E-Ticaret Sektöründe Başarılı Olmak için Instagram Pazarlaması Şart

Instagram’ın aile ve arkadaşlarımızla video ve fotoğraf paylaşmak için ne kadar da harika bir platform olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat Instagram aynı zamanda e-ticaret pazarlaması için de muhteşem bir platform.

Neden mi? En bariz nedeni Instagram’ın oldukça görsel bir formata sahip olmasıdır. Bundan dolayı Instagram, ürünlerini müşterilere duyurmak ve tanıtmak isteyen e-ticaret markalaları için benzersiz fırsatlar sunuyor. Fotoğraf, video, Instagram Hikayeleri… Instagram’ı nasıl kullanıyor olursanız olun milyonlarca marka Instagram’da görsel bir varlık oluşturarak markalarına büyük avantajlar kazandırdı.

Aynı zamanda Instagram kullanıcıları, diğer sosyal medya platformları kullanıcılarından çok daha aktif ve etkileşimli bir kitle. Trendlere baktığımızda Instagram’daki etkileşim oranları da düşüş gösteriyor olabilir fakat bu düşüşe rağmen bile Instagram’daki etkileşim seviyesi Facebook ve Twitter ile karşılaştırıldığında hala daha yüksek olmaya devam ediyor.

Instagram kullanıcıları etkileşim göstermekle yetinmiyor aynı zamanda online alışveriş de yapıyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre Instagram kullanıcılarının yüzde 72’si, Instagram’da gördüklerinden yola çıkarak bir ürünü satın almaya veya almamaya karar veriyor. En popüler alışveriş kategorileri ise kıyafetler, makyaj ürünleri, ayakkabılar ve takılar. Bu alışveriş mentalitesine sahip olan Instagram kullanıcıları hedef alınacak ideal bir kitleyi oluşturuyor çünkü zaten alışveriş yapmaya istekli ve kendi markanıza çekmesi kolay.

Hedef kitlenize hitap edecek Instagram odaklı bir pazarlama statejisi oluşturmak istiyorsanız öncelikle Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor. Instagram algoritması sürekli güncellendiği için maksimum etkileşim ve ulaşım seviyelerine ulaşmak amacıyla içeriklerinizi nasıl optimize edeceğinizi bilmek zor olabilir.

İçeriğinizin nasıl bir performans göstereceğini belirleyen ve Instagram algoritmasına etki eden 10 faktör bulunmaktadır. Türkiye’nin 1 numaralı Instagram takipçi satış sitesi olan InstaAVM, okuyucularıyla bu sırları paylaşmaya hazır.

İşte öneme göre sıraladığımız 10 faktör:

1. Ne kadar etkileşim alıyorsunuz

Genel olarak daha fazla yorum alan, daha çok görüntülenen, daha fazla paylaşılan ve daha fazla beğenilen yani kısacası daha fazla etkileşim alan içerikler, Instagram algoritmasında daha iyi bir performans gösteriyor. Bir içerik tonlarca beğeni ve yorum alıyorsa algoritma bu içeriğin yüksek kaliteli olduğunu düşünüyor. Böylece bu içerik diğer kullanıcıların yayın akışısında daha yüksek sırada gösteriliyor.

Fakat her zaman için ne kadar etkileşim aldığı önemli olmayabilir. Bazı durumlarda Instagram algoritması bir içeriğin etkileşim almaya ne kadar çabuk başladığını da göz önüne alabilir.
Buna örnek olarak trendde olan Instagram hashtaglerini gösterebiliriz. Bir hashtage girdiğinizde en yüksekte çıkan içerikler için Instagram algoritması, zaman içinde aldığı tüm etkileşim oranı yerine etkileşimi ne kadar hızlı aldığına dikkat ediyor.

Hızlı etkileşim almak için InstaAVM’nin gecikmesiz oto beğeni paketlerini tercih edebilirsiniz.

2. Kullanıcılar içeriklerinize bakarken ne kadar zaman harcıyor

Facebook’da olduğu gibi Instagram algoritması da kullanıcıların içeriğinize bakarken ne kadar zaman harcadığına dikkat ediyor. Buna göre daha fazla kullanıcıya o içeriği göstermeye veya göstermemeye karar veriyor.

Bunu başarmak için ilgi çekici Instagram captionları yazmak çok önemli. Eğer içeriğinizde insanların dikkatini çekecek bir caption varsa, insanlar o açıklama yazısını okumaya devam ederler ve böylece içeriğinizde geçirdikleri zaman da artmış olur. İşte bu yüzden GIFler, videolar ve carousel içerikler Instagram algoritmasında çok başarılı oluyor. Çünkü bu tip içerikleri izlemek bir fotoğrafa bakmaktan daha fazla zaman alıyor.

3. Fotoğrafınız ne zaman paylaşıldı

Mart 2018’de birçok kullanıcının senelerdir istediği bir özellik Instagram algoritmasına getirildi. Bu özellik kapsamında fotoğraflar ve videolar yayın akışında daha kronolojik bir sıralamayla kullanıcıya gösteriliyor. Yeni içerikleri görmek için yayın akışınızı güncellemek istiyorsanız “Yeni posts” butonuna tıklamanız yeterli.

Bu özellik gelmeden önce içeriğinizi paylaşma zamanınız o kadar önemli değildi. Hatta yayın akışınızda 3-5 gün önce paylaşılmış içerikleri bile görmek oldukça alışılagelmiş bir durumdu. Artık bu özellik sayesinde günler önce paylaşılan içerikler yayın akışında çıkmayacağı için, yayın akışında neyin gösterilip gösterilmeyeceğini belirlerken kullanıcıların içeriklerini paylaştığı zaman da önem kazanmış oldu.

4. Arkadaşlarınız, aileniz ve en beğendiğiniz hesaplar

Bu oldukça ilginç bir faktör. Belirli bir hesapla sürekli ve tutarlı olarak etkileşime girerseniz, Instagram algoritması o hesabın içeriklerini çok beğeniğinizi düşünüyor. Sonuç olarak ise yayın akışınızda o hesaplar tarafından paylaşılan içerikleri daha sık görüyorsunuz.

Aynısı sizin içeriklerinizi beğenen kişiler için de geçerli. Eğer bir kişi sürekli içeriklerinizi beğeniyor, onlara yorumlar atıyorsa Instagram algoritması sizin içeriklerinizi o kişinin yayın akışında daha sık gösterecektir.

5. Ne tip içerik paylaşıyorsunuz

Instagram algoritmasının tek ilgilendiği faktör etkileşim seviyeleri olsaydı hepimiz yayın akışımızda aynı içerikleri görüp dururduk. Şansımıza durum böyle değil. Etkileşime girdiğiniz içeriklerin tipi ve teması da yayın akışınızda gösterilecek içeriklerin belirlenmesinde etkili rol oynar. Yani mesela Instagram algoritması belirli bir içerik tipini çok beğendiğinizi belirlerse, mesela spor içerikleri diyelim, o tarz içerikleri yayın akışınızda daha fazla göstermeye çalışacaktır.

6. O hesabı daha önce aradınız mı

Bu faktör kulağa pek önemsiz gelebilir ama Instagram algoritmasının dikkat ettiği faktörlerden biri Instagram’da hangi hesapları aradığınızdır. Belirli bir hesabı aradığınız zaman Instagram algoritması o hesabın içeriklerini beğendiğinizi düşünür ve onları yayın akışınızda daha sık gösterir.

7. DM ile paylaşılan içerikler

Kullanıcılar için içeriklerinin DM’de ne kadar paylaşıldığını takip etmenin bir yolu yok fakat Instagram algoritması buna da dikkat ediyor.

Bir içeriği DM üzerinden başka bir kullanıcı ile paylaştığınız zaman Instagram algoritması bunu etkileşim olarak görüyor ve DM’de paylaştığınız tipteki içerikleri daha fazla görmek istediğinizi düşünüyor. Yani insanların arkadaşlarıyla paylaşmak isteyeceği dikkat ve ilgi çekici eğlenceli içerikler hazırlıyorsanız, Instagram algoritmasında daha iyi performans gösterebilirsiniz.

8. Takipçileriniz Instagram hikayelerinizle etkileşime giriyor mu

Instagram algoritması, hikayeler platformu üzerinden aldığınız tüm etkileşimleri de göz önüne alıyor. Bir kullanıcı hikayeleriniz ile ne kadar fazla etkileşime girerse, içeriklerinizi kendi yayın akışında görme şansı da bir o kadar artar.

9. Takipçilerinizle etkileşime giriyor musunuz

Instagram algoritması sadece yüksek etkileşim alan içeriklere dikkat etmiyor. Aynı zamanda takipçilerinizle etkileşime girip girmediğinize de bakıyor. Bu yüzden özellikle paylaşım yaptıktan sonraki ilk bir saat içerisinde size gelecek olan yorumlara cevap vermeye özen göstermelisiniz. Yoksa içeriğinizin görünürlüğü fazlasıyla düşebilir.

10. Instagram’ın tüm özelliklerini kullanıyor musunuz

Bu sene öğrendiklerimize göre Instagram, platformun tüm özelliklerini kullanan kişileri ödüllendirmeyi seviyor. Bu Instagram algoritması için de geçerli. Instagram ne zaman yeni bir özellik sunarsa, bir an önce bu özelliği kullanmaya başlamaya dikkat edin. Bu yeni özellikleri test ederek hem yeni kullanıcılara ulaşımınızı artırırsınız hem de içeriklerinizin görünmesini sağlarsınız.