Instagram, Facebook veya Pinterest platformlarında bir ürünü satın almanıza neden olacak faktörler nelerdir?

Satın alırken kafamızı kullanmak yerine genelde kalbimizi ve duygularımızı kullanırız. Bu nedenden dolayı pazarlamacılar, müşterilerin satın alma işlemini gerçekleştirmelerine yol açacak birtakım duygusal ve psikolojik tetikleyici faktörler kullanırlar. Sosyal medya pazarlamanızda kullandığınız içerik planınıza bu tetikleyici faktörleri eklerseniz, takipçilerinizi müşterilere dönüştürme şansınız artar.

Peki bu tetikleyici faktörler nelerdir? Türkiye’nin 1 numaralı Instagram takipçi satış sitesi olan InstaAVM, bu sırları açığa çıkarıyor.

1. Sevgi

Pazarlama konusunda en önemli duygu sevgidir. Takipçilerinizin seveceği marka ürün ve içerikleri oluşturmaya özen göstermeniz lazım. Sevgi mesajını veren içerikler paylaşmak da güçlü bir stratejidir.

Sosyal medyada aşırı sevimli köpek ve kedi yavruları fotoğraflarının bu kadar popüler olmasının sebebi sevgidir. Sevgi aynı zamanda, satın alma işlemini gerçekleştirmek için de harika bir tetikleyici ögedir. Sevgililer Günü’nde restoran yemekleri ve Yılbaşı hediyelerinin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak güç değil.

2. Tutku

İnsanların hepsi; yeni şeylere sahip olmak, kendilerini rahat hissetmek ve ilgi çekici insanlarla tanışmak için içten gelen bir tutkuya sahiptir. Bu tutku duygusunu tetiklemeyi başaran pazarlamacılar, müşerilerin satın alma işlemini gerçekleştirme şansını artırır.

3. Sahiplilik

Marka yönetiminin temel hedefi, markanızın elçiliğini yapacak şekilde müşerilerinizi size o kadar bağlı hale getirmektir. Sahiplilik duygusunu müşterilerinize aşılamak için, markanızın perde arkasında yaptıklarını onlara gösterebilir ve yeni bir hizmet veya ürün geliştirme sürecinde müşterilerinizin fikirlerini sorabilirsiniz.

4. Satışı Haklı Çıkarmak

Siz bir ürünü satın alma nedeninizi daha önce hiç haklı çıkarmak zorunda kaldınız mı? Cevabınız büyük bir ihtimal evet olacaktır ve bu konuda kesinlikle yalnız değilsiniz. Geçmiş zamandan beridir alışveriş düşkünleri satın aldıkları şeyler için bir mazerete ihtiyaç duymuşlardır.

Bu mazeretler birçok farklı formda olabilir. Belki de hayır diyemeyeceğiniz bir fırsat için kupon, sınırlı zaman geçerli olan bir kampanya veya bir tane satın alındığında ikinci ürünün bedava olması gibi… Bu tarz stratejiler kullanarak sizden alışveriş yapan kişilerin satın almaya dair hissettikleri suçluluk duygusunu ortadan kaldırın!

5. Aitlik

Müşterilerinden bir topluluk oluşturmak isteyen markalar için, insanlardaki ait olma isteği oldukça güçlü bir duygu olabilir.

İnsanlar verilen bir partiden ya da harika bir etkinlikten dışlanmış olmak istemezler. Sosyal medyada ev sahipliği yapacağınız etkinlikler yoluyla ve sosyal medya dışı etkinlikleriniz ile ilgili içerikler paylaşarak takipçilerinizin bir topluluğa ait olma duygusunu güçlendirebilirsiniz.

6. Koleksiyon Yapma Dürtüsü

Çoğu insanın koleksiyon yapma dürtüsüne sahip olduğunu biliyor muydunuz? Pul, kitap, kıyafet, araba koleksiyonundan yemek ve gezi deneyimlerine kadar neredeyse herkesin bir şeyler edinme ve bunlardan koleksiyon oluşturma duygusu vardır. Koleksiyon dürtüsü sosyal medyaya takipçi sayıları, fanlar ve beğeniler olarak yansıyor.

Bu tetikleyici faktörden yararlanmak için takipçilerinizin sosyal medya profilleriniz yoluyla koleksiyon oluşturmalarına yardım edin. Fiziksel ürünler, deneyimler, rozetler ve sosyal medya ağlarında popülerite gibi…

7. Merak

Hepimizde merak duygusu vardır ve geçmişten beridir pazarlamacılar bu zayıflığımızdan faydalanmıştır. Sosyal medya, takipçilerinizin merak duygusunu artırmanız için biçilmiş bir kaftandır. İnsanların merakını artıracak şekilde hazırlanmış az detay veren captionlar veya gelecekte piyasaya süreceğiniz bir ürünün büyük bir kısmı saklı olacak şekilde çekilen fotoğraflar yoluyla merak duygusuna hitap edebilirsiniz.

Merak duygusundan yararlanmak için ürünlerinizi gizemi artıracak şekilde sunun. Normal showroom gibi ürününüzün fotoğrafını çekip direk paylaşmayın. Ürününüzün benzersiz yönlerine dikkat çekmek için buralara zoomlayın.

8. Hikaye Anlatımı

Hikayeler; güven duygusunu derinleştirir, büyüleyiciliği artırır ve sevgi oluşturur. Bu tetikleyici faktörden yararlanmak için markanızın geçmişini, marka kurucusunun maceralarını ve ürünlerin kökenlerini detaylı inceleyin.

En son piyasaya sürülecek olan ürününüzün arkasında yatan ilham ile ilgili benzersiz bir hikayeye mi sahipsiniz? Peki en son yaptığınız o mükemmel yemekte kullandığınız malzemelerle ilgili ilgi çekici hikayeler mi var? Bu gibi ögeleri kullanarak takipçilerinizi büyüleyebilir ve markanıza daha derinden bağlı olmalarını sağlayabilirsiniz.

9. Açgözlülük

Açgözlülük insanları harekete geçiren çok önemli bir motivasyon kaynağıdır. İnsanlar zaten bundan dolayı belki de kazansalar dahi hayatlarında hiç kullanmayacakları ödüller için yarışmalara katılıp duruyorlar.

10. Aciliyet

İnsanları eyleme geçirmek için son gün belirlemekten daha iyi bir strateji yoktur. Bundan ötürü sınırlı süren indirimler ve kampanyalar pazarlamacılar tarafından sıklıkla tercih edilen güvenilir bir stratejidir. Sosyal medyada hizmet ve ürün indirimlerine son gün ekleyin. Aynısını promosyonlar ve yarışmalar için de yapın.

11. Anlık Memnuniyet

Plansız yapılan alışverişler, bazı sektörlerde sermayenin önemli bir parçasını oluşturur. İnsanlar beğendiği veya çok ihtiyaç duyduğu bir şeyi gördüklerinde, fiyatı çok yüksek de değilse bu güdülerini tatmin etmek için satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

Bu güdüyü tetiklemek için sosyal medya pazarlama stratejilerinize; aciliyet, açgözlülük ve merak duygularının hepsini harekete geçirecek ögeler ekleyin.

12. Az Bulunurluk

İnsanlar aynı zamanda nadirlik duygusundan da tetiklenebilirler. Bir şey ne kadar nadir ve ayrıcalıklıysa, onu edinme ve o şeye sahip olma tutkuları da bir o kadar artar.

Bu tetikleyici faktörden yararlanmak için ürünlerinizi küçük gruplarda piyasaya sürün. Apple markası iPad ve iPhone ürünlerinde bunu büyük başarıyla yapıyor. Ürünlerinizin sınırlı süre geçerli olacak değişik versiyonları ve benzersiz nadir eşyalar, ayrıcalıklı ürünlere sahip olma duygusunu tetikler.