E-ticaret markanızı daha da geliştirmek istiyorsanız, Instagram mutlaka kullanmanız gereken en önemli sosyal medya platformlarından biridir. Etkileşime gelince sonsuz fırsatlara sahip olan Instagram, yeni müşterilere ulaşmanız için gerekli platformu size sunar.

Instagram’da takipçi kazanmanın en kolay yolu InstaAVM’den gerçek ve aktif Türk takipçiler satın almaktır. Oldukça uygun fiyatlarla organik takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Fakat takipçi satın almaya ek olarak uygulayabileceğiniz takipçi kazanma stratejileri mevcuttur.

InstaAVM okuyucuları için hazırladığımız bu yazıda, Instagram’ı kullanarak markanızı nasıl geliştireceğinizi açıklayacağız.

1. Adım: Instagram Profilinin Hazırlanması

Instagram’ı kullanmaya başlamadan önce profilinizin göz alıcı bir görünüme sahip olduğundan emin olmanız lazım. Dikkat çekici bir görünüm sayesinde profilinizi ziyaret eden kişilerin sizi takip etmeye başlamasını sağlarsınız. Profiliniz organize, derli toplu ve profesyonel görünmelidir. Tüm bunlar varken aynı zamanda da ilgi çekici ve eğlenceli de olmalı. Kısa ama etkili yazılmış bir biyografi hazırlayın ve biyografiye ya Facebook hesabınızın ya da websitenizin linkini mutlaka ekleyin. Tabii bir profil fotoğrafı eklemeyi de sakın unutmayın. 9-12 kadar fotoğraf, video veya boomerang içerikleri ekleyin ki profil yayın akışınız boş görünmesin.

2. Adım: Hedef Kitlenizi Belirleyin

Daha önce hazırladığınız başarılı kampanyalar doğrultusunda Instagram’da hedefleyeceğiniz müşterilerin kim olacağına karar verin. Eğer markanız evcil hayvan ürünleri satıyorsa, hedef kitlenizin evcil hayvanlara ilgi duyuyor olması lazım.

3. Adım: Hedef Kitlenizi Bulun

Hedef kitlenizi belirlediniz diyelim. Peki bu kişileri nasıl bulacaksınız? Bunu yapmanın birkaç yöntemi vardır:

1. Yöntem

Markanızın temasına uygun popüler hashtagleri bulun ve araştırma yapın. O hashtag ile birlikte paylaşılmış olan içerikleri inceleyin ve bu içerikle etkileşime giren kişileri tespit edin. Böylece sizin temanıza ilgi duyan kişileri bulmuş olursunuz. Hatta araştırmanız esnasında tamamen benzer temalara odaklanmış olan hesapları bile bulabilirsiniz. Bu hesapları mutlaka takip edin çünkü o hesapları takip eden kişiler sizin hesabınıza da mutlaka ilgi göstereceklerdir. Popüler hashtagleri bulmak için Google’da arama yapabilirsiniz. Veya Iconosquare ve Webstagram gibi ücretsiz online programlar kullanabilirsiniz.

E-ticaret şirketinizi Instagram üzerinde duyurmak ve geliştirmek isteyenler için hashtagler çok büyük bir önem taşır. Hashtagler; markanızın temasına ilgi gösteren kişileri tespit etmenize yardımcı olur ve o konularla ilgilenen kişilerin markanızı keşfetmesini sağlar. Ayrıca hashtagler sayesinde rakiplerinizin kim olduğunu tespit etme ve rekabet ortamını inceleme imkanını yakalarsınız.

2. Yöntem

Markanızın teması ile ilgili hashtagleri kullanan kişilerin profillerini detaylı inceleyin. Bu kişileri takip eden kullanıcıları tespit edin ve onların da profillerine bir göz atın. Bu kişilerle etkileşim kurmaya çalışın. İçeriklerini beğenin ve yorumlar atın. Hatta bu kişileri takip etmeye başlayın. Bu kişilerden bazılarının zaman içerisinde sizi takip etmeye başladığını fark edeceksiniz.

3. Yöntem

Markanızla ilgili olan hashtagi veya şirketinizin bulunduğu konum etiketini takip ederek, temanızla ilgili olan etkinlikleri bulun ve bu etkinliğe katılan insanlarla etkileşim kurun. Örneğin markanızın teması bilgisayar oyunlarıysa, oyun turnuvası gibi etkinlikleri tespit ederek katılımcılarla iletişim kurabilirsiniz.

4. Adım: Hedef Kitlenizle Etkileşime Girin

Markanıza uygun ilgi çekici profilleri tespit ettiğiniz zaman bu profil sahipleriyle etkileşime girmeniz lazım çünkü bir şekilde onların dikkatini çekmeniz gerek. Bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır:

1. Yöntem

Bu profilleri takip etmeye başlayın. Böylece profil sahibine, paylaştığı içeriklere ilgi duyduğunuzun mesajını vermiş olursunuz. Böylece bu kişi de sizi keşfeder. Takip ettiğiniz bu kişiler kim olduğunuzu incelemek için profilinize geleceklerdir. Eğer profilinizi beğenirlerse sizi takip etmeye başlayacaklardır.

2. Yöntem

Bu profiller tarafından paylaşılmış olan içerikleri beğenin ve yorumlar yazın. Oldukça basit bir yöntem ve zaten her kullanıcı fotoğrafına beğeni ve yorum almayı çok sever. Beğenerek ve yorum atarak hedef kitlenizin dikkatini çekersiniz ve sizi keşfetmelerini sağlarsınız. Sonrasında profilinize gelip sizi takip etmeye başlamalarını bekleyin.

5. Adım: Hedef Kitlenizle Etkileşime Girmek için İpuçlar

“Takip et, beğen, beğen, beğen” yöntemini kullanabilirsiniz. Oldukça basit bir strateji. Hedeflediğiniz hashtag ile arama yapın ve en güzel fotoğrafları seçin. O fotoğrafı yollayan hesabı takip edin ve o hesap tarafından paylaşılmış olan ratgele üç tane fotoğrafı beğenin.

Birçok insan en son paylaşılmış olan üç fotoğrafı beğeniyor ama bu pek sağlıklı bir yöntem değil çünkü diğer fotoğraflarına pek ilgi göstermiyormuş gibi bir izlenim verebilir. Bu yüzden en son değil de daha geçmişte paylaşılan fotoğrafları da beğenin. En iyi yöntem birkaç hafta hatta ay ara ile paylaşılmış olan fotoğrafları beğenmektir. Böylece o profile gerçekten de ilgi duyduğunuz izlenimini bırakırsınız. O hesap sahibi takip edildiğini, fotoğraflarının detayla incelendiğini ve içeriklerinin beğenildiğini anlayacaktır.

Araştırmalara göre geri takip edilme oranı %25’tir. Yani takip ettiğiniz her 4 kişinin sadece 1 tanesi sizi geri takip edecektir. Eğer bu yöntemin zamanlamasını doğru bir şekilde ayarlamayı başarabilirseniz, yeni bir kampanya öncesi profilinize olan trafiği ciddi boyutlarda artırabilirsiniz.