Yazıda bahsi geçecek olan ipuçlarını uygulayarak Instagram’da çok daha başarılı olabilirsiniz.

Instagram hiç de şakaya gelecek bir platform değildir. Instagram, gerçekten de devasa boyutlara ulaşmış ve oldukça aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir sosyal medya platformudur. Instagram’daki bu kullanıcı kitlesi ise görsel içeriklere mümkün olduğunca aç bir durumdadır. Ayrıca Instagram genelde mobil cihazlarda kullanıldığından dolayı insanlar tarafından neredeyse her an için ziyaret edilmektedir.

Instagram Yönetimindeki Amacınız Ne Olmalı?

Instagram’da ulaşmak istediğiniz amaç isterseniz adınızı dünyaya duyurmak ve Instagram ünlüsü olmak olsun ya da biraz daha fazla takipçi kazanıp etkileşim oranlarınızı artırmak olsun… Kısacası amacınız ne olursa olsun Instagram’da kullandığınız stratejilerde mutlaka uygulamanız gereken birtakım ipuçları vardır. Sadece ne gibi yeni içerikleri hangi yeni yöntemlerle paylaşmanız gerektiğini merak ediyor olsanız bile sizinle paylaşacağımız bu ipuçlar işinize fazlasıyla yarayacaktır.

İşte Instagram’daki kullanıcı kitleniz ile etkileşim seviyelerinizi artırmanın ve paylaştığınız içeriklerin kalitesini yükseltmenin 10 yolu:

1. Fotoğraflarınızı biraraya getirerek kolaj hazırlayın

Instagram’ın aylık 300 milyon olan kullanıcıları içerisinden her 5 kullanıcıdan biri fotoğraflarını kolaj olarak paylaşıyor. Bu kişiler, üçüncü parti uygulamaları kullanarak birden fazla fotoğrafı seçiyor ve bu fotoğrafların hepsini sadece bir bütün fotoğraf olarak paylaşıyor. Yani tüm fotoğraflarını sadece bir paylaşıma sığdırmayı başarıyor.

Peki neden kolaj yapmalısınız? Çünkü çektiğiniz fotoğrafları kullanarak bir hikaye anlatmanın en mükemmel yollarından biri hazırlayacağınız kolajlardır. Her bir fotoğrafı tek tek paylaşmak yerine, belirli bir olay ile ilgili olan tüm fotoğrafları biraraya getirerek dilediğiniz hikayeyi takipçilerinizin ilgisini çekecek şekilde anlatabilirsiniz.

2. Paylaştığınız içeriklere uygun olan hashtagleri kullanın

Hashtagler, Instagram üzerinde inanılmaz derecede kullanışlı olan faktörlerdir çünkü Instagram kullanıcıların hepsi, ilgi alanlarına göre uygun olan özel temalı fotoğrafları bulabilmek için hashtagleri kullanmaktadır. Hashtagler sayesinde içerikler, anahtar kelimelere veya kelime öbeklerine göre kategorilenir ve böylece karşınıza çıkacak sonuçlar da ona göre filtrelenir.

Peki neden hashtag kullanmalısınız? Çünkü Instagram kullanıcıları bu hashtagleri her an için kullanıyor. Göze hoş gelen fotoğraf ve videolara sahip olan kullanıcılar, paylaşımlarına sadece birkaç tane hashtag ekleyerek paylaşacakları içeriklerin daha fazla etkileşim kazanmasını ve profillerinin daha fazla takipçi çekmesini sağlıyor.

3. Zaman atlamalı videolar ekleyin (time lapse)

Instagram bir süre önce Hyperlapse adı altında bağımsız olan bir uygulamasını piyasaya sürdü. Hyperlapse uygulaması sayesinde kullanıcılar yüksek kaliteli zaman atlamalı videolar çekme ve oluşturma imkanına sahip oluyor. Zaman atlamalı videolarda zaman hızlandırılmış bir şekildedir, yani time lapse videolarını çok kısa sürede izlemek mümkündür.

Peki neden zaman atlamalı videolar paylaşmalısınız? Çünkü online ortamda insanların dikkati çok çabuk dağılıyor ve bir kullanıcı başka şeylere bakmaya devam etmeden önce bir videoya sadece 1-2 saniyelik şans verebiliyor. Zaman atlamalı videolar, hem insanların dikkatini daha etkileyici yollarla toplamanıza neden oluyor hem de Instagram’ın sadece 15 saniye olan video uzunluğu sınırına çok daha fazla içerik sığdırmanıza imkan tanıyor.

4. Eğer hata yaptığınızı ya da eksik bilgi girdiğinizi fark ettiyseniz captionları yeniden düzenleyin

Çok uzun bir süre boyunca Instagram’da captionları düzenlemek mümkün değildi. Eğer caption içerisinde yer alan içerikte bir şeyi değiştirmek konusunda ciddiyseniz, paylaşımınızı silip en baştan tekrar oluşturarak yeniden paylaşmanız gerekiyordu. Ama artık captionları düzenlemeniz mümkün!

Peki neden captionları düzenlemelisiniz? Yazım hatası olmayan ve gerekli bilgilerin hepsini içeren bir caption ekleyerek içeriklerinize ne kadar da çok değer ve önem verdiğinizi takipçilerinize göstermiş olursunuz. Aynı zamanda captionları düzenlerken yeni hashtagler ekleyebilir, gereksiz hashtagleri kaldırabilir ya da içeriğinizi görmesini istediğiniz diğer Instagram kullanıcılarını etiketleyebilirsiniz.

5. Takipçilerinizin içeriklerinizi görmelerinden emin olmak için günün doğru zamanında paylaşım yapın

Her ne kadar insanlar her saniye için telefonlarına bakıyor olsa da içeriklerinizin; daha iyi performans göstermesi için hafta içerisinde en uygun olan ideal zamanlarda paylaşılması gerekmektedir. Eğer paylaşacağınız içeriklerinizin mümkün olduğunca fazla kişi tarafından görülmesini ve daha fazla etkileşim elde etmesini istiyorsanız paylaşım yaptığınız saatlere ve günlere dikkat etmelisiniz.

Peki neden haftanın belirli günlerinde ya da günün belirli saatlerinde paylaşım yapmalısınız? Çünkü istatistiklere göre; sabah, öğle ve akşamüstü saatleri Instagram’ın en aktif olduğu zamanlar olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca Perşembe ve Pazar paylaşım için en ideal günler olarak karşımıza çıkıyorken; Instagram, Cuma akşamları ve Cumartesi günleri diğer günlerde olduğu kadar aktif değildir.

6. Iconosquare kullanarak Instagram istatistiklerinizi ve aktivitelerinizi takip edin

Çok fazla sayıda Instagram takipçisine sahipseniz ya da içerikleriniz yüksek seviyelerde etkileşim elde ediyorsa bunların takibini Instagram üzerinde yapmak oldukça zor olabilir. Ücretsiz kullanabileceğiniz güçlü ve etkili bir uygulama olan Iconosquare sayesinde Instagram profilinize erişim sağlayabilir ve istatistiksel bilgilerinizi kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

Peki neden Instagram istatistiklerinizi takip etmelisiniz? Çünkü Iconosquare sayesinde etkileşim trendlerini inceleyebilir, takipçilerinizin en çok hangi tipteki içeriklerinizi beğendiklerini tespit edebilir ve hangi zaman dilimleri arasında en fazla etkileşimi yakaladığınızı görebilirsiniz. Ayrıca Iconosquare kullanarak içeriklerinize gelen yorumları okuyabilir ve onlara hızlı ve kolay bir şekilde cevaplar yazabilirsiniz. Bu uygulama yardımıyla hangi takipçileri kaybettiğinizi bile görebilmeniz mümkün.

7. Daha fazla takipçi kazanmak ve daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşmak için shoutout fonksiyonunu kullanın

Benzer takipçi sayısına sahip olan kullanıcılar çoğu zaman partnerlik kurarak, birbirlerinin takipçilerine kendilerini duyurmak için partnerlik kurduğu kişinin profilini kendi profilinde paylaşır. Bu işlem shoutout ya da s4s (shoutout for shoutout) olarak bilinir. Shoutout kapsamında genellikle partnerlik kurulduktan sonra bir profil, diğer profilde yayınlanan fotoğraf veya videoyu belirli bir süre boyunca kendi profili adı altında paylaşır ve kendi takipçilerine gösterir. Sonrasında paylaşılan bu içeriklerdeki captionlarda shoutout eden kişinin takipçilerine, o fotoğraf veya video sahibinin profilini takip etmeleri belirtilir.

Peki neden shoutout kullanmalısınız? Çünkü shoutout fonksiyonu Instagram’da takipçi kitlesi oluşturmanın en hızlı ve etkili yollarından biridir. Shoutout stratejisinin tek dezavantajı kendi içeriklerinizi değil de diğer kullanıcıların içeriklerini paylaşıyor ve takipçilerinize o kişiyi de takip etmelerini söylüyor olmanızdır. Ama unutmamalısınız ki shoutout parnerliği kurduğunuz kişi de aynısını sizin için yapacaktır, yani sizin içeriklerinizi paylaşacak ve kendi takipçilerine sizin profilinizi takip etmelerini söyleyecektir. Eğer partnerinizin takipçileri paylaşımlarınıza ilgi gösterirse profilinize ne kadar fazla sayıda yeni takipçinin geldiğini en kısa sürede fark edeceksiniz.

8. İçeriklerinize coğrafik konumunuzu gösterecek geotag yani konum etiketlerini ekleyin

Instagram, profilinizde paylaşmak istediğiniz video ve fotoğraflara konum etiketleri ekleyerek bu medyaların çekildiği konumları takipçilere belirtmenize olanak sağlıyor. Tek yapmanız gereken şey içeriğinizi paylaşmadan önce caption sayfasındaki Fotoğraf Haritası özelliğini açmanızdır. Sonrasında foto veya videonun çekildiği konuma en yakın olan konumu seçebilir ya da bu konumu özel olarak aratabilirsiniz.

Peki neden içeriklerinize konum etiketi eklemelisiniz? Çünkü bir içeriğinize konum etiketi eklerseniz o konumun yer aldığı halka açık olan sayfada paylaşımınız görünmüş olur ve o aynı konumu ziyaret eden ve o konumu etiketleyerek paylaşım yapan kişiler sizin profilinizi çok daha rahat bir şekilde bulabilir ve içeriklerinizin ilgi çekici olduğunu düşündükleri takdirde sizi takip etmeye başlayabilir.

9. Intagram’daki popüler olan paylaşım trendlerini mutlaka takip edin

Instagram daha yeni kurulduğunda kullanıcılar, çektikleri fotoğraflara binbir çeşit filtre ekleyerek fotoğraflarının değişik görünmesini sağlar ya da onlara nostaljik bir efekt katmış olurlardı. Bugün için ise bu trend artık eskisi kadar popüler değil ve artık çok tercih edilmiyor. Bunun yerine birçok yeni trend ortaya çıktı. Mesela portre çekim yapmak, doğa manzaraları fotoğrafları çekmek ya da DSLR ile çekim yapıp yüksek kaliteli fotoğrafları daha sonra paylaşmak gibi birçok farklı trend günümüzde popülerlik kazandı.

Peki neden Instagram trendlerini takip etmelisiniz? Çünkü trendlerin gerisinde kalırsanız ve Instagram kullanıcılarının yapmayı çok sevdiği şeyler hakkında yeterince bilgi sahibi olmazsanız, profilinizin ve içeriklerinizin elde edeceği etkileşim oranları yüksek bir düşüş yaşayacaktır. Sosyal medyada her şey çok hızlı ilerler, bu da dünün popüler trendinin bugün yerini başka popüler bir trende bıraktığı anlamına gelir. Bu yüzden Instagram trendlerini yakından takip ederek içeriklerinizi dikkat ve ilgi çekici tutmaya mutlaka özen göstermelisiniz.

10. Kişilere veya gruplara mesaj atmak için Instagram Direct’i kullanın

Yoksa siz sadece birkaç saat içerisinde birçok paylaşım yapmayı seven kullanıcılardan biri misiniz? Bazı kullanıcılar aşırı aktif olan profilleri takip etmeyi severlerken diğer kullanıcılar ise bundan hoşlanmazlar. Bu yüzden Instagram Direct sayesinde fazla aktif profilleri sevmeyen takipçilerinizi rahatsız etmeyecek şekilde, fotoğraf veya video içeriklerinizi sadece bir ya da birden fazla takipçiniz ile özel olarak paylaşabilirsiniz.

Peki neden Instagram Direct’i kullanmalısınız? Çünkü eğer bir takipçi ya da kullanıcınıza doğrudan ulaşmak istiyorsanız, onların içeriklerine yorum atmak yerine Instagram Direct’i kullanmanız çok daha etkili olacaktır. Ayrıca Instagram Direct yardımıyla; belirli içerikleri, tüm dünyayla paylaşmak yerine sadece o içeriklere ilgi gösteren küçük takipçi grupları ile doğrudan kolaylıkla paylaşabilirsiniz.