Instagram sayesinde influencer pazarlaması büyük popülerlik kazandı. Ayrıca bu trendden yararlanmak için milyonlarca takipçiye veya sermayeye sahip olmak zorunda değilsiniz.

Micro influencer, influencer pazarlamasında bir sonraki popüler trend olarak karşımıza çıkıyor. Banana Republic ve Daniel Wellington gibi markalar, Instagram’daki micro influencerları kullanarak başarılı pazarlama çalışmaları yapıyorlar.

Peki micro influencer pazarlaması tam olarak ne anlama geliyor? Maliyeti ne kadardır ve markanız için doğru bir seçim mi?

Micro influencer nedir?

Micro influencerlar, aşırıya kaçmayacak şekilde ama aynı zamanda da önemli boyutta takipçiye sahip kişilerdir. Genelde micro influencerların 1000 ile 100.000 arasında takipçileri olur. Tam olarak kaç takipçiye sahip olduğu micro influencera göre değişir.

Instagram influencerları ünlü statüsüne erişmiştir. Fakat micro influencerlar daha çok günlük müşterilerden oluşur. Bu yüzden micro influencerlar hedef müşteri kitlenize daha fazla güven veren kişilerdir. Yüz binlerce takipçisi olan Instagram influencerları tam olarak “normal” nitelendirdiğimiz bir hayat sürmezler. Bu kişilerin Instagram yayın akışları, gösterişli yaşam stilleri ve bununla birlikte gelen ürünlerle doludur.

Bu durumu, 5000 ile 15.000 arasında takipçi sayısına sahip ve ev kirasını Instagram sponsorlukları yoluyla ödemeyen bir micro influencer ile karşılaştırın. Bir micro influencer bir ürünü tavsiye ettiğinde, ünlünün yaptığı reklam yerine güvenilir bir arkadaşın tavsiyesini almak gibi bir duygu oluşturulur.

Micro influencer pazarlamasının avantajları nelerdir?

Instagram influencerları ile birlikte çalışmanın başlıca avantajı sadece bir içerik ile çok fazla sayıda kişiye ulaşmaktır. Daha fazla Instagram takipçisi kazanmanın ya da belirli bir ürüne veya kampanyaya ilgi çekmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Fakat sponsorlu Instagram içerikleri pahalı olabilir ve her markada buna yönelik bir bütçe olmak zorunda değildir.

İşte micro influencerlar burada yardımcı oluyor. Küçük takipçi kitlesi olan micro influencerlar, sponsorlu içerikler için daha düşük maliyetli ödeme talep ediyorlar. Böylece micro influencerlar ie çalışan markalar daha fazla tasarruf yapabiliyor ya da paranın karşılığını daha fazla alabiliyor.

Örneğin 1 milyon takipçisi olan ünlü bir Instagram influencerı ile işbirliği yapmak istediğinizi varsayalım. Sadece 1 içerik için 10.000 dolar ödeme talep edildi diyelim. Bunun yerine 50.000 takipçisi olan micro influencerlara 20 içerik için aynı bedel olan 10.000 dolar da verebilirsiniz.

HelloSociety ve Markerly tarafından gerçekleştirilen iki farklı araştırma kapsamında daha küçük takipçi kitlesi olan micro influencerların çok daha fazla oranda etkileşim aldığı sonucuna ulaşıldı. Ayrıca bu araştırmaya göre takipçi kitlesi arttıkça etkileşim oranında azalma görüldü.

Yani bu demek oluyor ki micro influencerın paylaştığı bir içerik daha fazla kişiye ulaşacaktır. Sonuç olarak ise ünlü bir influencerın bir içeriği yerine birkaç micro influncerdan gelen 20 içerik sayesinde çok daha fazla kişiye ulaşmayı başarabilirsiniz.

Peki Instagram influencer pazarlamasına ayıracak 10.000 dolarınız yoksa ne olacak?

5000 ile 10.000 takipçisi olan micro influencerlar ile çalışabilirsiniz. Bu takipçi sayılarına sahip olan micro influencerların bir sponsorlu içeriği sadece 50-100 dolar kadar düşük olabilir. Hatta promosyon yapmaları için kendilerine ücretsiz ürün vermek istediğinizi bile söyleyebilirsiniz. Eğer kabul ederlerse içeriklerine ücret ödemenize bile gerek kalmaz.

Micro influencerların etkisini nasıl hesaplayabilirsiniz?

Micro influencer pazarlamasına başlamadan önce etkisini nasıl ölçeceğinize dair bir fikriniz olmalı. Bunu etkili bir şekilde yapabilmek için kendinize bir hedef belirmeli ve kampanyanızın etkisini hesaplamanıza yardımcı olacak metrikleri belirlemelisiniz.

Örneğin eğer amacınız marka farkındalığı yaratmaksa; kaç kişiye ulaşıldı ve ne kadar trafik geldi gibi metrikleri belirlemeniz lazım.

Micro influencerların etkisini ölçmek için kullanılan genel metriklerden bazılarını aşağıda sıralayalım:

  • Etkileşim oranları: Beğeniler, yorumlar, paylaşımlar vs.
  • Marka duyarlılığı: Markanız ile ilgili hangi yollarla konuşuluyor
  • Dükkan trafiği: Fiziksel dükkanınıza gelen müşterilerin sayısı
  • Website trafiği: Sitenizi ziyaret eden müşterilerin sayısı
  • Satışlar: Müşteri kazanımı ve kazanılan sermaye

Eğer bu metriklerin hedefinize uyduğunu düşünüyorsanız mutlaka kullanmalısınız.

Markanız için doğru micro influencerı nasıl bulmalısınız?

Eğer micro influencer pazarlamasından yararlanmak istiyorsanız, markanız için doğru olan micro influencerı bulmanız gerçekten çok önemlidir. Micro influencerınızı seçmeden önce markanıza ve hedef kitlenize uyum sağlayacağından emin olun. Yüksek etkileşim oranlarına ve kaliteli içeriklere sahip micro influencerlar ile birlikte çalışmaya özen gösterin.

İşte pazarlama kampanyanız için micro influencer bulmanın birkaç yolu:

Markanızın hayranını arayın

Instagram’da markanıza özel olan hashtag ile arama yapın ve markanız ile ilgili paylaşılmış olan içerikleri bulun. Sonra bu içerikleri paylaşan kişilerin profillerini ziyaret edin ve micro influencerınız olmaya uygun olup olmadığını kontrol edin. 1000’den fazla takipçisi varsa ve mesela cilt bakımı ve güzelliğe dair birçok içerik paylaşmışsa bu kişi sizin için ideal olabilir. Eğer bu şekilde bir aday bulamazsanız; içeriklerinde markanızı etiketleyen kişileri ya da marka konumunuzun etiketlendiği içerikleri inceleyin.

Influencer keşfet araçlarını kullanın

Markanıza uygun micro influencerları bulmak için influencer keşfet araçlarını da kullanabilirsiniz. İdeal seçeneklerden bazıları Influence.co, HYPR ve NeoReach’dir. Bu araçlar sayesinde kategorilere veya anahtar kelimelere göre micro influencerlar bulmanız mümkün. Arama yaptıktan sonra karşınıza çıkan micro influencer adaylarının takipçi sayısı ve izleyici demografisi gibi yardımcı istatistiksel bilgilerini de görebilirsiniz.

Kullanıcı içeriklerinden yararlanın

Micro influencer pazarlamasının bir diğer önemli avantajı, büyük değer taşıyan kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriklerin markanız adına düşük ücretli veya ücretsiz bir şekilde paylaşılmasıdır. Bu içerikler sayesinde onların takipçileri de markanızla etkileşime girmek için teşvik edilmiş olur ve markanız adına daha fazla içerik üretilir.

Bu çok önemlidir çünkü satın almadan önce karar verme safhasındaki bir müşteri için kullanıcılar tarafından üretilmiş olan içerikler son derecede önemlidir. Ayrıca bu tip içerikleri kendi Instagram yayın akışınızda da paylaşabilirsiniz.

Günümüzde en iyi içeriği üretenler sadece fazla sayıdaki Instagram influencerları değildir. Birçok kullanıcı kaliteli ve güvenilir içerikler üretmektedir. Böylece micro influencerlar ile birlikte çalışarak başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün.

Kullanıcılar tarafından üretilmiş olan içeriklere dair micro influencerınız ile birlikte şu çalışmaları yapmayı deneyin:

  • Micro influencerınız belirli bir tema belirlesin ve bu tema adına bir yarışma oluştursun. Katılımcılar bu temaya göre içerikler oluştursun.
  • Micro influencerınız markanıza özel hashtagi duyursun ve takipçilerinden bu hashtagi kullanmalarını istesin.

Artık micro influencer pazarlamasının ne olduğunu biliyorsunuz ve markanızı geliştirmek için bu yöntemi nasıl kullanacağınız hakkında bilgi sahibi de oldunuz. Bahsettiğimiz avantajlara ve stratejilere göre sizce micro influencer pazarlaması markanız için uygun mu? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

İyi Instagramlamalar.