Instagram işletme hesabının birçok avantajı vardır. Öncelikle Instagram içeriklerinizin başarısını ölçmek için istatistikler gösteren Insights özelliğine erişim imkanına sahip olursunuz. İşletmenizin email adresi ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerini doğrudan profilinize ekleyebilirsiniz. Profilinizin kaç kez ziyaret edilmiş, içeriklerinizi kaç kişi görmüş gibi bilgileri inceleyebilirsiniz. Ayrıca hikaye içeriklerinize link ekleme şansını da elde edersiniz.

Bu kadar avantaj sunan işletme hesabına neden geçmeyesiniz ki? Instagram işletme hesabına geçiş için yapmanız gerekenleri, Türkiye’nin en güvenilir ve kaliteli Instagram takipçi satış sitesi InstaAVM, okuyucuları ile paylaşıyor.

Instagram Kurumsal Hesabınızı Oluşturma

“Instagram kurumsal hesaba geçiş mi yapsam?” hala bazı kullanıcıların aklını kurcalayan bir sorudur. Geçmiş yıllarda bu sorunun cevabı pek net olmasa bile son zamanlarda kurumsal hesaplara gelen özellikler sayesinde bu sorunun cevabı açık ve net olarak “evet” dir. Kurumsal hesaplar Instagram hikaye içeriklerine kliklenebilir link ekleyebildiği gibi, otomatik paylaşım yapabilir ve müşterilerin alışveriş yapabileceği Instagram içerikleri oluşturabilir.

Instagram işletme hesabına geçmek için ne yapmanız gerekiyor?

1. Markanız adına bir Facebook sayfası açın

Instagram’da kurumsal hesaba geçiş yapmadan önce markanız adına bir Facebook sayfasına sahip olmanız gerekiyor. Eğer zaten bir Facebook sayfanız varsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Eğer bir Facebook sayfanız yoksa oluşturmak için şunları yapın:

Facebook’a gelin ve “Sayfa Oluştur” seçeneğine tıklayın. Sonra işletmenizin kategorisini seçin ve sayfanıza bir isim koyun. Sayfa isminiz, insanların markanızı bulmak için arama yaparken kullandığı isim olsun. Bir sonraki adımda ise markanızı iyi yansıtan bir profil fotoğrafı seçin, örneğin bu markanızın logosu olabilir. Ya da dilerseniz bir ürününüzü ya da mağazanızı bile profil fotoğrafı olarak ekleyebilirsiniz.

İşte bu kadar basit.

2. Facebook sayfanızı Instagram’a bağlayın

Instagram işletme hesabına geçiş yapmak için Instagram hesabınıza giriş yapın ve profilinize gelin. Ekranın sağ üst köşesindeki dişli çark ikonuna basın ve hesap ayarlarına gelin. Hesap ayarlarında “İşletme Profiline Geç” seçeneğine tıklayın ve “devam” yazısına basarak Facebook sayfanızı Instagram profilinize bağlayın.

İşletme hesabına geçiş yaparken Instagram profilinizin gizli olmamasına dikkat edin. Eğer profiliniz gizli ise kurumsal hesaba geçiş yapmanız mümkün değildir.

3. Instagram işletme hesabınızı oluşturun

Sonraki adımda müşterilerin sizinle iletişim kurabilmesi için şirketinizin fiziksel adresi, telefon numarası ve email adresi gibi iletişim bilgilerini girmeniz istenecek.

İşte bu kadar! Artık Instagram’da bir işletme profiline sahipsiniz. Instagram istatistiklerinizi inceleyebileceğiniz Insights’a erişim hakkı ve Instagram içeriklerinizi duyurma gibi birçok yeni özelliğe sahip olmaya başlayabilirsiniz.

Instagram Profil Optimizasyonu

Instagram işletme profiline geçiş yaptıktan sonra düşünmeniz gereken şey Instagram yayın akışınızın nasıl görüneceğine karar vermektir.

Daha önceki birçok yazımızda da belirttiğimiz gibi Instagram profilinizin görünüşü çok önemli çünkü markanızın bir yansımasını oluşturur. Bu yüzden Instagram pazarlamasında ciddi olan markaların hepsi daha önce hiç olmadığı kadar zamanı Instagram profillerini planlamaya adıyor.

Instagram profilinizi markanızın websitesi olarak düşünebilirsiniz. Harika bir profile sahipseniz size olan güven artacağı gibi ziyaretçileri takipçilere ve hatta müşteriye dönüştürebilirsiniz. Fakat hoş olmayan bir profiliniz varsa potensiyel müşterilerin markanız hakkındaki düşünceleri olumsuz olabilir.

Instagram profilinizle ziyaretçilerde harika bir ilk izlenim bırakmak için yapmanız gerekenlere daha yakından bakalım.

Tutarlı Bir Instagram Estetiği Oluşturma

Instagram profilinizin güzel görünmesini sağlarken sizi en çok zorlayacak faktör, tek tek paylaşılan fotoğraflarınızın yan yana geldiğinde nasıl göze hoş geleceğini belirlemektir. Bir fotoğrafı paylaşmadan önce Instagram profilinize bir bütünsel olarak bakın. Fotoğraflarınız bütünsel olarak nasıl görünüyor?

1. Renk şeması belirleyin

Instagram profilinizdeki içeriklerde tutarlı renk uyumunu yakalamak çok önemlidir. Böylece profilinizdeki içerikler arasındaki geçiş, uyumlu renklerle rahatlıkla sağlanabilir. Sıcak ve samimi renkler kullanabileceğiniz gibi, soğuk ve koyu renkleri tercih edebilir ya da canlı ve rengarent bir yayın akışını da seçebilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin, markalaşma yolunda Instagram profilinizi belirli renkler üzerinde odaklamanız, tutarlı bir yayın akışına sahip olmak için mutlaka yapmanız gereken bir şeydir.

2. Işıklara odaklanın

Estetik konusunda en kilit faktörlerden biri ışıktır. Okumayı beğendiğiniz bir dergiyi göz önüne getirin. Derginin konusu ne olursa olsun temadaki her ögeyi birbirine bağlayan şeyler ışık ve renk seçimleridir. Instagram estetiğinizi oluşturacak seçimler de bunlardır.

3. İçeriklerinizi dağıtın

Göze hoş gelen bir Instagram estetiği oluştururken sizi en çok zorlayacak adım muhtemelen bu olacaktır. İçerikleriniz arasındaki geçişin pürüzsüz olması için hangi fotoğrafı nereye koyacağınızı bilmeli ve yayın akışınızı buna göre planlamanız lazım.

Amaç bir alan derinliği oluşturmaktır, aynı fotoğrafçılıkta olduğu gibi. Yapmanız gereken şey, kalabalık fotoğrafları yan yana koymak yerine dağıtmaktır. Bu fotoğrafların arasında daha temiz ve minimal fotoğrafları serpiştirerek çok daha dengeli bir profile sahip olabilirsiniz.

4. Tutarlı olmaya devam edin

Yayın akışınızda pürüzsüz geçiş sağlamak için fotoğraflarınızı editlerken de tutarlı olmanız gerek. Instagram kariyeriniz boyunca sadece bir tane filtre kullanın demiyoruz fakat birkaç belirli filtreye sadık kalarak kendinize belirlediğiniz estetiğin de tutarlı olmasını sağlarsınız.

Daha sıcak tonları mı tercih ediyorsunuz? Soğuk renkler hoşunuza mı gidiyor? Editleme stiliniz ne olursa olsun sonucun tutarlı olmasından emin olun. Böylece çok daha bütünsel bir profile sahip olursunuz.