Instagram, 1 saate kadar video ekleme imkanı veren IGTV uygulamasını dünyaya tanıttı.

Instagram, Youtube ile kafa kafaya mücadele etmeye hazır. San Francisco’da gerçekleştirilen klas bir etkinlikte Instagram, kullanıcılarına 1 saate kadar video ekleme imkanı veren yeni uygulamasını duyurdu. Daha önce Instagram’daki videoların uzunluğu sadece 1 dakika ile kısıtlıydı. Instagram, süreleri çok daha uzun olan bu videolara ev sahipliği yapması için IGTV uygulamasını tasarladı. Instagram’ın ana sayfasında sağ üst köşede DM’nin sol tarafında yer alan buton yardımıyla IGTV’ye erişim sağlayabilirsiniz ya da dilerseniz uygulamayı ayrıca telefonunuza yükleyebilir ve Instagram’dan bağımsız bir şekilde tek olarak da kullanabilirsiniz.

Instagram CEO’su Kevin Systrom çıktığı sahnede IGTV’yi ilk kez duyururken şu açıklamayı yaptı: “Videonun ileri adım atmasının ve gelişmesinin zamanı gelmiştir. IGTV, en sevdiğiniz hesapların daha uzun olan videolarını izlemeniz için tasarlandı.” Kevin Systrom daha sahneye çıkmadan hemen önce Instagram Business blogunda IGTV uygulaması ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

Şu ana kadar Facebook, internette başarılı bir video platformu oluşturmakta başarısız olmuştu. Ancak kullanıcıların uzun süren video ekleyebilecekleri platform olan IGTV ile birlikte Facebook’un, internetteki video trafiğinin yüzde 78’ini üzerine çekmesi bekleniyor.

IGTV nasıl çalışıyor?

IGTV’de Instagram ünlülerinin popüler olan videoları öne çıkacak ama bu demek değil ki diğer kullanıcılar video ekleyemeyecek. IGTV’de içerik üretmek için Instagram ünlüsü olmak zorunda değilsiniz. Herkes IGTV kapsamında videolarını ekleyebilir. Dikey olarak çekilen videolar Instagram uygulaması ya da web sitesi üzerinden uygulamaya eklenebilir. Çok küçük ve yeni oluşturulan hesaplar dışında her kullanıcı 1 saatlik videolarını hemen şimdi uygulamaya ekleyebilir. Ayrıca bu fonksiyon zaman içerisinde küçük ve yeni oluşturulan hesaplara da getirilecek.

IGTV uygulaması dünya çapında hem iOS hem de Android işletim sistemli cihazlar için kullanıma başlandı bile. Instagram uygulamasının ana sayfasında Hikayeler kısmının üstündeki TV ikonuna tıklayarak IGTV’ye erişim sağlayabilirsiniz. “IGTV’yi tamamen bu konuya odaklanan bir uygulama olarak tasarlamamızın sebebi hiçbir dikkat dağınıklığı olmadan videonuzun keyfini rahatlıkla çıkarabilmenizdir,” dedi Systrom.

IGTV’nin bağımsız uygulamasında ya da Instagram dahilindeki sürümünde kullanıcılar, izlemek istedikleri videoyu bulmak için daha uzun süren videolar arasından ekranlarını sağa ve sola doğru kaydırabilecekler. Ekranı yukarı kaydırarak kişisel olarak tavsiye ettikleri videoları, popüler videoları ve takip ettikleri hesaplar tarafından eklenen videoları görebilecekler. Ek olarak daha önceden izlemeye başladıkları ama izlemeyi bitirmedikleri videoyu yine aynı bu bölümde izlemeye devam edebilecekler. Kullanıcılar yeni bir IGTV videosu eklendiğinde konu ile ilgili bir bildirim alacaklar.

IGTV, video eklemek isteyen kullanıcılara kendi kanallarını oluşturma şansı verecek ve böylece o kişinin videolarını izlemek isteyen kullanıcılar o kanala abone olabilecek. Video yükleyen kullanıcılar, videolarının açıklama kısmına link ekleme şansına sahip oldukları için diledikleri takdirde trafiği başka bir siteye çekebilecek.

IGTV’de “şu an için” reklam yok

Systrom; “IGTV’de bugün için herhangi bir reklam bulunmamakta. Ama IGTV, zaman içerisinde reklamların burada görüntülenmesi için oldukça mantıklı bir yer,” açıklamasında bulundu. Systrom; kullanıcıların IGTV videolarını oluşturmak için bir hayli fazla zaman harcayacaklarından dolayı, bu videolarını parasallaştırma imkanını gelecekte onlara sunmak istediğini belirtti. Instagram, IGTV video üreticilerine doğrudan para vermeyecek ki aslında Facebook sonunda başarısız olan video fonksiyonunu ilk kez piyasaya sürdüğünde bu özelliği canlandırmak için parayı bizzat kendisi ödemişti.

1 milyar kullanıcısı olan Instagram’ın sunduğu IGTV özelliği, sadece para kazanmak isteyen kullanıcılar değil de aynı zamanda izleyici kitlesini büyütmek isteyen video üreticileri arasında da oldukça popüler bir yer edinebilir. Instagram’ın, IGTV video üreticilerine videolarını parasallaştırma seçeneklerini zaman içerisinde sunması bekleniyor. Bunun sonucunda Instagram’ın reklamlardan aldığı sermaye de artabilir. Instagram’da oldukça geniş olan izleyici kesimi de zaman içerisinde reklamcıları kendine çekebilir. eMarketer, Instagram’ın 2018 yılında sadece Amerika içerisinde reklamlardan 5.48 milyar dolar kazanç elde edeceğini tahmin ediyor.

Peki IGTV ile ilgili en dikkat çekici 5 özellik nedir?

1. Facebook tarafından yönetilen bağımsız TV platformu

Zaten isminden de anlaşılacağı gibi Instagram TV yani IGTV’yi bir portatif televizyon platformu olarak düşünmek gayet yerindedir. Ancak kullanıcılar IGTV’ye sadece akıllı telefonlardan erişim sağlayabilirler.

2. IGTV’deki videolar sadece dikey olacak

IGTV sadece dikey olarak çekilen videolara odaklanacak. Yani IGTV’ye eklemek istediğiniz videonun doğru düzgün görünmesini istiyorsanız bu videoyu dikey çekmeniz gerekiyor. Instagram, yatay video formatının IGTV’ye eklenip eklenmeyeceği hakkında şu an için herhangi bir bilgi vermedi. Ancak resmi bloglarındaki duyuruya göre IGTV’ye yüklenecek olan video formatının sadece dikey olması gerektiği açıkça belirtiliyor.

3. IGTV uzun süren videoları destekliyor

Çok uzun bir süreden sonra Facebook, uzun süreli videoları destekleyen bağımsız bir video platformu oluşturmayı sonunda başardı. IGTV’ye eklenecek olan videoların süreleri bir saati aşmayacak şekilde olmalı. Yani bir saatten fazla süren videoları platform desteklemiyor. Instagram’daki video süre sınırı ise sadece 15 saniye.

4. IGTV’nin hem iOS hem de Android için ayrı birer uygulaması olacak

Instagram, IGTV’nin bağımsız bir platform olarak kullanılabileceğini net ve resmi bir şekilde açıkladı. Peki IGTV uygulamasının bağımsız olması ne anlama geliyor? Yani IGTV’nin kendine ait bir sunucusu olacak. Fakat Facebook tarafından yönetilen tüm uygulamalar üzerinden de IGTV’ye direk olarak video eklemeniz mümkün. IGTV’nin hem iOS hem de Android işletim sistemleri için kendine ait bağımsız bir uygulaması olacak. Kullanıcılar Google Play ve AppStore’dan bu uygulamayı mobil cihazlarına indirebilecekler.

5. IGTV’nin çalışma şekli nedir?

IGTV’nin hemen video oynat özelliği olacak. Yani uygulamayı açtığınız gibi videolar otomatik olarak başlayacak. Buna ek olarak IGTV’de kanalı olan bir kullanıcının Instagram hesabı varsa, IGTV kanalı Instagram hesabında da yer alacak. Böylece Instagram hesabını ziyaret eden bir kullanıcı, o profil sahibinin IGTV kanalını kolaylıkla keşfedebilecek.


Instagram; sadece fotoğraflara filtre ekleme ve fotoğraf paylaşımı sağlayan basit bir uygulama olmaktan çıkarak, çok daha gelişmiş bir uygulama haline gelmeyi başardı. Instagram daha yeni kurulduğunda; mobil ağlar, küçük telefon ekranları ve kameralar daha uzun zamanlı video kayıtları yapmaya ve bunları izlemeye henüz hazır değildi. Doğrusu kullanıcılar da buna hazır değildi. Ama artık aileler zaman geçtikçe televizyonla olan bağlarını tamamen kopardığı için Instagram da mobil dünyasının televizyonu olma şansını yakalamış oldu. YouTube her zaman için daha geniş çaplı içerikler sunan bir seçenek olabilir ama üreticilerin ve yapımcıların video içeriklerine getirilecek yenilikler sayesinde Instagram, küçük ekranda da harika içerikler izlemenin güvenilir yeni adresi olma potansiyeline sahip.