Iconosquare, Instagram varlığınıza oldukça detaylı olarak daha yakından bakmanıza yardımcı olan bir araçtır.

Bu aralar Instagram’da o kadar fazla şey oldu ki, sadece Instagram üzerinden tüm bu faktörlerin takibini etkili bir şekilde yapmak fazlasıyla zor bir hale geldi. Hatta kimileri için imkansız bile oldu. Instagram ile ilgili istatistiklerinizi sağlıklı takip etmenize imkan tanıyan birtakım üçüncü parti uygulamalar ve araçlar piyasada bulunmaktadır. Bu hizmetler sayesinde istatistikleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağınızdan dolayı etkileşim oranlarınızı artırmak, bir ürünün ya da hizmetin pazarlamasını başarılı bir şekilde yapmak ve profilinize yeni takipçiler çekmek için kendinize doğru bir yol çizme şansını elde edeceksiniz.

Iconosquare nedir?

Daha önceden Statigram adıyla bilinen ve şimdiki adı Iconosquare olan araç, Instagram’daki en önemli metriklerinizi ve istatistiklerinizi takip etmenize imkan tanıyan ve şu an için en iyi olan hizmettir. Iconosquare ile aynı zamanda arama yapma, beğeni yollama , takip etme ve yorumlara cevap verme gibi etkileşim kurma fonksiyonlarına da sahip oluyorsunuz. Hatta bu özelliklerden daha da fazlası Iconosquare’in kendi uygulamasında mevcuttur.

Instagram’da sağlam ve kaliteli bir varlık oluşturma konusunda çok ciddi olan ve takipçilerinden etkileşim almak isteyen kullanıcılar için Iconosquare inanılmaz derecede yardımcı bir kaynaktır. Çünkü Iconosquare, verilerinize karşı çok detaylı bir bakış açısına sahip olmanızı sağlar. Böylece Instagram çalışmalarınız içerisinden hangi stratejilerinizin işe yaradığını ve hangilerinin işe yaramadığını tespit edebilir ve bu veriler doğrultusunda gelecekteki çalışmalarınız için en uygun yolu çizebilirsiniz. Ne mutlu ki tüm bu önemli fonksiyonlara sahip olan Iconosquare’i kullanmak için hiçbir ücret ödemenize gerek yok. Çünkü Iconosquare tamamen ücretsiz olan bir hizmettir.

Instagram istatistiklerinizi görmeye nasıl başlarsınız?

Iconosquare hizmetini internet sitesinden kullanmanız gerekiyor çünkü şu an için bu hizmetin herhangi bir mobil uygulaması bulunmamaktadır. Iconosquare.com sitesine gelin ve Instagram hesabınıza erişim sağlamasına izin vermek için sağ üst köşedeki butona tıklayın.

İstatistiklerinize bakmaya başlamak için üstteki menüden “İstatistikler” (Statistics) seçeneğine tıklamanız yeterli. Bu bölümde aşağıdaki istatistikleri görebilirsiniz:

  • İçeriklerinizin özeti, alınan toplam beğeni sayısı, alınan toplam yorum sayısı, sizin takip ettiğiniz kişiler ve sizin profilinizi takip eden kişiler,
  • Son yedi gün içerisinde yeni kazanılan ya da kaybedilen takipçiler, profilinizin takipçi büyüme oranı,
  • “Beğeni oranı” (love rate) gibi skorlar. Beğeni oranı içeriklerinizin aldığı beğeni sayısını ifade eder. “Konuşma oranı” (talk rate) içeriklerinize gelen yorum sayısını ifade eder. “Yayılım oranı” (spread rate) ise sizi takip etmeyen kişilere olan ulaşımınızı ifade eder.

Instagram’ı kullanış şekliniz ile ilgili daha fazla detaylı bilgi edinin

Solda yer alan barı kullanarak istatistiklerinizin en son ne zaman güncellendiği ve bir sonraki güncellemenin ne zaman olacağını görmeniz mümkün. Bunun altında ise hesabınız hakkında daha da detaylı bilgiler edinebileceğiniz birkaç seçenek bulunmaktadır:

Aylık Analiz (Rolling Month Analysis)

İçeriklerinizin özeti, keşfet sayfasında yer almayı başaran paylaşımlar, en fazla beğeni alan paylaşımlar, en fazla yorum alan paylaşımlar, en fazla etkileşime giren takipçiler, takipçi gelişim oranı, takipçi kaybı ve kazanımı gibi istatistiksel bilgiler bu bölümde yer almaktadır.

İçerik (Content)

İçerik büyümeniz ile ilgili detaylar, daha sık paylaşım yaptığınız günler, en fazla kullandığınız filtreler, tagları ne sıklıkla kullandığınız ve kaç tane içeriğinize konum etiketi eklendiğini gösteren istatistiksel bilgiler bu bölümde yer almaktadır.

Etkileşim (Engagement)

Tüm zaman boyunca en fazla beğeni ve yorum alan içerikleriniz ile ilgili istatistiksel bilgiler bu bölümde yer almaktadır.

Optimizasyon (Optimization)

Paylaşım yaparken yararlandığınız trendlerin özetini gösterir. Örneğin gün içinde paylaşım saati, hashtagler, filtreler ve bu faktörlerin etkileşim oranlarınızı nasıl etkilediğini gösteren istatistiksel bilgiler bu bölümde yer almaktadır.

Topluluk (Community)

Kimleri takip ediyorsunuz, sizi takip eden hesapların hangilerini geri takip etmiyorsunuz, takipçi oranlarınızdaki büyüme ve beğenerek takip ettiğiniz kullanıcıların hesapları gibi istatiksel bilgiler bu bölümde yer almaktadır.

Iconosquare’i kullanarak Instagram’da etkileşime girmenin yolları

“İzleyici” (viewer) sayfasında biraz aşağı inerek takip ettiğiniz tüm kullanıcılardan gelen içeriklerin yer aldığı Instagram yayın akışınızı grid formatında görmeniz mümkün.

Yayın akışınının kullanımı

Yayın akışı Iconosquare hesabınızın ana sayfasını temsil eder. Takip ettiğiniz kullanıcılar tarafından en son paylaşılmış olan fotoğraf ve videolar bu yayın akışında yer alır. Kalp ikonunu tıklayarak doğrudan Iconosquare yayın akışı üzerinden herhangi bir içeriği beğenebilirsiniz. Aynı zamanda içeriklerin üzerine tıklayarak tam boyutta görmeniz ve yorumlar bırakmanız da mümkün. Sağ kısımda bulunan düzen seçeneklerini kullanarak yayın akışınızın grid görünüşünü dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Eğer takipçilerinizi gruplara göre ayırdıysanız aşağı açılan menü yardımıyla gruplara göre listelenen içerikleri de inceleyebilirsiniz.

İçeriklerinizi görmek için “medyam” (my media) bölümünün kullanımı

Medyam seçeneği size profilinizi ve içeriklerinizi farklı farklı formatlarda gösterir. Sağ kısımda yer alan butonları kullanarak grid formatı, liste formatı, tam detaylı format, en fazla beğeni alan ve en fazla yorum alan vs gibi fitreleri kullanarak verileri farklı formatlarda inceleme şansınız var.

Beğendiğiniz fotoğrafların takibinin yapılması

Instagram’ın kendi uygulamasında daha önceden kalp butonuna tıklayıp beğendiğiniz fotoğrafları gösteren herhangi bir bölüm bulunmuyor. Iconosquare’de ise bunu yapmak çok basit. Tüm beğendiğiniz fotoğrafları görüntülemek için tek yapmanız gereken şey “Beğendiklerim” (my likes) butonuna tıklamaktır.

Takipçilerinizin görüntülenmesi

“Takipçilerim” (my followers) butonuna tıklayarak sizi en son takip etmeye başlamış olan hesapların bir listesine ulaşabilirsiniz.

Sizin takip ettiğiniz kişilerin görüntülenmesi

“Takip ettiklerim” (my followings) butonuna tıklayarak en son takip etmeye başladığınız kullanıcıların bir listesine ulaşabilirsiniz.

Yorum ve özel mesaj yani DM yönetimi

Iconosquare’de bir Instagram içeriğine tıklayarak tam boyuta getirme ve bu bölümde dilediğiniz her içeriğe yorum ekleme imkanınız var. Ancak Instagram aktivite sekmesinde kaçırmış olabileceğinizi düşündüğünüz ve bu yüzden sizin içeriklerinize gelen tüm yorumları hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız “Yönet” (manage) seçeneğine tıklayarak detaylı ve iyi organize edilmiş düzenli bir listeye erişim sağlayabilirsiniz.

“Yorumlar” (comments) ve “Özel Mesajlar” (private messages) sekmeleri arasında geçişler yapabilir ve size gelen en son yorumları ve özel mesajları görüntüleyebilirsiniz. Yorumları yönetmek için “Hepsini göster” (view all) butonuna tıkladığınızda o yoruma cevap yazabileceğiniz bir bölüm karşınıza çıkacaktır.

Iconosquare’in size sunduğu verileri yararınıza nasıl kullanacağınızı çok iyi bir şekilde biliyorsanız, Instagram varlığınızı geliştirmenin ve daha ileriye taşımanın yolları saymakla bitmeyecek bir hale gelir. Yani bu konuda uzmanlaşmayı başarırsanız, her zaman için bir fırsat sizi bekliyor olacaktır.

Peki siz Iconosquare kullanıyor musunuz? Ya da başka bir istatistik takibi ve yönetimi hizmetinden yararlanıyor musunuz? Sizce en iyi Instagram veri takibi hizmetleri hangileridir ve bu hizmetlerin en çok beğendiğiniz özellikleri nelerdir?