Instagram’da kelimelerin de paylaştığınız fotoğraflar kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? En kaliteli Instagram takipçi sitesi olan InstaAVM’nin oluşturduğu bu liste sayesinde etkili yazılar yazarak insanların ürününüzü satın almasını sağlayabilirsiniz.

Doğru ve iyi yapıldığı takdirde metin yazarlığı yoluyla Instagram’da yeni müşteriler çekebilir, insanların belirli bir eylemi yapmalarını teşvik edebilir ve takipçilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Instagram’da yazı yazabileceğiniz sadece iki yer bulunmaktadır; fotoğrafın üzeri ve fotoğraf dışındaki diğer alanlar.

Öncelikle fotoğraf dışındaki alanlara yazabileceğiniz metinlere göz atalım.

Fotoğraf Dışındaki Yazılar

İzleyicilerinizin dikkatini çekmek için Instagram fotoğrafınızı, markanızın pazarlama mesajını açıklayacak etkileyici ve akıl çelici yazılarla birleştirmeniz çok önemlidir.

Peki bu yazıları nerelere yazabilirsiniz?

1. Profil İsmi

Instagram marka kimliğinizin en birincil ve önemli parçası profil isminizdir. Bu kısımda yazacağınız profil ismini düşünürken, birçok markalı şirketinizi mi yoksa sadece bir markayı mı yansıtacağını düşünmeniz gerekir.

Çoğu zaman Coca Cola, BWM ve Nike gibi büyük markalar, belirli markaların hayranlarını daha etkili çekmek için ayrı marka hesapları oluşturur.

2. Profil Açıklaması

Hesap isminizi belirledikten sonra Instagram hesabınızın ne yaptığını anlatacak çarpıcı bir açıklama yazmanız gerek. Markanızın en son ürününü tanıtan bir yazı mı olacak? Her seferinde yeni bir içerik paylaştığınızda bu kısmı değiştirerek takipçilerinize yeni bilgiler mi vermek istiyorsunuz? Bunu belirlemeniz lazım.

3. Fotoğraf Captionları

Paylaştığınız her fotoğrafın anlamını caption kısmında açıklamanız büyük önem taşır. Eğer bir ürün satıyorsanız ve ürünün satışa sunulacağı tarih, mağazalar ve fiyat gibi ilgi çekici bilgileri caption kısmında paylaşmanız gerekir.

Paylaştığınız fotoğrafı anlatmak dışında ürünün satışını tetiklemek için insanları eyleme geçirici mesajları da araya serpiştirmeniz mutlaka tavsiye edilir. Ürün satışını tetiklemek için yapabileceklerinizi bu makalemizden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

4. Yorumlar

Fotoğraf caption sonrasında açıklamalarınızı daha da detaylaştırmak için fazladan bilgileri yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Fotoğraf ile ilgili daha detaylı bilgileri buraya ekleyebilir ve takipçilerinizden gelen yorumlara cevaplar vererek onlarla etkileşim kurabilirsiniz.

5. Hashtagler

Yeni hayranlar çekmek, takipçi sayınızı artırmak ve müşteri ilgisini çekmek için paylaştığınız fotoğraf ile ilgili hashtagler paylaşmanız yararınıza olacaktır. Markanıza özel oluşturduğunuz hashtagler dışında hizmet verdiğiniz sektöre has olan ve fotoğrafınızla bağlantısı olan trenddeki popüler hashtagleri de tercih edin.

Fotoğraf Üzerindeki Yazılar

Fazla sayıda bulunan üçüncü parti uygulamalar sayesinde Instagram’da paylaşacağınız fotoğraflar üzerine yazılar yazmanız mümkün.

1. Fotoğraf Tarifi

Fotoğrafın kompozisyonu ve çekildiği ortamı gibi şeyleri tarif edecek bir satır yazı yazabilirsiniz.

2. Logo veya Marka Kimliği

Her ürün ve şirket fotoğrafı markanızla bağlantılı olmamalıdır. Fakat bazı durumlarda özellikle yeni bir ürünü çıkarmaya hazırlanıyorsanız bu mesajı paylaşmanız yararınıza olacaktır.

3. Ürün İsmi

Takipçilerinizi, tahmin etmeye zorlamak yerine fotoğrafa baktıklarında neyi gördüklerini iyi bilmeleri için ürün ismini paylaşmak önemlidir. Fakat aynı logoda olduğu gibi bunu yaparken de dikkatli olmanız gerekir. Paylaşacağınız her fotoğrafta bunu yapmayın. Sadece odak noktası ürün olan ve ürün tanıtıcı fotoğraflarda ürün ismini belirtin.

4. Fiyat

Ürün veya hizmetleriniz ile ilgili paylaştığınız fotoğraflarda bunların fiyatlarını da paylaşmak size yardımcı olur mu? Eğer takipçilerinizi satın almaya teşvik etmek istiyorsanız fiyat bilgisi de vermek yardımcı olabilir.

5. Satışa Çıkacağı Gün

Bir görsel pazarlama platformu olan Instagram, yeni ürünleri piyasaya sürmek için harika bir yerdir. Yeni piyasaya sürdüğünüz ürünün bir fotoğrafını paylaşırken insanların bu ürünü ne zaman satın almaya başlayabileceklerini bilmelerini sağlayın. Yani ürünün satışa çıkacağı günü belirtin.

Fotoğraflar Üzerine Yazı Yazmak için 4 Uygulama:

Instagram fotoğraflarınız üzerinde yazı yazmak için üçüncü parti uygulamalar kullanmanız gerekir. InstaAVM’nin önerdiği bazı uygulamalar şöyle:

Instaquote: Instaquote sayesinde fotoğraflar üzerine yazı yazabilir ve fotoğraflara ilham verici alıntılar ve captionlar ekleyebilirsiniz. Ücretsiz kullanabileceğiniz bir uygulamadır.

Wordswag: Wordswag fotoğraflara yazı eklemeyi bir hayli kolaylaştıran oldukça popüler olan ücretli bir uygulamadır. Yüzlerce alıntı, fikir ve şaka ile birlikte geliyor ve kendinize özel tasarımlarınızı oluşturmanız mümkün.

Over: Over, fotoğraflarınıza göze hoş gelen yazılar eklemenizi sağlayan ve kullanıcıların kalbinde taht kuran bir uygulamadır. 225’ten fazla yazı stili, çok sayıda farklı arkaplan çeşitleri ve tonlarca kişiselleştirme seçenekleri bulunuyor.

FontCandy: FontCandy, fotoğraflarınıza güzel stillerde yazılar ve tasarımlar eklemenize yardımcı oluyor.