Elinizin altında her an için profesyonel fotoğraf makinesi veya bir DSLR bulunmayabilir ama telefonunuz hep yanınızda değil mi? Bu da, etrafınızın yaratıcı fırsatlarla dopdolu olduğu anlamına geliyor. Yeterki bu fırsatları yakalamak için nereye bakmanız gerektiğini öğrenin. Birkaç fotoğrafçılık tüyosu sayesinde günlük hayat temalı fotoğraflarınız için ihtiyaç duyduğunuz ilhamı bulabilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğrafları paylaşacağınız en iyi platformlardan biri Instagram’dır. Bu yazıda bahsi geçen 10 ipucu sayesinde yeni fikirlere açık olacak ve profilinize yaratıcılık katacaksınız. Farklı bir bakış açısı kazanmak ve yeni fotoğrafçılık tekniklerini öğrenmek, daha geniş çaplı kitlelere ulaşma yolunda size kapıyı açacaktır.

Fotoğraflarınızı basit tutun

Etrafınızdaki dikkat dağıtıcı faktörleri filtrelemek için gözlerinizi eğitmelisiniz. Bu beceride uzmanlaşmayı başarabildiğiniz takdirde en basit nesnelerdeki güzelliğin de farkına varacaksınız ve iPhone fotoğrafçılığınız çok çabuk bir şekilde gelişecek. Şahane şeyler günlük hayatımızda her yerde bizleri bekliyor. Bunları tespit etmeyi öğrenin ve mümkün olduğunca basitleştirin.

2. Farklı bakış açılarını keşfedin

iPhone’unuzun el altında olmasının en harika avantajlarından biri kameranıza hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma şansına sahip olmanızdır. Ayrıca bir iPhone ile farklı açılardan fotoğraflar çekmek, DSLR ile çekmekten çok daha basittir.

3. Kompozisyonlarınızı değiştirin

Fotoğrafçılık ile ilgili en temel kompozisyon kuralları hakkında bilgi edinin. Bu temel kompozisyon kurallarını öğrendikten sonra daha ileri seviyedeki kompozisyon tekniklerini öğrenebilir ve kendi kompozisyonlarınızdaki kuralları aşarak görsel ilgiyi daha da artırabilirsiniz. En temel tenikleri öğrenin ve sonrasında kendi dokunuşunuzu katarak fotoğraflarınızı benzersiz bir hale getirin.

4. Yakın çekim yapmayı deneyin

Bütün bir fotoğraf daha fazla detaylara odaklanmış olan küçük çekimler yaparak parça parça bölünebilir. Aynısı kompozisyonlarınız için de geçerli. Nesnelerin ilgi çekici yakım çekimlerini yapın. Renk ve desen gibi temalara yakından bakın.

5. Gölgelerle oynayın

Güneşin batışı ile havanın kararması arasındaki havanın sarımtırak bir renk aldığı zamanı betimleyen “Altın Saat”, dışarı çıkıp fotoğraf çekmek için günün en güzel zamanlarından biridir. Güneş doğumu veya güneş batışı esnasında çok güzel gölgeler oluşur ve bu yüzden gözlerinizi mutlaka dört açmanız gerekir.

6. Renk bloklama

Güneş ışığının karşısında duran insanların veya nesnelerin fotoğraflarını çekerek doğanın birbirinden güzel farklı renk tonlarını yakalayın. Evinizdeki ışığı kullanarak da bu tip fotoğrafları çekmeyi deneyebilirsiniz.

7. Yansımaları yakalayın

Görsel ilgi için parlak yüzey veya su üzerindeki yansımalar üzerine odaklanın. Eğilin ve daha düşük bir bakış açışı kullanarak yansımaların sıra dışı fotoğraflarını çekin.

8. Simetriyi saplantı haline getirin

Simetrik fotoğraflar her zaman için göze çok hoş gelir. Doğa, insan yapımı nesneler ve insanlar gibi temalardan ilham alın.

9. Hayat kurtaran fotoğraf düzenleme araçlarını kullanın

En sıkıcı fotoğraflar bile birkaç fotoğraf düzenleme uygulaması yardımı ile şahane bir hale getirilebilir. Özellikle hareket halindeyken güvenilir bir foto edit programına erişebilir olmak çok işinize yarayacaktır.

10. Hikaye anlatın

Sadece fotoğrafçı olmayın. Hikaye de anlatın! Bir şeyin yapım aşamasının tamamını ölümsüzleştirin ya da olayların bir seri fotoğraflarını çekin. Gözlemci olup bir şeyi belgelediğiniz zaman, izleyicileriniz ile samimi bir anı paylaşmış olursunuz. Bu tipte çekilen fotoğraflar şu an için çok popüler!