Instagram Taktikleri

Sizi Başarıya Taşıyacak 13 Instagram Pazarlama Sırrı

Instagram en popüler ve etkileşimli sosyal medya uygulamalarından biri olmaya tutarlı olarak devam ediyor. Platformda bulunan 8 milyon işletme hesabını göz önüne alırsak Instagram’ın pazarlama ve marka kurma için etkisi kanıtlanmış olan bir platform olduğunu kolaylıkla düşünebiliriz. Instagram’da oldukça aktif olan kullanıcı kitlesi her bir gün için toplamda 80 milyon tane fotoğraf paylaşmaktadır. Markalar da doğal olarak bu aktif kullanıcılardan fazlasıyla faydalanabilir.

Instagram kullanıcılarından yüzde 60’ının 18-19 yaş grubuna girdiğini belirtmemiz gerekir. Sadık bir müşteri kitlesi kurmak isteyen markalar için bu yaş grubu büyük bir önem taşır. Tam da bu yüzden Instagram, markalar arasındaki rekabetin oldukça sıkı olduğu bir platformdur. Fakat iyi düşünülmüş ve tasarlanmış bir pazarlama stratejisi ve sağlam temeller üzerine kurulmuş kurumsal kimlik sayesinde şirketiniz tam da istediğiniz sonuçlara Instagram yoluyla ulaşabilir.

Bu makalede markaların gerçek anlamda olumlu sonuçlar elde etmesine yardımcı olacak ipuçlarını InstaAVM okuyucuları ile paylaşacağız.

Instagram işletme hesabına geçiş yapın

Instagram’da pazarlama maceranıza başlamadan önce Instagram İşletme Hesabına geçmiş olduğunuzdan mutlaka emin olmalısınız. Peki Instagram işletme hesabının size kazandırdığı faydalar nelerdir?

 • Profilinizi ziyaret eden takipçileriniz, iletişim kur butonuna tıklayarak sizinle iletişime geçebilir. Çünkü Instagram işletme hesapları profillerine telefon numaralarını ve email adreslerini ekleme hakkına sahip.
 • Insights adlı Instagram analitik aracına erişim imkanına da sahip olursunuz. Insights üzerinden içeriklerinizin kaç kişiye ulaştığı ve takipçilerinizin aktif olduğu günler ve saatler gibi istatistiksel bilgileri görebilirsiniz.
 • Facebook’un reklam araçlarına ihtiyaç duymadan kendi Instagram reklamlarınızı kolaylıkla oluşturup yayınlayabilirsiniz.
 • Takipçilerinizin markanız tarafından paylaşılan içerikleri kendi yayın akışlarında görme şansı artar.

Kişisel hesaptan işletme hesabına geçiş yapmak ilk bakışta oldukça önemsiz bir adım gibi görünebilir. Fakat pazarlama stratejilerinize fazlasıyla olumlu etki edecek olan ve yüksek önem taşıyan bir faktördür.

2. Sponsorlu reklamlardan faydalanın

eMarketer’e göre Instagram reklamlarından faydalanan şirketlerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Instagram’ı kullanan reklamcı sayısının, Twitter gibi diğer popüler sosyal medya platformlarını kullanan reklamcı sayısını fazlasıyla aşacağı tahmin edilmektedir.

Bu bilgi doğrultusunda Instagram reklamlarının pozitif etkisini ve ne kadar uzun zamanlı olacağını öngörmek mümkündür. Bundan dolayı hedeflediğiniz müşteri kitlesine bütçeye uygun yollar üzerinden ulaşmak için şirketiniz adına bu reklamlardan mutlaka faydalanmanız gerekmektedir.

Instagram’ın 700 milyondan fazla kullanıcı kitlesi olduğunu düşündüğümüzde Instagram reklamlarından yararlanmak için şu faktörleri de aklınızda bulundurun:

 • Instagram ve Facebook birbiriyle bağlantılı olduğu için Facebook’taki reklamcılık deneyiminizi kullanarak Instagram’daki hedef kitlenize daha iyi ulaşabilirsiniz.
 • Reklam oluşturmaktan reklam bütçesine kadar Instagram reklamları ile ilgili her bir faktörün yönetimini, Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden yapabilirsiniz.
 • Reklamlar dikkat çekicidir ve aynı zamanda Instagram deneyimini bölecek şekilde müdaheleci değildir. Böylece düşük fiyatta çok daha iyi müşteri çekim oranları elde edebilirsiniz.
 • Instagram reklamlarında, bir hizmeti ya da ürünü tanıtmak için hem fotoğraf hem de video kullanma özgürlüğüne sahip olduğunuz için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.
 • Reklamları gözden kaçırmak neredeyse imkansızdır çünkü mobil cihazlardaki ekranın tamamını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır.

3. Hedeflediğiniz müşterilere ulaşmak için influencerlar ile partnerlik kurun

Instagram’daki potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak istiyorsanız, zaten emek ve zaman harcayarak o potansiyel müşterilere daha önceden ulaşmayı başarmış olan influencerlardan faydalanmayı mutlaka düşünmenizi tavsiye ederiz. Instagram’daki yayın akışında gördükleri içeriklere göre alışverişlerine yön veren müşteri sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu nedenden dolayı sizin için doğru influencerları kullanarak markanızı potansiyel müşterilerin önüne çıkarmayı başarabilirsiniz.

Instagram influencerları, tavsiyelerine güvenen sadık ve geniş takipçi kitlesine sahip güçlü kullanıcılardır. Fakat influencer pazarlama çalışmalarınızda başarılı olmak için sizin hedeflediğiniz müşteri kitlesine sahip olan doğru influencerla anlaşmanız çok önemlidir.

Influencer pazarlamasında kısa vadeli kazançları ve partnerlik esnasında doğrudan satışlar yapmayı unutun. Bunun yerine sattığınız ürünlere veya hizmetlere uygun influencerlardan yararlanarak uzun vadeli bir pazarlama stratejisi kurmaya odaklanın. Asıl amacınız sizden alışveriş yapma potansiyeli olan müşterilere kendi markanızın ismini ve varlığını duyurmak olmalıdır.

4. Diğer sosyal medya platformları üzerinden çapraz promosyon yapın

Yeni müşterilere ulaşımınızı artırmanın en etkili yollarından biri, Instagram hesabınızı diğer sosyal medya platformlarında da duyurmaktır. Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sitelerde zaten daha önceden varolan ve markanıza güvenen takipçi kitleniz bulunabilir. Peki Instagram hesabınızı takip etmeleri için bu kişileri neden davet etmeyesiniz ki?

Çapraz pazarlamaya odaklanarak Instagram içeriklerinize daha fazla görünürlük kazandırmayı başarırsınız. Aynı zamanda markanızın imajı da artar ve yeni içerikler oluşturmak için ihtiyaç duyulan kaynakların bütçesi azalmış olur.

Diğer sosyal medya hesaplarında çapraz promosyon yapmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. İşte size birkaç fikir:

 • Hootsuite gibi araçları kullanarak Instagram’da paylaşmış olduğunuz içerikleri otomatik olarak diğer sosyal medya hesaplarında paylaşın.
 • Sadece Instagram’da paylaşmış olduğunuz bir videoyu Facebook veya LinkedIn gibi profillerinizde duyurarak trafiği Instagram hesabınıza çekin.
 • Instagram’da gerçekleştirmiş olduğunuz yarışmaları veya çekilişleri, ilgili sosyal medya hesaplarında duyurarak Instagram’daki takipçi kitlenizi genişletin.

Bahsettiğimiz adımları etkili ve sağlıklı bir şekilde yaptığınız zaman, Instagram pazarlama çalışmalarınızı bir adım ileriye taşımayı başarmış olursunuz.

5. Doğru metrikleri takip edin

Instagram performansınızı bilmek, bu performansı artırmanın birinci adımını oluşturur. Ne yaptığınızı biliyorsanız ve yaptıklarınız doğrultusunda elinizde önemli sonuçlar varsa, yapmanız gerekenler konusunda daha kesin ve net bilgilere sahip olursunuz. Fakat emeğinizin karşılığını almak için en doğru metrikleri takip etmek çok önemlidir. Bu metrikleri şöyle sıralayabiliriz:

Takipçi büyüme oranı

Takipçi sayısı gösterişli olarak düşünülen bir metriktir. Aksine takipçi büyüme oranı ise oldukça büyük önem taşır. Takipçilerinizin büyüme oranını takip ederek, içeriklerinizin ve paylaşma sıklığınızın ne gibi sonuçlara yol açtığını görebilirsiniz.

Etkileşim oranı

Yorum ve beğenileri kapsayan etkileşim oranlarını inceleyerek, Instagram stratejinizde neleri değiştirmeniz ve hangi adımları almanız gerektiği ile ilgili daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. Bu metriği daha iyi anlamak için hem toplam takipçi sayınıza göre hem de her bir paylaşım başına göre olan ortalama etkileşim yüzdelerini hesaplamanız gerekir.

URL kliklenme oranı

Instagram’daki URL klik oranı sadece biyografinizde yer alan link ile sınırlıdır çünkü şu an için paylaşımlara kliklenebilir link ekleme özelliği bu platformda yer almamaktadır. Toplamda kaç kişinin biyografinizdeki linke tıklayıp sitenize geldiğini görmek çok önemlidir.

Yukarıda bahsi geçen metriklerin yanı sıra hashtag büyüme oranı, hashtag etkileşim oranı gibi diğer önemli metrikleri de takip ederek Instagram’daki pazarlama çalışmalarınıza yol gösterebilirsiniz. Eğer bu metrikleri nasıl takip edeceğinizi bilmiyorsanız Instagram analitik hizmetlerinden birini kullanmayı düşünmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

6. Hashtagleri stratejik olarak kullanın

Her bir sosyal medya pazarlamacısı, hashtaglerin önemini ve pazarlamadaki etkili rolünü çok iyi bilmektedir. Fakat Instagram’da hashtagler ile başarılı olmanın en kilit yolu bu hashtagleri stratejik olarak kullanmaktır. Doğru kullanılan hashtagler sayesinde daha fazla sayıda kullanıcı; içeriklerinizi görür, markanızla bağlantı kurar ve markanızın potansiyel müşterilere olan ulaşımı artış gösterir.

Hashtaglerden etkili olarak faydalanmak için odaklanmanız gereken 2 ana çeşit Instagram hashtag seçeneği bulunmaktadır:

Markaya veya kampanyaya özel hashtagler

Bu tip hashtagler, Instagram’daki markanızı duyurmak için oluşturmuş olduğunuz hashtagleri kapsar. Marka hashtagi; şirketin ismi, sloganı ya da pazarlama kampanyalarında kullanılan kampanya hashtagi olarak seçilebilir. Hangi hashtagi seçecekseniz seçin hatırlaması basit, akılda kalıcı ve benzersiz olmasına özen gösterin.

İçerik hashtagleri

Bu hashtagler içeriklerinizde ve içerikleriniz ile ilgili diğer paylaşımlarda kullanılır. Bu hashtagler popüler olmasa bile markanızın hedeflediğiniz kitle tarafından keşfedilmesine yardımcı olabilir. Bu hashtagler bir bakışta göze oldukça basit gelebilir ama daha da fazla kişi tarafından keşfedilmek için son derece önemlidir. Bu arada içeriklerinizi tonlarca hashtag ile boğmamaya mutlaka özen göstermenizi de belirtmek isteriz.

7. Kaliteli bir şirket biyografisi oluşturun

Etkili bir kurumsal biyografi oluşturmak, diğer kullanıcılar tarafından keşfedilmenize ciddi boyutlarda etki eden bir faktördür. Instagram biyografiniz açık bir şekilde markanızın ne yaptığı, ne gibi ürünler sunduğu ve ne gibi bir kişiliğe sahip olduğu ile ilgili bilgiler sunmalı ve potansiyel müşterilerin sizden alışveriş yapması için motive edici olmalıdır.

Instagram biyografinizde aşağıda bahsedeceğimiz faktörlerin mutlaka bulunmasına dikkat edin:

 • Profil fotoğrafı: Profilinizin fotoğrafı, markanız veya şirketiniz ile yakından ilgili olmalıdır.
 • Kullanıcı adı ve ad: Instagram hesabınız için doğru adı ve kullanıcı adını seçin çünkü her iki isim de aranabilir cinstendir.
 • Biyografi: Biyografinizde profilinize gelecek olan ziyaretçilere olumlu bir izlenim bırakacak bir yazı yazmak için sadece 150 karakter ile sınırlısınız. Bu sınır dahilinde mükemmel bir biyografi oluşturmaya özen gösterin.
 • Website: Biyografinize ekleyeceğiniz link laf olsun diye eklenmemeli. Sitenizdeki en güzel sayfanın linkini profilinize ekleyin.
 • Eylem butonları: Instagram işletme hesabına geçtiğinizde “ara” ve “email yolla” gibi butonları profilinize ekleme şansına sahip oluyorsunuz. Bu butonlardan faydalanın ve doğru butonları profilinize ekleyin.

Kaliteli bir kurumsal biyografi yazmak için gerekli zamanı ve emeği harcamanız, Instagram pazarlama çalışmalarınıza mutlaka olumlu yansıyacaktır.

8. Sağlam bir Instagram içerik stratejisine sahip olun

Instagram pazarlamacılığında başarıyı yakalamak için sağlam bir içerik stratejisine sahip olmak fazlasıyla önem taşır. Çünkü bilgi verici ve ilgi çekici içerikler olmadan hedeflediğiniz kitlenin dikkatini çekmekte başarısız olursunuz. Profilinizde ne tipteki içerikleri paylaşacağınızı daha önceden bilmek, pazarlama çalışmalarınızın yönünü belirlemenizde yardımcı olur.

Eğer ürünlerinizin tanıtımını daha fazla yapmak istiyorsanız o zaman paylaşacağınız içerikler daha fazla ürünleriniz ile ilgili olmalıdır. Eğer ürünle ilgili içerikler paylaşmayacaksanız, şirket kültürünüzü yansıtacak ya da markanız ile ilgili perde arkası kareler sunacak içerikleri de paylaşmayı deneyebilirsiniz. Dilerseniz kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikleri bile paylaşabilirsiniz, tabii kendilerinden izin aldıktan sonra.

9. Instagram içeriklerinizi daha önceden hazırlayın

Instagram pazarlamasında birçok şirketin karşı karşıya kaldığı güçlük tutarlı bir şekilde paylaşım yapmaktır. Fakat gerçek sonuçlar görmek istiyorsanız tutarlı olmak en önemli faktörlerden biridir. Bu problemi yok etmenin yollarından biri içeriklerinizi bir ay önceden üreterek bir içerik planı oluşturmaktır. İçerik planı oluştururken bu faktörlere dikkat etmeniz gerekir:

Gelecek aylarda ne olacağını bilin

İçeriklerinizi daha önceden planlamak için, gelecek aylarda markanız ile ilgili haberler, yeni çıkacak ürünler ve etkinlikler gibi şeyler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Özel bir ürünün promosyonundan bloga ekleyeceğiniz yazılara kadar gelecekte ne gibi içeriklerin oluşacağını önceden kesin ve net olarak bilmeniz lazım. Böylece yanlış yola sapmadan ilgili içerikleri üretmeyi başarabilirsiniz.

Gerekli düzenlemeleri yapın

Video ya da fotoğraflar da dahil olmak üzere Instagram’da paylaşacağınız medyaları oluşturduktan sonra bunları düzenlemeyi sakın unutmayın. Böylece içerikleri paylaşmadan önce son dakika düzenlemeleri yapmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Zamanlayın

Instagram içeriklerinizin paylaşılacak gününü ve zamanını belirtmenize yardımcı olan birçok takvim uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanarak paylaşıma tamamen hazır olan içeriklerin hangi gün ve saatte paylaşılması gerektiğini programlayabilirsiniz. Instagram takvim uygulamalarına örnek arıyorsanız, blogumuzda paylaştığımız en iyi 40 Instagram uygulaması yazımıza mutlaka bir göz atın.

10. Instagram üzerinden satış yapın

Instagram yoluyla ürün satmak mümkün mü? Elbette ki mümkün. Instagram, markanızı bir seviye ileri taşımak ve daha da fazla satışlar yapmak için gerçekten de harika bir platform. Fakat Instagram üzerinden satış yapmak biraz farklı. Çünkü eğer paralı reklam satın almadıysanız Instagram içeriklerinize dış bağlantı linki eklemeniz mümkün değildir.

Instagram’dan satış yapmak için daha önce denenmiş ve kanıtlanmış yollardan yararlanmanız gerekiyor. Yani Instagram profiliniz yardımıyla güçlü bir marka imajı kurarak müşterileri sitenize çekmeniz lazım. Bunu başarmak için aşağıdaki faktörlere dikkat edin:

Sık olarak aktif olun

Instagram’da pazarlama yaparken, Instagram çalışmalarını günlük aktivitelerinize eklemek fazlasıyla önem taşır. Birçok pazarlamacı Instagram’da her gün içerik paylaşmak zorunda değilsiniz şeklinde düşünebilir ki aslında bu yanlış bir düşünce değildir. Fakat en azından hesabınıza sık olarak giriş yaparak yayın akışında yer alan diğer içeriklerle etkileşimde olmanız gerekir. Aynı zamanda sektörünüzdeki uzman kişilerin profillerini takip etmeli, onların ve diğer kullanıcıların fotoğraflarına ve videolarına beğeniler ve yorumlar atmalısınız.

Sık bir şekilde aktif olduğunuz zaman, profilinizin doğru kişiler tarafından keşfedilme şansını artırmış olursunuz. Bu kısa vadede büyük bir fark yaratmayabilir. Fakat uzun vadede tutarlı bir şekilde aktif olmanın, Instagram’daki büyüme oranınız üzerine ne kadar da olumlu bir etki ettiğini görmeniz mümkün olacaktır.

Ürün fotoğraflarının dışına çıkın

Ürünleriniz ile ilgili fotoğraflar paylaşmak hiç de yanlış değildir. Fakat Instagram hesabınızda paylaşacağınız ürün fotoğraflarına bir sınır koymanız gerekir. Kurumsal bir hesap yönetiyor olsanız bile Instagram hesabınız doğal ve estetik olarak görünmelidir.

Hangi sektörde hizmet veriyorsanız verin Instagram profiliniz, şirketinizin inanışlarını, kültürünü, misyonunu, vizyonunu ve ideolojilerini yansıtacak fotoğraflar da paylaşmalıdır. Paylaşacağınız içerikler, marka vizyonunun ne olduğunu ve bu vizyona ulaşmak için neler yapacağınızı takipçilerinizin daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Örneğin Instagram’daki birçok kullanıcının severek paylaştığı ilham verici sözlerin olduğu fotoğrafları siz de paylaşabilirsiniz. Böylece otomatik olarak etkileşim oranlarınızı artırırsınız ve markanızın fazlasıyla ihtiyaç duyduğu ilgiyi ve dikkati çekmesine yardımcı olursunuz.

Gerçek insanların yer aldığı fotoğrafları paylaşın

Ürün odaklı bir marka yönetiyorsanız, ürünlerinizin gerçek insanlarla etkileşimini gösterecek fotoğraflar paylaşma şansına sahipsiniz demektir. Örnek olarak mesela güneş gözlüğü satıyorsunuz diyelim. Hesabınızda paylaşacağınız fotoğraflarda güneş gözlüğünüzü severek kullanan insanları gösterebilirsiniz.

Instagram’daki kullanıcılar, doğal ve organik görünen fotoğraflara daha fazla ilgi gösterir. Bu yüzden paylaşacağınız ürün fotoğraflarına gerçek insanları da dahil ederek içeriklerinizin daha gerçekçi ve samimi görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ürününüzün gerçek hayatta bir insan üzerinde nasıl göründüğünü de takipçilerinize göstermiş olursunuz. Bu tip fotoğraflar çekmek için profesyonel modellere yatırım yapmak zorunda olmadığınızı belirtmek isteriz. Hatta şirketinizde çalışan insanların bile fotoğraflarını çekebilirsiniz.

11. Instagram yarışmaları düzenleyin

Instagram, markanız için harika bir pazarlama kanalı oluşturur ancak bundan tamamen faydalanmak için hedeflediğiniz müşteri kitlesi ile anlamlı etkileşimler kurmanız gerekir. Bunun kanıtlanmış bir yolu Instagram’da yarışmalar ya da çekilişler düzenlemektir.

Başarılı bir Instagram yarışması düzenlemek için biraz deneyim sahibi olmanız gerekse dahi aslında sanıldığı kadar zor olan bir şey değildir. Doğru şekilde hazırlanan bir yarışmadan çeşitli faydalar elde etmeniz mümkün. Hem takipçi sayınızı artırma şansınız olduğu gibi aynı zamanda ürününüzün ya da markanızın ihtiyaç duyduğu görünürlüğü de sağlamış olursunuz.
Bu tip promosyonlar söz konusu olduğunda Instagram’da herhangi bir sınır yoktur. Tek sınır sizin kendi yaratıcılığınızdır. Instagram üzerinden yapabileceğiniz yarışmalara üç örnek verelim:

Beğeni yarışmaları

Beğeni yarışmalarında yarışmaya dahil olabilmek ve kazanma şansı yakalamak için kullanıcılardan istenen tek şey yarışmayı yapan hesap tarafından belirlenen bir fotoğraf beğenmektir. Yarışmaya katılmak için kullanıcılardan başka bir şey istenmediğinden dolayı hem etkileşim oranlarınız artar hem de olumlu geri dönüşümler alırsınız. Ayrıca yarışma dahilinde tek amacınız daha fazla beğeni kazanmak ise, bu amaca ulaşmak doğal olarak daha da kolaylaşmış olur.

Yorum yarışmaları

Bu tip yarışmalar beğeni yarışmalarına benzerlik gösterir. Aralarındaki tek fark bu tip yarışmaya katılmak için fotoğrafı beğenmek yerine bu fotoğrafa yorum yapmak zorunda olunmasıdır. Bu tip yarışmalar, anlamlı müşteri yorumları almak ve etkileşim oranlarınızı artırmak için oldukça yararınıza olacaktır.

Fotoğraf yarışmaları

Eğer Instagram’da aktif bir kullanıcı iseniz fotoğraf yarışmalarının oldukça popüler bir yarışma tipi olduğunu daha önceden biliyor olabilirsiniz. Yarışmaya katılmak isteyen kullanıcılardan, Instagram hesaplarında yer alan belirli temaya sahip bir fotoğrafı, daha önceden yarışma için belirlenmiş olan bir hashtag dahilinde paylaşmaları istenir. Bu tip yarışmaların çok faydalı olmasının asıl sebebi, belirlemiş olduğunuz hashtag adı altında daha fazla görünürlük ve keşfedilebilirlik şansı yakalamanızdır.

12. Instagram Hikayeleri’ni kullanın

Instagram’daki kullanıcıların dikkatini çekmek istiyorsanız gerçekçi ve samimi içerikler paylaşmak durumundasınız. Bunu yapmanın bir yolu Instagram hikayeleri oluşturmaktır. Instagram Hikayeleri işleyiş bakımından Snapchat uygulamasına büyük bir benzerlik gösterir. 24 saat içerisinde kendi kendine silinecek olan videolar ve fotoğraflar paylaşarak daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşma imkanına sahip olursunuz.

Instagram Hikayeleri, takipçilerinizin dikkatini tutmaya devam etmenin ve onlar için eğlenceli içerikler hazırlamanın harika bir yoludur. Daha önceki zamanlarda Instagram sadece fotoğraf paylaşmak ile ilgili olan bir uygulamaydı. Ama artık Instagram platformu daha etkileşimli ve interaktif bir hale geldi.

Instagram Hikayeleri’nde asıl soru 24 saat içerisinde yok olacak olan bir içerik üzerine neden bu kadar zaman ve emek harcanması gerektiğidir. Bu sorunun yanıtı oldukça basit. Çünkü Instagram hikayeleri, kullanıcıların içeriklerinizi diğer kullanıcılarla paylaşmasını sağlamak için motive edici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenden dolayı Instagram Hikayeleri, insanların markanızın farkında olmalarını sağlamanın çok basit bir yoludur.

Instagram ana yayın akışında paylaşılan fotoğraflarla karşılaştırdığımızda Instagram hikayelerini hazırlamak çok daha basittir. Çünkü tek ihtiyacınız olan şey iyi bir fikre sahip olmaktır. Bu fikri Instagram Hikayeleri’nde hedeflediğiniz kullanıcı kitlesine ulaştırmak için saatlerinizi alacak hazırlıklar yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca Instagram hikayeleri, ana yayın akışında paylaşılan videolar ve fotoğraflar kadar görünmediği için yeni fikirlerin test edilmesi için de kullanılabilecek bir platformdur. Böylece yeni denemek istediğiniz bir fikri daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunmadan önce test etmiş olursunuz.

13. İlgili ve etkileşimli bir Instagram topluluğu kurun

Bir şirket sahibi olarak Instagram’daki takipçi kitlenizin ilgili ve etkileşimli kişilerden oluşmasına odaklanmanız çok önemlidir. Eğer takipçileriniz, profilinizde paylaşmış olduğunuz içeriklerle etkileşimde bulunmak için heyecanlı değillerse, zamana yaptığınız yatırımın karşılığını almanız mümkün olmaz. Şimdi etkileşimli bir Instagram kullanıcı kitlesi oluşturmak için neler yapmanız gerektiğine bir göz atalım:

Takipçilerinizi yakından tanıyın

Eğer hedeflediğiniz takipçi kitlesinin kim olduğunu bilmiyorsanız onlara daha iyi hizmet vermenin yollarını da bilmeniz mümkün değildir. Harika kalitede videolar ve fotoğraflar paylaşıyor olsanız bile, içerikleriniz hedeflediğiniz kişiler tarafından görünmüyorsa başarılı sonuçlar elde edemezsiniz. İşte bu yüzden kurmak istediğiniz takipçi kitlesini daha yakından tanımak için gerekli eforları sarf etmeniz gerekiyor. Çünkü hedeflediğiniz kullanıcıların hangi içerikleri görmek istediklerini bilmeniz gerekiyor ki bu tipteki içerikleri paylaşabilesiniz. Instagram takipçilerinizi araştırmak için ne kadar fazla emek ve zaman harcarsanız, pazarlama çalışmalarınızdan da bir o kadar olumlu sonuçlar alırsınız.

Daha fazla soru sorun

Etkileşim oranlarınızı artırmanın en harika yollarından biri takipçilerinize sorular sormaktır. Bunun sebebi de çok basit, çünkü insanlar değer görmeyi ve söylediklerinin dinlenmesini seviyor. Yani kullanıcılar fikirlerinin, markanız tarafından önemli olarak düşünülmesini görmek istiyor. Doğru soruları sorarak daha etkileşimli bir topluluk oluşturmayı başarmanız mümkün. En basitinden takipçilerinize günlerinin nasıl geçtiğini ya da gelecekteki planlarını ve hayallerini sorabilirsiniz. Ya da yeni ofisinizin bir fotoğrafını paylaşıp takipçilerinizden yeni ofisiniz hakkında ne düşündüklerini sorabilirsiniz. Burada amaçladığınız asıl şey takipçilerinizle etkileşime girmeye ve onların konuşmasını sağlamaya çalışmaktır. Instagram pazarlama stratejinize o insani ve samimi duyguları entegre edin. Başlangıçta dilediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz ama zaman geçtikçe daha fazla sayıda insanın sorularınıza cevap verdiğini göreceksiniz.

Farkınızı ortaya koyun

Instagram, kendini pazarlamaya çalışan markalar ve küçük işletmelerle dolup taşmıştır. Bu yüzden rakiplerinizden sıyrılarak farkınızı ortaya koymanız büyük bir önem taşır. Eğer gezi bloggerı iseniz sadece size özel olan gezi ile ilgili ipuçlarını paylaşmayı deneyebilirsiniz. Size özel olan bilgileri ve deneyimleri paylaşarak diğerlerinden sıyrılarak benzersizliğinizi ve farkınızı diğer Instagram kullanıcılarına gösterebilirsiniz. Takipçi kitleniz ile bağlantı kurmak için her gün basit ipuçları ve tüyolar paylaşabilirsiniz. Instagram profiliniz ne kadar yardımcı bilgiler paylaşacak nitelikte olursa takipçilerinizin hayatlarına da bir o kadar faydalı olmayı başarır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek