Bu yazımızda Instagram ile Twitter’ı karşılaştıracağız. Sonuç olarak ise hangi platformun pazarlama çalışmaları için daha uygun olduğunu tespit edeceğiz. Instagram vs Twitter kapışmasında kazananı belirleyen çok önemli bir faktör var. Kazananın kim olduğunu ve bahsi geçen faktörün ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Birkaç ay önce Instagram’ın aylık 800 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı haberi sosyal medyanın gündemine düştü. Medyanın asıl odak noktası Instagram ve Twitter arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ile Instagram aktif kullanıcı sayısının, Twitter aktif kullanıcı sayısını geçmiş olmasıydı.

Bu Instagram için bir hayli büyük bir mesele çünkü çok kısa bir süre içerisinde bu kadar büyüme kaydetmesi harika bir başarı. Instagram kendini birden Twitter konumunda buldu ve oldukça ilgi çekici bir sosyal medya rekabetine girmeye başladı.

Ancak şöyle bir durum söz konusu: Bir sosyal medya platformunun en belirleyici özelliğini aylık kullanıcı sayısı olarak belirlersek, aslında hem markalar hem de kişisel kullanıcılar için uzun vadede çok daha fazla önem taşıyan başka bir belirleyici faktörü farkında olmadan gözden kaçırmış oluruz.

Diğer her makalede bahsi geçen aylık aktif kullanıcı sayısı muhabbetini bir kenara bırakalım. Bunun yerine Twitter ve Instagram’ın birbirinden ne kadar da oldukça farklı olduğunu belirleyen asıl faktöre bir göz atalım.

Twitter Analizi

Twitter, internet dünyasının koktail partisi ya da barbekü partisi gibidir. Dünya gündeminde herhangi bir olay olduğu zaman internette ziyaret edilecek ilk adres Twitter’dır. Dünyada üzücü bir olay, önemli bir gelişme ya da korkunç bir kriz gibi durumlar yaşandığında fotoğraflarını görmek için Instagram’a gitmiyoruz. Onun yerine gelişmeleri gerçek zamanlı canlı olarak takip etmek için Twitter’a koşuyoruz.

Fakat Twitter’ın büyük bir problemi var. Aşırı gürültülü. Eğer Twitter bu gürültü problemini çözme yollarını bulmakta başarısız olursa eninde sonunda rekabeti kaybedecektir. Birkaç yıl önce bir tweet attığınız zaman, şimdiki zamanla karşılaştırıldığında çok daha fazla etkileşim alma imkanınız oluyordu. Evet belki de sizi takip eden kişi sayısı azdı ama izleyicilerinizin tweetlerinize gösterdiği dikkat çok daha fazlaydı. Daha ciddiydi, etkileşim daha fazlaydı. Şimdi ise Twitter’da kullanıcı ve bilgi sayısı o kadar yüksek boyutlarda ki bugün paylaştığınız bir içerikte geçmişteki dikkat, ilgi ve etkileşim seviyelerini görmek neredeyse imkansız. Twitter’da insanların dikkatini çekmek gerçekten de çok zor.

Instagram Analizi

Instagram vs Twitter kapışmasında madalyonun diğer yüzünde ise durum çok farklı çünkü şu an dünyada Instagram kadar kullanıcıların dikkatini bu kadar verdiği bir platform yok. Instagram’da vakit geçiriyorken Instagram dışında herhangi başka bir şeye dikkatinizi vermiyorsunuz. Instagram’a bakarken yüzde 100 odak noktanız Instagram yayın akışı ve takip ettiğiniz hesaplar tarafından paylaşılmış olan fotoğraflardır.

Instagram tamamen dikkat üzerine kurulmuştur ve dikkatinizi nasıl elinde tutacağını da çok iyi bilir. Zaten dikkat ve odak konusunda Instagram öne çıkıyor ve Twitter’a karşı açık ara galip geliyor. Instagram’da kullanıcılar içerikleri gerçekten de sonuna kadar tüketiyorlar. Twitter’a yaptıkları gibi Instagram’ı telefonlarının arkaplanında çalıştırıp gün içerisinde arada sırada kontrol etmiyorlar.

Sonuç olarak dikkat konusunu analiz ettiğimizde Instagram kesinlikle doğru yolda ilerleme kaydediyor. Zaten markanızı ya da ürününüzü insanlara satmaya çalışırken asıl istediğiniz şey kullanıcıların pazarlama çalışmalarınıza, markanıza ve ürünlerinize dikkat etmesidir değil mi? Satış yapmanın yanında insanların dikkatini çekmek de kurumsal alanda başarıyı elde etmeniz için mutlaka ihtiyacınız olan bir diğer faktördür.

Sonuç

Şu an için günümüzde kullanıcıların beğenisine sunulan birçok farklı sosyal medya platformları ve ağları bulunmaktadır. Bu platformlarda bir kullanıcının dikkatinin çekilmesi ve bu dikkatin devamının sağlanması, yapılması oldukça zor bir şeydir. Bu nedenden dolayı Instagram; Twitter ile karşılaştırıldığında, çok büyük ve önemli bir özelliğe sahip. Twitter ve Instagram rekabeti tamamen kullanıcılarının dikkati üzerine kurulmuştur. Her iki platformda da dikkat vardır ama bu dikkat kendini değişik şekillerde belli eder.

Twitter’ın büyük bir problemi olduğu apaçık ortada ve artık rekabetin gerisinde kalmaya çoktan başladı bile. Twitter, bitmek bilmeyen içerik spamının yer aldığı gürültüden geçilmeyen bir ortam haline geldi. Twitter’ın acilen yayın akışını kontrol altına alacak şekilde algoritmasını değiştirmesi gerekiyor. Yoksa şimdilik varolan düşük dikkat oranını bile tamamen kaybetmeyi riske atar. Facebook yayın akışı algoritmasını değiştirerek bunu başardı yani Twitter da aynısını yapabilecek kapasitededir.

Fakat şu an kesin olan bir şey; Instagram’ın pazarlama ve reklam çalışmaları ile marka yönetimi için bir numaralı sosyal medya platformu olduğudur.