Oldukça yüksek popülerlik kazanmış bir fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram’daki takipçi kitlenizi artırmak mı istiyorsunuz? Sizinle paylaşacağımız Instagram ipuçlarını dikkatlice dinleyin ve mutlaka kendi profilinize uyarlayın.

Instagram, günümüz içerisinde internetteki en popüler fotoğraf paylaşım platformlarından biridir. Instagram’a ilk kez üye olduğunuzda Instagram’da bir profile sahip olan arkadaşlarınız ile hemen bağlantı kurabilirsiniz. Ama peki fotoğraflarınıza ilgi göstereceğini düşündüğünüz hedef takipçi kitlesine nasıl ulaşabilirsiniz?  Ulaştığınız bu yeni insanları takipçi olarak profilinize nasıl kazandırabilirsiniz?

Kaç tane Instagram takipçisi kazanmak istediğinize göre, uygulamanız gereken yöntemler üzerinde ne kadar uğraşmanız gerektiği de değişiklik gösterecektir. Eğer çok fazla sayıda takipçi kazanmak istiyorsanız çok daha fazla çaba sarf etmeli ve stratejilerinize daha fazla zaman ayırmalısınız.

İşte daha fazla sayıda Instagram takipçisi kazanmanıza yardımcı olacak birkaç önemli ipucu:

Diğer Instagram kullanıcılarını takip edin

Instagram’daki diğer kullanıcıları takip etmek, dikkatleri üzerinize çekmenin ve profilinizin keşfedilmesini sağlamanın en etkili yollarından biridir. Bir kişiyi takip etmeye başladığınız zaman, o kişinin profilinizi ziyaret etme ve sizi geri takip etme şansı oldukça artacaktır. Kısacası sosyal medya platformlarında her zaman için varolan “karşılıklı takip etme”, “geri takip” ya da “takibe karşı takip” olarak bilinen bir stratejidir bu.

Yalnız şunu unutmamalısınız ki ille de bir kullanıcıyı takip ettiniz diye o kullanıcı da sizi takip etmek zorunda değildir. Ancak şu bir gerçektir ki ne kadar fazla sayıda kullanıcıyı takip ederseniz, profilinize yeni takipçileri çekme olasılığınız da bir o kadar artacaktır.

Takip edecek yeni insanları bulmak için Keşfet sayfasında farklı anahtar kelimeler veya hashtagler kullanarak aramalar yapabilmeniz mümkün. Eğer sizi takip eden kişilerin sayıları ile sizin takip ettiğiniz kişilerin sayıları arasında ideal bir denge kurmak istiyorsanız, takip ettiğiniz kişilerin bir listesini çıkarın. Sonra birkaç gün içerisinde sizi geri takip etmeyen kullanıcıların profillerini takip etmeyi bırakın.

Diğer kullanıcıların fotoğraflarını beğenin

Eğer binlerce kullanıcı takip etme fikri hoşunuza gitmiyorsa, en basit olarak mümkün olduğunca fazla sayıda fotoğraf beğenebilirsiniz. Beğenecek yeni fotoğraflar bulmak için yine Keşfet sayfasına gidin ve ilginizi çeken hashtaglerle aramalar yapın. Keşfet sayfasında fotoğrafları ararken kendi Instagram profilinizin temasına uygun olan fotoğrafları beğenmeye dikkat edin. Çünkü bu fotoğraf sahiplerinin profilinize gelip sizi takip etme ve sizin fotoğraflarınızı beğenme olasılığı artmış olur.

Kullanıcı başına sadece bir fotoğrafı beğenmeyin. Bunun yerine her üyenin profiline bir göz atın ve en az 5 ya da 10 fotoğrafını beğenin. Bu metod sayesinde fotoğraflarını beğendiğiniz kişinin kesinlikle dikkatini çekmeyi başarmış olursunuz. Böylece siz o kullanıcıyı daha takip etmeye başlamamış olsanız bile o kullanıcı sizi takip etmesi için motive edilmiş olur.

Fotoğraflarınızda mutlaka popüler olan hashtagleri kullanın

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dışında Instagram aktivitelerinizi artırmanın en kolay ve hızlı yollarından biri, fotoğrafınızın caption bölümüne konusu ile ilgili aklınıza gelen her hashtagi eklemenizdir. Instagram kullanıcıları hashtagler kullanarak sürekli aramalar yapmaktadırlar. Böylece hashtag eklediğiniz fotoğrafların yeni kullanıcılar tarafından keşfedilme şansı artar ve sonuç olarak profiliniz dikkatleri üzerine çekmeyi başarır.

Instagram hesabınızı diğer sosyal medya platformlarında duyurun

Eğer Instagram dışında başka bir sosyal medya sitesinde size ilgi gösteren insanların sayısı çok daha fazla ise, mesela Facebook’taki paylaşımlarınız çok daha fazla beğeni çekiyorsa ya da blogunuzda paylaştığınız yazılar çok daha fazla yorum alıyorsa, Instagram profilinizi bu platformlarda da duyurarak daha fazla Instagram takipçisini profilinize çekmeyi sağlayabilirsiniz.

Instagram’daki otomatik paylaşım fonksiyonundan faydalanmaya çalışın. Bu fonksiyon sayesinde Instagram üzerinde paylaştığınız bir fotoğraf, o Instagram hesabına bağlı olan Facebook, Twitter, Tumblr ve Flickr hesapları üzerinde de otomatik olarak paylaşılmış olur. Eğer kendinize ait olan bir site ya da blogunuz varsa, Instagram rozeti oluşturarak Instagram profilinizi bu siteye ya da bloga linklemeyi mutlaka deneyin.

Instagram takipçisi satın almayı deneyin

Instagram’da çok yüksek sayılarda takipçi satın almak mümkündür. Sosyal medya platformları üzerinde takipçi satın almak, sadece takipçi sayınızı artırmak istediğiniz takdirde tavsiye edilen bir stratejidir.

Satın alacağınız takipçilerin aktif olup olmadıklarının bir garantisi yoktur ve takipçi satın alan birçok kullanıcının yorumuna göre bu takipçiler zaman içerisinde takip etmeyi bırakırlar. Aslında bunun nedeni takipçilerin gerçek olmasıdır, yani kendi hesaplarını kendileri kontrol ederler. Ama ne olursa olsun bu stratejiye yatırım yapmanıza imkan tanıyacak kadar para biriktirdiyseniz Instagram takipçisi satın almak kesinlikle denemenize değebilecek bir yöntem olabilir.

Instagram takipçisi satın almak için Türkiye’nin en kaliteli Instagram hizmetlerini sunan ve müşteri memnuniyetine önem ve değer veren InstaAVM’yi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Yüksek kaliteli fotoğraflar paylaşın

Elbette ki düşük kaliteli fotoğrafların paylaşıldığı bir Instagram profili, göze hoş gelmeyeceği için potansiyel takipçi kitlesini kaybetmeye başlayacaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince en yüksek kaliteli fotoğrafları çekmeye özen gösterin. Çektiğiniz fotoğraflardaki detayları daha da öne çıkarmak ve güzelleştirmek için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanarak en uygun filtreleri fotoğraflarınıza uygulayın.


Gün içerisinde sadece beş dakikanızı ayırarak sizi takip eden kişilerle iletişim kurmak ya da yeni kullanıcılarla etkileşimde bulunmak, Instagram profilinizin yeni takipçiler kazanmasına yardımcı olur. Önemli olan utangaçlığı bir kenara bırakıp girişken olarak Instagram üzerindeki diğer kullanıcılarla iletişim kurmaktır. Ayrıca insanların bakmaya doyamayacağı göze hoş gelen yüksek kaliteli fotoğrafları profilinizde sürekli ve tutarlı bir şekilde de paylaşmalısınız.