Instagram, fotoğraf paylaşımı yapmak için harika bir sosyal medya platformudur. Dünya genelinde oldukça geniş çaplı bir kullanıcı kitlesi tarafından kullanılmaktadır ve artık günümüzde neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon olduğu için Instagram’da milyonlarca kullanıcı mevcuttur.

Instagram ile ilgili birtakım ipuçlarını ya daha önceden duymuş ya da hiç bilmiyor olabilirsiniz. Ama şu kesindir ki sizinle paylaşacağımız Instagram sırları sayesinde bu güzel platformdan çok daha fazla keyif almaya başlayabilirsiniz. Bu stratejiler yoluyla Instagram’dan daha fazla keyif alırken daha fazla sayıda takipçi kazanmanız ve etkileşim elde etmeniz ise cabasıdır.

İşte herkesin bilmesi gereken Instagram sırları:

Instagram’da keşfedilin ve öne çıkın

Sosyal medyada bir takipçi kitlesi toplamak isteyen kullanıcılar için Instagram mükemmel bir seçeneği oluşturuyor. Instagram üzerinde geniş bir takipçi kitlesi edinmenin o kadar çok yolu var ki… Takipçi kazanmak ve izleyici kitlenizi büyütmek için yapabileceğiniz en iyi şey Instagram’ın “tavsiye edilen kullanıcılar” listesinde yer almanızdır. Bu listeye girdikten sonra 2 hafta içerisinde Instagram tarafından dünyaya duyurulacaksınız. Sadece bu 2 hafta içerisinde bile on binlerce takipçi kazanmanız mümkün. Kazanacağınız takipçilerin birçoğu ya spam hesaplar ya da hayalet takipçiler olacaktır ama bunların arasından yaptığınız paylaşımları gerçekten beğenen organik ve gerçek takipçiler de olacaktır.

Instagram tarafından öne çıkarılmak, gerçekleştirilmesi hiç de kolay olmayan bir amaç olsa dahi motivasyonunuzu kaybetmeyin ve profilinizde paylaştığınız içeriklerin kalitesinde ve sıklığında tutarlı olmaya özen gösterin. Mümkün olan en yüksek kaliteli içerikleri paylaşmaya ve takipçilerinizle etkileşim kurmaya sürekli devam edin. Böylelikle takipçileriniz sizi tavsiye edecektir ve Instagram da takipçileriniz ile aynı fikirdeyse sizi tavsiye edilen kullanıcılar listesine ekleyecektir.

Çoklu Instagram hesaplarınızı yönetin

Instagram daha yeni kurulduğu zamanlarda, bir kullanıcının sadece bir hesabı yönetmesine izin veriyordu. Elbette ki yeni bir hesap başlatmak yine mümkündü ama bu hesaba giriş yapabilmek için öncelikle diğer hesaptan çıkış yapmak ve yeni hesaba ayrıca giriş yapmak gerekiyordu. Örneğin birinci hesabınızı aileniz ile ilgili olan içeriklere, ikinci hesabınızı günlük yaşam, yemek, hayvanlar gibi daha genel konular ile ilgili olan paylaşımlara ve üçüncü hesabınızı kariyer odaklı profesyonel hayatınızda gerçekleştirdiğiniz işler ile ilgili olan içeriklere ayırdıysanız bu hesaplar arasında geçiş yapmak için öncekinden çıkış yapıp, kullanmak istediğiniz hesaba giriş yapmanız gerekiyordu. Anlayacağınız gibi sürekli hesaptan hesaba bu şekilde geçiş yapmak oldukça zorlayıcı ve zaman alan bir işlem.

Ancak son zamanlarda Instagram’a gelen yeni bir güncelleme sayesinde artık birden fazla hesabı daha hızlı bir şekilde yönetmek mümkün hale geldi ve birçok kullanıcının işi bir hayli kolaylaştı. Artık en fazla 5’e kadar Instagram profiline sahip olabiliyorsunuz ve zaten neredeyse herkes için 5 hesap yeter da artar bile. Bu hesapları ana Instagram profilinize eklemek için profil sayfanıza gidin ve ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta ikonuna tıklayın. Karşınıza çıkan menüde “hesap ekle” butonunu bulun ve buna tıklayın. Hesaplarınızı ekledikten sonra (varolan hesap olmak zorunda değil, tamamen yeni bir hesap da oluşturabilirsiniz) artık önceki hesaptan çıkmak zorunda kalmadan hesaplarınız arasında hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Ana Instagram profilinizin üstünde açılır bir menü yer alacaktır. Bu açılır menüye tıkladığınızda ana hesabınıza linklenmiş olan tüm hesapları inceleyebilir ve o anda hangi hesabı kullanmak istiyorsanız ona hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

#Hashtag

Beğenecek yeni fotoğrafları, takip etmek istediğiniz yeni insanları ve sizi takip etmelerini istediğiniz kullanıcıları tespit etmenin ve fotoğraflarınızı belirli bir kategori altında özel bir temaya göre paylaşmanın en harika yollarından biri hashtaglerdir. Etkili hashtag tespiti ve doğru hashtag kullanımı sayesinde Instagram’da sizinle aynı şeylere ilgi gösteren ve benzer fikirlere sahip olan kullanıcı kitleleri ile bağlantı kurabilirsiniz. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi burada en kilit faktör doğru hashtagi tespit etmek ve bunu doğru bir şekilde kullanmaktır.

Örneğin uzun bir süre sonrasında aile ve akrabalarınızla yeniden biraraya geldiğinizi varsayalım. Bu etkinlik sonucunda Instagram’da paylaşmak isteyeceğiniz bir sürü aile fotoğraflarınız mevcut olacaktır. Yalnız bunu yapmak isteyen tek siz değilsiniz çünkü kuzeniniz de kendi fotoğraflarını paylaşmak istiyor. Hatta o bile yalnız değil çünkü teyzeniz de çektiği fotoğrafları kendi Instagram hesabında paylaşmak istiyor. Peki bu fotoğrafları hep birlikte paylaşmanın ve bir albüm olarak bu fotoğraflara kolaylıkla ulaşmanın en iyi yolu nedir? Tabii ki de bu etkinlik için özel olarak seçilmiş bir hashtag kullanmaktır.

Öncelikle Instagram’ın arama kısmından hashtagleri aratarak işe başlayın. Bu araştırma işleminde en önemli olan, sizin ve akrabalarınızın aile albümü için kullanılacak olan hashtaglerin daha önce oluşturulup oluşturulmamış olmasını öğrenmektir. Eğer seçtiğiniz hashtag kullanılıyorsa başka bir hashtag deneyin ve yine Instagram’ın arama kısmında aratın. Eğer o hashtag daha önce hiç kullanılmamışsa, bu hashtagin aile albümünde kullanım için uygun olduğunu akrabalarınıza duyurun. Mesela en basit bir örnek vermek gerekirse #AyşeAileOcak2018 gibi sadece siz, aileniz ve akrabalarınız tarafından kullanılacak olan bir hashtag oluşturabilir ve bu etkinlik kapsamında çektiğiniz fotoğraflara bu hashtag sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Takip edecek daha fazla hesap bulun

Gününüzün büyük bir kısmını hashtag araştırması ile geçirmeniz olasıdır. Hashtag araştırması dışında Instagram’ın Aktivite sayfasını da mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Aktivite sayfası; hangi takipçilerinizin paylaşımlarınızı beğendiği, başka bir kullanıcı tarafından etiketlenmiş olduğunuz fotoğraflar ve sizin takip ettiğiniz kullanıcıların beğendiği içerikler gibi çeşitli bilgileri içeren bir sayfadır. Aktivite sayfası sayesinde çok daha fazla sayıda yeni fotoğrafların keşfini yapabilir ve takip ettiğiniz kullanıcıların nelerden hoşlandıklarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aktivite sayfasını kullanarak; takip edecek yeni kişiler ve beğenecek yeni fotoğraflar bulabilir ve Instagram’ı takip ettiğiniz insanların bakış açısından deneyimleyebilirsiniz.

En sevdiğiniz hesaplar hakkında güncel kalın

Eğer çok fazla sayıda Instagram hesabını takip ediyorsanız ve sizin profilinizin de çok fazla sayıda takipçisi varsa, arkadaşlarınızın ya da en beğendiğiniz kullanıcıların paylaşımları konusunda kendinizi güncel tutmak fazlasıyla zor bir iş olabilir. Oldukça fazla sayıda paylaşımı kaçırma riskiniz bir hayli yüksektir. Instagram, kullanıcı veri istatistikleri ile ilgili yaptığı açıklamada kullanıcıların yapılan paylaşımların sadece çok ufak bir kısmını gördüğünü belirtmiştir. Bir sosyal medya platformu aşırı derecede büyürse işte bu tip olayların yaşanması normal bir hale geliyor. Instagram da bunun farkında zaten ve bu yüzden algoritmalarının üzerinde sürekli çalıştıklarını belirtiyor. Zaman içerisinde algoritmalara gelecek değişikliklerin yardımcı olup olmayacağını sadece zaman gösterecektir.

O gün gelene kadar en azından şimdiki zaman için en beğendiğiniz Instagram kullanıcılarının paylaştıkları içerikleri kaçırmamak amacıyla uygulayabileceğiniz birtakım stratejiler bulunmaktadır. Mesela Justin Timberlake’in paylaştığı içeriklerin hiçbirini kaçırmak istemiyorsanız tek yapmanız gereken şey o kişinin profiline gitmek, ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta ikonuna tıklamak ve “gönderi bildirimlerini aç” sekmesini seçmektir. Artık Justin Timberlake Instagram’da ne zaman bir gönderi atarsa bununla ilgili hemen bildirim alacaksınız.

Masaüstü yoluyla da Instagram hesabınızı kontrol edin

Instagram sadece mobil üzerinden kullanılabilir bir uygulama olarak başlatıldı. Belirli kullanıcı grupları tarafından test edildikten sonra elde edilen sonuçlara göre Instagram’ın geliştiricileri, uygulamanın en azından en temel fonksiyonlarının masaüstü bilgisayarları gibi daha büyük ekranlara da uyarlanması gerektiği kanısına ulaştı. Instagram’ın web versiyonu sadece Instagram’a göz atmak için tasarlandı. Yani Instagram’ın web versiyonu kapsamında paylaşım yapmak mümkün değil; içerik göndermek için ille de mobil versiyonun kullanılması gerekiyor. Instagram’ın web versiyonu kapsamında aramalar yapmak, diğer kullanıcıları takip etmek, paylaşımlara beğeni ve yorum atmak ve hesap ile profil bilgilerini güncellemek mümkün. Instagram’ı web üzerinden kullanmaya başlamak için Instagram.com adresine gelerek hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Etiketlendiğiniz fotoğraflardan kendi isminizi kaldırın

Akrabalarınızla biraraya geldiğinizi varsayalım ve kuzenlerinizin hepsi oldukça aktif birer Instagram kullanıcısı olsun. Bu etkinlik süresi boyunca sevdiğiniz aile ve akraba üyeleriniz ile birlikte birçok fotoğraf çektirmiş olacaksınız. Sonrasında kuzenleriniz kendi Instagram hesaplarında bu fotoğrafları mutlaka paylaşacaktır ve sizi de etiketleyecektir. Sizin etiketlendiğiniz fotoğraflar, profilinizde bulunan “olduğun fotoğraflar” sekmesinde yer alacaktır. Nedeni ne olursa olsun etiketlendiğiniz fotoğraflar arasından beğenmemiş olduğunuz fotoğraflar varsa, bu içerikleri profilinizden gizleme imkanına sahipsiniz. Etiketlenmiş olduğunuz bir fotoğrafı gizlemek için o fotoğrafa tıklayın ve karşınıza etiket olarak eklenmiş olan sizin Instagram adınız gelecektir. Etiketin üzerine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan menüden “profilimde gizle” ya da “beni fotoğraftan kaldır” seçeneklerinden birine tıklayın ve işlem tamam! Artık sizi utandıran fotoğrafta isminizin yer aldığı o etiket kaldırılmış olacaktır ve bu fotoğraf profilinizde görüntülenmeyecektir.

Diğer Instagram kullanıcılarına DM atın

Etiketlenmiş olduğunuz fotoğraftan sizin isminize ait olan etiketi kaldırdınız. Belki de şimdi kuzeninize bu konu hakkında bilgilendirme yapmak istiyorsunuz. Ana Instagram hesap sayfası üzerinde sağ üst köşede kağıt uçak ya da iki birleşik üçgen şeklinde bir ikonun yer aldığını göreceksiniz. Bu ikona tıkladığınızda Instagram DM menüsüne yönlendirilirsiniz. Bu menü içerisinde diğer Instagram kullanıcılarından gelen özel mesajlara bakabilir ve siz de kendi özel mesajlarınızı diğer kullanıcılara yollayabilirsiniz. Her ne kadar Instagram bir fotoğraf paylaşım platformu olsa da, öncelikle bir sosyal medya platformu olduğunu sakın unutmayın. Bu yüzden her sosyal medya paylaşım sitesinde standart olan özel mesaj fonksiyonu elbette ki Instagram’da da mevcuttur, çünkü Instagram da özünde bir sosyal medya paylaşım sitesidir.

Özel mesaj fonksiyonu sayesinde Instagram’daki her kullanıcının görmesini istemediğiniz yorumları, fotoğrafları ya da videoları özel olarak belirli kişilere yollama imkanına sahipsiniz. Yeni bir özel mesaj oluşturmak için menünün sağ üst köşesinde yer alan artı işaretine tıklayın ve karşınıza çıkan “fotoğraf veya video yolla” ya da “mesaj yolla” seçeneklerinden birini amacınıza göre seçin. İşte bu kadar basit! Özel mesajlarınız artık yollanmaya hazır siz bekliyor olacaktır.

Instagram’ın diğer uygulamalarını deneyin

Instagram’ın, profilinizde ilgi çekici paylaşımlar yapmanıza yardımcı olacak üç tane başka uygulaması da bulunmaktadır. Eğer bu uygulamaları daha önceden telefonunuza yüklediyseniz tüm bu uygulamalara doğrudan Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer bu uygulamalar telefonunuza yüklüyse, Instagram’da yeni bir içerik paylaşacağınız zaman ekranın sağ alt köşesinde iki yeni ikonun olduğunu fark edeceksiniz. Bir tanesi sonsuzluk işareti diğeri ise kübe benzer bir ikondur. Sonsuzluk işareti Instagram’ın Boomerang isimli uygulamasına, küp olan ise Instagram’ın Layout isimli uygulamasına aittir. Bu uygulamaları telefonunuza yüklediğiniz gibi Instagram üzerinden kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Her iki uygulama da birbirinden çok farklıdır. Boomerang (AndroidiOS) uygulaması sayesinde birçok fotoğrafı seri olarak çekebilir ve çektiğiniz bu fotoğrafları biraraya getirebilirsiniz. Boomerang ile hazırlanan içerikler sanki bir GIFmiş gibi fonksiyon gösterir. Bu tip içerikleri ileri ve geri de alabilirsiniz. Oluşturduğunuz kompozisyon Boomerang’ta kaydedilir ve dilediğiniz takdirde Facebook ya da Instagram hesabınızda bu içerikleri paylaşabilirsiniz. Bu tip boomerang içeriklerinin gerçekten de çok dikkat çektiğiniz belirtmemiz gerek. Ayrıca profilinizin capcanlı görünmesine de yardımcı olur.

Layout (AndroidiOS) ise bir kolaj uygulamasıdır. Bu kolaj uygulamaları sayesinde birçok fotoğrafı biraraya getirerek sadece bir tane fotoğraf oluşturma imkanına sahip oluyorsunuz. Fotoğrafın yerleşim planını seçebilir ve her yerleşim planına farklı farklı fotoğrafları ekleyebilirsiniz. Dilerseniz bu fotoğrafların yerlerini ya da boyutlarını bile değiştirebilirsiniz. Layout uygulaması, fotoğraflarınızı biraraya getirip güzel kolajlar hazırlayarak görsel bir hikaye anlatmanıza yardımcı olur. Örneğin daha önce bahsi geçen akraba buluşması örneğine geri dönelim. Profilinize düzinelerce fotoğraf atarak yayın akışını spamlamak yerine tüm bu fotoğrafları biraraya getirip sadece bir gönderim içerisinde paylaşabilirsiniz. Hatta takipçileriniz hazırladığınız kolajlara büyük ilgi gösterebilir. Çünkü bu kolajlarda yer alan birçok farklı fotoğrafın sunduğu çeşitli bakış açılarıyla bu etkinliği görme şansına sahip olurlar.

Son olarak ise iOS için geliştirilmiş olan Hyperlapse uygulaması, Instagram profilinizde paylaşabileceğiniz zaman atlamalı videolar çekmenize yardımcı olur. Bu zaman atlamalı videoları siz çekebilir ve atlanacak zamanın ne kadar hızlı ya da yavaş olacağını belirleyebilirsiniz. Mesela 1x yavaşlığında ya da 12x süper hızlı şeklinde zaman atlamalı videolarınızı ayarlama şansına sahipsiniz. Sonra çektiğiniz bu zaman atlamalı videoları Facebook ya da Instagram hesabınızda paylaşabilirsiniz.


Bahsi geçen uygulamaları mutlaka telefonunuza yükleyin, farklı farklı içerikler oluşturmayı deneyin ve böylece yeni Instagram stratejilerinizi test edin. Bu uygulamalar sayesinde yaratıcılığınızın sınırlarını aşmaya gayret edin. Yazıda bahsedilen uygulamalar birbirleriyle oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir ama dilediğiniz takdirde tek tek kullanılabilmeleri de mümkün. Her şey tamamen yaratıcılığınıza ve hayal dünyanıza kalmış.