2021 yılındaki Instagram reklam çalışmalarınızın istediğiniz sonuçları getirmemesinin sebepleri makalede bahsi geçecek olan 5 hatadan biri ya da daha fazlası olabilir mi?

2020 yılında aynı hataları yapmayın!

Instagram, markanızı paylaşmak ve hizmet ile ürünlerinizi duyurarak hedef aldığınız müşterilere ilham vermek için en mükemmel sosyal medya platformudur. Bunu göz önüne aldığımızda Instagram üzerinden hedeflenen potansiyel müşterilere ulaşmak isteyen markalar için Instagram reklam çalışmaları yapmak atılması gereken doğal bir adımdır. Fakat aşağıda bahsedeceğimiz Instagram hatalarını yapıyorsanız, bu reklamların getireceği sonuçlar kolaylıkla olumsuz bir yöne doğru gitmeye başlayabilir.

Ancak endişelenmenize gerek yok. Çünkü markaları çok zor bir duruma düşüren Instagram reklamlarında en sık yapılan 5 hatayı sizlerle paylaşacağız. Böylece eğer hata yapıyorsanız bunun ne olduğunu ve hatalarınızı nasıl düzelteceğinizi yazımız sayesinde öğrenme imkanınız olacak.

Makalemizi okuduktan sonra Instagram reklamlarında yapılan hatalar hakkında önemli dersler çıkaracaksınız. Ayrıca Instagram hatalarınızı düzeltmenin yollarını öğreneceksiniz ve böylece doğru Instagram reklam stratejilerini kullanarak amaçlarınıza ulaşmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

Hata 1: Sadece fotoğraflardan oluşan Instagram reklamlarını tercih ediyorsunuz

Instagram’da markaların kullanabileceği çeşitli reklam seçenekleri mevcuttur. Yani sadece fotoğraflardan oluşan reklamları kullanıyorsanız bu seçenekleri kaçırıyorsunuz demektir. O zaman gelin birlikte Instagram reklam seçeneklerine bir göz atalım.

Instagram Video Reklamları

Instagram, en fazla 60 saniye kadar olabilen video reklamlarını kullanmanıza imkan tanıyor. Günümüzde videoların bu kadar güçlü bir medya olduğunu düşündüğümüzde video reklamlarından yararlanmamak yapılan en büyük hatalardan biridir.

2017 yılının sonlarına doğru Instagram’da zamanını video izleyerek geçiren kullanıcıların oranında yüzde 80’lik gibi çok yüksek bir artış oldu. Reklamlarınızda video kullanırsanız, markanız hedeflenen müşteri kitlesine daha fazla çekici gelir, diğer kullanıcıların dikkatleri daha kolay yakalanabilir ve tüm bunlar olurken aynı zamanda etkileşim oranlarınızı da artış gösterir. Yani markanızın ilgi çekmesini ve reklamların amaçlarınızı elde etmeye yardımcı olmasını istiyorsanız, reklam kampanyalarınızda mutlaka videoları kullanmaya başlamanız gerekir.

Oldukça popüler bir pizza markası olan DiGiorno, izleyici kitlesinin ilgisini çekmek için kaliteli bir video reklam kampanyası düzenledi. Bu kampanya dahilinde fırında pişen bir pizzanın zaman atlamalı videosu paylaşıldı. Bu video, Amerika’da yaşayan 25-54 yaş aralığında yer alan ve pizzaya ilgi duyan kullanıcılar ile paylaşıldı. Akıllıca hazırlanan bu video reklam kampanyası sayesinde DiGiorno, sadece 3.5 hafta içerisinde 21 milyon kişiye ulaşmayı başardı.

Instagram Carousel Reklamları

Carousel reklamları, kullanıcıların ekranı kaydırarak daha fazla video ve fotoğrafa erişim sağlamasına imkan tanıyor. Carousel reklamları sayesinde reklam içeriklerinize daha fazla görsel medya ekleyerek belirli bir tema ya da mesaj üzerinden kampanya oluşturmanız mümkün. Carousel reklamlar özellikle ürün satan markalar için çok etkili bir reklam seçeneğidir. Belirli bir ürün yelpazenizde yer alan tüm seçenekleri ya da aynı ürünün farklı bakış açılarından çekilen fotoğraflarını sadece bir reklamda paylaşarak sizden alışveriş yapmaları için müşterilerinizi teşvik edebilirsiniz.

GAP kıyafet markası carousel reklamlarından oldukça etkili bir şekilde faydalanmayı başarıyor. GAP, carousel reklamlarında hem video hem de fotoğraf görselleri ekliyor ve böylece ürünlerini, stillerini ve renk uyumlarını müşterileriyle paylaşıyor. Böylece GAP markası carousel reklamlarından etkili bir şekilde faydalandığı için yeni kıyafetlerini ve renk seçeneklerini heyecan verici olarak müşterileriyle paylaşmayı başarıyor ve böylece o ürünleri satın almak için müşteriler heyecanlandırılıyor.

Instagram Hikayeleri Reklamları

Her gün 300 milyon kişi Instagram Hikayeleri’ni kullanmaktadır. Instagram Hikayeleri’nde en fazla görüntülenen hikayelerin üçte biri markalardan ve işletmelerden gelmektedir. Bu istatistikleri göz önünde bulundurduğumuzda Instagram Hikayeleri, reklam kampanyası çalışmalarınız için tamamen olmazsa olmaz bir platformdur.

Bir yoğurt markası olan Activia Instagram Hikayeleri’ni kullanmaya başladı ve oldukça etkileyici sonuçlar elde etti. Instagram Hikayeleri’nde yapılan reklam kampanyası dahilinde, günlük hayatında Activia ile beslenen kadınlar ile ilgili iki farklı hikaye paylaşıldı. Sadece 6 hafta sonrasında Activia markası 3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Instagram Hikayeleri’ndeki reklamlar dikey formattadır ve mobil cihazın ekranının tamamını kaplar. Böylece reklamı gören kullanıcıların gözüne daha çekici gelir. Instagram Hikayeleri’nde yer alan birçok yaratıcı araç yardımıyla videolar, fotoğraflar ve sesler ile donatılmış dopdolu ve etkileyici hikaye reklamları hazırlamanız mümkün. Instagram Hikayeleri’nde reklamlar hazırlayıp markanızın ya da ürününüzün hikayesini dünya ile paylaştığınız zaman, hedeflediğiniz müşterilerin markanızla daha yakından bir bağ kurmasına da yardımcı olmuş olursunuz.

Hata 2: Reklamlarınız doğru kullanıcı kitlesini hedeflemekte başarısız oluyor

Instagram’ı kullanan markaların karşılaştığı çoğu zorluktan bir tanesi doğru kullanıcı kitlesini hedeflemektir. Muhteşem kaliteli reklamlar hazırlamış olabilirsiniz. Fakat bu reklamlar hedef aldığınız kullanıcı kitlesine ulaşmıyorsa o zaman bu reklamların hiçbiri kelimenin tam anlamıyla beş para etmez. Bundan dolayı Instagram’ın sunduğu hedefleme seçeneklerini yakından tanımak için gerekli zaman yatırımını yapmanız lazım. Instagram’daki kullanıcı kitlesini en basit seviyede; bulundukları konuma, yaş aralıklarına, ilgi odaklarına ve davranışlarına göre filtreleyip hedefleyebilirsiniz.

Instagram’ın diğer önemli hedefleme seçeneklerine daha yakından bir göz atalım.

Custom Audiences (Özelleştirilmiş İzleyici Kitlesi)

Custom Audiences sayesinde daha önce markanızla herhangi bir şekilde etkileşime giren kullanıcı kitlesini hedefleme şansınız oluyor. Öncelikle telefon numarası ya da email adreslerinin yer aldığı müşteri listenizi sisteme yüklüyorsunuz. Sonrasında ise Instagram hesabı bulunan kişilere reklamlarınız yollanıyor.

Custom Audiences seçeneğini kullanmak oldukça etkilidir çünkü zaten daha önceden markanıza ilgi göstermiş olan kişiler tekrar hedef olarak belirlenir. Böylece yatırım karınız artar çünkü daha önceden markanızla etkileşim kurmuş olan kişilerin, reklam çalışmalarınız doğrultusunda sizden alışveriş yapan sürekli bir müşteriye dönüşme şansı daha yüksektir.

Lookalike Audiences (Benzer İzleyici Kitlesi)

Lookalike Audiences seçeneği, varolan müşterileriniz ile benzerlik gösteren profillere sahip olan kişileri hedef alır. Lookalike audience seçeneğini kullanmanın altında yatan mantık, zaten markanızı beğenen kişilere benzer olan yeni izleyici kitlelerine erişim sağlamaktır. Oldukça değerli olan şimdiki müşterilerinizden yola çıkarak onlara benzer kullanıcılara eriştiğiniz zaman, reklamlarınız sayesinde hedeflerinize daha fazla yaklaşma şansınız artmış olur.

Eğlence şirketi olan BluTV hem custom audiences hem de lookalike audiences seçeneklerini kullandı. BluTV hazırladığı reklamları; zaten sitelerini ziyaret etmekte olan kullanıcılarına ve mevcut olan müşterilerine benzerlik gösteren yeni izleyici kitlesine yolladı. Sadece iki hafta içerisinde 20.000’den fazla yeni kişi BluTV’nin hizmetine abone oldu.

Hata 3: Reklamlarınızın içerikleri doğru değil

Instagram reklamlarında kaçınılması gereken birçok hata vardır. Fakat reklamın içeriğini yanlış hazırlamak yapılacak en büyük hataların başında yer alır. Bir reklam hazırlarken, bu reklamın aşağıdaki faktörlere uyum sağlamasından emin olmanız gerekir:

Reklamlarınız;

  • Markanızı doğru yansıtmalı
  • Aşırı promosyona kaçmamalı
  • İlham kaynağı olmalı

Reklamlarınız, aşırı satışa kaçmayacak şekilde markanızı, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi yansıtmalıdır. Müşterilerinize ilham kaynağı olacak şekilde hikayeler ve görsel medyalar kullanarak reklam hazırlamayı başarırsanız, hedeflediğiniz müşteri kitlesinin de dikkatini çekmiş olursunuz.

Nike, motive edici reklamlar hazırlama konusunda oldukça başarılı ve etkili bir marka. Nike’ın reklam odağını Nike ürünlerini kullanırken spor yapan ünlü kişiler oluşturuyor.

Reklamın açıklama kısmını da doğru hazırlamanız gerek. Eğer açıklama kısmı yeterli değilse vermeye çalıştığınız mesaj adresine ulaşmayabilir. Reklamınıza açıklama yazarken kendinize şu soruları mutlaka sorun:

  • Reklamın açıklaması, içerik dahilinde kullanılan fotoğraf ve / veya videoda verilen mesaja uygun mu?
  • Doğru hashtagları kullanıyor muyum?
  • Emoji ekledim mi?
  • İnsanları eyleme teşvik edecek şekilde cümleler kurdum mu?

Reklamın açıklama kısmında reklamın amacını açıklayın ve reklamın hedeflediği belirli bir eylemi gerçekleştirmeleri için müşterilerinizi teşvik edici kelimeler kullanın.

Hata 4: Instagram Insights’ı kontrol etmiyorsunuz

Instagram reklamcılığında yapılan en sık hatalardan biri Instagram Insights’ı yakından takip etmemek ve istatistiklerden ders çıkarmamaktır. Instagram reklam analitik sonuçlarına baktığınız zaman hedef izleyicilerin reklamlarınızla nasıl etkileşime girdiğini, hangi reklamın işe yaradığını ve hangi reklamın geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu görebilirsiniz.

Instagram Insights’ı kullanarak aşağıdaki istatistikleri takip edebilirsiniz:

  • Görüntülenme – Reklamlarınızın kaç kez görüntülendiğini gösteren istatistik
  • Erişim – Reklamlarınızın kaç özgün hesap tarafından görüntülendiğini gösteren istatistik
  • Eylem – Reklam görüntülendikten sonra profiliniz üzerinde hangi tip eylemin kaç kez yapıldığını gösteren istatistik. Eylemleri; profilin ziyaret edilmesi, profilin takip edilmeye başlanması, website ve linklerin kliklenmesi olarak sıralayabiliriz.

Instagram Insights aynı zamanda izleyicileriniz hakkında da bilgi sunar. İzleyicilerinizin cinsiyetini, yaşlarını ve konumlarını Insights yardımıyla öğrenmeniz mümkün. Bu verileri analiz etmek ve verilere göre çalışmalar yapmak, reklam stratejilerinizde ve gelecekteki reklam kampanyalarınızda mutlaka kullanmanız gereken unsurlardır.

Hata 5: Hedefler üzerine kurulu bir Instagram reklam stratejisine sahip değilsiniz

İyi düşünülmüş, akıllıca hazırlanmış ve hedefler üzerine kurulu bir reklam stratejisine sahip değilseniz, başarılı bir Instagram reklam kampanyası düzenlemekte zorluk çekersiniz. Ya da daha önce iyi olduğunu düşündüğünüz bir reklam stratejisi kurduysanız fakat makalemizi okuduktan sonra yapmış olduğunuz bir hatayı tespit ettiyseniz, o zaman stratejiniz sandığınız kadar iyi düşünülmüş değil demektir.

Etkili bir Instagram reklam stratejisinin en önemli prensibi hedefler ve amaçlar üzerine kurulmuş olmasıdır. Reklamlarınızın hangi amaca ulaşmasını istiyorsunuz? Instagram takipçi kitlenizi artırmak istiyor olabilirsiniz, veya amacınız marka bilinirliğinizi artırmak da olabilir. Belki websitenize daha fazla trafik çekmek istiyorsunuz ya da hedeflediğiniz amaç bunlardan tamamen farklı bile olabilir.

Reklamlarınızın asıl amacının ne olduğu konusunda net bir fikir elde ettiğiniz zaman reklam kampanyanızın diğer alanlarına konsantre olabilirsiniz. Bu alanlar örneğin doğru reklam tipi seçimi, harika bir reklam içeriği hazırlamak ve tam da istediğiniz kullanıcı kitlesini hedeflemek olabilir. Asıl amacınıza “nasıl” ulaşacağınızı bildiğiniz zaman, reklam kampanyanıza doğru yolu gösterebilir ve tüm reklamlarınızın kullanıcılar üzerinde istediğiniz etkiyi oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram reklam hataları ile ilgili son söz

Instagram platformunda reklam kampanyası düzenlerken karşılaşacağınız birtakım güçlükler olacaktır. Fakat makalemizde bahsi geçmiş olan Instagram reklam hatalarını yapmaktan kaçınmayı başarırsanız, rakip markaların çoğunun önüne geçmeyi ve başarıya ulaşma yolunda markanızın temellerini sağlamlaştırmayı da başarırsınız.