Instagram’ı kullanırken sıklıkla tercih edilen teknikler nelerdir?

Instagram platformu 2010 yılından beridir bizimle birlikte. İnsanların, popüler fotoğraf paylaşımı uygulaması olan Instagram’ı geçmişteki kullanış biçimleri ile şimdiki kullanış biçimleri arasında oldukça büyük farklılıklar vardır.

Kullanış Biçimlerindeki Farklar ve Nedenleri

Elbette ki bazı Instagram trendleri Instagram’ın ilk kuruluşundan beri günümüze kadar gelerek neredeyse aynı şekilde kalmayı başarmıştır. Örneğin bu trendler; selfie fotoğraflarındaki paylaşım yoğunluğu, bitmek bilmeyen güneş doğuşu veya güneş batışı ile ilgili içerikler ve fazla aşırıya kaçan hashtag kullanımları olarak karşımıza çıkıyor. Peki bugün için feedinizde kaç tane fotoğrafta Instagram filtreleri ya da çerçeveleri var? Büyük bir ihtimal Instagram’ın ilk kuruluşunda olduğu kadar fazla değildir diye tahmin ediyoruz. Yanılıyorsak yorumlarda bize bunu bildirebilirsiniz.

İşte kullanıcılar tarafından içerik paylaşımı ve takipçileri ile etkileşim kurma amacı doğrultusunda tercih ettikleri yeni ve benzersiz 5 Instagram kullanış biçimi:

1. Profesyonel olarak düzenlenen fotoğraf paylaşımları

İlk başlarda Instagram gerçek zamanlı olayları ölümsüzleştirmek ve paylaşmak için kullanılıyordu. Birçok kullanıcı hala Instagram’ı bu şekilde kullanmayı tercih ediyor. Ama “Keşfet” sekmesine gelerek en popüler Instagram fotoğraflarını incelemeye başladığınızda, bu fotoğrafların çok büyük bir kısmının yüksek çözünürlükte, filtre kullanılmamış ve yüksek kaliteli fotoğraf makineleri ile çekilmiş göreceksiniz. Hatta yüksek kaliteli foto düzenleme uygularının kullanılmış olması bile muhtemeldir.

Instagram, sadece o an içerisinde olanları paylaşmaktan çok daha fazlasının yaşandığı bir fotoğraf paylaşım platformu haline gelmiştir. Artık Instagram profesyonel bir şekilde çekilen ve düzenlenen, mümkün olduğunca en yüksek kaliteli fotoğrafların dünya ile paylaşıldığı bir sosyal platformu olarak rol almaktadır.

2. Profesyonel olarak düzenlenen video paylaşımları

Instagram’da video paylaşımı yapmak uzun süredir söz konusu değildi ama trend olmaya başladığından itibaren fazlasıyla popülerlik kazanan bir paylaşım şekli olmayı başardı bile. Sadece 15 saniyelik bir videoya o kadar fazla şey sığdırabilirsiniz ki. Hele şimdi Instagram daha önce çekilmiş olan videoları da paylaşmanıza olanak sağlayan bir fonksiyonu sunduğu için artık bu fonksiyon daha da kullanışlı ve çekici bir seçenek konumuna geldi.

Önceden çekilmiş olan videoların Instagram’a yüklenebilmesi sayesinde birçok kullanıcı; kamera kullanarak videolar çekebiliyor, çekilen video üzerinde bilgisayarlarını kullanarak gerekli düzenlemeleri yapabiliyor ve sonrasında bu videoyu Instagram’da paylaşabiliyor. Ayrıca mobil cihazlarınız üzerinde video düzenleme amacı ile kullanabileceğiniz fazla sayıda video düzenleme uygulamaları mevcuttur. Bu video düzenleme uygulamaları sayesinde video kliplerinizi profesyonel bir şekilde dünyaya paylaşabilir ve hatta videolarınıza göze çarpıcı birçok özel efekt bile ekleyebilirsiniz.

3. Şirketsel marka kurulumu

Popülerlik kazanmış olan en yeni sosyal medya kanallarını kullanmaya başlayan kullanıcı kitlelerini genel olarak gençler ve ergenler oluşturuyor. Sonra bu sosyal medya platformu zamanla daha da popülerlik kazanıyor ve herkes tarafından kullanılmaya başlanıyor. Sonra bir bakmışınız ki her büyük marka ya da şirket, internet ortamı içerisinde kaybolmamak ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek amacıyla o popülerlik kazanan sosyal medya platformunda hesaplar oluşturmuş.

Şu an için Instagram’da hesabı olan tonlarca şirket var. Görsel içerikler üzerine kurulmuş bir sosyal medya platformu olan Instagram sayesinde şirketler; logolarını, ürün yelpazelerini, mağazalarda varolan kampanyalarını, mağazanın konumunu paylaşabiliyor. Yani yorum ya da beğeni toplayacak akla ne gelen tip içerik varsa bunlar hakkında paylaşımlar yaparak müşterilerine bağlanma imkanına sahip oluyor.

4. Promosyonel yarışmalar

Profesyonel marka kurulumu doğrultusunda şirketlerin birçoğu hatta bazı kişisel marka kurmak isteyen kullanıcılar da, sundukları avantajlara dikkat çekmek, etkileşim oranlarını yükseltmek ve daha fazla takipçi ya da müşteri kazanmak için çoğu zaman Instagram’da yarışmalara ev sahipliği yapıyor.

Şirket hesapları bazen; şirketin diğer sosyal medya hesaplarını takip etmek, bir arkadaşını etiketlemek, kampanya hakkındaki içeriği kendi profillerinde paylaşmak gibi çeşitli promosyonel aktiviteleri gerçekleştirmelerini istiyor. Bunun karşılığında ise kullanıcılarına belirli bir ürünü ücretsiz bir şekilde kazanma şansını veriyor. Instagram yarışmaları sayesinde şirketler dünyaya kolaylıkla yayılıyor ve varolan takipçiler o markayı takip etmeye devam etmeleri için motive ediliyor. Elbette ki aynı zamanda da yeni takipçilerin ve potensiyel müşterilerin dikkatleri de o markanın üzerine çekilmiş oluyor.

5. Shoutout kullanımı

Instagram’daki fazla popülerlik kazanan en güncel trend shoutoutlardır. Instagram’daki bu shoutout trendi; Twitter’da sık görülen takibe karşılık takip gibi followback/follow 4 follow ya da Youtube’da sık rastlanan abone olma karşılığında abone olma yani sub 4 sub trendlerine oldukça benzerdir. İki Instagram kullanıcısı kendi hesaplarında paylaşacağı içerikte birbirlerine shoutout etme konusunda anlaşırlar. Bu içerikler genelde shoutout için anlaşma yapılan kullanıcının feedinden alınan bir fotoğraf ya da video’dan oluşmaktadır ve bu içerikte o kullanıcının neden takip edilmeyi hak ettiğine dair bilgiler bir caption şeklinde yer almaktadır.

Instagram’daki en büyük hesapların birçoğunda yüz binlerce takipçi vardır ve bu hesapların o konuma ulaşmak için kullandığı en önemli stratejilerden biri shoutout’dır. Shoutout stratejisi sayesinde içeriklerizin ve hesabınızın başka bir kullanıcı tarafından kendi hesabında öne çıkarılmış olur. Böylece sadece birkaç saniye içerisinde bile tonlarca yeni takipçi kazanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Peki Instagram’ı siz ne şekilde kullanıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.