Instagram’ın popülerliği Facebook’un popülerliğini henüz yakalamamış olsa da, 18 ve 29 yaş arası kullanıcı arasından yüzde 59’u bu fotoğraf paylaşım platformunu kullanmaktadır. Pazarlamacılar için bu yaş gubunu oluşturan kesim tam da bir altın madenidir. Bunun nedeni ise bu yaşta başlayacak olan marka sadakatinin yaşlılığa kadar devam etmesidir.

Ancak pazarlamacılar, Facebook’tan bir hayli farklı formata sahip olan ve fotoğraf üzerine kurulu sosyal medya platformlarının nasıl işlediği ve bu platformlarda nasıl pazarlama stratejileri geliştirmeleri ile ilgili olarak hala kafa karışıklığı yaşamaktadır. Yaşanan bu kafa karışıklığı sonucunda pazarlamacılar, Instagram kullanıcılarına sağlıklı ve etkili bir şekilde erişme yolunda birçok hata yaparak ne yazık ki başarısız olabilirler.

İşte Instagram’da sık yapılan 11 hatayı; aynı hataları yapmamalarına yardımcı olmak için InstaAVM okuyucularına sunuyoruz.

1. Spam yapmak

Mükemmel hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında tüm Instagram kullanıcılarına duyurular yapmayı ve bunları dünyaya tanıtmayı dört gözle beklediğinizi tahmin edebiliyoruz. Ancak doğrudan reklam yapmadan önce kendinize hakim olun ve bir düşünün. Sosyal medya kullanıcıları, en nefret ettikleri şey olarak markaların aşırı reklam yapmasını gösterir. Kullanıcıların etkileşim gösterdikleri içerik çeşitlerini yakından inceleyin. Etkileşim alan ve kullanıcılar tarafından beğenilen tipteki içerikleri üretmeye odaklanın. Böylece müşterileri kendinize çekip markanız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemelerini sağlarsınız.

2. İnsancıl yönünüzü göstermemek

Dünyadaki en başarılı ve büyük markalar bile sosyal medya hesaplarını kişiselleştirir. Böylece kullanıcılar, o markanın bir müşterisi olduklarında kendilerini “aileden biri” olmuş gibi hissetmeye başlarlar. Aileden biri olduğunu düşünen bir müşteri ise alışveriş yaparken kendini değerli hissetmesini sağlayan markayı tercih etmeye devam eder. Zaten en iyi markaların Instagram hesaplarında paylaştıkları fotoğraflarda odaklanılan nesnenin, marka ürünleri değil de insanlar ve müşteriler olması bir tesadüf değildir. Markanızın kişiselliğini ve samimi insancıllığını müşterilerinize yansıtın. Bunu marka çalışanlarınının müşteri memnuniyeti için ne kadar fazla çalıştığını gösteren ya da mizah içeren komik içerikler hazırlayarak yapabilirsiniz.

3. Profildeki link bölümünü görmezden gelmek

Çok popüler olan diğer sosyal medya platformlarının aksine Instagram’da paylaştığınız içeriklere kliklenebilir link eklemek mümkün değildir. Kliklenebilir linki sadece profilinizin biyografi bölümüne ekleyebilirsiniz. Zaten bu yüzden Instagram içeriklerinde “link biyo’dadır” şeklinde ifadeler görebilirsiniz. Çünkü o içerikte bahsi geçen konu hakkındaki kliklenebilir linki profildeki biyografi kısmına eklerler.

Bu aslında pazarlamacılar için çok etkili bir stratejidir. Blogunuza yeni bir içerik girdiğinizde ya da sitenize yeni bir ürün eklediğinizde bunların kliklenebilir linklerini profil biyografinize ekleyebilirsiniz. Biyografinizde sürekli olarak bir link bulunduğundan mutlaka emin olun. Linkin ana sayfanıza ya da öne çıkarmaya çalıştığınız belirli bir sayfaya transfer etmesi önemli değildir. Asıl önemli olan şey Instagram profilinizin biyografi kısmında sürekli olarak bir linkin bulunmasıdır.

4. Düşük kaliteli fotoğraflar eklemek

Çoğu markanın sosyal medya içeriği üretmek için hali hazırda bekleyen bir profesyonel fotoğrafçısına yatırım yapmaya yetecek kadar bütçesi yoktur. Fakat yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için profesyonel fotoğrafçılara ya da pahalı fotoğraf makinelerine yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Daha güzel fotoğraflar çekmek için daha önce InstaAVM blogunda yayınladığımız rehbere bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Kaliteli bir kamera uygulamasına ve fotoğraf editör applara sahip olmanız yeterlidir. Ayrıca çalışma ekibinizde fotoğrafçılık yeteneği olan birini keşfettiğiniz takdirde çalışanınızdan Instagram içerikleriniz için fotoğraf çekmesini isteyebilirsiniz.

5. Etkileşim kurmakta başarısız olmak

Sosyal medya platformları, karşılıklı konuşmalar olacak şekilde sosyalleşme amacıyla tasarlanmıştır ve tek taraflı diyalogların sosyal medyada yeri yoktur. İnsanları konuşmaya teşvik edecek stratejiler kullanın ve gelen yorumlara cevap vermek için hazır bir şekilde bekleyin. Müşteriler tarafından hazırlanan içeriklere markanızı tanıtıcı yorumlar yazmak da marka sadakatini artıran başka bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hem aynı zamanda müşterinizin içeriğiyle etkileşime girmiş olursunuz hem de müşterinizin takipçilerine erişim sağlama şansını yakalarsınız.

Bu yöntemleri kullanırsanız zaman içerisinde takipçilerinizin en son paylaştığınız içerikleri incelemek için sıklıkla profilinizi ziyaret ettiğini fark edeceksiniz. Ayrıca takipçilerin içeriklerinize yapacakları yorumlar sayesinde; ürünleriniz, hizmetleriniz ve çalışanlarınız hakkındaki değerli düşüncelerini öğrenebilir ve bu bilgileri kullanarak müşteri memnuniyeti deneyimini artırıp daha olumlu bir müşteri deneyimi sunmaya başlayabilirsiniz.

6. Belirli bir hedefi olmayan içerikler paylaşmak

Etkili bir pazarlama çalışması yapmak için sağlam temeller üzerine kurulu bir pazarlama stratejisine mutlaka sahip olmalısınız. Eğer önünüze gelen fotoğrafları rastgele olarak paylaşırsanız ve gerisini kadere bırakırsanız, takipçileriniz markanızın paylaşmak istediği vizyon ve misyonu anlamakta güçlük çekerler ve anlatmak istediğiniz mesajı anlamayabilirler. Başka bir fotoğraf yayınlamadan önce Instagram içeriklerinizde kullanacağınız etkili bir strateji belirlemeniz gerekir. Eğer daha önceden bir strateji belirlediyseniz bu stratejiyi tekrar gözden geçirin ve Instagram platformunu diğer pazarlama çalışmalarınıza nasıl entegre edebileceğinizi düşünün.

7. Hashtagleri yanlış kullanmak

Aynı Twitter’da olduğu gibi Instagram’da da ilgi alanlarınıza uygun içerikler bulmak için hashtag kullanmanız gerekir. Ancak hashtag eklerken farkına bile varmadan kontrolü kaybetmeniz muhtemeldir. Paylaşacağınız içeriği düzinelerce hashtag arasında boğmayın. Bunun yerine paylaştığınız her içeriğin konusunu en iyi ve net bir şekilde yansıtan hashtagleri seçin. En popüler hashtagleri inceleyin ve markanız ile en yakından ilgili olan popüler hashtagleri de ekleyerek içeriklerinize istediğiniz trafiği çekin. Hashtagleri konuma veya sektöre göre eklerseniz, tam da markanızın sunduğu hizmetlere veya ürünlere ihtiyaç duyan müşterileri kendinize çekmeyi başarabilirsiniz.

8. Instagram’ın potansiyelini anlamamak

Instagram’ın, yeni ve varolan müşterilere erişim sağlamanın paha biçilemez bir yolu olduğu gerçektir. Ama Instagram’ın aynı zamanda da mükemmel bir networking aracı olduğunu asla unutmayın. Sizinle aynı sektörde hizmet veren diğer markalarla etkileşimde bulunmak, markanızı büyütmenin en harika yollarından biri olabilir. Aynı sektördeki diğer hesapları ve alanınızda saygı duyduğunuz uzmanları takip edin. Regram yapmayı öğrenin ve takip ettiğiniz hesapların paylaştığı içeriklere sıklıkla yorum ve beğeni atın. Zaman içerisinde onlara yaptığınız iyiliğin size de yapıldığını fark edeceksiniz. Sonuç olarak ise markanızı öbür türlü hiç duymayacak olan Instagram kullanıcı kitlesine erişim sağlama imkanına sahip olacaksınız.

9. Instagram Hikayeleri’ni kullanmamak

Eğer Instagram’ı sadece fotoğraf paylaşmak için kullanıyorsanız Instagram’ın sunduğu en değerli fonksiyondan yararlanmıyorsunuz demektir. Instagram Hikayeleri sayesinde birden fazla fotoğraf paylaşma ve bir hikaye anlatma şansına sahip olursunuz. En son ürününüz ile ilgili perde arkası görüntüleri ya da markanız dahilinde geçirdiğiniz bir çalışma gününün nasıl olduğu ile ilgili eğlenceli kareler içeren paylaşımları ve çok daha fazlasını takipçilerinize sunabilirsiniz.

10. Tutarlı olmamak

Farkında olun ya da olmayın Instagram’da paylaşacağınız fotoğraflar markanızın imajını belirler. Bir kullanıcı Instagram profil sayfanıza geldiğinde ve daha önce paylaşmış olduğunuz fotoğraf koleksiyonuna baktığında markanız hakkında ne gibi bir izlenime sahip olur? Zaman zaman geri bir adım atın ve profilinizin genel görünüşüne bakın. Bunu yaptıktan sonra marka imajınızı diğer kullanıcılara doğru bir şekilde yansıtmak için ne tipteki fotoğrafları paylaşmanız gerektiğine karar verin.

11. Instagram’ı ihmal etmek

Bu kadar çok sosyal medya hesabı yönetirken, bir tane hesabın arada kaynaması oldukça olasıdır. Hele o hesap diğer platformlardan çok farklı olan Instagram ise… Ancak pozitif bir ivme oluşturmak için tutarlı bir paylaşım stratejisi kurmalı ve bu stratejiye sürekli olarak sadık kalmalısınız. Tercih ettiğiniz strateji günlük, haftalık ya da birkaç haftada bir içerik paylaşmak olabilir. Ne olursa olsun stratejinizde tutarlı olun.

Bu eylemi kolaylaştırmak için önceden içerik programlama ve zamanlama fonksiyonları sunan Instagram takvim uygulamalarını kullanmayı tercih edin. Bu uygulamaların neler olduğunu öğrenmek için en iyi 40 Instagram uygulaması yazımıza mutlaka göz atın.

Bu yazıdan çıkarmanız gereken ders nedir?

Markanız hakkında duyurmak istediğiniz her şeyi, genç yaştaki müşteri kitlesine sunmak için Instagram kesinlikle paha biçilemez ve çok değerli bir platformdur. Bu yüzden markanız için en iyi sonuçları elde etmek amacıyla Instagram’dan en iyi şekilde yararlanmanız lazım. Instagram’dan doğru faydalanmak için bu platform hakkında mümkün olan her şeyi öğrenmeniz gerekir. Sizinle bu yazıda paylaştığımız stratejiler dışında en popüler Instagram hesaplarına bir göz atın ve bu hesapların müşterileriyle nasıl etkileşim kurduklarını yakından inceleyin. Bu popüler ve başarılı Instagram hesaplarından ilham alabilir, yeni şeyler öğrenebilir ve sonuçta kendi markanız için de işe yarayacak olan yöntemler geliştirebilirsiniz.

Şimdi sıra sizde!

Bu yazıda paylaştığımız hatalardan herhangi birini daha önce yaptınız mı? Makalede bahsi geçmeyen başka Instagram hataları aklınıza geliyor mu? Eğer daha fazla Instagram hatası biliyorsanız bizimle ve okuyucularımızla paylaşmanızı rica ediyoruz. Herkese iyi Instagramlamalar dileriz!