Son zamanlarda Instagram üzerinde vakit geçirdiyseniz bir sene önceki kadar beğeni ya da yorum almadığınızı fark etme ihtimaliniz yüksek. Geçmiş zamanlarda Instagram’ın algoritması kronolojikti şimdi ise algoritmik bir hale geldi. Doğal olarak birçok kullanıcı etkileşim oranlarında büyük düşüşler yaşanacağına dair endişe etmeye başladı ve zaten çoğunun endişeleri de gerçek oldu. Instagram kendi yayınladığı bir açıklamada aynı Facebook algoritmasında olduğu gibi en çok sevdiğiniz anılara odaklanmaktan bahsetti.

Peki Instagram algoritmasının bu kadar fazla değiştiği şu zamanda markanız, paralı reklamlara muhtaç olmadan kullanıcıların yayın akışlarında yükseklerde durmayı başarmak için ne yapmalı? Şansınıza Instagram içeriklerinizin görünürlüğünü artırmak için birtakım stratejiler mevcuttur ve InstaAVM olarak bu yöntemleri sizin için bu yazıda paylaşıyor olacağız.

İşte Instagram algoritmasını yararınıza kullanmanızı sağlayacak 14 önemli ipucu:

1. Bir fotoğrafçıya ya da videografikere yatırım yapın

Instagram’da en önemli olan faktör içerik kalitesidir. Instagram uygulamasının tamamı görsel medya tarafından ele geçirildiği için ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir anda bir profesyonel ile birlikte çalışmak oldukça mantıklı bir yöntem. Çünkü profilinize ekleyeceğiniz fotoğraflar hem insanın dikkatini üzerine çekecek nitelikte hem de bir hikaye anlatacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Instagram’da yer alan videolar artık otomatik olarak oynamaya başlıyor. Bundan dolayı yayın akışlarını inceleyen bir kullanıcının dikkatini üzerinize çekmenin önemli bir yolu video içerikleri paylaşmaktır.

Coffeecakescafe hem ilüstrasyonlu fotoğraf hem de video içeriklerini paylaşmayı seven bir hesap. Profilin stili kendine has ve benzersiz, ayrıca videolarını izlemek insana gerçekten de keyif veriyor.

2. Sıklıkla Instagram Hikayeleri paylaşın

İçeriklerinizdeki etkileşim oranlarında yaşanan düşüşü telafi etmenin en iyi yollarından biri içeriklerinizi daha geniş kapsamlara yaymaktır. Instagram Hikayeleri, en yeni özelliklerinden biri olan anket fonksiyonu da dahil olmak üzere birçok etkileşim fırsatını size sunar. Instagram algoritması, bir hikayeye cevap verilmesi ya da bir hikayenin başka bir kişi ile paylaşılması gibi her türlü eylemi etkileşim istatistiklerine ekliyor. Ne kadar fazla etkileşim alırsanız, içeriklerinizin ana yayın akışında çıkma şansı da bir o kadar artıyor.

Mammoth Espresso, Instagram Hikayeleri’ndeki anket fonksiyonunu çok eğlenceli bir şekilde kullanmayı başaran bir marka. New Orleans’de yaşayan müşterileri için ilgili ve anlamlı anket paylaşımlarını Instagram Hikayeleri üzerinden yapıyor.

3. Canlı yayın fonksiyonunu kullanın

Aynı bir önceki stratejide olduğu gibi Instagram üzerinden canlı yayın yapmak, kullanıcılarınızdan etkileşim almanın başka bir etkili yoludur. Canlı yayın yapmaya başladığınız zaman Hikayeler yayın akışında yukarıya çıkarsınız ve ayrıca sizi takip eden kişiler eğer bu özelliği aktif bıraktılarsa canlı yayınınızın başladığına dair bir bildirim bile alabilir.

4. Bir yarışmaya ev sahipliği yapın

Instagram’daki etkileşim seviyelerinizi artırmanın en etkili ve garantili yollarından biri düzenli aralıklarla yarışmalar düzenlemektir. İnsanlar bedava şeylere bayılırlar ve ayrıca takipçilerinize karşı samimiyetinizi ve iyi niyetinizi gösterme fırsatını da yakalarsınız. Yarışmalar arasında geçecek süre zarfı ve kazananlara sunacağınız ödüller değişiklik gösterebilir ama bu yöntemdeki asıl amaç marka farkındalığını ve etkileşim seviyenizi artırmaktır.

Sola Coffee, düzenlediği bir donut çekilişini Instagram Hikayeleri üzerinden duyurdu. Normal Instagram’daki yarışma içeriğinde tonlarca yorum var. Instagram Hikayeleri’nde paylaşılan duyuru ise çekilişe katılımı daha da fazla teşvik etmek için oluşturuldu.

5. İçeriklerinize ilgi çekici captionlar ekleyin

Soru soran ya da belirli bir eylemi yapmaya teşvik edici sözler bulunan captionlar sayesinde takipçilerinizle aranızda bir sohbet başlatabilirsiniz. Ama sadece soru sormakla iş bitmiyor. Size gelen yorumlara da cevap atmalı ve sohbetin devamını sağlamalısınız. Yoksa takipçileriniz sizinle etkileşime girmeyi bırakabilir.

Stephanie Be sık olarak dünyanı dolaşıyor ve takipçileriyle birlikte etkileşime girmekten keyif alıyor. Stephanie Be’nin captionlarında yer alan sorular takipçilerinin ilgi alanlarına uyum sağlıyor ve böylece gelen cevaplar sayesinde profilin etkileşim oranı artış gösteriyor.

6. İnsanlara yardımcı olacak tavsiyeleri ve bilgileri ücretsiz olarak sunun

Müşteri eğitimi, markanızı oluşturma sürecinde tercih edebileceğiniz yavaş gelişen ama oldukça etkili bir yöntemdir. Sizi takip eden kişiler için hayatlarına değer katacak bilgiler sunarak, onları ileri vadede sizden alışveriş yapacak müşterilere dönüştürmeniz mümkün. Bu bilgileri sosyal medya hesaplarınızda, blog içeriği formatında ve hatta email bülteninde bile sunabilirsiniz. Düzenli ve sık bir şekilde eğitici bilgiler içeren paylaşımlar yaparsanız, takipçilerinizin size karşı olan etkileşim ve güven seviyelerini artırmaya başlarsınız.

Beth Kirby’nin fotoğrafçılık ve foto düzenleme stili oldukça kendine has ve benzersiz. Beth Kirby, yukarıda bahsi geçen stratejiyi kullanarak içeriklerindeki captionlara foto düzenleme işlemi sürecinde olup bitenleri paylaşıyor. Hatta profilinde anlaması kolay bir şekilde hazırlamış olduğu içeriklerinde Adobe Lightroom presetlerini dahi paylaştı.

7. Trendlerden hemen yararlanmaya başlayın

Hashtag trendleri olsun ya da bayram ve tatil içerikleri olsun… Instagram algoritması için eskimeyen bir profile sahip olmak çok önemli bir faktördür. Tabii dünyaya yayılmış olan her mimin bir parçası olun demiyoruz. Fakat bunun yerine markanızla uyum gösteren en uygun trendleri tespit edin ve bu trendleri kullanarak birtakım içerik paylaşma denemeleri yaparak sizin için en doğrusunu bulun.

Örneğin geçen sene Pokémon Go mobil oyunu, sosyal medyayı yerinden sallayan bir trend haline geldi. Bu fırsattan yararlanmak isteyen markalar Pokémon temalı özel fırsatlar sundu. Ender bulunan Pokémon’ların nasıl yakalanacağına dair paylaşımlar yapıldı ve hatta bir spor salonunun yanında varsa bunu sosyal medya hesaplarında duyurdu. Bu trend gerçekten çok büyük bir boyuta geldi ve markalar için yeni müşteriler kazanmanın yolunu açtı.

Tatil trendinde ise tırnak sanatı sadece #halloween hashtaginde değil aynı zamanda daha da belirli bir #halloweennails hastaginde bile paylaşılıyor. Bu hashtag sayesinde hem takipçilerin Cadılar Bayramı’na hazırlanması hatırlatılıyor hem de sanatsal becerilerini sergilemek isteyen kullanıcılar için özel bir platform oluşturuyor.

8. Aktif saatler içerisinde paylaşımlar yapın

Daha fazla etkileşim elde etme şansınızı artırmak için takipçilerinizin en fazla aktif ve online olduğu saatlerde paylaşım yapmaya dikkat edin. Eğer bir kurumsal hesaba sahipseniz, en fazla etkileşim aldığınız gün ve saatleri görme imkanına sahipsiniz.

En uygun zamanlarda paylaşım yapmayı daha da kolaylaştırmak için Sprout Social gibi takvim hizmetlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Sizin için en uygun zamanlarda içeriklerinizi hazırlayın, takvim uygulamaları yardımıyla takipçileriniz için en uygun zamanlarda yayınlayın ve yüksek seviyelerde etkileşimler alarak Instagram algoritmasının üstesinden gelmeyi başarın!

9. Bir Instagram poduna üye olun

Instagram poduna katılma süreci iyi bir araştırmaya ve organizasyona ihtiyaç duyar. Instagram podlarını bir grup olarak düşünebilirsiniz. Instagram podlarının amacı bir paylaşım yaptığınızda aynı poda üye olan diğer kullanıcılara haber vermektir. Sonra bu gruptaki tüm kullanıcılar paylaşımınıza gelir ve beğeni yollar. Böylece yayından sonraki bir saat içerisinde etkileşim seviyesinde yüksek bir zıplama kaydedilir ve Instagram algoritması tarafından kaliteli bir içerikmiş gibi görülür.

Bu stratejiyi etkili bir şekilde profilinize uygulamak için sizinle benzer takipçi kitlesine sahip aynı sektörde hizmet veren kullanıcılar arasından sizinle benzer fikirlere sahip olan kişileri bulmanız gerekiyor. Bir Instagram poduna katılan her üye, gruba ve grup üyelerine adanmış olmalıdır ki gruptaki herkesin hesabı hak ettiği ilgiyi görebilsin.

10. Instagram reklamlarını çalışmalarınıza entegre edin

Algoritmik zaman tünelinin en büyük dezavantajlarından biri, eğer acil bir içerik paylaşmanız gerekiyorsa reklamlarla öne çıkarma zorunluluğunda olmanızdır. Belirli bir zaman içerisinde duyurmak istediğiniz bir etkinlik ya da yeni ürün varsa yapmanız gereken şey Instagram reklamlarından yararlanmaktadır. Instagram reklamları artık birçok farklı hedefleme ve amaç özellikleri sunmaktadır. Böylece hazırladığınız reklamları dilediğiniz ortak özelliklere sahip kişilere topluca göndermeniz mümkün.

Keds markası, Rifle Paper Co. ile birlikte yaptığı işbirliğini duyurmak için bir video reklamı hazırladı. Rifle Paper Co. dikkat çekici çicek desenleri ile bilinen bir şirket olduğu için yeni bir ürünü duyurmak amacıyla hazırlanan ve çicek ilüstrasyonlarına sahip zaman atlamalı bir video reklamı, o marka için mükemmel bir seçenekti.

11. Influencer pazarlamasını kullanmayı göz önünde bulundurun

Eğer doğru bir şekilde yapılırsa Instagram’da influencer pazarlaması çalışmaları düzenlemek; marka farkındalığını artırmak, yeni satışlar yapmak ve yeni müşteriler kazanmak için harika bir stratejidir. İşinde uzmanlaşmış olan en iyi influencerlar hem markayla etkili bir işbirliği içerisinde çalışabilir hem de kendi kişiliğine sadık kalarak benzersizliğini dışarıya vurmaya devam edebilir.

12. Kişisele girin

Hepimiz Instagram’da üzerinde oynanmış gayet süslü püslü ürün fotoğrafları görüp duruyoruz. Fakat perde arkası anlardan kareler sunduğunuzda ya da dürüst ve samimi captionlar yazdığınızda, işte o zaman takipçilerinizin sizinle etkileşime girme şansı artar. Gerçeklik ve samimiyet kelimelerini her yerde duyuyoruz. Yani en basidinden paylaştığınız her fotoğraf veya caption içeriklerinin yüzde 80’i reklam içerikli şeyler olmamasına dikkat edin.

13. Sağlam bir görsel marka ortaya çıkarın

Sadece sizin markanıza has olacak bir foto düzenleme ve görsel stili belirleyin. Sağlam bir görsel marka oluşturduğunuz zaman müşterileriniz sadece fotoğraflarınıza bakarak o içeriklerin sizin markanıza ait olduğunu bilecektir. Çünkü kendiniz için belirlediğiniz belirli görsel ögeleri gördükçe bu ögeleri sadece sizin markanızla eşleştirmeyi öğrenecektir.

Color Factory San Fransisco’da gökkuşağı renkleriyle açıldı. Her odası en maksimum renge sahip olacak ve canlı renklerde fotoğraf çekilecek şekilde özel olarak tasarlandı. Instagram profilleri gök kuşağı renkleri, sarı top havuzu vs gibi şeylerle donatılmış. Color Factory hesabını sadece bir hafta boyunca takip etseniz bile bir fotoğraf paylaştığında o fotoğrafın o markaya ait olduğunu bilmeye başlarsınız.

 

14. Profil sayfanızın planını yapın

Instagram algoritması hesaplamalarında rol alan faktörlerden biri en fazla ilgi duyduğunuz içerik tipleridir. Yani Instagram üzerinden yaptığınız aramaların ve profilini ziyaret etmek için yaptığınız tıklamaların hepsi buna dahildir. Sayfanızın nasıl görüneceğini daha önceden planlarsanız, takipçileriniz bu görünüşe zaman içerisinde alışacaklardır ve sonrasında yeni neler olmuş bitmiş görmek için sizin profilinizi ziyaret etmeye başlayacaklardır.

Beyonce’nin Instagram sayfası son zamanlarda videolar, fotoğraf galerileri ve kolajlarla oldukça aktif bir hale büründü. Bir sırada yer alan her paylaşım görsel olarak aynı sırada yer alan yandaki diğer paylaşımlarla da ilgili şeyler barındırıyor.

Sonuç

Instagram, algoritmasına sürekli olarak değişiklikler ve yenilikler ekliyor. Bundan dolayı sizin profiliniz için işe yarayacak en iyi stratejileri belirlemek biraz zaman ve sabır gerektirebilir. Sakın pes etmeyin! Instagram analiz aracını kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Böylece işinize yarayıp yaramayan yöntemleri kolaylıkla tespit edersiniz ve çalışmalarınıza ona göre yön verme imkanınız olur.

Instagram analiz hizmeti sunan araçları kullandığınızda en iyi performans gösteren içerikleriniz veya en fazla etkileşim aldığınız günler ve saatler gibi oldukça yararlı verileri toplayabilirsiniz. Bu tip veri araçlarını kullandığınız için zamandan kazanır ve kendi analiz raporunuzu çıkarmaya ayıracağınız vakti yeni ve etkili Instagram stratejileri oluşturmak için ayırmış olursunuz.

Instagram algoritmasınının üstesinden gelmek ve takipçi etkileşim seviyelerini yüksekte tutmak için paylaşmak istediğiniz herhangi bir ipucu var mı? InstaAVM ekibi ve okuyucuları düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi merakla bekliyor. Herkese keyifli ve başarılı Instagramlamalar dileriz!