Instagram Taktikleri

Influencer Pazarlaması Yönetimi

Instagram influencer pazarlaması; marka bilinirliğini, takipçi sayısını ve satışları artırmanın en iyi yollarından biri haline geldi. Instagram’ın algoritması, organik ulaşımı daha da fazla sınırladıkça influencer pazarlaması daha da değer kazanıyor.

Takipçi ve beğeni sayılarınızı artırmak istiyorsanız, Türkiye’nin bir numaralı takipçi satış sitesi olan InstaAVM’nin paketlerini mutlaka inceleyin.

Markanızın neden bir Instagram influencer pazarlama stratejisine ihtiyacı var?

Influencer pazarlaması söz konusu olduğunda Instagrami hızlı bir şekilde yeni müşterilere ulaşmanız için en iyi platformlardan birini sunuyor. Hatta Instagram, %3.21 etkileşim oranı ile sosyal eylem alanında en iyi performansa sahip platformdur. Diğer sosyal medya platformlarındaki etkileşim oranı sadece %1.5’dir.

Instagram influencer pazarlamasının bu kadar etkili olmasının en önemli nedenlerinden biri geleneksel reklamcılığın getirdiği bariyerleri yıkmaktır. Bunun yerine, influencer partnerinizi kullanarak müşteriye çok daha güven veren bir yol ile yepyeni bir izleyici kitlesine ulaşmış olursunuz. Bir influencer kendi profillerinde bir ürünü veya hizmeti tavsiye ettiği zaman, bu tavsiye sanki yakın bir arkadaş tarafından verilmiş gibi olur, bu yüzden çok gerçekçi bir izlenim sağlar.

Pazarlamacıların %67’si promosyon için Instagram influencer pazarlaması yöntemini kullanmaktadır. Organik ulaşım oranları günümüzde büyük düşüş yaşadığı için zaman geçtikçe influencer pazarlamasını kullanan markaların yüzdesinin daha da artacağını kolaylıkla tahmin edebiliriz.

Instagram influencer pazarlamasının maliyeti nedir?

Sosyal medya influencerlarının marka kampanyaları için paha biçilemez olduğu bir gerçektir, özellikle Instagram’da. Peki düşünmeniz gereken onca kriter varken, adil olacak bir maliyete nasıl karar vermelisiniz?

Influencer pazarlamasının maliyeti influencerlara göre fazlasıyla değişiklik gösterir. 2018 yılında yapılan Instagram pazarlaması anketine göre bazı influencerlar bir sponsorlu içerik başına 5000’den 10.000 dolara kadar ücret talep edebiliyor. Fakat ücretler çoğu zaman genel olarak 250-1000 dolar arasında.

Influencer pazarlaması maliyetleri söz konusu olduğunda ne yazık ki her markanın ihtiyaçlarını karşılayacak standart bir ücret çıkarmak imkansız. Çünkü çalışmak istediğiniz influencerı seçerken ne kadar takipçiye sahip olduğu dışında da aklınızda bulundurmanız gereken birçok faktör olacaktır.

Micro influencer pazarlamasının yükselişi

Instagram sağolsun influencer pazarlaması popülerlik kazanmış olabilir. Fakat ille de bu trendden yararlanmak için binlerce dolar harcamak zorunda değilsiniz.

Büyüyen bu trend sayesinde gün geçtikçe daha fazla sayıda marka; ufak ama yüksek etkileşimli takipçi kitlesine sahip Instagram influencerları ile partnerlik kurmanın ne kadar değerli bir strateji olduğunu fark etmeye başladı. Collectively’nin raporuna göre 2017 yılında micro influencerlarda %15-75 büyüme kaydedildi.

Peki micro influencer tam olarak nedir ve ne anlama gelmektedir? Genel olarak konuşmak gerekirse micro influencerlar, ciddi boyutta ama çok aşırı fazla olmayan sosyal medya takipçi kitlesine sahip kişilerdir. Micro influencerların takipçi sayıları 1000 ile 100.000 arasında değişebilir. Instagram influencerları “ünlü” statüsüne erişmişken micro influencerlar daha çok günlük tüketici kesimini yansıtır. Bundan dolayı micro influencerlar daha güven vericir.

Micro influencera harika bir örnek olarak @lauratully.co hesabını gösterebiliriz. Sadece 3000 küsür takipçiye sahip olmasına rağmen birçok büyük markayla partnerlik kurdu ve fazla sayıda sponsorlı Instagram içeriği hazırladı. Bunun büyük bir nedeni sektörün çok belirli bir nişi ile ilgilenmesi ve oldukça yüksek etkileşimli bir takipçi kitlesine sahip olmasıdır.

Micro influencerların sayısı gittikçe neden artıyor?

Micro influencerların en büyük avantajı, ünlü konumuna gelmiş olan influencerlardan çok daha fazla etkileşim oranı sağlamaktır. Instagram algoritmasına gelen güncellemeler sonucunda büyüklüğü fark etmeksizin her hesap artık daha az oranda beğeni, takipçi ve etkileşim alıyor. Daha büyük olan hesaplar ise bu durumdan çok daha fazla etkileniyor.

Farklı boyutlarda takipçi kitlesine sahip influencerların nasıl algılandığına dair de birkaç yorum yapmamız gerek. Yüz binlerce takipçiye sahip bir influencerın tam olarak “normal” bir hayat sürdüğünü söylemek yanlış olur. Bu influenceri, etkileşim oranı yüksek fakat 5000-15.000 takipçiye sahip bir micro influencer ile karşılaştırmak lazım. Micro influencerlar Instagram sponsorluklarından ev araba alan ve tatile çıkan insanlar değil. Bu yüzden günlük müşteri kendinden bir parçasını micro influencerlarda bulabiliyor ve onlara karşı güven daha fazla oluyor.

Bir micro influencer, bir ürünü profilinde tanıttığı zaman bu sanki yakın bir arkadaştan gelen tavsiye gibi algılanıyor; ünlü kişi tarafından yapılan bir reklam olarak değil.

Markanız için doğru influencerları nasıl bulabilirsiniz?

İşletmeniz için doğru influencerı bulmak oldukça zor olabilir bu yüzden kendinize net hedefler belirlemeniz çok önemlidir. Örneğin asıl amacınız yüksek oranda etkileşim çekmekse micro influencerlar ile partnerlik kurabilirsiniz. Eğer marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız, trafik ve erişim gibi metrikler daha fazla önem kazanacaktır.

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bir influencer ile partnerlik kurmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 4 faktör:

1. Instagram etkileşim oranları

Bir influencerın yüksek etkileşim oranı varsa, içeriklerinin takipçileri tarafından dikkat edildiğini ve etkileşime girdiği anlamına gelir. Bu yüzden markalar ve sosyal medya ajansları ideal influencer seçiminde etkileşim oranlarına özellikle dikkat eder.

Genelde bir influencerın içeriğinde %2-3 etkileşim oranı olması gerekir. Bu oran %4-6 ise daha da harika olur. %10-20’lerde olan içerikler ise viral olarak kabul edilir.

2. Takipçi kalitesi

Markanızın hedeflediği müşteri kitlesine sahip olan influencerlarla partnerlik kurmak markanız için en doğru seçim olacaktır. Örneğin bir fitness markasıysanız, fitness ile ilgilenen kişileri takipçi olarak kazanmış bir fitness influencerı ile anlaşmanız gerekir.

Hedeflediğiniz müşteriler tarafından takip edilen bir influencer ile anlaştığınızda, markanızı doğru insanların karşısına çıkarmış olursunuz. Marka bilinirliğiniz artar ve ürünlerinizi yaratıcı bir şekilde tanıtırsınız.

3. Takipçi sayısı

Daha önce de belirttiğimiz gibi influencerlarda ne kadar takipçiye sahip oldukları artık eskisi kadar önemli değildir. Hele şimdiki Instagram algoritmasından dolayı büyük hesaplar etkileşim oranlarında ciddi düşüşler yaşadığı için ille de en fazla takipçi sayısına sahip influencer ile anlaşmalıyım diye bir düşünceye kapılmanıza gerek yoktur.

Takipçi sayısı arttıkça etkileşim oranının azaldığını artık herkes biliyor. Daha az sayıda takipçiye sahip influencerlar, içeriklerine çok daha fazla oranda etkileşim alıyor. Fazla sayıda takipçiye sahip influencerlar ise ciddi boyutlarda etkileşim kaybı yaşıyor ve takipçilerinden çok daha az doğrudan iletişim alıyor.

Sırf böyle bir yorum yaptık diye fazla takipçiye sahip influencerlarla asla partnerlik kurmayacağınız anlamına gelmemeli. Ne olursa olsun markanız için en doğrusu olduğundan emin olduğunuz influencerlar ile birlikte çalışmaya özen gösterin.

4. Yatırım gücünüz

Hangi influencerla partnerlik kuracağınıza karar vermenize etki edecek başka bir faktör ise bu influencerların içerik başına talep ettikleri ücretlerdir.

Yapılan ankete göre, sabit ücret yerine hediye ürünler yollamak markalar tarafından çok daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Hatta ankete katılan markaların %77’si, sponsorlu içerik için hiçbir ücret ödemeden sadece bedava ürünler yolladığını belirtti.

Her influencer bu şekilde çalışacak diye bir genelleme yapamayız. Bazı influencerlar sabit ücrette ısrarcı olurken bazıları ise sponsorlu içerikleri sonrasına yaptığınız her satış veya ulaştığınız her yeni kişi başına bir ücret talep edebilir.

Peki siz markanız için influencer pazarlaması stratejisini kullandınız mı? Influencer marketing ile ilgili deneyimlerinizi lütfen bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek