2017 yılı Instagram Hikayeleri tarafından domine edilmiş olabilir fakat canlı videonun geleceği oldukça parlak. Eğer daha önce hiç canlı yayın yapmadıysanız bir an önce Instagram’ın bu müthiş özelliğini kullanmaya başlamanızı öneririz. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre işletmelerin sadece %22’si canlı video özelliğini kullanıyor. Aynı anketin sonuçlarına göre %55’si ise yakın gelecekte bu özelliği kullanmayı planlıyor.

Instagram’da “canlı” yayın yapma fikri birçok işletme için korkutucu olabilir. Instagram hikayelerinde daha önceden çekilmiş bir videoyu paylaşmanız mümkün. Fakat canlı yayında tekrar çekim diye bir şey söz konusu değildir. Buna rağmen Instagram Live, markalar için inanılmaz bir değere sahip. Bu fonksiyonu doğru bir şekilde kullanmayı başarabilirseniz; etkileşim oranlarınızı artırabilir, yeni takipçiler kazanabilir ve daha yüksek kurumsal hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram Live’ın iki kurumsal odaklı özelliği sayesinde bunu gerçekleştirebilirsiniz:

Yayınınızı Instagram Hikayeleri’nde paylaşabilmek

Yeni bir güncelleme sayesinde bitmiş olan yayınınızı hikayelerde paylaşma imkanınız var. Canlı yayınınız bittikten sonra ekranın alt kısmında bir “paylaş” butonu göreceksiniz. İşte bu kadar basit. Paylaşımdan sonra yayınınız 24 saat boyunca hikayenizde yer alacaktır. Yayınınızı profilinizde daha uzun tutmak istiyorsanız bu içeriği hikayelerde öne çıkanlara eklemeniz yeterli.

Canlı yayınınıza misafir ekleyebilmek

Instagram Live’a gelen yeni bir güncelleme sayesinde artık canlı yayınınıza misafir eklemeniz mümkün. Canlı yayını yapan bir kişi, o anda o yayını izleyen bir kişiyi yayınına ekleyebilir. Ekranın köşesinde “ekle” butonuna basmanız yeterli. Bir izleyiciyi yayınınıza misafir olarak eklediğinizde o kişi yayına ekleniyor ve görüntüsü sizin yayınınızın altında ayrı bir pencerede yer almaya başlıyor.

Canlı yayınlarınıza misafir eklemek hem etkileşim oranınızı artırır hem de belirli bir ürününüzü veya hizmetinizi duyurmak için kurmuş olduğunuz partnerlikten ekstra yararlanmanıza yardımcı olur. Örneğin ürününüzü tanıtması için anlaştığınız bir influencer ile birlikte canlı yayın yapabilirsiniz.

Markalar Instagram Live’ı nasıl kullanmalı?

Üyelik sayısını yükseltmek veya satışları artırmak gibi daha ileri Instagram pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, Instagram Live için bir stratejinizin olması gerekmektedir.

Aynı Instagram Hikayeleri’nde olduğu gibi Live da oldukça samimi ve rahat bir ortamdır. Bu yüzden ne kadar yaratıcı olursanız o kadar iyi! Yaratıcılıkta bu kadar çok özgürlük sunan bir ortam olduğu için sağlam bir yayın planınızın olması iyi bir fikirdir.

1. Yeni ürünleri veya hizmetleri duyurun ve tanıtın

Markalar için en güncel Instagram Live trendi yeni çıkarılacak olan ürünleri tanıtmaktır. Instagram Live, ürünlerinize karşı ilgiyi ve heyecanı artırmak için kullanabileceğiniz harika bir platformdur. Yeni bir ürünü ilk kez duyuruyor olun veya gelecekte çıkaracağınız ürün ile ilgili ipuçları veriyor olun, Instagram Live, markanıza karşı olan heyecanı artırmak için mükemmel bir yer.

Canlı yayınınızda bu stratejiyi kullanmak istiyorsanız, yeni lanse edeceğiniz ürün ile ilgili sadece birkaç detayı paylaşın. Bu ürünün gizemi izleyici ve takipçilerinizi çılgına döndürecektir. Yayın bittikten sonra o ürün hakkında daha fazla bilgi almak için sitenize üye olmaları gerektiğini belirtin.

2. Soru-cevap, workshop ve tutorial gibi yayınlar yaparak email adresleri toplayın

Canlı yayın yaparken kullanacağınız tonlarca format vardır. Bunlardan birkaçı soru cevap şeklinde olan yayınlar, workshop yani atölye ve tutorial yani eğitici dersler gibi yayınlardır. Bu formatların her biri oldukça değerlidir ve yayınınızın tonlarca izleyici çekmesine yardımcı olacaktır. Fakat asıl yapmanız gereken şey Instagram Live’ı email adreslerini toplamak için kullanmaktır.

Bunu yapmanın en iyi yolu takipçilerinizden önce size sorularını yönetmelerini istemektir. Örneğin takipçilerinizi belirli bir sayfaya yönlendirerek email formu doldurmalarını ve bu formda size sormak istedikleri soruyu yazmalarını isteyebilirsiniz. Ya da sormak istedikleri sorularını belirlediğiniz bir email adresine yollamalarını da isteyebilirsiniz.

3. Kampanya ve indirimlerinizi duyurun

Instagram hikayeleri kısa ömürlü olarak nitelendirilir. Fakat Instagram Live onlardan çok daha kısa ömürlüdür. Canlı yayınınızı kaçırmamaları için bir aciliyet hissi yaratarak ilgi çekebilirsiniz.

Yayınınızın izleyici sayısını artırmanın en iyi yollarından biri sadece yayın esnasında yapacağınız kısa süreli promosyonlar sunmaktır. Sadece birkaç kişiye özel yapmak istediğiniz çekiliş, promosyon, indirim veya daha başka bir kampanyanız varsa bunu yayın öncesi duyurun! Sonra canlı yayın başladığınız zaman izleyicilerinizle kupon veya indirim kodunu paylaşın. Sadece canlı yayına özel olan bu kampanyaları kaçırmak istemeyen takipçileriniz yayınınızı heyecanla bekliyor olacaktır.

Peki siz Instagram’da canlı yayın yapıyor musunuz? Instagram Live’ın markanıza ne gibi avantajları oldu?