Websitesine trafik çekmek isteyenler için Instagram bazı zorluklar ile birlikte geliyor. Fakat Instagram Hikayeleri sayesinde etkileşim alınan Instagram takipçilerini de websitelerine çekmek mümkün hale geldi. Instagram Hikaye hizmetleri için InstaAVM‘nin paketlerini mutlaka inceleyin.

Kliklenebilir linklerin Instagram içeriklerine eklenememesi, kullanıcıları uzun bir süredir kızdıran bir durum. Instagram biyografisinde yer alan sadece bir kliklenebilir linke sahip olunduğu için tüm kullanıcılar sürekli biyografideki linki değiştirmek zorunda kalıyor. Ya da linkinbio gibi bir hizmet kullanıyor. Bu nedenden dolayı siteye trafik çekmek için Instagram zorlayıcı bir araç olarak görünüyor.

Fakat Instagram Hikayeleri sayesinde bu düşünce hızlıca yok olmaya başladı. Instagram Hikayeleri, bir bloga veya websitesine trafik çekmek için kolay ve daha etkili bir platform. Sonuç olarak ise markaların büyük bir kısmı, Instagram pazarlaması stratejilerine Instagram Hikayeleri’ni de ekledi.

İşte Instagram Hikayeleri’ni kullanarak sitenize trafik çekmenin 5 yolu:

1. Link ekleyin

Onaylı (mavi tıklı) bir Instagram hesabınız varsa veya Instagram işletme profiline ve 10 binden fazla takipçiye sahipseniz, Instagram üzerinden trafik almak daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bir süre önce Instagram, Hikayeler platformuna yeni bir özellik ekledi. Bu özellik kapsamında bir hikaye içeriğine bakarken ekranı yukarıya doğru kaydırarak başka sayfalara yönlendirilmelerini sağlayan linkleri ekleyebiliyorsunuz.

Instagram Hikayeleri’ne link eklemek, normal içerik captionuna link eklemekten çok daha iyi çünkü hikaye içerikleri; fotoğraflar, videolar ve birçok tasarım ögeleri kullanarak görselliğe hitap ediyor ve içinde barındırdığı linke olan ilgiyi artırıyor.

2. Kendi profilinizi etiketleyin

10.000’den daha az sayıda takipçiniz varsa ne yazık ki Instagram Hikayeleri’ne link ekleme imkanınız yok. Hala sadece biyografinizdeki link ile sınırlı kalmak zorundasınız. Fakat Türkiye’nin 1 numaralı Instagram takipçi sitesi olan InstaAVM’den ucuz fiyatlarla takipçi satın alabilir ve dilediğiniz takipçiye hediyeli gönderimlerimizle çabucak ulaşabilirsiniz. Böylece hikaye içeriklerinize de link ekleyebilirsiniz.

Takipçi sayınız fark etmeksizin hikaye içeriklerinde kendi profiliniz de dahil olmak üzere diğer kullanıcıları etiketleme imkanınız var. Bunu yapmak için hikaye ekleme ekranındayken sağ üst köşedeki A ikonuna dokunun ve @ ile birlikte profilinizin ismini girin. Bunu yaptıktan sonra profil sayfanızı açacak kliklenebilir bir link oluşturulur ve hikayenize eklenir.

3. “Öne çıkanlar” özelliğinden yararlanın

“Instagram Hikayelerinde Öne Çıkanlar” arşivi özelliği sayesinde normalde 24 saat içerisinde yok olan hikayelerinizi arşivleyebilir ve dilediğiniz kadar süre boyunca Instagram profilinizde gösterebilirsiniz.

Instagram hikayeleri öne çıkanlar; hem yaratıcı kişiliğinizi dışarıya vurmak ve ürünlerinizi göstermek hem de trafik çekmek için harika bir özellik. Bu özellik Instagram’a gelmeden önce kullanıcılar bir hikayeye ulaşmak için hikayeler sırası içerisinden hikayenizi bulmaları ya da profilinizi ziyaret edip profil fotoğrafınıza basmaları gerekiyordu.

Öne çıkanlar özelliği sayesinde istediğiniz hikayeleri arşivleyebilir ve profilinizde sürekli olarak görünecek şekilde öne çıkarmanız mümkün. Öne çıkan hikayeler biyografinizin tam altında ve Instagram yayın akışının tam üzerinde yer alıyor. Yani kelimenin tam anlamıyla profilinizin tam ortasında.

Peki bu özellik trafik çekmenize nasıl yardımcı oluyor? Eğer bloga veya sitede içerikler üretiyorsanız, öne çıkanlar bölümünü kullanarak en son yayınladığınız içeriği öne çıkarabilirsiniz. Yani kısacası Instagram hikayeleri öne çıkanlar bölümü; ziyaretçilerinizin, onları yönlendirmek istediğiniz doğru sayfaya gelmelerini oldukça kolaylaştırıyor.

4. Influencerlarla birlikte çalışın ya da konuk yazar stratejisini kullanın

Instagram hikayelerini kullanarak hem daha fazla takipçi kazanmanın hem de trafik çekmenin harika yollarından biri diğer Instagram kullanıcılarından yararlanmaktır. Başka bir kullanıcının hesabınızı birkaç gün devralmasına izin verebilir ya da siz başka bir kullacınını hesabını bir içerik için devralabilirsiniz. Kliklenebilir link özelliğinden yararlanmak için birlikte çalışacağınız kişinin 10 binden fazla takipçisi olmasına özen gösterin.

Instagram influencer pazarlaması, Instagram Hikayeleri ile birlikte daha da popülerlik kazandı. Instagram hikayelerinde de influencerlar tarafından paylaşılan sponsorlu hikayeler sıkça kullanılan bir strateji haline geldi. Instagram influencerlarından bir ürününüzü tanıtmalarını, hikayelerinde profilinizi etiketlemelerini ya da sitenizin linkini hikayelerine eklemelerini isteyebilirsiniz.

Sponsorlu hikaye içeriği için ünlü influencerlara ayıracak bütçeniz yoksa micro influencerları deneyebilirsiniz. Micro influencerlar hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı mutlaka okuyunuz.
Yaratıcı olun ve seçeceğiniz influencerın markanızın, sitenizin veya blogunuzun temasına uygun olduğuna dikkat edin.

5. Instagram Hikayeleri reklamlarını kullanın

Organik seçenekleri tükettiğiniz zaman Instagram reklamları her zaman için yardımınıza hazırdır. Instagram Hikayeleri reklamı oluştururken hedefinizi “trafik” olarak seçmeyi unutmayın. Hedef parametreleri ise “website veya messenger” olsun.

Instagram Hikayeleri üzerinden trafik çekmeye dair birkaç ipucu

Instagram hikayeleri yoluyla trafik çekmek istediğiniz sitenin mobile uygun optimize olduğundan emin olun. Neredeyse tüm Instagram kullanıcıları Instagram’ı mobil cihazlarından kullanmaktadır bu yüzden onları yönlendirmek istediğiniz sayfanın mobil üzerinden kolaylıkla görünebilir olması gerekir. Onları sitenize çekmek için onca uğraştan sonra mobil üzerinden doğru düzgün kullanamayacakları bir siteye getirmek gibi bir durum oluşmaması için gerekli çalışmaları mutlaka yapın.

Kliklenmeleri takip edin. Instagram hikayelerindeki linklerin kliklenmelerini takip etmek için Bit.ly, UTM kodları ve benzeri araçlar kullanın. Böylece hangi linkin en fazla kliki aldığını ve kullanıcıların en fazla ilgiyi hangi hikayeye gösterdiklerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri aracılığıyla trafik çekme stratejisi, pazarlama sektörünü tamamen değiştirmeyi başardı. Daha önceleri Instagram’da sadece bir tane kliklenebilir linke sahipken şimdi Hikayeler sayesinde sitenize veya blogunuza kolaylıkla trafik çekebilirsiniz. İşte bu yüzden birçok marka Instagram Hikayeleri’ni hemen kullanmaya başladı ve pazarlama çalışmalarına entegre etti.

Sitenize trafik çekmek için Instagram Hikayeleri’ni kullanıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.