Instagram’da en basitinden bir fotoğraf ya da video çekebilir, bu çektiğiniz medyaya filtre ekleyebilir, açıklayıcı metin yazabilir, birkaç tane hashtag ekleyebilir ve videonun ya da fotoğrafın çekildiği konumu da belirttikten sonra içeriğiniz hazırlanmış olur ve sonrasında da paylaşırsınız. Zaten sadece Instagram’ı uzun süredir kullanan değil, Instagram’a yeni başlayan kullanıcılar bile bunun fazlasıyla farkında.

Instagram’da Trendler Nasıl Yakalanır?

Ancak Instagram uygulamasını sürekli kullanan ve birçok popüler hesabı takip eden kişiler, fazla sayıda kullanıcı arasında popülerlik kazanmış olan birtakım yeni paylaşım trendlerinin de ortaya çıktığını fark etmiştir. Bu trendler arasından en popülerleri genelde Instagram dışında üçüncü parti uygulamalar kullanmayı gerektiriyor. Çünkü bu uygulamalar yoluyla Instagram’da paylaşım yapmadan önce içeriğinize yeni şeyler ekleyip trende göre düzenlemeler yapma şansınız oluyor.

Bir trendin ne olduğu açık ve net olsa bile bu trendi gerçekleştirmek için kullanmanız gereken en ideal ve kaliteli uygulamayı bulmak hiç de kolay bir şey değil. Ancak siz hiç endişelenmeyin çünkü bu makalede bahsi geçecek olan tüm trendleri kendi hesabınızda uygulayabilmeniz için hangi uygulamaları kullanmanız gerektiğinin araştırmasını da yaptık ve en iyi uygulamaları sizin için listeledik. Size ise sadece bu uygulamaları cihazınıza yüklemek ve bu popüler trendlerin de bir parçası olarak Instagram’ın keyfini çıkarmak kalıyor.

Instagram içeriklerinize canlılık ve eğlence katmak için size bahsedeceğimiz trendleri mutlaka uygulamanızı öneririz. Hatta bu trendlere uygun içerik hazırlamanıza yardımcı olacak Instagram uygulamalarını da belirteceğiz.

1. Fotoğraflarınızı portre ya da manzara formatında paylaşın

Instagram’da paylaşmak istediğiniz video ve fotoğrafları ille de kare formatına gelecek şekilde kırpmak zorunda değilsiniz. Instagram uygulamasının son versiyonlarında sol alt kısımdaki iki ok işaretine tıklayarak videonuzu ya da fotoğrafınızı orijinal portre ya da manzara formatında da paylaşmayı seçebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra ya aynen o şekilde içeriğinizi paylaşabilir ya da tam da istediğiniz gibi kırpabilirsiniz.

Ayrıca paylaşmadan öncede daha sanatsal bir etki elde etmek için, üçüncü şahıs uygulamalar tarafından kırpılmış fotoğraflara da Instagram’da oldukça sık bir şekilde rastlamak mümkün.
Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

2. Videoları ya da fotoğrafları sadece bir içerikte bir araya getirin ve çerçeveli bir kolaj oluşturun

Her ne kadar Instagram artık 10 tane fotoğraf veya videoyu sadece bir paylaşımda yayınlama şansını size tanıyor olsa da, kolaj şeklinde çerçeveletilmiş fotoğraf veya video koleksiyonu paylaşmak hala Instagram’ın en büyük trendlerinden biri olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bazı hesaplar kolajlarına sadece 2 tane fotoğraf eklerken, diğer kullanıcılar 5, 6, 7 hatta daha da fazlasını eklemeyi tercih ediyor. Kolaj oluşturmak, paylaşmak istediğiniz fotoğraf koleksiyonlarını tek tek paylaşmak yerine sadece bir içeriğe yerleştirmenin oldukça harika bir yoludur.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

Layout, Pic Collage, Moldiv, PhotoGrid, Photo Collage Pro Editor, KD Collage, LiveCollage Classic

3. Farklı stillerde ve renklerde hazırlanmış bir açıklama yazısını doğrudan fotoğrafın üzerine ekleyin

Açıklamak ve yazmak istediğiniz her şeyi Instagram içeriklerinin caption kısmına ekleyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda birkaç kelimeyi ya da anlamlı bir sözü fotoğrafın veya videonun doğrudan kendisinin üstüne güzel bir yazı stili ile eklemek çok daha iyi bir yöntemdir. Instagram kullanıcıları, harika yazı stilleri ile fotoğraflarının üzerine yazılar eklemek için birçok uygulama arasından seçim yapabilir.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

4. Başka bir kullanıcının içeriğini tekrar paylaşın

Instagram, arkadaşlarınızın hesaplarında görüp beğendiğiniz içerikleri kendi yayın akışınızda göstermek için tekrar paylaşma ya da tekrar yayınlama fonksiyonlarına sahip olmayan az sayıda popüler sosyal medya uygulamalarından biri. Arkadaşınızın içeriğinin bir ekran görüntüsünü çekerek bunu paylaşabilirsiniz ama hem bu çok enerji gerektiren bir işlem hem de ekran görüntüsü almak içeriğin kalitesini düşürür. Onun yerine bu amaç için tasarlanmış olan uygulamaları kullanmayı deneyin. Repost, tekrar paylaşım yapmak için oldukça popüler bir uygulama.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

5. Fotoğraflarınızın yer aldığı bir slayt gösterisi hazırlayın, buna müzik de ekleyin ve hazırladığınız içeriği bir video olarak paylaşın

Eminiz ki en azından bir tane olsa dahi o Flipagram slayt gösterilerini Instagram’da görmüşsünüzdür. Flipagram uygulaması Instagram, Facebook ya da mobil cihazınızın galerisinde yer alan fotoğrafları kolaylıkla eklemenize ve bunlardan hızlıca bir slayt gösterisi hazırlamanıza imkan tanıyor. Slayt gösterisini hazırladığınızda buna müzik de ekleyebilir ve doğrudan Instagram’a bir video olarak yükleyebilirsiniz. Fotoğraf koleksiyonunuzu müzik eşliğinde bir video olarak eklemek oldukça eğlenceli bir strateji.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

6. Daha fazla beğeni almak için popüler hashtagleri kullanın

Instagram’a gönül vermiş olan kullanıcılar, daha fazla beğeni almanıza etki edecek olan en kilit faktörün doğru hashtag kullanımı olduğunun farkındadırlar. Her seferinde bir içerik paylaştığınızda hashtagleri manuel olarak eklemek yerine, en popüler hashtagleri belirleyen ve içeriğinize otomatik olarak ekleyen bir uygulama kullanmayı neden denemiyorsunuz? Böylece o popüler hashtaglerden gelecek olan beğeni potansiyelinizi en yükseğe taşımış olursunuz.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

7. Aynasal yansımalar oluşturun, birden fazla fotoğrafı birbirine karıştırın ve kendinizi klonlayın

Göze hoş gelen stillerdeki yazıları fotoğraflara eklemek ve çerçeveli kolajlar oluşturmak Instagram’ın büyük trendlerinden olabilir ama bazı profesyonelleri takip ediyorsanız çok daha artistik ve ilgi çekici içeriklere tanıklık etmiş olabilirsiniz. Örneğin mükemmel yansıma efektleri, birbirine karıştırılmış olan fotoğraflar ve bir fotoğraf içinde aynı kişinin birden fazla klonunun olması gibi… Bu efektleri eklemek ilk bakışta çok karmakarışık görünüp gözünüzü korkutuyor olabilir ama doğru uygulamayı bulduğunuz takdirde bu tarz içerikler hazırlamak oldukça basit bir hale geliyor.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

8. Şekiller, desenler ve diğer grafik tasarım efektlerini içeriklerinize ekleyin

Instagram’daki kullanıcılar artık sade ve basit fotoğrafları paylaşmayı bıraktı. Günümüzde değişik şekillere, çizgilere, renklere ve farklı farklı ilginç efektlere sahip her türlü fotoğrafa denk gelmeniz mümkün. Fotoğrafınızın mümkün olduğunca mükemmelleştirmek istiyorsanız ve bir hayli havalı grafik tasarım efektleri eklemek istiyorsanız, karmaşık Photostop uzmanlığına sahip olmanıza ya da grafik tasarımdan mezun olmanıza gerek yok. Çünkü size bu amaç doğrultusunda yardım edecek kullanımı kolay uygulamalar sadece bir tık uzağınızda.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

9. Videonuzun hızını artırarak zaman atlamalı formata dönüştürün

Instagram’daki video paylaşımları sadece 15 saniye ile sınırlandırılmaktadır. Upuzun bir videoyu sadece 15 saniyeye sıkıştırmak oldukça imkansız bir şeymiş gibi duruyor değil mi? İşte bu yoldan ortaya çıkarak videonun oynama hızını artırarak sanatsal zaman atlamalı videolar hazırlamak Instagram’da oldukça büyük bir trend haline geldi. Instagram 2014 yılında zaman atlamalı video oluşturmanız için kendi uygulamasını tasarladı. Bu uygulamanın ismi ise Hyperlapse. Ancak aynı şekilde zaman atlamalı video oluşturmanıza yardımcı olacak birçok farklı uygulamayı da bulmak mümkün.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

10. Fotoğraflarınızı müzikle, geçişlerle ve diğer efektlerle profesyonel olarak düzenleyin

Artık Instagram’daki videolar etrafınızdaki şeylerin hiç düzenlenmemiş versiyonlarını göstermiyor. Kullanıcılar takipçilerine yardımcı olacak, onlara yeni şeyler öğretecek ve ilginç bilgiler verecek şekilde hazırladıkları videoları paylaşıyorlar. Hatta bazıları bir ürün ya da hizmet satmak için bile video yayınlıyor. Bunları yapabilmek için profesyonel boyutta video düzenleme şart.

Deneyebileceğiniz birçok video düzenleme uygulaması mevcuttur ve sizin için en iyi olacak olan uygulama, videonuza tam olarak hangi efektleri eklemek istediğine göre değişecektir. Biz genel olarak en ideal ve iyi olduğunu düşündüğümüz uygulamayı paylaşacağız.

Bu işlemi yapmanıza yardımcı olacak uygulamalar:

Peki siz hangi trendleri tercih ediyorsunuz ve bu trendlere uygun içerik hazırlamak için hangi uygulamaları kullanıyorsunuz?