Web sitenize Instagram üzerinden daha fazla trafik mi çekmek istiyorsunuz? Peki, Instagram’ın size sunduğu tüm özelliklerden faydalanıyor musunuz?

Bu rehberimizde Instagramda bağlantı adreslerinizi paylaşabileceğiniz dört alandan ve bağlantı adreslerinizin tıklanma oranlarını arttırmak için bazı önemli tüyo ve ipuçlarından bahsedeceğiz. Aynı zamanda Instagram trafiğinizi kolayca yönlendirmenize yardımcı olacak biyografide link paylaşımı ile ilgili bazı sorunların üstesinden gelmek için önemli tüyolar bulacaksınız.

Instagram üzerinden daha fazla trafik çekmek için hazırladığımız bu rehbere göz atmanız yeterli olacaktır. Ayrıca instagram beğeni satın al işlemi için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  1. IGTV Açıklamasına Bağlantı Adresinizi Ekleyin

İlk olarak IGTV ile başlayalım çünkü herhangi bir Instagram hesabı paylaştığı IGTV videosunun açıklamasına tamamen tıklanabilir bir bağlantı adresi ekleyebilir. Eğer kullanıcılarınız IGTV videolarınızı izliyorsa, açıklama kısmında harekete geçirici bir söz ile bağlantı adresinizi paylaşabilir ve insanları linke tıklamaya teşvik edebilirsiniz. Bu, Instagram üzerinden trafik çekmek isteyen herkes için oldukça basit ve hızlı bir yöntemdir.

  1. Instagram Mesajlarına Bağlantı Adresinizi Ekleyin

Değerlendirebileceğiniz bir diğer özellikte özel mesajlarda bağlantı adresinizi kullanmak. Evet, herhangi bir özel mesaja bağlantı adresi ekleyebilir ve karşı tarafın buna tıklamasını sağlayabilirsiniz. Bu özellik, Instagramdaki kullanıcılarla bağlantı adresinizi paylaşmayı kolaylaştırıyor.

  1. Instagram Hikayelerine Bağlantı Adresinizi Ekleyin

Instagram hikayelerindeki yukarı kaydırarak yönlendirilen linkler hakkında muhtemelen bilginiz zaten vardır. Şimdilik sadece takipçi sayısı 10.000’in üzerinde olan işletme hesapları ile içerik üreticisi hesapları ve onaylanmış hesaplar Instagram hikayelerinde bağlantı adresi paylaşabiliyor. Eğer takipçi sayınız 10.000 ve üzeri değilse Instagram türk takipçi satın al kategorisinden hesabınıza takipçi alabilirsiniz.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz şartlardan herhangi birini sağlamıyorsanız, IGTV videonuzda hala bu özelliği kullanabilirsiniz. Evet, teknik olarak birkaç adım daha fazla işlem yapıyorsunuz ancak kullanıcıları hikayenizden IGTV videonuza yönlendirebilir ve video üzerinden de kullanıcıların açıklama kısmında paylaştığınız bağlantı adresine tıklamalarını sağlayabilirsiniz. Bu taktik hakkında detaylı bilgi için bu rehberi okuyabilirsiniz.

Özel mesaj konusuna geri dönmek gerekirse, hikayenizde harekete geçirici bir söz kullanabilir ve eğer bağlantı adresini isterseniz, bu hikayeye yanıt gönderin ve ben de size bağlantı adresini göndereyim gibi bir şeyler yazabilir veya söyleyebilirsiniz. Bu gibi hikayelerde bol miktarda etkileşim alabilirsiniz ki bu da algoritmalar açısından sizin adınıza oldukça faydalıdır. Ayrıca sizinle iletişime geçen takipçilerinizle de birebir muhabbet etme fırsatı bulursunuz.

Bana mesaj at etiketini kullanarak, insanların size tek bir tıklama ile mesaj göndermesini de sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda Instagram hikayeleri aracılığıyla biyografinizde paylaştığınız bağlantı adresinden de faydalanabilirsiniz. Bunu yapmak için videonuzda biyografimdeki bağlantı adresine tıklayın gibi harekete geçirici bir metin veya söylem kullanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar profilinizi ziyaret edip, bulacakları bağlantı adresine tıklayabilirler.

Kullanıcılar için bu süreci kolaylaştırmak adına hikayenizde kendinizi @mentionlayabilirsiniz, bu sayede doğrudan profilinize ulaşabilirler. Ardından “Buraya Tıklayın” gibi bir metin kutusu veya gif kullanarak, @mentionladığınız metni etiketin arkasına saklayabilirsiniz. Bu sayede, etikete tıklayan kullanıcılar doğrudan biyografinizin bulunduğu profilinize gidecektir.

  1. Biyografinize Bağlantı Adresinizi Ekleyin

Eskiden bağlantı adresini paylaşabileceğiniz tek yer biyografinizdi ve birçok insan takipçilerini biyografilerine yönlendirirdi. Hala da birçok kişi hala “link için biyografi sayfasını ziyaret edin” gibi basit cümleleri gönderilerinin açıklama kısımlarında kullanıyor. Muhtemelen bu, Instagram trafiğini arttırmak için kullanılan en yaygın taktiktir.

Ancak elbette biyografinize sadece bir bağlantı adresi ekleyebiliyorsunuz. Bu adresi istediğiniz sıklıkta değiştirebilseniz bile bunu yaparken dikkatli olmalısınız. Eğer gönderilerinizde sıklıkla biyografinize yönlendirme yapıyorsanız, eski gönderinizi gören bir kullanıcı biyografinizi ziyaret edip, alakasız bir bağlantı adresi ile karşılaşırsa, olumsuz bir deneyim yaşayacaktır.

Yıllar önce biyografide kullanılan tek bağlantı adresi ile ilgili kullanabileceğiniz bir dizi ek yazılım vardı. Bu üçüncü taraf yazılımlar sayesinde içinde birden fazla bağlantı adresi bulunan karşılama sayfaları yapabiliyordunuz. Her ne kadar bu yazılımlar işinizi kolaylaştırsa bile neden zorla edindiğiniz trafiğinizi kendi web sitesine yönlendirmek varken başka bir firmaya yönlendiresiniz ki?

Biyografi Üzerinden Gelen Trafiği Yönlendirmek

Bu tek bağlantı adresi sorununu çözmek için basit bir çözümümüz var. Kendi web sitenizde ayrı bir karşılama sayfası hazırlayın. Bu sayfanın erişimi kolay olmalı, mobil cihazlar üzerinden kolayca okunmalı ve herhangi bir kenar çubuğu veya açılır pencere olmadan basit bir tasarıma sahip olmalıdır.

En iyi seçenek burada paylaşacağınız bağlantı adreslerinin miktarını düşük tutup, kullanıcının sayfada çok aşağıya inmesini engellemektir. Blog sayfanız, YouTube kanalınız veya Facebook sayfanız, hizmetleriniz ve ürünlerinizle ilgili birkaç bağlantıya yer vermeniz yeterlidir. Eğer ürününüz varsa, ürünlerin kendilerinden ziyade ürün kategorilerini paylaşmanızda fayda var.

Bu sayfayı oluşturduktan sonra sayfayı sıklıkla güncellemeyin. Bu sayfayı sadece Instagramda farklı bir şeyin tanıtımını yaptığınız zamanlarda güncelleyin.

Bunu neden yaptığınızı merak edebilirsiniz. Sadece bu şekilde tüm trafiği kendi web sitenize çekmiş olursunuz. Ayrıca ziyaretçilerin de bu sayfa üzerinden nerelere gittiklerini kolayca analiz etmeniz mümkün. Eğer Google Analytics kullanıyorsanız, bu sayfa üzerinden hangi sayfaların daha çok ziyaret edildiğini de görebilirsiniz. Tüm bunlar sayesinde ziyaretçilerinizin davranışları ve hatta bu sayfa üzerinden edindiğiniz dönüşümler hakkında istatistiklere de sahip olursunuz.

Aynı zamanda Facebook pikselinizi ekleyebilir ve Instagram üzerinden gelen bu ziyaretçiler için Instagram veya Facebook reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz.

Bunun en güzel kısmı ise tamamen ücretsiz olması.

Son Olarak

Eğer Instagram’ın bağlantı adreslerine koyduğu kısıtlamalar sizi yoruyorsa, bu konuda tek olmadığınızı bilmelisiniz. 10,000’den fazla ziyaretçiniz yoksa veya insanları sürekli biyografinize yönlendirmiyorsanız, Instagram üzerinden trafik çekmek oldukça zorlu olabilir. Ancak Instagram üzerinden web sitesi tıklamaları almak için oldukça yaratıcı yöntemler mevcut. Yukarıda bahsettiğimiz hikayeler ve IGTV gibi bağlantı adresi paylaşma taktikleri Instagram üzerinden etkili bir şekilde trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu taktiklerden hangilerini kullanacaksınız? Instagram üzerinden trafik çekmek için önerebileceğiniz başka tüyolar var mı? Fikirlerinizi bizlerle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.