Instagram analizi; izleyicilerinizin özelliklerini anlamak, içeriklerinizi optimize etmek ve genel Instagram pazarlama performansınızı hesaplamak için mutlaka gerekli bir işlemdir. Fakat analizde kullanılan farklı istatistik ve terimler ilk başta oldukça kafa karıştırıcı olabilir.

Türkiye’nin bir numaralı Instagram takipçi satış sitesi olan InstaAVM’nin hazırladığı bu makalede Instagram analizinin detaylarını konu alacağız. Hangi istatistik ne anlama geliyor ve Instagram pazarlama çalışmalarınızı daha yükseğe taşımak için analizden elde edeceğiniz bilgileri nasıl kullanmanız gerekiyor gibi sorularınız yanıtlarını bu yazıda bulacaktır.

Instagram Analizi Neden Önemli?

Instagram performansınızı analiz etmek; sadece hangi video, fotoğraf veya hikayenizin en iyi performansı gösterdiğini belirlemekten ibaret değildir. Başarınız için belirlemiş olduğunuz kilit istatistikleri uzun süre boyunca takip ederek, çok daha iyi sonuçlar almanızı garantileyen Instagram içerik stratejileri planlayabilir hale gelebilirsiniz.

Tek içeriklerin ve farklı tipteki içeriklerin birbirleriyle karşılaştırıldığında nasıl bir performans gösterdiğini incelemeniz önemlidir. Örneğin Instagram’ı kullanış amacınız online mağazanızı duyurmaksa farklı ürün içeriklerinizin nasıl performans gösterdiğini bilmeniz lazım. Arkaplanı açık renk olan fotoğraflar mı daha iyi performans gösteriyor yoksa koyu renk olan mı? Takipçileriniz şehir içerisinde çekilen fotoğraflara mı daha fazla ilgi gösteriyor yoksa doğa içerisinde çekilenlere mi?

Beğeni, yorum ve klik gibi etkileşim verilerini kullanarak hangi ürün içeriklerinizin en iyi performansı gösterdiğini belirleyebilirsiniz. Bu tespiti yaptıktan sonra daha iyi sonuçlar için en iyi performans gösteren içerik tipine uygun içerikler hazırlamanız gerekir. Örneğin lifestyle içeriklerinizi ürün içeriklerinizle karşılaştırmayı deneyin. Eğer takipçileriniz ürün içeriklerine daha fazla ilgi duyuyorsa, lifestyle içerikleri yerine ürün içeriklerine daha fazla yatırım yapmanız gerekir.

Instagram profiliniz hangi konuyla ilgileniyor olursa olsun Instagram istatistiklerinizi inceleyerek takipçilerinizin neler görmek istediğini anlayabilir, buna göre içeriklerinizi optimize edebilir ve sonuç olarak ise pazarlama çalışmalarınızdan daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İçerik performansınızı detaylarıyla incelemeden önce takipçilerinizin demografisini anlamanız çok önemlidir. Takipçileriniz çoğunlukla hangi bölgede yaşıyor, yaşları kaç ve hangi saat ile günlerde en aktif olarak Instagram’ı kullanıyor?

Instagram’ın kendi analiz aracı Insights bu bilgileri öğrenmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Instagram Insights’ı kullanmak için tek yapmanız gereken şey Instagram işletme hesabına geçmektir. Instagram işletme hesabına nasıl geçeceğinizi öğrenmek için InstaAVM’nin makalesini mutlaka okuyun.

Cinsiyet ve Yaş Aralıkları

Instagram Insights; cinsiyet, yaş aralıkları ve hatta cinsiyete göre yaş aralıkları gibi takipçileriniz hakkındaki temel bilgileri size sunuyor. İçeriklerinizi planlarken bu bilgilere göre hazırlamanız her zaman için iyi bir fikirdir. Örneğin eğer takipçileriniz genel olarak gençse, bu kişiler mobil cihazlarında daha fazla vakit geçireceği ve Instagram’ı kullanacağı için daha sıklıkla paylaşım yapmanız mantıklı bir strateji olacaktır.

Konum

Aynı cinsiyet ve yaş aralıklarında olduğu gibi, takipçilerinizin bulunduğu konumlar hakkında bilgi sahibi olursanız içerikleriniz için daha sağlıklı bir zaman planlaması yapabilirsiniz.

Çoğunlukla İngilizce konuşan ülkelerde yer alan takipçilerinize ek olarak İngilizce dışı dillerin konuşulduğu ülkelerden de takipçileriniz varsa, içeriklerinizin daha iyi anlaşılması için planınızı ona göre yapmanız gerekir.

Takipçilerinizin en fazla yaşadığı şehirleri öğrendiğinizde hangi zaman diliminde yer aldığını tespit edebilir ve böylece maksimum erişim için Instagram’da hangi saatlerde içerik paylaşmanız gerektiğini bilmiş olursunuz.

Saatler ve Günler

Instagram aynı zamanda takipçilerinizin Instagram’da en fazla aktif olduğu saat ve günler hakkında da bilgi sunmaktadır. En yüksek etkileşim oranlarını elde etmek için hangi gün ve saatlerde paylaşım yapacağınızı bu bilgiler doğrultusunda belirlemeniz mümkündür.

Yalnız şunu unutmayın ki bu istatistik ille de hesabınızla en fazla etkileşime girilen gün ve saatlerle ilgili değildir. Sadece takipçilerinizin aktif olduğu zamanları gösterir.

Gösterim, erişim, etkileşim ve daha fazlasını nasıl takip edersiniz?

Şimdi Instagram’ın içerikler ile ilgili olan istatistiklerine ve bunların anlamlarına daha yakından bir göz atalım. Instagram Insights’a girip “İçerik” başlığı altında içerik performansınız ile ilgili tonlarca bilgi bulabilirsiniz. Bu bilgileri içerik tipine (fotoğraf, video, carousel vs…), günlere, aylara ve yıllara göre filtreleyebilirsiniz.

Gösterim

Gösterim istatistiği bir içeriğinizin toplamda ne kadar görüntülendiğini gösterir. Yayın akışını dolaşırken içeriğinize denk gelen kişiler, profiliniz üzerinden fotoğrafınıza klikleyen kişiler veya DM üzerinden içeriğinizi gören kişileri kapsar.

Erişim

Erişim, gösterime benzer bir istatistiktir. Gösterim bir içeriğinizin toplamda ne kadar görüntülendiğini gösterirken erişim ise bir içeriğinizin toplamda kaç tane tekil kişi tarafından görüntülendiğini gösterir.

Etkileşim

Bu istatistik bir içeriğinizin toplamda ne kadar beğenildiğini, kaydedildiğini veya yorum yazıldığını gösterir. Şunu belirtmeliyiz ki Instagram, aynı kişiden gelen birden fazla yorumu hesaba katmamaktadır. Yani aynı kişi size ayrı ayrı 10 kez yorum attıysa Instagram bunu 1 olarak kabul eder.

Etkileşim Oranları

Instagram Insights’ın kendisi etkileşim oranlarınızla iligli herhangi bir veri sunmamaktır. Fakat buna rağmen Instagram pazarlama çalışmalarınızın performansını ölçmek için mutlaka takip etmeniz gereken bir metriktir.

Etkileşim oranı, içeriklerinizle etkileşime giren takipçilerin veya izleyicilerin yüzdesini gösterir. Ortalama etkileşim oranınızı hesaplamak istiyorsanız, takipçi sayınızı aldığınız beğeni ve yorum sayısına bölmeniz gerek. Sonuçtaki rakam ise etkileşim yüzdenizi yansıtır.

Etkileşim oranını içerik başına göre hesaplamak istiyorsanız; örneğin 15.000 takipçiniz var diyelim ve bir içeriğiniz toplamda 1200 yorum ve beğeni aldı. 15.000’ü 1200’e bölün ve etkileşim oranınızın yüzdesini bulmak için çıkan rakamı 100 ile çarpın. Yani örnekte verdiğimiz rakamlara göre o içeriğinizin etkileşim oranı %8’dir.

Profil Ziyaretleri ve Takipçiler

Instagram Insights, profilinizin ne kadar görüntülendiğini ve kaç tane hesabın sizi takip etmeye başladığını gösterir. Ne yazık ki Instagram Insights’da takipçi büyümesi ile ilgili herhangi bir veri bulamazsınız. Takipçi büyümesi belirli bir zaman aralığındaki takipçi kazanım ve kayıplarınızı gösteren metriktir. Ancak bu rakamı manuel olarak tespit etmek sandığınız kadar zor değildir. Ayrıca dilerseniz üçüncü parti Instagram pazarlama uygulamalarını indirerek bunu otomatikleştirmeniz de mümkündür.

Fotoğraf, Video ve Carousel İçerikleri Arasındaki Farklar

Yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi içerikle ilgili istatistiklerinizi içerik tipine göre filtrelemeniz mümkündür. Fotoğraf, video ve carousel içeriklerini ayrı ayrı filtreleyerek bu tip içeriklerinizin nasıl performans gösterdiğini tespit edebilirsiniz. Peki bu içeriklerinin arasında bir fark var mı?

Fotoğraf, video ve carousel içeriklerinin hepsinin aynı yayın akışında yer aldığı doğru. Fakat kullanıcıların bu içeriklerle olan etkileşimler farklı olduğu için performansı da farklı olacaktır.

Şöyle düşünün, yayın akışınızda geziyorsunuz diyelim. Bir fotoğrafı gördüğünüzde bunu beğenip beğenmeyeceğinize çabucak karar verebilirsiniz. Durum video oldumu önce videonun yüklemesini bekleyip ilginizi çekip çekmeyeceğini öğrenmek için birazını izlemeniz gerek. Aynı durum carousel içerikleri için de geçerli.

Instagram videolarınızın performanslarını ölçmek için ne kadar görüntülendiğine bakabilirsiniz. Görüntülenme hesaplanması platformdan platforma değişiklik gösterir. Fakat Instagram, en az 3 saniye izlenilen bir videoyu görüntülenmiş olarak sayıyor. Bu video Boomerang, GIF, Hyperlapse formatında olduğunda veya 30 saniye sürüyor olsa bile hesaplama aynıdır. Yani videolarınızın performansını ölçmek için beğeniler size yeterli gelmiyorsa görüntülenme sayısına bakabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri’ne Özgü Metrikler

Fotoğraf, video ve hikayeler için metrikler çoğu zaman aynı şekilde hesaplanıyor ama yine de bazı değişiklikler bulunmakta.

Video ve fotoğraflarla karşılaştırıldığında hikayeler kullanıcılardan daha fazla aktif etkileşim istemektedir. Hikayenizin görüntülenmesi için bir kullanıcının yayın akışının üzerindeki hikayenizi bulup basması gerekir. Böylece hikayenizi tamamen izleyebilir veya başka bir hikayenize atlayabilir. Görüntülenme ve erişim dışında hikaye performansınızı ölçmek için hikayeden çıkış ve hikayeye gelen yorumları da hesaba katmalısınız.

İleri, Geri, Çıkış, Sonraki Hikaye

Hikayeniz için olan istatistiklere bakarken normal yayın akışınızda olmayan bazı metrikler göreceksinizdir. Aslında bunların hepsi adından da kolaylıkla anlaşılabilir.

İleri, hikayenizde yer alan sonraki fotoğrafı veya videoyu görmek için toplam klik sayısını gösterir. Geri, hikayenizde yer alan önceki fotoğrafı veya videoyu görmek için toplam klik sayısını gösterir. Çıkış, hikayenizden çıkmak için yapılan toplam klik sayısını gösterir. Sonraki Hikaye ise, sizden sonra sırada olan başka bir hesabın hikayesine geçiş için yapılan toplam klik sayısını gösterir.

Instagram Pazarlama Stratejileriniz için Doğru Temel Performans Göstergeleri (KPI) Seçimi

Instagram pazarlaması performansı hesaplamasında kullanılan farklı metrikler konusunda artık bilgi sahibisiniz. Şimdi sıra pazarlamanızı bir adım ileriye taşımak ve performans ölçümünde kullanacağınız temel performans göstergelerini (KPI) belirlemektir.

KPI, içeriğinizin veya kampanyanızın başarısını ölçmek için kullanacağınız özel olarak seçilmiş istatistiklerdir. KPI, Instagram pazarlama çalışmalarınız için belirlemiş olduğunuz hedeflerinize göre değişiklik gösterecektir.

Eğer topluluk ve iletişim gibi şeyler markanız için çok önemliyse belirleyeceğiniz KPI, video ve fotoğraflarınızın aldığı etkileşimlerle ilgili olmalıdır. Eğer Instagram reklamları kullanırsanız ve belirli bir içeriğinizi sponsorlu içerik olarak boostlamak isterseniz, o zaman başka bir KPI’ya geçerek içeriğinizin genel Instagram kullanıcıları üzerinde nasıl bir etki yarattığını görmelisiniz.

Eğer kullanıcıların katılmak için yorum yapmak zorunda oldukları bir yarışma veya çekiliş düzenliyorsanız, belirleyeceğiniz KPI kullanıcı yorumları ile ilgili olmalıdır. Kullanıcı yorumlarını KPI olarak belirleyerek geçmiş ile devam etmekte olan yarışmalarınız arasında performans karşılaştırması yapabilirsiniz. Hangi yarışmanın daha fazla yorum aldığını tespit ederek gelecekteki yarışmalarınızı bu bilgi ışığı altında yönlendirebilirsiniz.


Peki siz pazarlama çalışmalarınızın başarısını ölçerken hangi istatistiklere en fazla değeri veriyorsunuz? Pazarlama hedefleriniz neler ve belirlediğiniz istatistiklerin bu hedefleri doğru yansıttığını düşünüyor musunuz?