Instagram, dünyadaki en popüler sosyal networking sitelerinden biridir. Aylık 200 milyon aktif kullanıcısı vardır ve sadece bir gün içerisinde bu platformda 60 milyon fotoğraf ve toplamda 1.6 milyar kez beğeni paylaşılmaktadır.

Instagram daha önce çocuklar için eğlenceli bir uygulamaymış gibi bir ön izlenim bırakıyordu ama bu izlenimi çoktan aştı ve içerik pazarlaması sektöründe önemli bir yer edinerek insanlar veya markalar için kullanıcı ve müşteri kazanma amaçlı büyük bir platform haline geldi.

Peki Instagram Gerçekten Harika mı?

Birçok sosyal medya sitesinde markaların etkileşim oranları %0.1’den bile az ama Instagram bu alanda diğer tüm platformları fazlasıyla geçiyor. 2014 Forrest araştırmasına göre Instagram’daki ortalama etkileşim oranı, Facebook’takinden 58 kat daha fazla!

Bu gibi istatiksel bilgileri görmezden gelmek imkansız. Ayrıca bu sonuçların sadece “ortalama” etkileşim oranı için geçerli olduğunu lütfen göz önünde bulunduralım. Online pazarlama ile ilgilenen tüm insanlara da dediğim gibi, ortalama olmakla asla yetinmemelisiniz.

Biz ortalama olmak istemiyoruz.

Başka bir platformla karşılaştırıldığında 58 kat daha fazla etkileşime sahip olmak kulağa harika geliyor doğrusu, ama aslında Instagram’da bu oranın çok daha fazlasına bile ulaşmak mümkün. Ya büyük bir marka sahibi olun ya da Instagram ünlüleri arasına girmek isteyin, amacınız ne olursa olsun ortalama olmakla asla yetinmemelisiniz. Hatta gökyüzünde uçmanızı, yıldızlara ulaşmanızı ve Instagram Unicorn’u olmanızı istiyorum. Dijital bir unicorn o kadar büyü dolu benzersiz bir yaratıktır ki, diğer herkesin performansını ve başarısını sollar.

Sizinle paylaşacağım harika Instagram ipuçlarını sosyal pazarlama stratejisi olarak kullandığınız takdirde bu başarıları siz de yakalayabilirsiniz. Instagram’da daha fazla görünülürlük ve etkileşim kazanmak için yapmanız gerekenleri sıralayalım:

 

Kendi hashtaginizin çapraz promosyonunu yapın.

Şirketiniz için #joesgarage gibi bir hashtag oluşturmanız güzel, ancak şirketiniz hakkında içerik üretmek isteyen kişiler kullanmaları gereken bu hashtagi nereden bilecek veya duyacak? Bu hastagi mutlaka profilinize ekleyin ama tanıtımını sadece online olarak yapmayın, offline hayata da taşıyın. Makbuzlarınıza, reklam broşürlerine, dükkanın görülebilir bir yerine ve ilgili organizasyonlarda da bu hastagı yerleştirin. Radyo veya televizyondaysanız, hashtaginizi insanlara duyurun ve onları Instagram hesabınıza çekin. Instagram hashtaginizi online ve offline olarak uygun olan her yere yerleştirin. Diğer sosyal profilleriniz, websiteniz ve emaillerdeki imzalar gibi… Nasıl olsa insanlar bir şekilde hashtagimi bulur diye sakın düşünmeyin.

 

Hashtag oluştururken yaratıcılığınızı konuşturun.

Instagram’da caption oluşturma sürecinde olası seçenekler üzerinde düşünürken, çok bariz olan ve sadece bir kelimeden oluşan hashtag seçeneklerinin ötesine de bakmalısınız. Elbette ki bu hashtagleri de kullanacaksınız ama kendi hikayenizi kişiselleştirmek için farklı hastagler de kullanmanız gerekir. Komik, ikonik veya şok edici olmaya çalışın, sadece sıkıcı olmamaya çok özen gösterin. İşbirliği şirketi olan WeWork bu strateji için oldukça uygun bir seçenek ve aynı zamanda çok çeşitli eğlenceli Instagram içerikleri de sunuyor.

 

Fazlasıyla popüler olan konuşmalara dahil olun.

Paylaşacağınız her içerik için, o içerik ile ilgili en uygun olan hashtagleri kullanın ve aynı zamanda aşırı popüler ve trendde olan hashtagleri de tercih edin. Çok kişisel olan hastagler, keywordlerin birleşiminden oluşur ve tam hedeflediğiniz insanlara ulaşmanızı sağlamayı başarır ama aynı zamanda dünya çapında trend olan #instagood, #tbt, #photooftheday ve hatta basit bir #fun hashtagi bile sizin çok daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşmanıza imkan tanıyacaktır. Oldukça kalabalık bir platform olan Instagram gibi bir sosyal medya sitesi üzerinde başarıyı yakalamak için her iki tip hashtage de ihtiyaç duyacaksınız.

 

Bio URL’nizden en yüksek verimi elde edin.

URL’niz Instagram profilinizin adresidir. Yoksa bio’nuzun sadece websitenizin ana sayfasına mı link vermesini istiyorsunuz gerçekten? Hatta hem şu an için hem de sonsuza kadar olmak suretiyle? Eğer gerçekten böyle düşünüyorsanız uykumu getirdiniz resmen… URL’nizi sıklıkla değiştirin ve bio’daki tıklanabilir linke en yeni veya en popüler içeriklerinizin URL’lerini ekleyerek bu içeriklere olan trafiği artırın.

 

Betimleyici olun.

Bir fotoğraf binlerce kelimeye bedel olabilir ama bu demek değildir ki kelimeleri tamamen unutalım. Örneğin National Geographic, etkileşimi ve paylaşımı artırmak için Instagram fotoğrafları ile birlikte hikaye kurgulama konusunda oldukça başarılı. Geleneksel medya markaları başarısız olmaya devam ederken, NetGeo dijital dünyada başarının keyfini çıkarıyor ve 50 milyon takipçi kazanarak Instagram’ın en büyük markaları arasında yer alıyor. Bahsettiğim diğer Instagram ipuçları gibi bu da uzun süre boyunca odaklanmanız gereken bir strateji. Bu yüzden ilk başta size garip gelirse endişelenmeyin. Hikaye anlatımınız, Instagram’daki sesinizi keşfettiğinizde daha da gelişim gösterecektir.

 

Influencer marketinge fazlasıyla odaklanın.

Alanınızda influencer olduğunu tespit ettiğiniz tüm insanların profillerini ziyaret edin. Yani ulaşmak istediğiniz kitleyi etkilemeyi ve bu kişilerin beğenisini kazanmayı başaran kişileri inceleyin. Bu profiller tarafından her seferinde yeni bir içerik girildiği zaman, bundan haberinizin olması için içerik bildirimlerini aktive edin. Böylece bu insanlarla sık bir şekilde etkileşimde bulunarak, onların en favori profillerinden veya markalarından biri haline gelmeyi başarabilirsiniz.

 

Taglanmış olan kişisel fotoğraflarınızı profilinizden kaldırın.

Instagram profilinizde, sizle veya markanızla ilgili kullanıcı içerikleri arasından sadece en iyilerini göstermek istiyorsanız bunu yapabilmeniz mümkün. Taglanmış olan bir fotoğrafı siteden tamamen kaldırma şansınız yok ama tag düzenleye girip kaldırmak istediğiniz tagleri seçtikten sonra “profilden gizle” seçeneğine tıklayarak profilinizde görünmesini istemediğiniz taglı içerikleri gizleyebilirsiniz.

 

İçerikler profilinizde görünmeden önce taglarını onaylayın.

Profilinizde görünecek tagli fotoğraflar üzerindeki yetkilerinizden yukarıda bahsediyorken şunu da belirtmek isterim: Instagram ayarlarına girerek, taglanmiş fotoğrafların profilinizde yer alması için sizin onayınıza ihtiyacı olmasını sağlayabilirsiniz. Yani sadece onayınızı alan tagli fotoğraflar profilinizde görünür, onay almayan fotoğraflar ise gizlenir. Bunu yapmak için seçenekler altındaki “sizin fotoğraflarınız” kısmına gelerek “manuel olarak ekle” ayarını seçmeniz yeterlidir. Bu seçeneği kullanmamanız için hiçbir mazeretiniz veya nedeniniz yok. Olası utanç verici durumların önüne geçmek istiyorsanız bu seçeneği mutlaka kullanmalısınız.

 

Kendi Instagram stilinizi oluşturun.

Topluluğun bir parçası olmak insanın doğasında vardır. Ama Instagram’da kendinizi topluluk içerisinde göze çarpacak ve öne çıkacak hale getirmeniz gerekir. Hindistan’da hizmet veren meyve suyu markası Frooti öyle benzersiz bir görsel içerik oluşturdu ki, insanlar haber akışında Frooti ile ilgili bir post gördüğü zaman onun hangi markaya ait olduğunu anında biliyorlar.

 

Yerli fırsatları inceleyin.

Reklamlarınız aracılığı ile hedeflediğiniz şehir, veya oturduğunuz mahalle hatta belirli bir bölgedeki organizasyon gibi belli lokasyonlarda neler olup bittiğini inceleyin. Arama sayfasına girip yerler sekmesine tıklayarak bunu yapabilirsiniz. Sonra bir yerin ismini girin ve o yerden atılan tüm içeriklere hızlıca ulaşın.

 

Çağrı yapmayı unutmayın!

Instagram, diğer birçok sosyal network platformunda da olduğu gibi insanlar arasında bir iletişim biçimidir. Instagram yayın yapma platformu değildir. Kullanıcılarınızın içerikleriniz üzerinde ne gibi etkileşimlerde bulunmalarını istiyorsunuz? Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bunu düşünün ve cevabını mutlaka belirleyin. Staples, kullanıcılarından ne beklediğini çok etkili bir şekilde insanlara aktardığı için diledikleri etkileşimleri yakalamakta çok başarılı olan bir hesap. Staples akıllıca uygulayacağı bir eylem çağrısı sonucunda, insanların Staples içeriklerini hızlıca paylaşmasını sağladığı için sonuç olarak viral bir şekilde dünyaya yayılmayı başarıyor.