2017’de kullanıma açıldığından beri Instagram Hikayeleri, Instagram pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir parçası oldu. Yapılan araştırmalara göre işletmelerin %64’ü 2019 yılında daha da fazla Instagram hikaye paylaşımları yapmayı planlıyor.

Peki Instagram Hikayeleri’nin bu harika başarısının altına yatan neden nedir? Bunun bir sebebi video kaynaklı içeriklerin kazandığı popülerliktir. Profesyonele yatkın olsun ya da eğlenceli ve samimi videolar olsun, gün geçtikçe daha fazla marka kısa süreli videoların ne kadar da değerli olduğunu artık anlamaya başladı.

Türkiye’nin lider Instagram takipçi satış sitesi olan InstaAVM, okuyucularına kurumsal için Instagram Hikayeleri kullanımı rehberi hazırladı.

Instagram Hikayelerini ne sıklıkla paylaşmalısınız?

Normal Instagram’dan farklı olarak çok fazla hikaye paylaşırsanız Instagram sizi cezalandırmayacak. Bunun sebebi hikayelerin nasıl işlediği ile alakalıdır. Çünkü hikaye içerikleri sadece 24 saat yayın akışında kalır ve 24 saat sonrasında otomatik olarak silinir. Tabii isterseniz hikaye paylaşımlarınızı Instagram Hikayeleri Öne Çıkanlar’a ekleyerek sonsuza kadar profilinizde saklamanız da mümkün.

Hikaye içerikleri kısa ömürlü olduğu için bir kişinin yayın akışında hangi içeriği diğerlerinden önce çıkaracağına dair Instagram üzerinde herhangi bir baskı yok. Fakat bu, Instagram algoritmasının hikayeler üzerinde bir etkisi yok anlamına gelmiyor çünkü kesinlikle var.

Sadece hikayenizi kaç kişinin göreceğini, ne kadar sıklıkla hikaye paylaştığınız etkilemiyor. Yalnız şöyle bir durum da var, her gün aralıksız tonlarca hikaye paylaşırsanız takipçilerinizin bir kısmı sizi bloklayabilir bile! Buna rağmen Instagram Hikayeleri’nde tonlarca hikaye paylaşmanız kötü bir şeydir demiyoruz. Bu tamamen paylaştığınız hikayenin içeriğine ve takipçilerinizin sizden neler beklediğine bağlıdır. Bazı hesaplar günde 10’dan fazla hikaye paylaşabilirken diğer hesaplar bir haftada sadece birkaç defa paylaşsa daha iyi olur.

Örnek olarak @leefromamerica hesabına bir göz atalım. Hesabın sahibi günde 10’dan fazla hikaye paylaşan bir fitness ve lifestyle blogger’ıdır. Bu kadar fazla paylaşım o hesabın işine yarıyor, hatta öyle bir hale gelmiş ki bu kadar sık paylaşım o markanın bir parçası olmuş.

Sırf başkası için sık hikaye paylaşımı işe yarıyor diye sizin hesabınız için de işe yarayacak diye bir şart yoktur. Günde 10’dan fazla hikaye hazırlamak ve bunların yönetimini yapmak çok fazla zamanınızı alacaktır. Bu yüzden eğer zamanınızı başka bir şeye ayırdığınıza size daha fazla yararı olacağını düşünüyorsanız haftada birkaç tane hikaye paylaşmak sizin için yeterli olacaktır.

Zaten günde sürekli hikaye paylaşmayı alışkanlık haline getirirseniz takipçileriniz de sizden aynısını sürekli bekliyor olacak. Sonrasında hikaye paylaşım sıklığınızı azalttığınızda sizi takip etmeyi bile bırakabilirler çünkü takipçileriniz sizden sürekli hikaye görmeye alışmış olur. Günün sonunda ne sıklıkla hikaye paylaşacağınızın kesinkez bir cevabı yoktur. Bir hafta içerisinde birkaç tane hikaye paylaşarak takipçilerinizi bıktırmadan hesabınıza ilgi göstermelerini sağlayabilirsiniz.

Instagram Hikayelerini ne zaman paylaşmalısınız?

Normal Instagram içerikleri söz konusu olduğunda hangi gün ve saatlerde paylaşım yaptığınız önemlidir çünkü maksimum etkileşim için takipçilerinizin en aktif olduğu zamanlarda paylaşım yapmanız gerekir. Fakat bu hikaye içerikleri için geçerli değildir.

Instagram hikayeleri 24 saat aktif kaldığından takipçilerinizin bu içeriği görmek için 24 saati vardır. Bir hikaye paylaştığınızda 24 saat boyunca takipçilerinizin yayın akışlarının en yukarısında yer alacaksınız. Yani takipçilerinizin büyük bir kısmının uykuda olduğu zamanda bile bir hikaye paylaşırsanız takipçileriniz uyandıklarında hikayenizi yayın akışlarının en üstünde göreceklerdir.

Kısacası hikayelerinizi doğru gün ve zamanda paylaşacam diye kendinizi strese sokmanıza gerek yoktur. Ancak hemen paylaşım anında etkileşim almayı hedefliyorsanız, takipçilerinizin aktif olduğu zamanlarda hikaye paylaşmanız daha iyi olacaktır.

Instagram Hikayeleri’nde ne gibi içerikler paylaşmalısınız?

Aynı normal Instagram içeriklerinde olduğu gibi hikaye içeriklerinizde de bilgi verici, eğlenceli ve tanıtıcı temalar arasındaki dengeyi yakalamanız gerekli. Genel olarak Instagram Hikayeleri oldukça rahat bir ortamdır ve normal içeriklerin aksine içerik kalite standartı çok daha düşüktür. Yani hiç çekinmeden rahatlıkla eğlenceli karakterinizi hikayelerde yansıtabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri’nin en harika yanlarından biri yaratıcı olmanız için size birçok farklı araçlar sunulmasıdır. Gerisi tamam size kalmış. Olabildiğince yaratıcılığınızı konuşturun ve hayal gücünüzden esinlenin. Ürün tanıtmak için bile samimi ve eğlenceli bir hikaye oluşturmanız çok kolay. Ne çeşit içerik paylaşıyor olursanız olun hikaye analitik istatistiklerinizi mutlaka takip etmelisiniz. Böylece takipçilerinizin hangi içerik tipine daha çok ilgi gösterdiğinizi tespit edebilirsiniz.

Hikayeniz ne kadar çok görüntülenme ve etkileşim alırsa, Instagram algoritmasına ne kadar çok kaliteli bir içerik paylaştığınız mesajı verilir. Sonuç olarak ise gelecekte paylaşacağınız hikayeler, hikaye sırasında daha yüksek sıralarda yer almaya başlar.

Bu amaç doğrultusunda size yardımcı olmak isteyen InstaAVM hikaye görüntülenme hizmeti de sunuyor, paketlerimizi mutlaka inceleyin. Takipçilerinizin beğendiği hikayeleri ürettikçe hikayelerinizin daha fazla kullanıcı tarafından görüntülenmesini sağlamış olursunuz.

Markalar için mükemmel olan Instagram Hikayeleri özellikleri

Instagram pazarlaması ve kurumsal hikaye kullanımı söz konusu olduğunda, en etkili sonuçları elde etmek için kullanabileceğiniz birtakım hikaye fonksiyonları vardır:

1. Konum ve hashtag sticklerları

Stickler hikayelere ilk eklendiğinde kullanışlı olmaktan daha çok eğlence faktörü sunan bir özellikti. Fakat bu zamandan itibaren stickerlara tonlarca fonksiyonellik eklendi. Örneğin keşfet sayfasında konum bazlı hikayeleri görebilme ve konum ile hashtage göre hikaye arama gibi… Bu özellik markalara çok büyük bir fırsat sundu. Öncesinde hikayenizi sadece takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Şimdi bu özellik sayesinde hikayenizi tüm Instagram kullanıcıları görebilir!

Örneğin İstanbul’daki bir restorandan hikaye paylaşıyorsanız bu yeri sticker ile etiketleyebilirsiniz. Sonrasında hikayeniz o konuma ait hikayeler kısmında yer alacaktır ve o konum etkileti altındaki hikayeleri görmek isteyen kişiler tarafından keşfedilebilir hale gelecektir. Aynı mantık hashtag stickerları için de geçerli. Instagram hikayenize hashtag stickerı eklediğiniz zaman, eklediğiniz o hashtag sayfasında yer almaya başlayacaktır.

2. Kliklenebilir linkler

Kliklenebilir link özelliği Instagram hikayelere yeni getirildi ve çok kısa süre içerisinde büyük popülerlik kazandı. Çünkü artık kullanıcılar, biyografileri dışında bir içeriğe kliklenebilir link ekleme şansına sahip olmaya başladılar.

Instagram pazarlamasında, takipçilerinizi belirli sayfalara yönlendirmek gerçekten de çok önemli bir şeydir. Belirli bir ürünün sayfası olsun ya da en son yayınladığınız blog içeriğinin sayfası olsun, bu özellik sayesinde istediğiniz sayfalara Instagram hikayeler üzerinden direk olarak trafik çekebilirsiniz.

3. Diğer hesapları etiketleyin

Yeni takipçiler kazanmak ve etkileşim seviyelerinizi artırmak için Instagram yarışmalarının ne kadar da etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Instagram hikayelerindeki etiketleme özelliği sayesinde yarışmalarınıza trafik çekmenin yeni bir yoluna sahipsiniz. Eğer influencer pazarlaması yapıyorsanız, diğer hesaplara hikayelerinizde etiketleme özelliği işinize fazlasıyla yarayacaktır.

4. Anketler

Daha önce hiç; takipçilerinizin sevdikleri, sevmedikleri, ilgi odakları ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için bir anket düzenlemek istediniz mi? Instagram hikayelerdeki anket özelliği sayesinde artık bunu yapabilmeniz mümkün.

İnteraktif anket stickerları hikayelere geçen yıl eklendi ve bu stickerlar yoluyla takipçilerinize sorular sorabilir ve cevaplar geldikçe anketin sonuçlarını görebilirsiniz.

5. Instagram canlı video tekrarları

Yeni gelen bir güncelleme öncesinde Instagram canlı videoları yayın bitiminden sonra tekrar izlenemiyordu ya da paylaşılamıyordu. Artık bu yeni özellik sateyesinde Instagram Live, Facebook Live kadar değer kazanacak.

Bu fonksiyon sayesinde Instagram canlı yayınınız bittiği zaman bunun tekrarını paylaşabiliyorsunuz. Fakat unutmayın ki aynı diğer hikaye içerikleri gibi bu videonun da ömrü 24 saattir ve 24 saat sonunda otomatik olarak silinecektir.

6. Instagram hikayelerde öne çıkanlar

Hikayede öne çıkanlar özelliği, kurumsal Instagram hesaplar için son derecede değerlidir çünkü takipçilerinizin hesabınıza geldiği gibi ilk görmek istedikleri içerikleri bu bölüm sayesinde kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Normal Instagram hikaye içerikleri 24 saatten sonra siliniyor. Fakat hikayelerde öne çıkan olarak seçtiğiniz içerikler belirli bir tema veya konuya göre gruplanabilir; sonsuza veya silmeye karar vermenize kadar profilinizde yer alır. Bu bölüm Instagram yayın akışınızın üstünde ve biyografinizin hemen altında yer alır.

Instagram Hikayelerini markanız için nasıl kullanmalısınız?

Instagram hikayeleri kullanımı, her Instagram pazarlama stratejisinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hikayeler yardımıyla etkileşim oranlarınızı artırabilir, müşterilerinizle iletişim kurabilir ve ürünlerinizin gerçek hayattaki fonksiyonelliklerini rahatlıkla gösterebilirsiniz.

Instagram hikayelerine gelince yaratıcılıkta sınır yok. Bu yüzden hikayenizi hazırlarken fikir bulmakta ve ne gibi bir içerik paylaşmaya karar vermekte zorlanabilirsiniz. Hikayenizi hazırlamak için ilhama mı ihtiyacınız var? İşte hikayeleri markanız için etkili kullanmanın 3 yolu:

1. Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi duyurun

Tek yapmanız gereken şey hikayenizi bir ürünün, farklı insanlar tarafından farklı farklı ortamlarda kullanılırken her açıdan çekilmiş fotoğraflarıyla doldurmaktır. Sonra takipçilerinizi eyleme geçirici stickerlar ve cümleler ekleyip tanıttığınız ürüne özel bir promosyon kodu bile paylaşabilirsiniz. Ayrıca kliklenebilir linki de asla unutmayın.

2. Etkileşimi yüksek bir topluluk kurun

Aynı normal Instagram içeriklerinde olduğu gibi hikayelerde de eğlenceli, samimi ve promosyonal içerikleri dengeli paylaşmanız çok önemlidir. Hikayeler genel olarak oldukça rahat bir ortamdır. Bu yüzden eğlenceli hikayeler paylaşmaktan sakın çekinmeyin. Örneğin ofis köpeğinizi veya ekip arkadaşlarınızla çıktığınız yemeği hikayelerde rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

3. Instagram hikayelerini takas yapın

Bunu yapmak için ya hikayenizi bir müşterinize hazırlatın ya da daha önceden bir müşteriniz tarafından hazırlanmış olan hikayeyi kendi hesabınızda paylaşın (tabi kendisinden izin aldıktan sonra).

Sıklıkla hazırlayacağınız “konuk hikayeler” sayesinde profilinize ferah bir hava ve çeşitlilik katabilirsiniz. Şirketinizden bir çalışanınızı seçip “tipik bir çalışma günü” şeklinde hikaye hazırlayabilir ya da sektörünüzdeki diğer markalarla partnerlik kurarak hazırladığınız hikayeleri takas edebilirsiniz.


Peki siz profesyonel kapasitede Instagram Hikayeleri’ni nasıl kullanıyorsunuz?