Instagram’daki fotoğraflarınızı düzenleme sürecinde yapabileceğiniz işlemleri ve kullanabileceğiniz uygulamaları size detaylarıyla anlatacağız.

Fotoğraflarınızı iPhone üzerinden editlemek için aslında çok fazla nedeniniz var. Koltukta otururken, restoranda sipariş beklerken ya da kısacası nerede olursanız olun fotoğraflarınız üzerinde değişiklikler yapmak sizin için oldukça kolay olacak.

Instagram İçin Fotoğraf Tasarımı

Instagram’ın çok büyük bir hayranı olsak da fotoğrafları editlemek için Instagram’ı kullanmak çok da faydalı değil. İşte bunun için kullanabileceğiniz çok daha iyi uygulamalar:

1. Adım: Cortex Cam

Öncelikle işe fotoğrafı çekerek başlıyoruz. Eğer fotoğrafı iPhone ile çekeceksem iki seçeneğim var:
Eğer acele ediyorsam kilitli ekran üzerinden fabrika ayarlarındaki kamera özelliklerini kullanıyorum.
Eğer zamanım varsa ve fotoğraf ışığı az olan bir ortamda (ya da geceleyin) çekilecekse Cortex Cam kullanıyorum.
Bu ortamlardaki fotoğralarınızı Cortex Cam ile çekerseniz, keskinlik önemli ölçüde artacağı gibi kumlanma (noise) ise bir o kadar düşecektir.

Küçük bir ipucu: Cortex Cam’ın fotoğrafı çekmesi 2-3 saniye sürüyor. Cihazınız ne kadar hareketsiz durursa, elde edeceğiniz fotoğraf da o kadar kaliteli çıkar. Cortex Cam uzun pozlamayı desteklemiyor, bunun yerine bikaç düzine fotoğraf çekiyor ve aralarından en iyisini seçiyor.

 

2. Adım: SKRWT

İkinci adımda yapmamız gereken şey ise en temel faktörler üzerinde düzenlemeler yapmaktır. SKRWT sayesinde hem perspektifi doğruluyor hem de mercek bozukluğunu düzeltiyorum. Özellikle fotoğraflarınızı iPhone veya geniş mercekli bir lens ile çekiyorsanız, mercek bozukluğuyla hep mücadele etmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden daha renklere geçmeden bile öncelikle bu temel sorunları düzelttiğimden emin oluyorum.

Bu işlemi yapmak için birçok uygulama arasından SKRWT’yi tercih etmemin nedeni ise; SKRWT’nin hem daha fazla seçenek sunması hem de fotoğrafın kalitesinden fazla ödün vermeyecek şekilde perspektif ve distorsiyon sorunlarını giderebilmesidir.

Ayrıca  fotoğraf editleme uygulamalarında benim için en önemli olan özelliklerinden bir diğeri ise, fotoğrafı doğru bir şekilde çevirebilmesi ve kesme fonksiyonuna sahip olmasıdır. SKRWT uygulaması bunları yapmama da izin veriyor.

 

 

3. Adım: VSCO

Yukarıda bahsettiğim adımlarda en temel faktörleri hallettik, şimdi sıra fotoğrafı düzenlemeye geldi.

VSCO’yu daha önceden bildiğinize eminim, ama eğer bu uygulamayı henüz duymadıysanız hemen kullanmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. VSCO’nun kullanımı gerçekten çok zor ama kullanıcıya sunduğu fotoğraf filtreleme özellikleri kesinlikle buna değer. VSCO uygulamasını çoğu zaman renkleri canlandırmak ve efekt eklemek için kullanıyorum. Şu an için satışta olan tüm presetleri almış bulunmaktayım ve hangilerinin en favorilerim olduğuna karar vermem bile çok zor.

Genelde doğa fotoğraflarında A, C veya E filtrelerini kullanıyorum. Mimari ve şehir fotoğrafları için ise Q ve S presetlerini tercih ediyorum. Fotoğraflarımda soğuk renklerin ve tonların bulunması kişisel bir tercihimdir. Tüm bu fotoğraf filtreleme işlemleri sizin de kişisel düşüncelerinize göre değişecektir çünkü bunu yapmanın kesinkez doğru bir yolu yoktur.

Ama size şunu söyleyebilirim ki filtreyi %100 yoğunlukta neredeyse hiç kullanmıyorum. Filtreyi hep yüzde 50-70 aralığına getiriyor ve sonrasında kontrastı birazcık artırıyorum.

 

 

4. Adım: Snapseed

Fotoğrafımızın görünüşünü halletik, şimdi en ince detayları düzeltme vakti.

Snapseed uygulamasını genellikle, çok özel fotoğraf editleme işlemleri için kullanıyorum. Örneğin fotoğraflardaki belirli bir rengi daha canlandırmak ya da rötüş aracını kullanarak fotoğrafın ufak bir kısmına küçük dokunuşlar yapmak istiyorsam Snapseed’i tercih ediyorum.

Örneğin bir ağacın fotoğrafını çekmiş olduğumu varsayalım. Ağaçtaki yeşil rengi daha belirginleştirmek istiyorsam o rengi seçiyorum ve o renge daha fazla canlılık ekleyebiliyorum. Lightroom gibi sadece bilgisayarda kullanım için geliştirilmiş olan ve daha geniş kapsamlı fotoğraf editleme uygulamalarının sahip olduğu fotoğraf düzenleme fonksiyonlarını, Snapseed uygulaması iPhone’unuza getiriyor.

Snapseed’e benzer fonksiyon gösteren başka bir uygulama ise Filterstorm Neue ama bu uygulama biraz daha pahalı. Bu araçlar sayesinde fotoğraflarınıza ileri seviye düzenlemeler yapma imkanına sahip olmuş oluyorsunuz. Snapseed benim kişisel ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor ve bu yüzden Filterstorm uygulamasını neredeyse hiç kullanmıyorum bile.

 

5. Adım: Lens Distortions

Tüm yukarıda bahsettiğim adımlar sonucunda fotoğrafımız artık neredeyse mükemmel hale geldi. Ama buna rağmen belki biraz daha düzenleme yapmak istiyor olabilirsiniz. Lens Distortions uygulamasında; fazladan sis, parlak ışık veya bulanıklık (lens blur) ekleme gibi geniş kapsamlı fotoğraf efektleri sunuluyor.

Bu gibi efektleri eklerken abartıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Çektiğiniz fotoğraflarda bu efektler zaten varsa ve siz sadece bu efektlerin kalitesini biraz daha artırmak istiyorsanız Lens Distortions uygulaması tam da size göre.

 

 

6. Adım: Fotoğrafınız hazır!

Fotoğraflarımı hazırlama sürecim aynen bu yazıda bahsettiğim gibi oluyor ve her şey iPhone üzerinden yapılıyor. Bazı durumlarda çektiğim fotoğraf zaten neredeyse mükemmelse sadece VSCO uygulamasını kullanıyorum ve işim çabucak bitiyor.

Siz de bu uygulamaları kullanarak Instagram hesabınızdan yaptığınız paylaşımların kalitesini artırabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımların çok daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız InstaAVM’nin sunduğu takipçi ve beğeni paketlerine de mutlaka göz atmalısınız!