Online ortamda bir şeyler paylaşmak ve birbirimizle etkileşime girmek için kullandığımız yöntemler nelerdir?

İnsanlar sosyal medya platformlarında sürekli bir şeyler paylaşmaktadır. Yapılan tüm bu paylaşımlar sonucunda ise farklı farklı ve ilgi çekici kültürel trendler ve en iyi paylaşım yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu paylaşım trendleri sayesinde insanların sosyal medyada neyi hangi yollarla paylaştığına dair kapsamlı bir araştırma yapmamız mümkünleşiyor.

İşte sosyal medya sitelerinde paylaşım yaparken insanların en sık kullandığı 10 trend:

1. Herhangi bir neden olmadan çekilen selfiler

“Bir saniye bekle hemen bir selfie çekeyim”. Selfie hareketinin çok derinlerinde yer alıyoruz ve durum öyle bir hale geldi ki artık tonlarca selfie paylaşmak için insanlar herhangi bir nedene bile ihtiyaç duymuyor. Akşam yemeği için dışarı mı çıktınız? Hemen bir selfie çekin. Yeni bir kıyafet mi satın aldınız? Hemen bir selfie çekerek kıyafetinizi insanlarla paylaşın. Omuzunuzda kedi mi uyuyor? Aman bu anı kaçırmayın ve hemen bir selfie çekin. O anda ne yapıyor olduğunuz gerçekten de önemli değil. Her zaman için nerede olursanız olun bir selfie çekebilirsiniz.

2. Throwback Thursday ile nostaljik paylaşımlarda bulunmak

Throwback thursday anımsadığınız ve paylaşmak istediğiniz eski anıların haftanın Perşembe gününde paylaşılması trendidir. Kendiniz ile ilgili daha da fazla paylaşım yapmak için bir mazeret mi arıyorsunuz? O zaman hemen #ThrowbackThursday trendine siz de başlayın. Herkesin en sevdiği hashtag olan #throwbackthursday sayesinde geçmişte fotoğrafını çekmiş olduğunuz ve gülümseyerek hatırladığınız o anlarla takipçilerinizin yayın akışlarını dolup taşırmanız mümkün.

3. Reaksiyon gifleri paylaşmak

Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram ve hatta blogların yorum kısımlarında bile yazılan içeriğe tepki olarak hareketli fotoğraflardan oluşan giflerin paylaşıldığına tanıklık ettiğinizi tahmin ediyoruz. Bazı zamanlarda kelimelerin dahi anlatmak için yeterli olmayacağı tepkilerinizi, hüzünlü ya da komik reaksiyon gifleri sayesinde karşı tarafa yansıtabilirsiniz. Duyguları dışarıya vurma konusunda bu tarz hareketli gifler kelimelerden çok daha etkilidir.

4. Her yer emojiler ile kaynıyor

Duygularınızı dışarıya vurmak için reaksiyon giflerinin paylaşımından bahsetmişken, mesajlarınıza ekleyebileceğiniz o küçük sevimli gülümseyen yüzler ya da nesnelerin ikonlarını da unutmamak lazım. Emoji adı altında toplanan bu küçük resimleri hayatımızın her yerinde görmeye başladık. Hatta bu trend o kadar çok popüler oldu ki Facebook ve Twitter, hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, emoji desteği fonksiyonu bile sunmaya başladı.

5. Kısa süreli videolar çekmek

Şu gerçeği kabul edelim ki artık insanlar, uzun bir videoyu sonuna kadar izleyecek kadar dikkat ve odak kapasitesine sahip değil. Hatta bunu yapmak için zamanlarının dahi olmadığını da düşünebiliriz. Zaten şimdi tüm dünya daha önce hiç olmadığı kadar mobilleştiği için videoların süreleri de iyice kısalmaya başladı. Instagram gibi uygulamalar ile çekilen kısacık videolar şimdiki zamanın en fazla popülerlik kazanan trendlerinden biri haline geldi.

6. Toplu bir şekilde beğeni yollamak

Facebook’un “beğen” butonunu ortaya çıkarmasından itibaren neredeyse her başlıca sosyal medya platformu aynı fikri kendi sitesine entegre etmeye çalıştı. Bu beğeni butonu Twitter’da “favorile”, Tumblr ve Instagram’da ise kalp butonu şeklinde karşımıza çıktı. Bu buton hangi formu alırsa alsın, beğeni yollamak ve kalp butonuna tıklamak kullanıcıların online ortamda birbirleriyle etkileşime girmeleri için oldukça basit ve hızlı bir yol.

7. Toplu bir şekilde repost, retweet, repin ve reblogging etmek

Sanki bir şeyi beğenmek için ufak bir butona tıklamak yeterince kolay değilmiş gibi şimdi de farklı bir butona tıklayarak başkasına ait olan bir içeriği bütünüyle kendi profilinizde, yayın akışınızda ya da blogunuzda paylaşabiliyorsunuz. Bu işleme Twitter’da retweet ve Tumblr’da ise reblog deniyor. Manuel olarak herhangi bir uğraş vermeden başkasının içeriğini çok beğeniyorsanız, bu özellik sayesinde en kolay bir şekilde o içerikleri hızlıca paylaşmanız mümkün.

8. Hayranlığınızı dışarı vurmak

İnternet, en iyi ve büyük toplulukların ve grupların kurulduğu ve biraraya geldiği bir ortamdır. Belirli bir marka, film, dizi, kitap, çizgi roman ya da herhangi başka bir şeye karşı büyük hayranlık duyan kişiler için internet, kendileriyle aynı fikirlere sahip ve aynı şeylere hayranlık duyan kişilerle tanışmaları ve ortak düşüncelerini dünya ile paylaşmaları için muhteşem bir fırsat sunar.

9. İnternet mizacı ve parodi hesaplar

Kullandığınız herhangi bir sosyal medya platformunda çok kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde fazla sayıda takipçi mi kazanmak istiyorsunuz? O zaman zaten ünlü olan bir kişiymiş gibi davranın ve seçtiğiniz o ünlü kişiyle dalga geçin. Bu trendin en popüler olduğu sosyal medya platformu Twitter’dır. Eğer bu tipteki bir mizaç size uyum gösteriyorsa Weird Twitter trendine bile katılmayı düşünmenizi tavsiye ederiz.

10. Kısaltılmış URL’ler

Online olarak paylaştığınız bir içerikte, yüzlerce karakter bulunan ve her türlü garip sembolün bulunduğu bir site linkini sakın paylaşmayın. Zaten kimse bu tarz linkleri sevmez ve bu URL’ler ayrıca çok da yer kaplar. Eğer bir sosyal medya ortamında bir sitenin linkini vermek istiyorsanız genel trend Bitly gibi bir URL kısaltıcı sitesi kullanmaktır. Hatta birçok önde giden marka, kendilerine ait olan kısaltılmış URL’leri markalaştırmaya başladı bile. Örneğin About.com linkleri için Bitly kullanıldığında, linkler varsayılan olarak abt.cm şeklinde kısaltılır.


Peki siz bu trendlerden herhangi birini daha önceden kullandınız mı? En çok sevdiğiniz paylaşım trendleri nelerdir ve sizin için hangi trend olmazsa olmazdır? InstaAVM ekibi ve okuyucuları merakla düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyor.