Instagram biyografiniz en az kullanılan Instagram özelliklerinden biridir ama aslında o kadar çok önemli ki! Instagram biyografinizi hazırlarken çalışmalarınızı ve ziyaretçilerin neden sizi takip etmeye başlamaları gerektiğini açıklamak zor olabilir.

Sakın endişelenmeyin çünkü Türkiye’nin 1 numara Instagram takipçi satış sitesi olan InstaAVM tüm ipuçlarını okuyucuları ile paylaşıyor.

Instagram biyografinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken 6 şey

1. İsim

Kaliteli bir Instagram biyografisi oluşturmanın ilk adımı isminizdir. Instagram kullanıcı ismi değil, profilinizdeki “ad” kısmındaki isimden bahsediyoruz.
Instagram’da sizi arayacak olan kullanıcılar büyük ihtimal ya sizin isminizi ya da şirketinizin ismini kullanarak arama yapacaklardır. Bundan dolayı ziyaretçilerin aratacağı ismi kullanarak aradıkları doğru adres olduğunuz mesajını verirsiniz.

Doğru ismi kullanmanızın daha da önemli bir nedeni vardır. Instagram arama sonuçlarında sadece ad ve kullanıcı adlarında yazan şeyleri çıkarmaktadır. Bu yüzden Instagram biyografinizdeki ismin, kullanıcıların bulmak için arayacağı isimler olmasına özen gösterin ki arama ve keşfedilme hacminiz artsın. Öbür türlü insanların sizi bulması çok zor olabilir.

2. Kullanıcı adı ve hashtag linkleri

2018’in başlangıcında Instagram’a gelen bir güncelleme dahilinde profil kullanıcı adları ve Instagram biyografinizde yer alan hashtagler, tıklanabilir hyperlink olarak kullanılabiliyor.

Biyografinizde “#” veya “@” karakterlerini kullanırsanız, bunlara bağlı olan kullanıcı adları ve hashtagler otomatik olarak klinkelebilir bir linke dönüşecektir. Böylece biyografinizden sizin belirlediğiniz bir profile ve hashtage doğrudan kolay ve hızlı bir şekilde geçiş yapmak mümkün oluyor.

Instagram biyografinize markanız için özel oluşturduğunuz bir hashtagi eklediğiniz zaman ziyaretçileriniz ona tıklayarak o hashtag adı altında paylaşılan tüm içeriklere kolayca erişim sağlayabiliyor. Böylece biyografiniz önemli bir fonksiyonellik kazanıyor.

Uyarı: Biyografinize hashtag eklemenize rağmen o hashtagler ile arama yapıldığında sizin profiliniz çıkmaz. Bu yüzden markanıza özel hashtagi kullanmanız daha avantajlıdır çünkü arama hacmi sıfır olan diğer hashtagleri eklerseniz çok sınırlı olan karakter limitini zorlayabilirsiniz. Yani biyografinize size hiçbir getirisi olmayan hashtagler eklemek yerine geri kalan karakter limitini kullanarak markanız hakkında daha değerli bilgiler ekleyebilirsiniz.

3. Nitelikler ve beceriler

Kaliteli bir Instagram biyografisi, markanızın ne yaptığını ve sizin ne yaptığınızı doğru bir şekilde yansıtmalıdır. Belirli bir nitelik, beceri, kıdem, hobi ve ilgi konusu gibi temalarda öne çıkmak istiyorsanız bu detayları biyografinize mutlaka eklemeniz gerekir.

Sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerinizi göz önüne getirin. Takipçilerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz benzersiz niteliklere mi sahipsiniz? Bu bilgileri biyografinize girdiğinde hem yeni ziyaretçilere kendinizi tanıtırsınız hem de bu kişilerin sizi takip edip etmeyeceğine karar vermelerine yardımcı olursunuz.

4. Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler kullanmak Instagram’daki arama hacminizi ve keşfedilirliğinizi artırmaz. Arama hacmini artıran tek şey daha önce de belirttiğimiz gibi Instagram biyografinizde yer alan isimdir. Fakat biyografinize anahtar kelimeler ekleyerek belirli bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Böylece içeriklerinizle etkileşime girmek isteyen takipçilerinizle daha kolay bir bağ kurarsınız.

Instagram biyografinize ekleyeceğiniz anahtar kelimelere karar verirken, kişisel değerlerinizi ve hedef kitlenizin değerlerini göz önüne alın. Eğer Instagram’ı profesyonel anlamda bir marka için kullanıyorsanız, hedef aldığınız ideal takipçi profilini oluşturun. Bu kişilerin ilgi odakları nelerdir? Bu kişilerle bağlantı kurmak için hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerek?

Hedef takipçi kitlenize göre seçilen anahtar kelimeler sayesinde profilinizi ziyaret eden kişiler; kim olduğunuzu, onlara neler sunacağınızı ve hesabınızı takip etmek isteyip istemediklerini daha iyi anlarlar.

5. Website linki

Diğer sosyal medya platformlarının aksine Instagram kliklenebilir link konusunda oldukça sınırlayıcı bir tutuma sahip. Şu an için her kullanıcının sadece bir tane kliklenebilir link kullanma hakkı var ve bu kliklenebilir link biyografinizde yer alır.

Birçok şirket bu kliklenebilir linki, takipçilerini websitelerinin ana sayfasına veya bloguna yönlendirmek için kullanıyor. Bu etkili bir kullanım şekli fakat iş e-ticaret şirketleri için farklı bir boyut alıyor. Çünkü e-ticaret şirketleri potansiyel müşterileri belirli bir ürünün sayfasına veya indirim/kampanyaya özel hazırlanan bir sayfaya yönlendirmek isteyebilir. Sadece tek kliklenebilir link ile tüm bunları etkili bir şekilde yapmak gerçekten çok zor.

Bu sınırı aşmak isteyen bazı e-ticaret şirketleri, biyografideki kliklenebilir linki sürekli değiştirmek zorunda kalıyor. Ne zaman yeni bir ürün veya kampanya duyurulursa, linki ona göre değiştirerek müşterileri doğru sayfaya yönlendirmeye çalışıyor. Bununla ilgili bir içerik paylaştığında ise “link biodadır” şeklinde açıklama ekliyor. Fakat Instagram’ın yayın akışı artık kronolojik değil. Sonuç olarak ise karşınıza çıkan birkaç günlük bir ürünün açıklamasında “link biodadır” demesine rağmen biyografideki link daha güncel paylaşılan bir içerikteki ürüne gidebilir.

Probleme çözüm sağlamak isteyen Later, Linkin.bio adında alışveriş yapılabilen bir Instagram yayın akışı oluşturdu. Linkin.bio sayesinde hedeflenen trafiği online mağazanıza yönlendirmek artık çok kolay.

Linkin.bio ile Later uygulaması kullanarak paylaştığınız her Instagram içeriğine kliklenebilir link ekleme imkanınız var. Böylece her içerikteki link kullanıcıları, o içerikte tanıtılan ürünün doğru sayfasına yönlendiriyor. Tüm bunları Linkin.bio sayesinde biyografinizdeki linki hiç değiştirmeden yapabiliyorsunuz.

6. İletişim bilgileri

Eğer Instagram işletme hesabına geçiş yaptıysanız profilinizin üst kısmına iletişim bilgilerini ekleme imkanına sahip oluyorsunuz. Instagram işletme hesabına geçiş nasıl yapılır ve avantajları nedir merak ediyorsanız InstaAVM’nin blog yazısını mutlaka okuyun. Bu iletişim bölümüne fiziksel mağazanız varsa adres bilgileri, telefon numarası ve email adresi vs gibi tüm iletişim bilgilerini girebilirsiniz.

Bu özellik, markalara son derecede önemli olan büyük bir avantaj sağlar. İletişim bilgiler sayesinde takipçileriniz sizinle Instagram dışında da iletişim sağlar. Eğer fiziksel bir mağazanız varsa mağaza satışlarınızı artırmak için bir fırsat da sunar.

Instagram hesabınızın denetimini yapın

Yukarıda bahsi geçen 6 adımı tamamlayıp Instagram biyografinizi oluşturduktan sonra Instagram profilinize bir göz atın. Yapıcı bir bakış açısıyla profilinizi denetleyin. Eleştirel bir bakış açısı kullanarak hesabınızı denetlerseniz, profilinizdeki her şeyin markanızın ihtiyaçlarını giderecek nitelikte olup olmadığının analizini yapabilirsiniz.