Instagram Taktikleri

Instagram Biyografisi Yazma Rehberi

Güzel bir Instagram biyografisi yazmak ilk başta çok kolay görünebilir ama aslında çok daha fazla düşünce gerektiren detaylı bir işlemdir.

Araştırmalara göre profilinize gelen bir ziyaretçi üzerinde, sadece bir saniyede içerisinde hesabınız ile ilgili bir ilk izlenim oluşuyor. Eğer Instagram’ı kurumsal olarak kullanıyorsanız oluşacak olan bu ilk izlenimin güzel ve pozitif olması inanılmaz derecede önemli.

Türkiye’nin bir numaralı Instagram takipçi satış sitesi olan Instagram Türk Takipçi okuyucuları için hazırladığımız bu rehberde, pozitif bir izlenim oluşturacak Instagram biyografisi yazmanın püf noktalarını öğreneceksiniz. Bu biyografi markanızın ne işle ilgilendiğini güzelce anlatacak ve profilinizi ziyaret eden kişilerin hesabınızı takip etmeye başlamasına teşvik edici nitelikte olacaktır.

1. İsim

Güzel bir Instagram biyografisi oluşturmanın ilk adımı, isminizin gerçekten de sizin isminiz olduğundan emin olmanızdır. Bahsettiğimiz şey Instagram kullanıcı adı değildir. Profilinizin “isim” kısmından bahsediyoruz.

Instagram’da şirketinizi bulmaya çalışan insanlar büyük ihtimal isminizi veya şirket isminizi kullanarak arama yapmaya çalışacaklardır. İsim kısmında gerçekten de sizin isminizin olması tutarlılığı sağlayacak ve profilinize gelen kişinin, hesabın gerçekten de size ait olduğunu ve bir taklit hesap olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır.

Instagram arama işlemlerinde sadece isim ve kullanıcı adınızı dahil etmektedir. Bundan dolayı Instagram biyografisinde kullanacağınız ismin, insanların aradığı isimle aynı olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

2. Nitelikler

Güzel hazırlanan bir Instagram biyografisi şirketinizin ne olduğunu ve ne iş ile uğraştığını doğru bir şekilde yansıtması gerekir. Eğer belirli bir uzmanlık alanı, hobi ve ilgi alanı varsa bu bilgilerin hepsini biyografinize eklemeniz lazım.

Sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerinizi göz önüne getirmeye çalışın. Takipçilerinizin dikkatini çekecek benzersiz bir niteliğiniz ya da deneyiminiz var mı? Varsa bunları mutlaka biyografinize yazın. Bu bilgiler hem yeni ziyaretçilerinize sizi tanıtacaktır hem de sizi takip edip etmeyeceklerine dair karar vermelerine yardımcı olacaktır.

3. Anahtar Kelimeler

Biyografinizde anahtar kelimeler kullanmak Instagram’daki aranabilirliğinizi artırmayacaktır çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi sadece isim ve kullanıcı adı arama hacmine sahiptir. Ama yine de anahtar kelimeler kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü biyografiniz için belirli bir odak noktası belirlemeniz önemlidir. Böylece içeriklerinizle etkileşime girmek isteyen takipçilerinizle daha sağlıklı bir bağlantı kurmayı başarabilirsiniz.

Instagram biyografinize hangi anahtar kelimeleri ekleyeceğinize karar verirken, şirketinizin ve müşterilerinizin temel değerlerini göz önüne getirin. Eğer Instagram’ı kurumsal olarak kullanıyorsanız hedeflediğiniz ideal takipçinin bir profilini oluşturun. Bu profilin ilgi alanları nelerdir? Bu profilin sahibi ile bağlantı kurmanıza yardımcı olacak olan anahtar kelimeler ne olabilir?

Hizmet verdiğiniz sektöre ve hedeflediğiniz takipçiye göre uygun anahtar kelimeler kullanarak insanların hesabınızı daha iyi anlamalarını sağlarsınız. Ayrıca hesabınızın ilgi odaklarına uyup uymadığını anlamalarında ve buna göre sizi takip edip etmeyeceklerine karar vermelerinde de yardımcı olursunuz.

4. Site Linki

Diğer sosyal medya platformlarının aksine Instagram, kliklenebilir linkler konusunda oldukça limitli seçenekler sunuyor. Şu an için Instagram, her profile sadece bir tane kliklenebilir link hakkı sunuyor. Bu link ise Instagram biyografinizde yer alıyor.

Birçok marka, takipçilerini ana sayfaya veya bloglarına çekmek istediği için bu linki rahatlıkla kullanabiliyor. Fakat Instagram’da bir e-ticaret markası yönetiyorsanız, belirli ürünlerin özel sayfalarına ve kampanya ile indirim sayfalarına da doğal olarak trafik çekmek isteyeceksiniz. Sadece bir kliklenebilir link ile bunu etkili bir şekilde yapmak imkansız.

Bu sınırı aşmak isteyen markalar, takipçilerini doğru kampanya ve ürün sayfalarına yönlendirmek için biyografilerindeki kliklenebilir linki sürekli olarak değiştirmek zorunda kalmaktadır.
Instagram’ın sadece bir kliklenebilir URL sınırını aşmak için Later, Linkin.bio adlı bir Instagram yayın akışı kurdu. Linkin.bio, Instagram üzerinden online alışveriş sitenize hedeflediğiniz trafiği çekmeyi fazlasıyla koylaştırıyor.

Linkin.bio sayesinde Later’ı kullanarak paylaştığınız Instagram içeriklerinin hepsine kliklenebilir bir link eklemeniz mümkün. Böylece müşterileriniz satın almak istedikleri ürünün doğru sayfasına yönlendirilir. Hem de tüm bunları biyografinizdeki linki değiştirmeden yaparsınız.

Linkin.bio’da takipçilerinizden biri biyografinizde yer alan linke tıkladığında, Instagram yayın akışına benzer bir sayfaya yönlendirilir. Bu sayfada her bir Instagram içeriğinizde kliklenebilir linkler yer alır. Böylece müşteri satın almak istediği ürünü kolaylıkla bulabilir ve satın alma sayfasına rahatlıkla gidebilir.

5. Email Adresi

Instagram biyografinize sitenizin linkini eklemek her zaman için harika bir fikirdir. Fakat son zamanlarda gördüğümüz bir trende göre Instagram biyografisine email adreslerini de ekleyen kullanıcıların sayısında artış söz konusu. Instagram biyografinize email adresinizi eklemenin avantajı, takipçilerinizin sizinle iletişim kurmalarını kolaylaştırmaktır.

Instagram Biyografinizi Hazırlarken Yaratıcı Olmanın Yolları

Ne yaptığınızı ve kim olduğunuzu Instagram biyografinizde yansıtmak çok önemli ama bu fırsatı eğlenceli yönünüzü göstermek için de kullanmanız gerek. Sonuçta Instagram oldukça neşeli ve samimi bir platform. Bu yüzden aşırı resmi olan bir biyografi yazma fikrine bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

İşte Instagram biyografinizi hazırlarken yaratıcılığınızı konuşturmanın yolları:

Yazıları birbirinden ayırmak için emoji kullanın

Instagram biyografinizde yazıları birbirinden ayırmanın en iyi yollarından biri emoji kullanmaktır. Eğer biyografinizde çok yoğun yazının olduğu bir bölüm varsa bunu emojiler sayesinde daha okunabilir yapmanız mümkün. Örnek: @tartecosmetics

Ayrıca şirketinizin belirli özelliklerine dikkat çekmek istiyorsanız da emoji kullanabilirsiniz. Örneğin bir e-ticaret şirketiyseniz ve kapıda ödeme seçeneğiniz varsa, kapıda ödeme yazıp yanına bir kapı, ev ya da kağıt para emojisi ekleyebilirsiniz.

Markanıza özel olan hashtagi ekleyin

İster Instagram yarışması ister kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklere yönelik bir kampanya düzenliyor olun, Instagram biyografinize markanıza özel olarak seçtiğiniz hashtagi mutlaka ekleyin. Bu yöntem içeriklerinizdeki etkileşim oranlarını artırmanın en güzel yollarından biridir çünkü sizin hakkınızda içerik paylaşmak isteyen takipçilerinizi, markanıza özel hashtagi kullanmaları için teşvik etmiş olursunuz.

Biyografinizin yazı stilini değiştirin

Bu yöntem birkaç sene önceki kadar popüler değil ama yine de rakipleriniz arasından kendinizi ayırmanın etkili yollarından biri Instagram biyografinizdeki yazı stilini değiştirmektir. Textizer uygulamasını bu amaç için kullanabilirsiniz. Textizer, hem Instagram hem de diğer uygulamalar için birçok farklı yazı stiline erişim imkanı sunan eğlenceli bir yazı uygulamasıdır.

Şirketinizin konumunu ve çalışma saatlerini belirtin

Eğer fiziksel bir dükkanınız varsa dükkanın adresini ve konumunu Instagram biyografinize ekleyin. Çalışma saatleriniz ile müşteri temsilcisi ve destek birimlerinin hizmet verdiği saatleri de belirtmek yararınıza olacaktır.

Son söz

Detaylı düşünülerek hazırlanmış olan bir Instagram biyografisi, profili ziyaret eden insanların üzerinde harika bir ilk izlenim bırakır ve sizi takip etmeleri için teşvik eder.

İşte rehberimizde bahsi geçen ipuçlarının bir özeti:

  • Kim olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı açıklayın
  • Belirli anahtar kelimelerle sektörünüzdeki kişileri hedefleyin
  • Sitenizin veya blogunuzun linkini ekleyin
  • Linkin.bio kullanarak müşterilerinizi alışveriş yapabilecekleri bir Instagram yayın akışına yöneltin
  • Kişiliğinizi yansıtın
  • Takipçilerinizin sizinle iletişime geçebilecekleri yöntemleri belirtin

Ayrıca biyografi tek başına hesabınızı güzel göstermekte yeterli olmayacaktır, ayrıca instagram takipçi satın al işlemleri sağlayarak hesabınızda yüksek takipçiler ile daha güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Peki sizce en yaratıcı ve etkili biyografiler nasıl olmalıdır? Bu yöntemlerden hangilerini kendi biyografiniz için kullandınız? En çok beğendiğiniz biyografi nedir?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek