Türkiye’nin en iyi Instagram takipçi satış sitesi olan InstaAVM tarafından hazırlanmış bu yazıda markalar için Instagram pazarlama kampanyaları örnekleri sunulacaktır. Bu örneklerden esinlenerek kendi pazarlama kampanyanızı hazırlayabilir ve hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmaya başlayabilirsiniz.

1. Instagram Hashtag Stratejisi Oluşturun

2017’de shadowban özelliğinin gelmesiyle birlikte Instagram hashtagleri büyük bir tartışma konusu olmuştur. Shadowban alan hesapların içerikleri ekledikleri hashtagler altında çıkmıyor. Shadowban özelliğine rağmen hashtagler içeriklerinizin daha fazla sayıda kişi tarafından keşfedilmesi için büyük önem taşıyan etkili bir araçtır. Sağlam bir Instagram hashtag stratejisi oluşturmak, Instagram’dan daha fazla etkileşim almak isteyen her marka için birinci öncelik olmalıdır.

Hashtagleri kategori olarak düşünmek çok önemlidir. İçeriklerinizin nerede yayınlanmasını istiyorsunuz? Güneş gözlüğü satan bir e-ticaret markasına sahipseniz, ürünlerinizi almakla ilgilenen müşterilere ulaşabilmeniz için sektörünüze uygun hashtagleri kullanmak elbette ki yararınıza olacaktır.

Buna ek olarak Instagram’ın algoritması, belirli ve konuyla ilgili hashtaglere daha fazla önem veriyor. Artık Instagram’da hashtaglerin de takibi yapılabildiği için bu daha da önem kazanıyor. İçeriklerinize #sevgi, #sevimli, #mutlu gibi genel hashtagler yerine markanızı, hesabınızın amacını, hedef kitlenizi ve konumunuzu açıklayan belirli özel hashtagler eklemeye dikkat edin.

2. Instagram Yarışması veya Çekilişi Düzenleyin

Instagram yarışması veya çekilişi düzenlemek; Instagram’daki görünürlüğünüzü artırmak ve markanızı duyurmak için uygulayacağınız en eğlenceli ve kolay stratejilerden biridir.

Instagram yarışmanız için etkili olacak bir fikir arıyorsanız başka bir marka veya influencer ile partnerlik kurmayı düşünebilirsiniz. Partnerlik sayesinde partnerlik kurduğunuz kişinin veya markanın da takipçi kitlesine erişim sağlayabileceğiniz için markanızın izleyici kitlesini genişletmeniz daha basit bir hale gelir.

Partnerlik kurmak için markanıza uygun havalı markalar tespit etmeye başlayın. Yarışmanızı 3-5 gün sürecek şekilde ayarlayın. Yarışmanızda her iki markayı da takip eden ve yorumlarda arkadaşlarını etiketleyen kişilerin daha önce partnerinizle belirlemiş olduğunuz ödülleri kazanma şansı yakalasın.

Etkisi kanıtlanmış Instagram yarışması formülü şöyledir:
  • Markanızla benzer pazara ve hedef kitleye sahip markalar veya influencerlar ile partnerlik kurun
  • Takipçilerinizi heyecanlandıracak ödüller belirleyin
  • Eğer bir influencer ile partnerlik kurduysanız yarışmanızı kendi hesaplarında düzenlemelerini isteyin.
  • Eğer başka bir marka ile partnerlik kurduysanız yarışmaya kimin ev sahipliği yapacağını aranızda belirleyin.
  • Açık ve net yarışma kuralları belirleyin. @hesabımızı ve @partnerimizinhesabını takip edin, X sayıda arkadaşınızı yorumlarda etiketleyin gibi…
  • Yarışmanız kısa sürsün ve 5 günü geçmesin. En ideali 2-3 gündür.

Instagram yarışmanız sona erdikten ve sonra kazanan hesap veya hesapları belirleyin. Yarışma bitince Instagram takipçilerinizde büyük bir artış gözlemleyeceksiniz. Fakat bu işinizin bittiği anlamına gelmez. Yeni kazandığınız takipçilerinizin ihtiyaçlarına dikkat etmeli ve topluluğunuza dahil etmelisiniz. Yoksa yeni takipçilerinizi kaybetme riskine girersiniz.

3. Yeni Ürün veya Hizmetlerinizi Instagram Live ile Duyurun

Birçok marka Instagram Live özelliğini kullanmayı göze almıyor. Instagram’da canlı yayın yapmak birçok kullanıcı için oldukça korkutucu bir durum olarak görülüyor. Instagram hikayelerinde daha önceden kaydedilmiş videoları paylaşma imkanınız varken Live’da hata yaptığınızda tekrardan video çekimi yapma imkanınız bulunmamaktadır çünkü yayın gerçek zamanlı canlı bir şekilde yapılmaktadır.

Bunlara rağmen Instagram Live markalar için inanılmaz değerli bir araçtır ve mutlaka yararlanılması gerekir. Instagram Live’ı doğru kullanmayı başardığınız zaman hesabınıza yeni takipçiler kazandırmak, etkileşim oranlarınızı artırmak ve daha yüksek pazarlama hedeflerinize ulaşmak için önemli bir platforma sahip olmuş olursunuz. Zaten tam da bu yüzden Instagram Live son zamanlarda hareketlilik kazanan bir trend haline geldi. Markalar artık yeni ürünlerini tanıtmak için Instagram’ın canlı yayın özelliğini kullanmaya başladı.

Canlı yayınlarınızda bu stratejiden yararlanmak için daha piyasaya sürülmemiş olan ama etrafında büyük heyecan ve gizemin olduğu bir ürününüzü seçin ve yayın esnasında bu ürün ile ilgili azıcık detay paylaşın. Bunu birkaç güne veya haftaya yayarak bile yapabilirsiniz. Her yayınınızda ürün ile ilgili sadece bir bilgi verin ve böylece ürüne karşı olan heyecanı ve merakı zaman geçtikçe daha da artırın. Gizem dolu ürününüz takipçilerinizi pozitif bir şekilde çıldırtacaktır.

Yayınınız bittikten sonra ürün hakkında daha fazla bilgi almak için takipçilerinizden sitenize üye olmalarını isteyin. Bu yaklaşımı kullandığınızda canlı yayına ayrıcalık eklemiş olursunuz ve takipçilerinizde bir an önce talebinizi yerine getirme isteği yaratırsınız. Çünkü bu teklif canlı yayınınıza özeldir ve yayın bittikten sonrası yayınınızı kaçıran insanların bu teklifi duyma imkanı olmayacaktır. Sınırlı süre olduğu için kampanyayı duyan insanlar acele etmek isteyecektir. Böylece sitenize eklenen yeni üye sayınızı arttırmış olur.

Dilerseniz daha da fazla kişiye erişim sağlamak için Instagram Live yayınınızı Instagram hikayelerinde de paylaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey yayınınız bittikten sonra “paylaş” butonuna basmaktır. Böylece bitmiş olan yayınınız 24 saat boyunca hikayelerde yayınlanacaktır. Tabii isterseniz bu yayını öne çıkanlara (highlights) ekleyerek sonsuza kadar profilinizde tutmak da mümkündür.


Peki siz daha önce bu pazarlama yöntemlerini denediniz mi? Ne gibi sonuçlar aldınız? Eğer bir Instagram yarışması düzenlediyseniz okuyucularımızla paylaşmak istediğiniz ipuçları var mı? InstaAVM herkese başarılı Instagramlar dileriz.