Birçok insan için Instagram influenceri olmak hayallerini süsleyen bir meslektir. Ancak Instagram influenceri olmak istiyorsanız çok ciddi derecelerde çaba sarf etmeniz gerekiyor. Fakat sizin için iyi bir haberimiz var çünkü gerçekçi ve etkileyici hikayeler anlatan herkesin, sosyal medya üzerinde sadık bir takipçi kitlesi elde etme imkanı vardır.

Influencer statüsüne erişmenize yardımcı olmak için sağlık ve fitness alanında en popüler influencerlardan biri olan @blogilates sahibi Cassey Ho ile görüştük. Cassey Ho, sosyal medya platformlarında nasıl influencer olunur ile ilgili 5 önemli ipucuyu InstaAVM okuyucularıyla paylaştı. İşte Instagram hesabınızı büyütmenin ve Instagram’da para kazanmaya başlamanın yolları:

1. İlgi alanınızı belirleyin ve büyük bir misyonunuz olsun

Bir Instagram influenceri olduğunuz zaman oluşturduğunuz marka sizin kişiliğinizi yansıtır. Bu yüzden ne kadar çok kendi kişiliğinize göre gerçekçi ve özgün davranırsanız o kadar çok başarılı sonuçlar elde edersiniz. Aynı şey sosyal medyada odaklanmak isteyeceğiniz alan ve konu için de geçerlidir. Hangi konular hakkında çok tutkulusunuz? En fazla hangi hikayeyi paylaşmayı istiyorsunuz? Hangi faktörler gerçekten de sizin düşüncelerinizi yansıtıyor?

Cassey Ho için konu seçimi hiç de zor değildi çünkü fitness ve pozitif vücut algısı oluşturma konusunda her zaman için tutkulu ve yakından ilgili olan bir insan. Bu her iki tema Cassey Ho için çok önem taşıyordu ve her ikisi de aynı alan altında toplanabilecek konulardı. Sonuç olarak Cassey Ho’nun milyonlarca takipçisi onu sadece egzersiz ipuçları okumak için takip etmiyor. Cassey Ho aynı zamanda profilinde, yaşadığı yemek yeme bozuklukları gibi kişisel hikayelerini de paylaşarak, insanların kendi vücut algılarını ve fitness hakkındaki düşüncelerini olumlu bir hale dönüştürmeye çalışıyor. Cassey Ho aynı zamanda kadınları güçlendirici ve kadın girişimcileri destekleyici bir ses olma görevini de üstleniyor.

“Markamı canlı tutan şey gerçekçi ve özgü olmamdır. Takipçilerimin hepsini birer arkadaşımmış gibi görüyorum ve onlara yalan söylemeyi, yanlış yolu göstermeyi ya da onları kendi amaçlarım doğrultusunda kullanmayı asla ve asla istemem. Profilim için paylaşmaktan gurur duyduğum anlamlı içerikler üretiyorum,” şeklinde yorum yapıyor Cassey.

2. Markanız için tutarlı bir estetik oluşturun

Günümüzün Instagram çağında estetik çok önemli bir faktör haline geldi. Hele bir şirketin sosyal medya hesaplarını yöneten kişiler için daha da önem kazandı. Eğer Instagram’da fiziksel ürünler satıyorsanız marka estetiğinizde yaratıcı ve tutarlı olmanız gerekiyor. Blogilates bu konuda çok başarılı olan bir marka. Cassey’nin aktif bir yaşam süren insanlar için oluşturduğu bir giyim markası olan Popflex Active’i bir inceleyin. Ürünlerini satma stratejisinin temelinde yatan şey canlı bir marka estetiği oluşturmuş olmalarıdır.

Konu hakkında başarılı influencer Cassey’nin yorumu şöyle; “Giyim markamız olan @popflex_active sayfamız için estetik gerçekten de çok önemli. Mükemmelleştirmemizin seneler aldığı göze hoş gelen güzel temalara sahip olan içerikler paylaşıyoruz. Ayrıca bu ürünlerin simetrisinde ve fotoğraf çekimlerinde daha da gelişme kaydetmek için her gün oldukça fazla gayret göstermeye devam ediyoruz. Ayrıca güç ve zarafeti yansıtan müşteri paylaşımlarını da kendi profilimizde tekrar göndermeyi çok seviyoruz. Sayfamızda paylaştığımız renklerin, o an için tasarladığımız ürünleri yansıtan cinsten olmasına dikkat ediyoruz.”

Bir marka estetiği oluşturmak konu alanınız içerisinde odaklanacağınız şeyleri de sınırlamanıza yardımcı olur. Fotoğrafçılık tipinden seçtiğiniz renklere kadar kısacası siz ve markanız tarafından öne çıkarılan şeylerin hepsi markanızı yansıtan faktörlerdir. Bu yüzden markanıza uyum sağlayacak fotoğraflar seçmeye özen gösterin.

Instagram’da paylaşacağınız içeriklerin planını ve tasarımını daha önceden yaparak, daha fazla kullanıcıya erişim imkanına sahip olacağınız için takipçi sayınız da artmaya başlar. Instagram içeriklerini önceden hazırlamanın en iyi ve etkili yollarından biri Later uygulamasında yer alan Visual Instagram Planner (Görsel Instagram Tasarımcısı) aracını kullanmaktır. Bu uygulama en mükemmel Instagram profiline ve yayın akışına sahip olmanızı o kadar çok kolaylaştırıyor ki. Ücretsiz olan Later uygulamasına kayıt olduktan sonra fotoğraflarınızı kolayca seçip görsel tasarımcıya taşıyorsunuz ve dilerseniz fotoğrafların yerlerini değiştirerek bu fotoğraflar paylaşıldıktan sonra Instagram profilinizin nasıl görüneceğini daha önceden öğrenebiliyorsunuz. Sonrasında da ileri bir tarihte paylaşılmak üzere fotoğraflarınızı zamanlıyorsunuz.

3. Her zaman için gelişme kaydedin ve yeni platformlara açık olun

Sosyal medya ortamında sürekli olarak değişimler yaşanır. Eğer bir influencer olmak istiyorsanız bu değişimleri kucaklamanız gerekir ve kullandığınız bir platformdaki yeni özellikleri denemeye ya da yeni çıkan ve popülerlik kazanmaya başlayan geleceği parlak sosyal platformlarını da kullanmaya açık olmanız lazım.

Blogilates, YouTube’da bir fitness kanalı olarak işe başladı ama Cassey kendini YouTube ile sınırlamadı. Diğer sosyal medya platformlarında da oluşan gelişmelere tanıklık eden Cassey, bu fırsatı kaçırmak istemedi ve o sosyal medya sitelerindeki kullanıcı kitleleriyle de bağlantı kurdu. Şimdi Instagram profilinin toplam 1.4 milyon tane takipçisi var. Sosyal medya gelişirken Cassey’nin markası da bununla birlikte gelişme gösterdi. Cassey, yeni trendleri sürekli büyük bir uzmanlıkla takip etti, marka estetiğini yeni çıkan trendlere göre adapte etti ve kullandığı her platforma özel uyumlu olarak hazırladığı hikayeleri paylaştı.

Peki bundan çıkarmanız gereken ders nedir? Sosyal medya konusunda kendinizi sürekli eğitin ve yeni şeyleri asla kaçırmayın. “Sosyal medya ile ilgili sürekli makale okuyorum,” diyor Cassey. “En sevdiğim Youtuberları ve Instagramcıları sürekli izliyorum ve nelerle uğraştıklarını yakından takip ediyorum.”

İlham almak için izleyici kitlenizi incelemeniz bir hayli önemlidir. Cassey’nin de dediği gibi; “Diğer influencerlardan ilham alın ama onların yaptıklarını basmakalıp olarak kendi profilinize kopyalamayın. Kendiniz olmanız gerektiğini unutmayın ve size has olan karakterinizin yansımasına izin verin.”

4. Stratejilerinizi offline ortama da taşıyın

Sosyal medyanın sosyal olması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden diğer influencerlarla ve izleyici kitlenizle gerçek hayatta yüz yüze görüşmek için de zaman ayırın. Offline ortamda oluşturulan bu yüz yüze olan ilişkiler online ortama çok harika bir şekilde yansıyabilir. Offline ortamda diğer insanlarla iletişim kurmaya ne kadar çok zaman ayırırsanız, online ortamda bu kişilerle o kadar çok sağlam bir bağlantı ve etkileşim kurmuş olursunuz.

Instagram podlarına katılıp kendinizi salmayın. Bunun yerine online ortamdaki takipçi kitlenizde yer alan insanlarla gerçek arkadaşlıklar kurup bu arkadaşlıklarınızı sürekli besleyin. Hatta yeni insanlarla tanışmanıza fırsat tanıyacak etkinliklere de katılın.

Konu hakkında Cassey; “Bulunduğum topluluk içerisinde oldukça aktifim ve gerçek arkadaşlıklar kuruyorum. Birbirimizle bağlanmak için küçük çapta grup egzersizleri ve arkadaşlar arasında oyun etkinlikleri düzenliyoruz,” yorumunda bulunuyor.

5. Verimliliğinizi artıracak uygulamalar kullanarak zamandan kazanın

Uygulamaların size yardımcı olmasına izin verin. Eğer bir influencer olmak istiyorsanız uygulamalar sizin en önemli araçlarınız olacaktır. Bu uygulamalar sayesinde daha iyi fotoğraflar çekebilir, içeriği paylaşmadan önce yayın akışınızı planlayabilir, diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş gönderileri biraraya getirebilir ve hareket halindeyken bile fotoğraflarınızı marka estetiğinize uyacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

İşte Cassey’nin şu an için en fazla beğendiği uygulamaları aşağıda listeleyelim:

  • Sözler oluşturmak için Wordswag
  • Hızlı ve kolay düzenlemeler için iMovie
  • Fotoğraf düzenlemeleri için Camera+
  • Instagram gönderilerinin planlaması ve pazarlaması için Later

Instagram’daki etkileşim oranlarınızı artırmanın en iyi yöntemlerinden biri; Later’ın “En iyi paylaşım yapma zamanı” aracını kullanarak takipçi ve izleyici kitlelerinizin en çok aktif olduğu zamanları belirleyip bu saatlerde paylaşım yapmaktır. Bu uygulama sayesinde içeriklerinizi ne zaman paylaşmanız gerektiğini çok kolay ve hızlı yollarla tespit edebilirsiniz. Ancak doğru zamanlarda paylaşılmış olan Instagram içerikleri en fazla etkileşim seviyelerine ulaşmayı başarır.

Later’ın iş planı versiyonun kullanıyorsanız, paylaşım yapmanız gereken en ideal saatler haftalık içerik takviminizde öne çıkarılacaktır. Böylece takipçi kitlenizin hangi saat ve günlerde en aktif olduğunu hızlıca öğrenirsiniz. Sonrasında bu bilgileri kullanarak Instagram içeriklerinizi paylaşmak için en ideal gün ve saatleri kolayca belirleyebilir ve gönderilerinizi buna göre önceden zamanlayabilirsiniz.

En iyi paylaşım yapma zamanı özelliği Later’ın sadece iş planı versiyonunda kullanıma açıktır. Bu fonksiyonu kullanarak en iyi paylaşım zamanları belirlemek, sınırsız sayıda içerik programlamak ve daha da fazla özelliklere sahip olmak isteyenler için Later’ın ücretli sürümlerinin fiyatları aylık 16 dolardan başlıyor.

Influencer olmak gerçekleşmesi imkansız boş bir hayal olarak görünebilir ama her gün influencer olmak için bir hayli çaba gösteren harika insanların sayısız örnekleri vardır. Tutkulu olduğunuz alanları bulun, bu alan içerisindeki belirli bir konuya odaklanın ve yeni stratejiler denemeye ya da stratejinizi yeni trendlere göre değiştirmeye açık olun. Sosyal medyada geçirdiğiniz her bir gün, yeni bir şey denemeniz ve takipçilerinizle derin ve anlamlı ilişkiler kurmanız için size birçok fırsat sunar. Hayalinizi yaşayın!