Çalıştığınız sektör ne olursa olsun, finans alanında çalışan profesyonellerin bile Instagram üzerinde nasıl networking yapabileceğini iki Instagram influencer’ı açıklıyor.

Bazı sektörlerde iş verenler, potansiyel çalışanları işe almadan önce adayların sadece LinkedIn, Facebook veya Twitter gibi sosyal medya hesaplarını incelemiyor ama aynı zamanda özgeçmişi dışında adaylar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Instagram hesaplarını da inceliyorlar. Instagram, işe alma alanında LinkedIn kadar fazla kullanılmasa bile profesyoneller için oldukça kullanışlı bir platform haline gelmeyi başardı.

Kişisel Instagram Hesabınızın Kariyerinizdeki Yeri

Dijital hayatımız ve çalışma biçimimiz daha önce hiç bu kadar görsel ortam üzerinde olmamıştı. İşte bu yüzden bunun avantajını profesyonel kariyerinize taşıyarak kendiniz için avantaj elde edebilirsiniz. Ancak kişisel markanızı fotoğraflar kullanarak geliştirmek bu stratejinin sadece bir adımını oluşturmaktadır. Diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram da, kendi alanınızda sizinle benzer fikirlere sahip veya sizinle benzer şeylere karşı tutkulu olan kişilere bağlanma şansını size sunan çok güçlü bir araçtır. Ayrıca bu konuma ulaşmak için marka influencer’ı olmak zorunda da değilsiniz.

İşte kariyerinizi Instagram kullanarak geliştirmek için uygulamanız gereken 5 strateji:

1. Bulunmak istediğiniz konumu belirleyin

Öncelikle Instagram platformunun, seçtiğiniz kariyer yolunda sizin için uygun olup olmadığına ve kariyerinizi geliştirmek için nasıl bir rol oynayacağına karar vermeniz gerekiyor. Bazı sektör ve pozisyonlar diğerlerine göre Instagram’dan çok daha fazla yararlanabiliyor. Eğer kariyeriniz grafik tasarım, mimarlık, iç mimarlık, pazarlama ve emlak gibi estetik ve görsellik üzerine kuruluysa Instagram sizin için çok fazla potansiyele sahip bir araç haline gelir.

Bir diğer yandan ise ilk başta aklınıza gelmeyebilecek diğer sektörler de Instagram’da varlıklarını etkili bir şekilde sürdürebilmektedir. IT, hukuk profesyonelleri, hukuk danışmanları, mühendisler ve hatta bankacılar için bile Instagram etkili bir araçtır. Bunun en basit nedeni, bu sektörler de diğer sektörlerde olduğu gibi Instagram platformunu kendi networkleriyle fotoğraf paylaşmak için ve ilgilendikleri sektör liderlerine, medya kanallarına, ünlü sporculara ve büyük firmalara ayak uydurmak için kullanıyor. Sırf göze hoş gelen fotoğraflar paylaşmıyorsunuz ya da fotoğraf paylaşmak istemiyorsunuz diye Instagram’ı kendi yararınıza kullanamayacağınız anlamına gelmez.

2. Ne gibi içerikler paylaşacağınızı bilin

Sonraki adımda ise, feed’inizin sizin hakkınızda ne söylemesi gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Bu sadece kişisel olmak zorunda değildir. Profilinize gelecek olan yönetici veya iş veren gibi kişilerin sizin hakkınızda ne görmelerini istiyorsunuz? Feed’inizdeki fotoğrafların yüzde kaçı kariyerinizi, fikirlerinizi, nelerden ilham aldığınızı, üzerinde çalıştığınız projeleri gösterecek ve yüzde kaçı kişisel hayatınızı ve beğenilerinizi yansıtacak? Bunu düşünüp kararını vermeniz lazım. Unutmayın ki bir kişi profilinize geldiği gibi siz ile ilgili hemen bir izlenim elde edecektir. Bu izlenimin nasıl olacağına siz karar vermelisiniz.

Bunun için en kilit strateji, kim olursanız olun veya hangi pozisyonda çalışırsanız çalışın fotoğraflarınızın temalarını karıştırıp harmanlamaktır. Yani size sempati kazandıracak kişisel fotoğrafları ve sektörünüz hakkındaki bilgi birikiminizi etkili bir şekilde yansıtacak kariyer içerikli fotoğrafları birlikte orantılı olarak paylaşmaktır. Mesela kariyer fotoğraflarınızı art arda değil de bir kariyer fotoğrafı attıktan sonraki fotoğrafın kişisel olmasına özen gösterebilirsiniz.

Örneğin finans sektöründe çalıştığınızı varsayalım. Sektör liderlerinin söylediği sözleri içeren fotoğraflar ile beğendiğiniz yenilikçi markaların fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Ya da medya kanallarından aldığınız haber fotoğraflarını kendi feed’inizde paylaşabilir, caption’da olan bitenler hakkında kendi düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Burada çıkarılması gereken ders, paylaşacağınız her fotoğraf sizin kişisel fotoğrafınız olmak zorunda değildir. Aynı Facebook ve Twitter’da da olduğu gibi diğer kişilerin içeriklerini paylaşarak ve bu kişileri kaynak olarak göstererek siz de konuşmanın bir parçası olmuş olursunuz. Ayrıca fotoğraf paylaşırken caption kullanarak kendi sektörünüz hakkında veya güncel olaylar hakkında yazacağınız düşünceleriniz sayesinde finans dünyası dışında olup bitenlerle de ilgilendiğinizi göstermiş olursunuz.

Aynı zamanda dışarda geçirdiğiniz vakitler veya katıldığınız partiler ile ilgili çok fazla fotoğraf paylaşmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Diğer platformlarda olduğu gibi Instagram’da da paylaşacağınız içeriklere belirli seviyede profesyonellik katmaya özen göstermelisiniz.

3. Yorum yaparak diğer insanlarla bağlantı kurun

Hedeflediğiniz kitle ile etkileşimde bulunun. Hangi seviyede çalışırsa çalışsın sektörünüzde ilginizi çeken insanları takip ederek sizinle aynı veya benzer şeylere ilgi gösteren kişileri bulabilirsiniz. Mesela teknoloji sektöründe çalışıyorsanız Google, WeWork veya Samsung gibi markaların Instagram hesaplarına gidin ve bu hesaplarda paylaşılan içerikleri beğenen ve onlara yorumlar atan kullanıcılarla iletişim kurun. Fotoğraflara attıkları yorumlarda ne kadar düşünceli olduklarına dair ilginizi çeken kişilere iltifat edin. Eğer bu kişilerin hesaplarını beğendiyseniz onları takip etmeye başlayın.

Hashtaglerin hepsi aranabilir olduğu için hashtag kullanımı yoluyla sizinle benzer ilgi alanlarına sahip olan kişileri bularak profesyonel ağınızı genişletebilirsiniz. Benzer hashtaglerdeki fotoğraflara göz atın ve o hashtaglerde içerik paylaşan kişilerle iletişime geçin.

4. Arada sırada lifestyle yani yaşam tarzı fotoğrafları da paylaşın

İşte Instagram trendlerinin işe yaradığı konu tam da budur. Kısacası kişisel marka oluşturma konusunda uygulanması gereken Instagram trendlerinden bahsediyoruz. Bazı insanlar bu trendlere karşı dirençli olmaya çalışıyor ve birçok profesyonel bu trendlerin kendilerine uymadığını düşünüyor. Siz böyle düşünmeyin.

Yaşam biçiminizden bir kare paylaşmadan önce hangi aktivite ya da lokasyonlarda sizinle benzer ilgi alanlarına sahip kişilerin bulunacağını düşünmeniz lazım ki paylaşacağınız fotoğraf ile ilgili o kişilerle bir diyalog başlatabilesiniz. Bu kek pişirdiğiniz veya snowboard yaptığınız bir fotoğraf olabilir. Evinizin bulunduğu sokakta haftasonları gittiğiniz yeni bir restoran mı keşfettiniz? Bu restoranın fotoğrafını çekin, lokasyonunu etiketleyin, Instagram’da paylaşın ve aynı şeyi yapan diğer kullanıcıları tespit edin.

Eğer yaşam tarzı sizin sektörünüz için çok önemli değilse bile bunu yapmanız önerilir. Çünkü restoranda güzel bir yemek eşliğinde arkadaşlarıyla samimi bir diyalogtan keyif alan kişilerin sizin çalıştığınız sektörde de bulunma şansı oldukça yüksektir. Bu stratejiyi uygulayarak varlığını bile bilmediğiniz insanlara ve olanaklara kapıyı açmış olursunuz.

Instagram’ın ilgi alanlarınızın bir yansıması olarak görev yaptığını sakın unutmayın. Bu yüzden hedeflediğiniz kitleye hitap edecek şekilde özel hazırlamış olduğunuz bir Instagram profili sayesinde sizinle benzer işi yapan yöneticilere, iş arkadaşlarına ve diğer profesyonellere ulaşabilirsiniz.

5. Ulaşma kapasitenizi genişletmek için shout out fonksiyonunu kullanın

Instagram üzerinde profesyonel network geliştirmenin başka bir harika yolu ise shout out fonksiyonudur. Shout out; başka bir profilin sizin profilinizi etiketlemesi ve hesabınıza iltifat etmesi anlamına gelir. Genel olarak bu strateji takas şeklinde gerçekleştirilir, yani başka bir hesabın size shout out etmesi için öncelikle bu kişi sizden aynısını onun için de yapmanızı isteyebilir. Instagram influencerları, shout out fonksiyonunu normal kullanıcılardan çok daha sık bir şekilde kullanır, ama unutmayın ki bu strateji herkes tarafından kullanılabilir. Sizinle benzer sayıda takipçiye, geçmişe ve ilgi alanlarına sahip hesapları belirleyin ve onlara özel mesaj atarak shout out takası yapmak isteyip istemeyeceklerini sorun.

Başka hesaplara sizin için shout out yapmalarını rica ederek ne kadar çabuk bir takipçi networku oluşturduğunuzu gördüğünüzde siz de çok şaşıracaksınız. Bazı kişiler sırf sizinle aynı düşüncelere sahip oldukları için veya profesyonel uzmanlık alanınıza saygı duydukları için; hatta hesabınızda paylaştığınız içerikleri ve mesajları beğendikleri için bile shout out yapabilirler.

6. Ne zaman durmanız gerektiğini bilin

Her sosyal networkte olduğu gibi Instagram’da da aşırıya kaçmak ve azalan verim görmek mümkündür. Hedef kitleniz ile bağlanmaya çalışırken sarf ettiğiniz tüm eforlar işe yaramıyorsa bunun farkına varmanız gerekir. Bu işlemin bir kısmı içgüdüseldir. Örneğin eğer moda ile fazla ilgilenmiyorsanız Vogue’un Instagram hesabında veya #fashionista hashtaginde yer alan kullanıcılarla bağlanmak için fazla zaman harcamayın. Bunun dışında denemeler yapın ve hangi stratejinin işe yaradığını tespit edin. Sosyal medyanın en güzel özelliklerinden biri reaksiyonların anında olmasıdır yani diğer hesapların paylaşımlarınızla etkileşimde olup olmayacağını hemen görme imkanına sahipsiniz.

Ayrıca anlamlı bir sosyal takipçi kitlenizin olması başka bir networking çeşidi olduğu gibi aynı zamanda fikirlerinizdeki gücün ve çalıştığınız sektörde ne kadar etkili olduğunuzun göstergesidir. Böylece sizinle benzer fikirlere ve ilgi alanlarına sahip profesyoneller size ulaşabilir veya yeni olanaklar sağlayabilir. İşe başlamadan önce kendinizi nasıl konumlandırmak istediğiniz ve hangi takipçi kitlelerine bağlanmayı hedeflediğiniz ile ilgili beyin fırtınası gerçekleştirin. Ne yapmak istediğinizi, hesabınızı diğer kullanıcılara nasıl yansıtmayı dilediğinizi ve hangi kullanıcı kitlelerine ulaşmak istediğinizi belirlediğinizde işe başlayabilirsiniz!