Instagram Hikayeleri’ni markanızın pazarlama stratejilerine entegre etmek için ne yapmanız gerekir?

Instagram Hikayeleri’nde paylaşılan içerikler, her gün 300 milyon kişiye ulaşmaktadır. Bu ulaşılan kişilerin büyük bir kısmı markalar tarafından oluşturulan hikayelere göz atmayı tercih ediyor. Hatta Instagram’ın istatistiklerine göre en popüler olan hikayelerin üçte birini markalar tarafından hazırlanan paylaşımlar oluşturuyor.

Instagram Hikayeleri’ni kullanarak benzer başarıyı yakalamanız mümkün. Ancak öncelikle bu başarıyı yakalamış olan ve takipçilerine sürekli olarak ilgi çekici hikayeler oluşturan markaların bunu nasıl yaptığına yakından bakmamız ve stratejilerini iyice anlamamız gerekiyor.

Instagram Hikayelerini En İyi Kullanan Markalar

J.Crew

Moda markası olan J.Crew; yeni “Jane in Pink” güneş gözlüğü modelleri için, sosyal medya hesaplarını takip eden sadık kullanıcılarına özel olarak Instagram Hikayeleri’nde bir satış öncesi etkinlik düzenledi. J.Crew, yeni güneş gözlüğü serisindeki modelleri takan çalışanlarının pembe temalı bir fotoğrafını Instagram Hikayeleri’nde paylaştı ve böylece yeni satışa sunulacak güneş gözlüklerini takipçilerine eğlenceli bir şekilde duyurmuş oldu.

Satış öncesi etkinlik boyunca bu yeni güneş gözlüğü serisinin sadece 50 tanesi takipçiler için satışa sunuldu. Bu etkinlik sayesinde zamanla ve stoklarla sınırlı olan bu güneş gözlüğü modellerini satmak için müşterilerde “acilen satın almalıyım yoksa bu fırsatı kaçıracağım” gibi bir psikoloji oluşturuldu.

J.Crew’in Instagram Hikayeleri stratejisinden çıkarılacak ders nedir?

Instagram Hikayeleri’ni kullanarak bir yarışma düzenlemeyi, indirimi duyurmayı ya da çekiliş yapmayı deneyin. Bu tip stratejiler sayesinde sizinle sürekli olarak etkileşimde bulunan sadık takipçilerinizi ödüllendirme fırsatını yakalamış olursunuz.

Lowe

Lowe, Vine’da “Fix in Six” kampanyasını ilk kez duyurduğunda kullandığı strateji, pazarlamacılar tarafından bu formatın en iyi kullanım şekli olarak görüldü. Şimdi Lowe, benzer bir stratejiyi Instagram Hikayeleri için oluşturulan yeni bir kampanyada kullanıyor.

Instagram Hikayeleri’nde bu kampanya kapsamında yayınlanan ilk paylaşımda, ilgisiz kalmış olan boş bir alanın çocuklar için ilham verici bir oyun alanına nasıl dönüştürüldüğü 64 micro video ile gösteriliyor. Hikayede yer alan dikey odanın boyutları, Instagram penceresinin boyutlarına mükemmel bir uyum sağlıyor. Bu video serileri yoluyla Lowe, hem kendi ürünlerinin tanıtımını yapıyor hem de DIY – kendin yap projelerinin ne kadar da basit olabileceğini gösteriyor.

Lowe’nin Instagram Hikayeleri stratejisinden çıkarılacak ders nedir?

Yayınlayacağınız platforma (Instagram, Facebook vs) ve araca (telefon, tablet, bilgisayar etc) göre içerikler üretin. Supervisual CEO’su ve ortak kurucusu Philip Bock; Falcon.io ile yaptığı röportajda, markaların Instagram’da ilgi çekici ve etkileyici görsel içerikleri nasıl oluşturabileceğini anlatırken bunun önemini özellikle vurgulamıştır.

Airbnb

Airbnb’nin Salı Günü Gezileri serisinde profesyonel olarak çekilen fotoğraflar ve Instagram kullanıcıları tarafından oluşturulan içerikler paylaşılıyor. Bu paylaşımlar sayesinde Airbnb, Instagram takipçi kitlesine ilham verici gezi fikirleri sunuyor. Ama Airbnb’nin bu paylaşımlara kattığı kişisel bir dokunuşu da var. Sadece harika görünen tatil beldelerinin fotoğraflarını paylaşmak yerine Airbnb, bu fotoğrafları interaktif bir quiz haline dönüştürüyor.

Airbnb izleyicilerinden, fotoğrafta yer alan konumu tahmin etmelerini ve cevaplarını anket kısmında seçmelerini istiyor. Bu tarz quizler ve anketler oluşturmak için Instagram gerekli araçları tüm kullanıcılara sunuyor, yani dilerseniz siz de böyle bir format oluşturabilirsiniz. Quiz bitiminde cevabı öğrenmek için izleyicilerin ekranı kaydırmaları gerekiyor ve karşılarına çıkan linke tıkladıklarında Airbnb’nin sitesine yönlendiriliyorlar. Sosyal medyaya olan yatırıma karşı kazancı artırma baskısını tüm etkisiyle hisseden markalar için Instagram trafiği gibi faktörler bir hayli önem kazanıyor. Airbnb’nin bu stratejisi sayesinde sosyal medya hesaplarından aldığı trafik bir hayli etkileyici boyutlarda.

Airbnb’nin Instagram Hikayeleri stratejisinden çıkarılacak ders nedir?

Sağlam bir Instagram Hikayeleri varlığı oluşturduğunuza emin olun. Hikayenize anket ve linkler eklemek, Instagram’daki etkileşim seviyelerinizi artırmanın en harika yollarından biridir. Instagram’da farklı eylem çağrıları kullanarak takipçilerinizden daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Böylece izlenim dışında da takipçi etkileşimlerinizi hesaplamanıza yardımcı olacak daha fazla sayıda faktörünüz olur.

Nordstrom Rack

Şu gerçekle bir yüzleşelim: Adobe Photoshop üzerinden sadece birkaç değişiklik yaparak neredeyse her şeyi daha da güzelleştirme imkanınız var. Bunu her bir grafik tasarımcısı yapabilir. Ama tüketiciler, bu tarz aşırı profesyonel boyutlarda hazırlanmış olan fotoğraflara yakınlık hissetmekte zorluk çekiyorlar. Bu yüzden Nordstorm Rack, moda çekimi seansında takipçilerine kamera arkası görüntüler sunarak, takipçilerinin gözünde markasına sıcaklık ve cana yakınlık kattı. Ayrıca takipçiler, markanın en son moda trendlerine göz atma fırsatını yakaladıkları için sanki özel defile gösterilerini en ön koltuklardan izliyorlarmış gibi hissettiler.

Nordstorm Rack’nin Instagram Hikayeleri stratejisinden çıkarılacak ders nedir?

Marka etkinlikleri esnasında kamera arkası görüntülerini ve sahnelerini takipçilerinizle Instagram Hikayeleri üzerinden paylaşın. Her ne kadar bu etkinliklerde çekeceğiniz kamera arkası fotoğrafları reklam fotoğrafları kadar kaliteli olmasa da bu tarz rötuşsuz içerikler sizin markanıza gerçeklik ve samimiyetlik kazandıracaktır.

E! News

Eğer en güncel haberleri doğru zamanda paylaşamazsanız bu içerikler haber olmaktan çıkar. Zaten E! News de bu yüzden, takipçilerinin ünlüler ve magazin ile ilgili en güncel bilgileri edinebilmeleri için bu haberleri doğrudan Instagram Hikayeleri’nde paylaşmayı tercih ediyor. İzleyicilerinin bilgi sahibi olmak için kendilerine güvendiğini bilen E! News, kısa formatlarda hazırladığı haberleri Instagram’da paylaşarak kalitesini kanıtlıyor ve takipçilerine olan sözünü tutmayı da başarıyor.

E! News’in Instagram Hikayeleri stratejisinden çıkarılacak ders nedir?

İçerik paylaşırken hedef aldığınız izleyicilerin isteklerini ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurun. Sosyal medya da yapacağınız detaylı araştırmalar sonucunda takipçilerinizle bağlantı kurmak için nasıl konuşmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman izleyicilerinizin tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre kuracağınız iletişim stratejileri sayesinde tam da onların istedikleri şekilde içerikler oluşturma şansına sahip olursunuz.


Instagram Hikayeleri’nde güçlü bir varlık oluşturmanın birçok farklı stratejisi bulunmaktadır. Ünlü markaların Instagram Hikayeleri’nden etkileşim almak için ne gibi stratejiler kullandıklarını sizinle paylaştık. Paylaştığımız yöntemler arasından kendi markanıza uygun olan bir stratejiyi bulacağınızı ve bu stratejiyi hesbınıza uyguladığınız takdirde olumlu sonuçlar alacağınızı umuyoruz.

Eğer zaten aklınızda bir strateji varsa ama içeriklerinizi Instagram’ın her yerine yaymakta zorluk çekiyorsanız o zaman Falcon uygulamasını kullanmanız yeterli olacaktır. Falcon sayesinde doğrudan uygulama üzerinden Instagram Kurumsal hesabınıza içerikler paylaşabilir ya da içeriklerin zamanlamasını ve programlamasını yapabilirsiniz.

Bu aslında sosyal medya pazarlaması ile uğraşan profesyoneller için harika bir program çünkü Instagram stratejinizi planlayabilir ve görsel bir alana dökebilirsiniz. Yani aklınızda kurduğunu fikirleri gerçeğe taşıma şansına sahip olursunuz. Ayrıca bu uygulamalar yardımıyla gelecekte paylaşacağınız içeriklerin kalitesinden ve hesabınızda harika görüneceğinden de emin olabilirsiniz.