğer markanıza özel olan bir hashtag oluşturduysanız ve daha fazla kullanıcının bu hashtag ile içerik paylaşmasını istiyorsanız influencerlarla birlikte çalışarak daha fazla insanın hashtagı duymasını sağlayabilirsiniz.

Ayakkabı markası olan Mgemi Instagram influencer pazarlamasını birçok farklı şekilde kullanmaktadır ve bunlardan biri markaya özel olan hashtaglerini duyurmaktır. #stepupsummer hashtaginin daha geniş kitlelerce kullanılmasını sağlamak için Mgemi, fazla takipçiye sahip influencerlarla birlikte çalıştı ve bu influencerlardan içeriklerinde #stepupsummer hashtagini kullanmalarını istedi.

5. Instagram pazarlama kampanyanızı duyurun

Eğer markanız için bir Instagram pazarlama kampanyası oluşturuyorsanız birkaç influencer ile birlikte çalışarak kampanyanızın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Vancouver’dan Brisbane’e olan yeni rotasını duyurmak isteyen Air Canada, Instagram influencerlarının yer aldığı büyük bir sosyal medya pazarlama kampanyası düzenledi. Air Canada, Vancouver’da yaşayan influencerları yeni uçaklarında Brisbane’e uçurdu ve Brisbane’nin sunduğu her şeyi deneyimlemeleri için hayatlarının gezisine çıkardı.

Bu seçilmiş olan influencerlar Brisbane’de geçirdikleri maceraları Air Canada’nın oluşturduğu özel kampanyanın hashtagi olan #boardingbrisbane adı altında paylaştı ve Vancouver’daki kullanıcıları aynı macerayı yaşamaları için teşvik etti. Fakat Air Canada’nın kampanyası burada bitmedi. Gezinin videosunu çekmek için bir videographer ile de anlaştı ve çekilen videoyu popüler Instagramcıların yer aldığı bir promosyonal videoya çevirdi. Bu video Air Canada’nın Facebook, Twitter ve Instagram profillerinde paylaşılarak çok geniş bir sosyal medya reklam kampanyasının büyük bir parçası oldu.

Anlayacağınız gibi markanızı büyütmek için Instagram influencer pazarlamasından yararlanmanın birçok yolu vardır. Ücretsiz ürün hediye etmek olsun, sponsorlu içeriklere para ödemek olsun büyük küçük her marka, ürünlerinin yeni müşteriler tarafından keşfedilmesini sağlamak ve satışları artırmak amacıyla Instagram influencerlarının gücünden yararlanmaktadır.
Peki siz daha önce Instagram influencerlardan yararlandınız mı? Ne gibi sonuçlar elde ettiniz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek