Instagram’daki hedeflerinizi ve amaçlarınızı belirlemenin ilk adımı başarının sizin için ne anlama geldiğini bilmektir.

Instagram’ı neden kullanıyorsunuz?

Marka bilinirliği oluşturup daha fazla ideal müşteri kitlesine mi ulaşmak istiyorsunuz? Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi mi tanıtmak istiyorsunuz? Etkileşim gösteren bir takipçi topluluğuna sahip olmaya mı çalışıyorsunuz? Markanıza olan güveni ve sadakati mi artırmak istiyorsunuz? Instagram’ı müşteri hizmetleri aracı olarak mı kullanacaksınız yoksa tek yapacağınız şey markanız ve sektörünüz ile ilgili yardımcı bilgileri takipçilerinizle paylaşmak mı olacak?

Marka amaçlarına ulaşmak için Instagram’ı birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Instagram’ı kullanış şekliniz tamamen size kalmıştır ve belirlediğiniz hedeflere göre değişiklik gösterecektir. Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda performansınızı ölçmek için kullanacağınız istatistikler de değişecektir. Örneğin Instagram’ı etkileşimi yüksek geniş bir takipçi kitlesi oluşturmak için kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken metrikler; yorum, paylaşım ve beğeni gibi etkileşim odaklı metrikler olacaktır.

Instagram hedeflerinizi belirlerken zorlanıyorsanız aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalışın:

  • Instagram’ı kullanma amacınız nedir?
  • Pazarlama hedeflerinize ulaşmanız için Instagram size nasıl yardımcı olabilir?
  • Instagram’a ayıracağınız vakit ve bütçe nedir?
  • Instagram’ın diğer platformlardan farklı olarak sizin markanıza sunduğu şeyler nelerdir?

 

Hedef Instagram Kitlenizi Belirleme

Instagram’ı neden kullandığınızı anladıktan sonra yapmanız gereken şey hedeflediğiniz kullanıcı kitlesini belirlemektir. Eğer zaten daha önceden belirlediğiniz özelliklere sahip ideal bir müşteri profili varsa, bu profili rehber olarak kullanıp Instagram’da uygun kişileri belirlemektir.

İdeal müşteriniz hangi tipteki içeriklerle etkileşime giriyor? Hangi hashtagleri kullanıyor? Hangi grupların ve toplulukların bir parçası? Doğru kitleyi hedeflemeyi başarmak için bu sorulara cevap vermeniz gerekmektedir.

Hala hedef kitlenizi belirlemekte zorluk çekiyorsanız yapabileceğiniz şeylerden biri sektördeki rakiplerinizi araştırmaktır. Rakiplerinizin Instagram profillerini ziyaret edin ve onların takipçilerini yakından inceleyin.

Bu stratejiyi rakiplerinizin kullandığı hashtagleri tespit etmek için de kullanabilirsiniz. Instagram’da hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biri hashtaglerdir. Bu strateji, hashtagleri takip etme özelliği geldiğinden beri daha da fazla önem kazandı.

Instagram İçerik Stratejisi Oluşturma

Günümüzde harika görünen bir Instagram yayın akışı hazırlamak gerçekten çok önemli. Fakat kişisel fotoğraflarınızı da göz ardı etmemeniz gerek. Instagram’da üç çeşit içerik bulunmaktadır: Fotoğraflar, videolar ve carousel. Gelin birlikte bu içerik çeşitlerini kısaca yakından tanıyalım:

Fotoğraf içerikleri

Fotoğraflar, Instagram’daki en popüler içerik tipi olmaya devam ediyor. Bunun başlıca sebebi fotoğrafların hazırlanmasının ve düzenlenmesinin diğer içerik tiplerine göre çok daha basit olmasıdır.
Şu an için Instagram’daki fotoğraf içerikleriniz; manzara, portre ve kare formatlarında paylaşılabilir. Fotoğraflar 320 ve 1080 piksel olabilir.

Video içerikleri

Videolar fotoğraflar kadar popüler değil fakat Instagram’da paylaşılan videolar genelde büyük oranda etkileşim çekiyor. Bundan dolayı pazarlama çalışmalarınıza Instagram videolarını eklemeyi de mutlaka tavsiye ederiz.

Video içerikleri satış yapmak için kullanabileceğiniz en iyi içerik formatıdır çünkü videolar yoluyla hikayeler anlatabilirsiniz. Bu yüzden birçok marka, promosyonel video içeriklerine yüksek yatırımlar yapmaktadır.

Videolar da fotoğraflarda olduğu gibi manzara, portre ve kare formatında paylaşılabilir. IGTV’yi saymazsak en uzun Instagram videosu 60 saniye olabilir.

Carousel içerikleri

Carousel sadece 2017’nin ortalarında tanıtılmasına rağmen, yeni ürün yelpazelerini göstermek veya etkinliklerinden fotoğraf ve video paylaşmak isteyen markalar için en favori içerik formatı olmayı başardı bile.

Bunun sebebi carousel içeriklerinin, tek fotoğraf paylaşılan içerik formatıya karşılaştırıldığında daha fazla çok yönlü olmasıdır. Ayrıca carousel içeriklere hem fotoğraf hem de video ekleyebilmeniz mümkündür. Yani yaratıcılığınızı konuşturmanız için oldukça uygun bir ortam sağlar.

Carousel içerikler manzara, portre ve kare formatında paylaşılabilir. 2’den 10’a kadar fotoğraf veya video içeriğini bünyesinde barındırabilir.

Instagram carousel içerikleri ile başarılı sonuçlara nasıl ulaşırsınız?

Carousel içerikleri sadece geçen sene kullanıma açıldı. Başlangıçtan beri büyük küçük birçok marka carousel trendini takip etti ve Instagram pazarlama stratejilerine entegre etmek için çeşitli yaratıcı yollar keşfetti.

İşte markanızın carousel içeriklerini kullanabileceği 3 harika yol:

1. Yeni bir ürün yelpazesini tanıtın

Yeni bir ürünü satışa sunmaya hazırlanırken sadece bir içerik içerisine birkaç tane ürün fotoğrafı ekleyerek ürüne olan ilgiyi artırabilir ve sonuçta da o ürünün satış potansiyelini yükseltebilirsiniz.
Bunu gerçekleştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, ürünün hem fotoğraflarını hem de videolarını bir carousel içeriğinde paylaşmaktır. Örneğin carousel içeriğinizi; ürününüzü gerçek hayatta kullanılırken gösterecek tanıtıcı bir video ile başlatabilir ve video sonrasında da ürüne daha fazla anlam katması için 2-3 tane fotoğrafını ekleyebilirsiniz.

2. Etkinliklerizden fotoğraf ve video paylaşın

Normal Instagram kullanıcıları bile bunu sıklıkla yapmaktadır. Markanız herhangi bir etkinliğe ev sahibi yaptığında veya bir etkinliğe katıldığında buradan çekeceğiniz videoları ve fotoğrafları carousel içeriğinde paylaşabilirsiniz.

Etkinlikte olan her şeyi tek tek paylaşarak takipçilerinizi spam etmek yerine tüm bu içerikleri sadece bir içerikte paylaşma imkanına sahip olmak markanıza büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Ayrıca etkinliğinize katılan kişileri de bu içeriklerde etiketleyebilir, katıldıkları için onlara teşekkür edebilir ve etkinliğinizde ne kadar keyifli vakitler geçirdiklerini onlara hatırlatabilirsiniz. Etkinliğinizi kaçıran kişiler için ise bu tip içerikler bir sonraki etkinliğinize katılmaları için teşvik edici nitelikte olur.

3. “Önce” ve “sonra” formatında içerikler paylaşın

Instagram carousel içerikleri için bu konsept biraz klişe olabilir ama önce ve sonra formatına uyum sağlayan o kadar çok şey var ki! Örneğin ürünlerinizin gerçek hayattaki kullanım alanlarını önce ve sonra şeklindeki içeriklerle gösterebilirsiniz.

Instagram carousel kullanarak önce ve sonra formatı oluşturmak için tek yapmanız gereken şey paylaşacağınız fotoğraf ve videoları doğru sırada seçmek, ilgi çekici bir caption eklemek ve sonrasında Instagram’da yayınlamaktır. Hatta sadece bir carousel içeriği kapsamında birden fazla önce ve sonra içeriği ekleyebilirsiniz!

Instagram videolarını işletmeniz için nasıl kullanabilirsiniz?

Takipçi ve müşterilerinizle güven bağı kurmanın en harika yollarından biri Instagram videolarını kullanmaktır. Marka vizyonunuzu duyurmak, ürünlerinizi tanıtmak ya da şirket kültürünüzü yansıtmak yani kısacası ne olursa olsun video içerikleri oluşturarak izleyicilerinizle daha kişisel bir bağ kurabilirsiniz.

İzleyicilerinizin ilgisini çekin

Instagram videoları oluştururken amacınız izleyicilerinizin ilgisini en kısa süre içerisinde çekmek olmalıdır. Instagram videoları yayın akışınızı incelerken otomatik olarak oynamaya başlar. Videonun ilk 3-5 saniyesinde izleyicinin ilgisini yakalamayı başarırsanız videoyu sonuna kadar izlemesini sağlayabilirsiniz.

Videodaki seslere güvenmeyin

Instagram videolarının otomatik oynamaya başladığı doğru fakat sesi otomatik olarak açık değildir. Videolardaki sesi duymak için ses butonuna basmanız gerekir. İzleyicinin ilgisini ilk birkaç saniye içerisinde çekmeniz gerektiği için videonuzun ses olmadan da kolaylıkla anlaşılması gerekir.

Peki siz carousel içerikleri kullanıyor musunuz? Ne kadar sıklıkla Instagram’da video paylaşıyorsunuz? InstaAVM ile görüşlerinizi paylaşın.