Genel

Instagram’da Yeni Yıl Temalı Hashtag Yarışması Nasıl Düzenlenir?

Türkiye’nin lider takipçi satış sitesi InstaAVM okurları için hazırladığımız bu yazıda özel günler temalı hashtag yarışmaları konusunu ele alacağız. Hashtag yarışmaları nasıl çalışır, nasıl düzenlenir ve ne gibi katkılar sağlar gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

2019 yılına artık sayılı günler kaldı. Siz de bu özel güne dair bir Instagram hashtag yarışması düzenlemek istiyorsanız okumaya devam edin.

Instagram hashtag yarışmaları nasıl çalışır?

Instagram hashtag yarışmalarında; katılımcılar, yarışma kuralları dahilinde belirlenmiş olan temaya ait bir fotoğrafı, yarışmayı düzenleyenin oluşturduğu özel bir hashtag altında paylaşırlar. Bu fotoğraflar aynı zamanda otomatik olarak Facebook sayfanızda da yayınlanır ve böylece insanlar bu içerikleri beğenebilir, paylaşabilir ve beğendiklerine oy verebilirler.

Böylece markanız ile ilgili kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan bu değerli içerikleri, her sosyal medya profilinizde zahmetsiz bir şekilde kolayca paylaşmış olursunuz. Dilerseniz Instagram hesabınızı takip etmelerini de yarışmaya katılım şartı olarak gösterebilirsiniz. Sonuç olarak Instagram’daki organik takipçi kitlenizi de artırmış olursunuz.

Yarışma için belirlenecek olan hashtag nasıl olmalı?

Oluşturacağınız özel gün temalı hashtag, Instagram kullanıcılarının sizin yarışmanızı bulma aracı olacaktır. Hashtaginizin markanıza özel olmasına dikkat edin ve daha önce başkaları tarafından kullanılan hashtaglerden sakının. Eğer diğer kullanıcılar veya markalar tarafından da kullanılan genel bir hashtag tercih ederseniz yarışmanızı keşfetmek imkansız hale gelebilir.

Kendi hashtaginizi kendiniz oluşturun

Özel güne dair bir yarışma yapıyorsanız oluşturacağınız hashtag bu özel günü yansıtmalıdır. Aynı zamanda markanızla ya da ürünlerinizle de ilgisi olmalıdır. Hashtaginizin anlaması kolay olmasına özen gösterin. Bu hashtag kullanıcıların sizinle etkileşime girmesini sağlayacak bir faktör olduğundan dolayı rahat hatırlanabilir, akılda kolay kalan ve eğlenceli bir hashtag seçmeye gayret edin.

Ritetag.com sitesini kullanarak zaten kullanımda olan özel gün temalı hashtagleri belirleyebilirsiniz. Böylece daha önce kullanımda olan bir hashtagi seçme riskinizi azaltmış olursunuz. Aynı siteyi hangi hashtaglerin en popüler olduğunu görmek için de kullanabilirsiniz.

Hashtag yarışmanız için bir özel gün teması belirleyin

Yarışma için hashtaginizi belirlediniz, şimdi sıra yarışmanızın temasını belirlemekte. Instagram kullanıcılarına hangi temadaki fotoğrafları yarışmaya katılım için kullanacaklarını açıklamanız lazım. Örneğin sayılı günler kalan yeni yıl temalı bir hashtag yarışması için yeni yıl ağacı ve süslemeleri temalı bir yarışma düzenleyebilirsiniz.

Dilerseniz yarışmaya katılacak fotoğraflarda markanıza ait bir ürünün de yer almasını şart koşabilirsiniz. Böyle bir şart varsa katılımcı sayısı azalabilir fakat ürünlerinizi nasıl kullandıklarına dair fotoğraflar ekleneceği için ürünlerinizin etkili bir reklamı olabilir.

Instagram hashtag yarışmanıza özel sayfa oluşturun

Özel gün temalı yarışmanız için bir hashtag ve tema belirlediniz. Sıra bu yarışmayı düzenleyeceğiniz sayfayı oluşturmakta.

Yarışma başlığı

Yarışmanızda kullanacağınız başlık, insanları yarışmaya katılmaya teşvik edici nitelikte olmalıdır. Onları heyecanlandırmalıdır. Yarışma tipini ve ödülleri belirten bir başlık seçerek insanların dikkatini çekebilirsiniz. İşte birkaç başlık örnekleri:

  • 200 TL değerinde hediye çeki kazanmak için yeni yıl hashtag yarışmamıza katılın!
  • Yeni yıl hashtag yarışmamızla yeni yılın keyfini çıkarın. 200 TL kazanabilirsiniz!
  • En güzel yeni yıl ağacını bizimle paylaşın ve 200 TL kazanma şansını yakalayın!
Yarışma detayları

Yarışmanızın başlığı altında belirtmeniz gereken bazı detaylar vardır. Mümkün olduğunca açık ve net olun ki kullanıcılar yarışmanıza nasıl katılacaklarını çok iyi bilsinler.

  • Eğer katılım için profilinizi takip etme şartı varsa takip edecekleri profilin ismini verin. Fotoğraflarını hangi hashtag ile birlikte paylaşmaları gerektiğini mutlaka belirtin.
  • Yarışmayı kazanan katılımcının kazanacağı ödülü belirtin.
  • Yarışmayı kazanacak olan fotoğrafın nasıl seçileceğini açıklayın.

Yarışma ödülü seçimi

Instagram hashtag yarışmanıza ödül olarak, markanızdaki alışverişlerde geçerli bir hediye çeki verebilirsiniz. Böylece yarışmanıza katılacak olan kişiler, gerçekten de markanızdan alışveriş yapmak isteyenler olacaktır.

Dilerseniz yarışmanıza olan heyecanı ve ilgiyi daha da artırabilirsiniz. Bunu yapmak için ana yarışma sonunda bir büyük ödülün yanı sıra, yarışma bitene kadarki geçen sürede zarfı içerisinde haftalık küçük hediyeler de dağıtabilirsiniz.

Yarışmanızı duyurun

Başarılı bir Instagram hashtag yarışmasına ev sahipliği yapmak için Instagram dahilinde ve dışarısında bunu etkili olarak duyurmanız gerek.

Yarışmanızı Instagram’da duyurmak için:

Özel günler ile ilgili genel hashtaglere ek olarak yarışma için belirlediğiniz hashtagin yer aldığı bir yarışma afişinin fotoğrafını Instagram’da paylaşın. Böylece markanızı bile takip etmeyen kişilerin yarışmanızı duymasını sağlarsınız.

Facebook reklamlarını kullanın:

Facebook reklamlarındaki hedef belirleme özellikleri sayesinde reklamınızı tam olarak kimlerin görmesini istediğinizi etkili bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu sayede reklamlarınız, tam da aradığınız kişilere ulaştırılmış olur.

Facebook reklamlarını; yaş grupları, konum, cinsiyet ve yaşa göre hedefleyebilirsiniz. Hatta daha da detaya inebilir ve online harcama yapanlara, belirli bir internet tarayıcısını kullananlara ve sevdikleri alışveriş sitelerine göre bile hedefleme yapmanız mümkün.

Yarışmanızı email ile duyurun:

Email listenizdeki kayıtlara email atarak yarışmanızı duyurabilirsiniz. Bu kişiler haber bültenlerinize üye olan veya sizden daha önce alışveriş yapan kişiler olabilir. Zaten sitenizi ziyaret etmiş olan kişilere bu şekilde duyurular yapmak oldukça etkilidir.

Yarışmayı kazanan kişinin duyurulması

Yarışmanız bittiğinde kazanan katılımcıyı sosyal medya ve email bültenlerinizde duyurarak daha fazla etkileşim çekmeyi başarabilirsiniz. Unutmayın, sırf bir kişi yarışmayı kazanmadı diye bu kişiyle daha fazla etkileşime girmeyeceksiniz diye bir kural söz konusu değildir. Hala bu kişilerden etkileşim alabilirsiniz.

Sonuç

Özel gün temalı bir Instagram hashtag yarışması düzenlemek, insanların özel günlere ve markanıza karşı ilgi ve heyecan duymalarını sağlayacak eğlenceli bir stratejidir. Bu tip yarışmalar sayesinde hem marka varlığınızı duyurmuş olursunuz hem de insanları eğlendirmeyi başarırsınız. Sadece bir kez bir yarışma düzenlediğinizde hemen başka bir tanesini düzenlemek bile isteyebilirsiniz çünkü o kadar keyifli ve eğlenceli bir yöntemdir.

InstaAVM; herkese mutlu bir 2019 ve bu yeni yılda başarı ve sağlık diler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Whatsapp Destek