Instagram Taktikleri

Instagram Hesabınız İçin Daha Kaliteli Fotoğraflar Çekmenin 11 Sırrı

Instagram’da aylık olarak 150 milyon tane aktif kullanıcı bulunmaktadır. Bu kadar fazla sayıda kullanıcıya sahip olan bir platform, şirketiniz ya da kişisel markanız hakkında kendinizi duyurmanız için doğal olarak oldukça uygun bir ortam sağlıyor. Ancak bu kadar çok filtre kullanmayı saplantı haline getirmiş milyonlarca fotoğraf meraklısı arasından kendinizi öne çıkarmak için ne yapmanız gerekiyor?

Geniş takipçi kitlesi kazanma yolunda yapmanız gereken en önemli şey öncelikle kaliteli fotoğraflar çekmektir. Kaliteli fotoğraflar paylaşan hesapların daha fazla sayıda takipçi kazanması hiç de şaşırtıcı değildir. Öğle yemeğinde bir yemeği oldukça keyif alarak yediğinizden dolayı sizin adınıza mutlu olacak birçok insan vardır ancak bu yemeğin bulanık ve kalitesiz bir fotoğrafının ait olduğu yer Instagram yayın akışı değildir. Çünkü hiçbir Instagram kullanıcısı bu tarz bulanık ve kalitesiz fotoğrafı kendi yayın akışlarında görmek istemez. Zaten bu tarz içerikler kimsenin ilgisini çekmeyeceği gibi sonuç olarak hesabınızın takip edilme şansını da bir hayli düşürür.

Kullanıcılar Sizi Neden Instagram’da Takip Etsin

Fakat Instagram kullanıcılarına harika bir şey gösterirseniz hatta daha da iyisi o harika bir şeyi yeni, orijinal ve ilgi çekici bir şekilde sunmayı başarırsanız, işte o zaman takip edilmeye değer bir hesap olmaya başlarsınız. Öne çıkmak, diğer kullanıcılar tarafından keşfedilmek ve sonuç olarak takipçi sayınızı artırmak için ihtiyaç duyacağınız en iyi fotoğrafı, sizinle paylaşacağımız bu 11 adımda çekebilirsiniz. Tüm Instagram kullanıcılarına eğlenceli çekimler dileriz.

İşte harika görünen fotoğraflar çekmeniz için 11 önemli ipucu:

1. Doğru kamera uygulaması ile fotoğraf çekin

Instagram’ın kendi kamerasını kullanarak fotoğraf çekmeyin. Instagram’ın kendi kamerası hem daha düşük kaliteli fotoğraf çeker hem de sadece bir tane fotoğraf çekmenize olanak tanır. Bunun yerine ya mobil cihazınızın kendi kamera uygulamasını kullanın ya da üçüncü parti kamera uygulamalarını deneyin. Böylece hem daha yüksek kaliteli fotoğraf çekebilir hem de birden fazla fotoğrafı aynı anda çekebilirsiniz. En iyi kamera uygulamalarını keşfetmek için blogumuzda yayınladığımız en iyi 40 Instagram uygulaması makalemizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

2. Telefonunuzu sabit tutun

Bu adım özellikle düşük ışıklı ve karanlık alanlarda çekilecek fotoğraflar için daha da fazla önem taşır. Telefonlar için özel üretilmiş olan bir tripod kullanmayı deneyebilirsiniz ya da fotoğraf çekeceğiniz mobil cihazınızı tutarken dirseklerinizi sabit bir alana yaslayabilirsiniz. Önemli olan fotoğraf çekimi esnasında cihazınızın mümkün olduğunca sabit durması ve asla hareket etmemesidir.

3. Arka plan ve ön planın birbiriyle uyumlu olmasına özen gösterin

Fotoğrafını çekmek istediğiniz bir nesnenin arkasında kirli bulaşıklar yıkanmayı mı bekliyor? Sizce bu bulaşıklar fotoğrafını çekmeye çalıştığınız asıl nesneye ve fotoğrafın geneline tam olarak ne katıyor? Bu tip bir fotoğraf, insanları kendinizden kaçırtmaya yeterli olacaktır. Bundan dolayı ön planda olacak nesnenin arka plan ile uyumlu olmasına dikkat edin.

4. Birçok fotoğraf çekin ve aralarından en iyisini seçin

Tam da bundan dolayı Instagram’ın kendi kamerası yerine mobil cihazınızda bulunan uygulama ya da üçüncü parti uygulama kullanarak fotoğraf çekmeniz daha önemli. Instagram sadece bir tane fotoğraf çekmenize olanak tanır. Diğer kamera uygulamalarla yoluyla seri çekim yapabilir ve çektiğiniz fotoğraflar arasından en iyisine karar vererek bu fotoğrafı Instagram’a ekleyebilirsiniz.

5. Yeni şeyler deneyin

Odaklandığınız belirli bir konunun olması çok önemli ama aynı konu sınırları içerisinde bile yeni kompozisyonlar denemeniz mümkün. Arka planı bilerek bulanıklaştırmak ve böylece asıl nesneyi daha da ön plana çekmeyi deneyebilirsiniz. Ya da siluetlerin, gölgelerin veya yansımaların ilgi çekici karelerini paylaşabilirsiniz. Ayrıca ya farklı nesle olsun ya da aynı nesne olsun bu nesnenin fotoğrafını değişik bakış açılarından çekerek takipçilerinize ilginç perspektifler sunabilirsiniz. Tüm bunları yaparken diğer hesapları inceleyip onların paylaştığı fotoğraflardan da ilham almayı sakın unutmayın. Elbette ki diğer hesapların yaptıklarını doğrudan kendi hesabınızda kopyalamayın ama onlardan aldığınız fikirleri kendi paylaşımlarınıza entegre edin.

6. Fotoğrafınızı doğrultun

Eğer biraz çapraz olarak çektiğiniz bir fotoğraf varsa bunu doğrultun, tabii eğer artistik etki için bilerek çapraz çekmediyseniz.

7. Mobil cihazınızın kamerasıyla zoom yapmayın

Cep telefonlarındaki kameralar zoom yaptığı zaman fotoğrafı çekilecek olan nesnede yüksek oranda detay kaybı yaşanır ve fotoğraftaki keskinlik fazlasıyla düşer. iPhone kamerasının National Geographic fotoğrafçılarının kullandığı binlerce liralık makro lenslere sahip olmadığını unutmayın. Bundan dolayı daha yakın çekim yapmak istiyorsanız kameranızla zoom yapmak yerine fotoğrafını çekeceğiniz nesneye fiziksel olarak yaklaşın ve hiç zoom yapmadan çekin.

8. Kameranızın flaşına dikkat edin

Fotoğrafın belirli bir kısmını kamera flaşı ile aşırı aydınlatmak yerine flaşı kapatmayı deneyin ve bunun yerine günün sunduğu doğal ışıktan faydalanmaya çalışın. Doğal ışık ile çekilen fotoğraflar daha gerçekçi görünür ve daha fazla detaya sahiptir.

9. Odaklanmak istediğiniz yeri seçmek için telefonunuzun ekranına dokunun

Fotoğrafınıza ilgi çekici efekt eklemek için kameranın odak noktasını değiştirin. Bunu yapmak için kamera uygulamasındayken odaklanmak istediğinizi yeri belirlemek için mobil cihazınızın ekranına parmağınızla dokunmanız yeterlidir.

10. Fotoğraf üzerinde aşırı oynama yapmayın

Çektiğiniz oldukça harika bir fotoğraf üzerinde çok fazla düzenleme yaparsanız fotoğrafın kalitesini orijinalinden daha da fazla düşürebilirsiniz. Ekleyeceğiniz filtrelere ve diğer efektlere dikkat edin. Düzenlemelerinizde aşırıya kaçmamaya çalışın. En iyi fotoğraf editör uygulamalarını keşfetmek için en iyi 40 Instagram uygulaması makalemize mutlaka bir göz atın.

11. Sınırların dışına çıkın

Tüm bunları yaptıktan sonra artık mükemmel bir fotoğraf çektiniz demektir. Sizi gönülden tebrik ediyoruz. Ama Instagram maceranızın daha yeni başladığını sakın unutmayın. Fotoğraflarınızı çekmenin ve dünyayla paylaşmanın keyfini çıkarmaya devam edin ve asla kendinize dur demeyin. Fotoğraflarınızı çekerken yaratıcılığınızın sınırlarını aşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek