Instagram algoritmasına gelen güncellemeler sonucunda organik yollarla takipçi kazanmak gittikçe daha da zor bir hale geliyor, ama imkansız değil. Organik yollarla takipçi sayınızı artırmanın yollarını sizinle paylaşmadan önce, Türkiye’nin bir numaralı takipçi sitesi olan InstaAVM’den hediyeli takipçi paketlerini mutlaka incelemenizi öneririz. InstaAVM sayesinde kısa süre içerisinde dilediğiniz takipçi sayısına kolaylıkla ulaşabilirsiniz, hem de kayıp durumlarında ücretsiz telafi imkanı ile!

Instagram takipçi sayınızı artırmak için yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle izleyicilerinizin bağ kurabileceği yüksek kaliteli içerikler oluşturmanız lazım. Ayrıca bu içeriklerinizi öyle şekilde optimize etmelisiniz ki mümkün olduğunca fazla kullanıcıya ulaşmalı. Son olarak ise Instagram profilinizi, gelecek ziyaretçilerin takip et butonuna basmayı istetecek şekilde optimize etmeniz lazım.

InstaAVM okuyucuları için hazırladığımız bu yazıda, daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak şekilde içerik optimizasyonu konusunu ele alacağız.

Markanız için doğru hashtagları tespit edin

Hashtagler, 2017 yılında tartışmalı bir konu haline geldi çünkü bu dönemde Instagram “shadowban” özelliğini ekledi. Shadowbanlanan profillerin içerikleri hashtaglerde yer almıyordu. İçeriklerinizde aynı hashtagleri sürekli kullanıyorsanız Instagram bunu “spam” olarak algılıyor ve hesabınızı cezalandırıyordu.

Endişelenmeyin çünkü Instagram hashtaglerini güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. Shadowban özelliği zaman içerisinde kendinizi düzeltti. Ayrıca Insagram hashtagleri, daha fazla takipçi kazanmanızı ve içeriğinizin daha fazla kullanıcı tarafından keşfedilmesini sağlar.

Peki markanızın Instagram pazarlaması kapsamında hashtag kullanımınızı nasıl optimize etmeniz lazım? İçerik kategorilerine göre uygun hashtagleri düşünmeniz gerek. Instagram içeriklerinizin nerede görünmesini istiyorsunuz? Hangi konu ve tema en mantıklı?

İçerikleriniz için seçeceğiniz hashtaglerin bir fonksiyonu olmalı. Örneğin markanızı tanıtıcı, hesabınızın amacını açıklayıcı ve hedef kitlenizi belirleyici nitelikte olmalıdır. Ayrıca hashtag seçerken güçlü bir topluluğu olan hashtag seçmeye özen gösterebilirsiniz. Bazı hashtagler çok popülerdir ve bünyesinde milyonlarca içerik barındırır. Fakat bu tip içeriklerde etkileşim oranları düşük olabilir. Diğer hashtaglerde o kadar fazla içerik olmasa bile topluluğu çok daha etkileşimli olabilir.

Markanızın amacı, hedef kitlenizin kullandığı hashtagleri kullanmaktır. Bunu yapabilmek için hedef kitlenizin kendi içeriklerinde ve hikayelerinde kullandığı hashtagleri tespit etmeniz lazım. Ayrıca kendi profilinize trafik çekebilmek için bu içeriklere beğeniler ve yorumlar da atmalısınız.

Her içerik için farklı hashtagler kullanmaya dikkat etmenizi öneririz. Her içerik başına olan maksimum 30 hashtag limitini mümkün olduğunca doldurmak iyi bir fikirdir. Fakat her içeriğinize aynı hashtagleri kopyalayıp yapıştırmak buna değmez.

Instagram işletme hesabınız varsa Instagram Insights’a gelerek hashtaglerden ne kadar izlenim aldığınızı öğrenmeniz mümkün. Eğer istatistiklerinizi çok düşük buluyorsanız bunu yükseltmek için farklı hashtagleri deneyin. Instagram işletme hesabına nasıl geçeceğinizi bilmiyorsanız InstaAVM’nin yazısını sakın kaçırmayın.

2. Instagram Hikayeleri’ni kullanın

2018, Instagram Hikayeleri için çok büyük bir yıl oldu. Normal Instagram içeriklerinde organik erişim düştüğünden dolayı, hikaye içerikleri izleyicilerinizle etkileşime girmenin en önemli yollarından biri hale geldi.

Peki Instagram Hikayeleri’nin de takipçi kazanmanıza yardımcı olabildiğini biliyor muydunuz?

Instagram hikaye içerikleri Instagram’ın keşfet sayfasında yer alır. Yani sizi takip etmeyen kişiler bile hikaye içeriklerinizi rahatlıkla keşfedebilir. Eğer hikayenizi beğenirlerse sizi takip etmeye başlayabilirler! Tam da bu nedenden ötürü her an için aktif bir hikayenizin olması çok önemlidir.

Hikayeler, keşfet sayfası dışında hashtag ve konum odaklı arama sayfalarında da karşınıza çıkabilir. Instagram konumları ve hashtaglerinin kendilerine has hikayeleri vardır. Bu özellik Instagram’da şu an için çok sık kullanılmıyor ama daha da fazla sayıda Instagram kullanıcısı, hikaye içerikleri üretmeye başladığı gibi bu trendin de popüler olacağını kolaylıkla tahmin edebiliriz.

Instagram hikayenize nasıl hashtag eklersiniz?

Instagram hikayelerine hashtag eklemek oldukça kolaydır. Hashtagi telefon klavyenizle yazabilir ya da hashtag stickerı kullanabilirsiniz. Kullanıcılar Instagram’da bir hashtagi arattığı zaman eğer o hashtagli içeriğiniz yeterince popüler olmuşsa bu içeriğinizi kolaylıkla bulabilirler.

Instagram hikayenize nasıl konum eklersiniz?

Instagram hikayenize konum eklemek için konum stickerına tıklayın ve hikayenizin yer aldığı konumu ekleyin.

Instagram hikayeleri konumları, hem şehirleri hem de belirgin konumları barındırabilir. Örneğin hikayenize Eyfel Kulesi etiketini eklediyseniz hikayeniz hem Eyfel Kulesi hem de daha genel olan Paris konum etiketlerinde yer alacaktır.

Hikayeniz bir konum için arama sayfasına eklendiğinde Instagram konu ile ilgili size bir bildirim yollar. Bir hikayeniz, hashtag veya konum sayfasında görünür olduğunda, hikayenizi kimin gördüğüne bakarken o sayfanın ismini de görebilirsiniz.

3. Instagram reklamlarından yararlanın

Instagram reklamları Facebook reklamları kadar popüler olmayabilir. Fakat Instagram’daki organik erişimin düşmesi ile birlikte Instagram reklamlarına yatırım yapıp içeriklerinizi boostlamak hiç de kötü bir fikir değildir.

Kendi Instagram reklam çalışmalarınızı yapmak o kadar da zor bir şey değil. Fakat daha önce Instagram reklamlarını hiç kullanmayan küçük çaplı işletmeler ve influencerlara ilk başta karışık gelebilir. Ancak endişelenmenize gerek yok çünkü Instagram takipçi sayınızı artırmak için içeriklerinizi boostlamak oldukça basit bir işlem.

Facebook reklam yöneticisi üzerinden karmakarışık Instagram reklamları oluşturmanıza hiç de gerek yok. Tek yapmanız gereken şey normalde nasıl yapıyorsanız bir Instagram içeriği oluşturmak ve bu içeriği yayınladıktan sonra “promote” butonuna basmaktır.

Instagram bu içeriğinizi boostlayabileceğiniz “benzer izleyici” kitlesini için bir listeyi size çıkarıyor. Bu listeden seçmek istemiyorsanız; izleyicilerin ilgi alanları, yaş aralıkları ve cinsiyetlerine göre de belirleyebilirsiniz.

Örneğin Y kuşağı tarafından sıklıkla ziyaret edilen Los Angeles’daki bir taco restoranı ile ilgili bir fotoğraf paylaşmak istiyorsunuz diyelim. Tacoya ilgi duyan, Los Angeles’da yaşayan ve 20-35 yaş arasında yer alan kişilere bu içeriğinizi boostlayabilirsiniz.

Sonrasında paylaşmış olduğunuz içerik normal bir şekilde yayın akışında yer almaya başlayacaktır. Boostlanmış içeriğin normal içeriğe göre tek farkı, içeriğin üst kısmında “sponsorlu” şeklinde bir yazının bulunmasıdır. Ayrıca sponsorlu içeriklerde eyleme geçiş butonları da yer alır.

Küçük bir reklam bütçesiyle işe başlayın, başlangıçta reklamınızı 1-2 günlük ayarlayın. Sonrasında dilediğiniz sonuçları elde edene kadar gerekli ayarları yapmaya devam edin.


Unutmayın, eğer takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız InstaAVM’nin aktif %100 Türk takipçi paketlerini mutlaka inceleyin.